Boj s rakovinou u psů a koček: Diagnóza, léčba i financování
Diagnóza rakovina se bohužel nevyhýbá ani zvířecím mazlíčkům. Sami si o pomoc neřeknou a je tak na páníčcích, aby včas reagovali na varovné signály a zajistili svým čtyřnohým parťákům léčbu. Ta už naštěstí ve spoustě případů existuje, ať už jde o nádory u psů, nebo nádory u koček. Je však nákladná a často ji nemusí pokrýt ani pojistky pro zvířata. A ti majitelé, kteří svého mazlíčka pojistit nemohli, musí spoléhat pouze na vlastní zdroje či solidaritu okolí.
Léčba rakoviny u psů nebo rakoviny u koček vychází minimálně na desítky, v součtu až stovky tisíc korun. Majitelé zvířátek nezřídka vyčerpají úspory už na diagnostiku, jejíž ceny se také pohybují v řádech až desetitisíců korun. Příkladem je pejsek Coudy, u kterého panička sháněla finance nejen na léčbu, ale i samotné vyšetření v hodnotě okolo 20 000 Kč. S nadějí se proto obrátila ve veřejné sbírce na lidi, kterým osudy němých tváří nejsou lhostejné. Právě díky sbírce na Donio měl (nejen) Coudyho příběh šťastný konec.
Nejčastější nádory u pejsků a koček a jejich projevy
Včasná diagnostika rakoviny u pejsků nebo koček je pro úspěšnou léčbu zásadní. Proto je důležité všímat si varovných signálů. Těmi mohou být neobvyklé bulky, otoky i kožní potíže, nevysvětlitelné hubnutí a ztráta chuti k jídlu, apatie, obtížné dýchání, kulhání, změny chování, krvácení nebo neobvyklý zápach. Vždy je důležité vyhledat veterináře.
Rakovina u pejsků se nejčastěji objevuje v těchto podobách:
- Nádor žírných buněk (mastocytom): Tento typ kožních nádorů u psů vypadá jako pevné bouličky na povrchu či pod kůží, mohou se ale projevovat i zarudnutím či otokem. Včasné odhalení bulky zachránilo život stafordovi Samíkovi, jehož panička na Donio vybírala peníze jak na operaci, tak na následnou léčbu.
- Rakovina kůže u psů (melanom): Dalším typem rakoviny kůže u pejsků je melanom, který bývá často agresivnější než mastocytom. Vychází z buněk produkujících pigment a mnohdy se začne projevovat pouhými změnami pigmentu. Rozpoznání je proto složitější.
- Rakovina lymfatických uzlin u psů (lymfom): V tomto případě rakovina postihuje mízní uzliny a orgány imunitního systému. Nemoc se projevuje zvětšenými uzlinami, únavou a hubnutím. Bojoval s ní i Bazík, kterému lidé ve sbírce na Donio pomohli zajistit chemoterapii.
- Nádor sleziny u psů (hemangiosarkom): Objevuje se spíše ve stáří a diagnóza je komplikovaná. Nádor sleziny u pejska často roste bez výrazných příznaků a projeví se, až je situace vážná – např. vnitřním krvácením. V raném stadiu se rakovina sleziny u pejsků projevuje bledými sliznicemi, únavou či hubnutím.
- Rakovina kostí u psů (osteosarkom): Nádor kostí se u pejsků projevuje kulháním a velkými bolestmi, zvířátko často polehává a odmítá chodit. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u velkých plemen, jako to bylo u moskevského strážního psa Pepeho, který svůj boj vyhrál díky operaci.
- Rakovina varlat u psů: Vyskytnout se může u zhruba 40 % nekastrovaných psů ve středním či vyšším věku. Projevuje se zvětšením varlete a šourku i hormonálními změnami. Nádoru varlat u psů lze s jistotou předejít kastrací.
- Rakovina jater u psů (hepatocelulární karcinom): Vedle zvýšené únavy, zvětšeného bříška či nechutenství se nádor jater u psů projevuje také žlutým zabarvením kůže, sliznic a očního bělma. Vyléčení rakoviny jater pejska je možné při včasné diagnóze, důkazem je příběh husky fenky Kačky.
- Karcinom plic u psů: Pokud pejska trápí chronický kašel, přidává se dušnost a později i apatie, může být na vině právě rakovina plic. U psů je poměrně vzácná, ale o to je bohužel závažnější.
- Nádory mléčné žlázy u psů: Projevuje se nejčastěji zatvrdlými bulkami v oblasti bradavek, zánětem, otokem, zarudnutím či bolestivostí žlázy. S nádorem mléčné žlázy se potýkala i psí hrdinka Mailee, která díky sbírce na Donio mohla podstoupit úspěšnou chemoterapii.
Objevit se mohou i nádory prostaty, u pejsků není bohužel výjimkou ani nádor v hlavě nebo nádor mozku. U psů i jiných zvířátek zkrátka funguje nespravedlnost úplně stejně jako u lidí. Terapeutický jorkšírek Maxík bojoval například i s nádorem v tlamě. Život mu naštěstí zachránila operace.
Jaké jsou časté typy rakoviny u koček?
- Nádor nosu u kočky (skvamocelulární karcinom): Jeden z častých karcinomů kůže se vyskytuje u zvířat, která bývají hodně venku a jsou vystavena UV záření. Nosní nádor u kočky vypadá jako vřed či stroupek na čumáčku, který se nehojí. Rakovina nosu zasáhla i kočku Sněhurku, která teď po úspěšné léčbě zase dokáže přičichnout ke své oblíbené kapsičce.
- Rakovina uší u koček (spinocelulární karcinom): Další z velmi častých kožních karcinomů způsobených UV zářením je rakovina uší. Kočka může mít opět jen stroupky, které se nehojí, tak jako to bylo u Barunky. Jí nakonec pomohla elektrochemoterapie, na kterou její panička sháněla prostředky na Donio.
- Rakovina mléčné žlázy u kočky: Nejčastěji se vyskytuje u nekastrovaných koček, nádory mléčné žlázy jsou u nich často zhoubné. Projevují se jako tvrdé nebolestivé útvary, které se postupem času zvětšují.
- Lymfom u koček: 20 % diagnostikovaných druhů rakoviny u koček představuje právě lymfom. Postihuje lymfatické uzliny, ale může zasáhnout i trávicí trakt, ledviny a další orgány. K příznakům patří zvětšené uzliny, nechutenství, letargie a hubnutí.
- Nádor hlavy u kočky: Projevuje se nakláněním hlavičky, ztrátou rovnováhy a koordinace, křečemi nebo i oslepnutím. Některé nádory hlavy lze u koček léčit operativně, jindy je nutná kombinace s radioterapií či chemoterapií.
- Nádor na čelisti u kočky: Prvními příznaky bývá zvýšené slinění, bolesti při krmení či uvolnění zoubků, dojít může ke krvácení z tlamičky. Aby operace nádoru čelisti u kočky pomohla, je důležitá včasná diagnóza.
- Rakovina ústní dutiny u koček: Podobně jako nádor na čelisti se projevuje i rakovina ústní dutiny, může se jednat například o nádor pod jazykem nebo na dásni. Právě na dásni objevila při běžné kontrole veterinářka nádor u Miušky. Díky léčbě žila o dva krásné roky déle.
- Rakovina jater: U koček se vyskytuje spíše zřídka, ale o to bývá závažnější. Objevuje se při ní nechutenství, zvracení, nevysvětlitelný úbytek na váze a také žluté zabarvení sliznic.
- Nádor pojivové tkáně (fibrosarkom): U koček se často vyskytuje v místě po vakcinaci (FISS), není to ale pravidlem. Agresivní onemocnění se projevuje bulkami v podkoží, ale může zasáhnout i další tkáně. U kočičky Lilli se objevily boule na boku. Pomohla jí radioterapie, na kterou přispěli dárci ve veřejné sbírce.
Rakovina u kočky bývá často spojena s virovými onemocněními, jako je virus kočičí leukémie (FeLV) a virus kočičího imunodeficitu (FIV). Proti FeLV již existují funkční vakcíny, proti FIV bohužel nikoli.
Jak zvířátka léčit: Chemoterapie u psů a koček a další možnosti
Jak samotná diagnostika, tak i veterinární onkologická léčba psů a koček je v Česku už na velmi vysoké úrovni. Podle typu, stadia a lokalizace nádoru i podle celkového stavu kočičího nebo psího pacienta, lékaři vybírají přesně cílenou terapii, která zvířatům dokáže zachránit či výrazně prodloužit život.
Základem úspěšné onkologické léčby, ať už jde o chemoterapii, operaci nádoru, radioterapii či například elektrochemoterapii, je vždy včasná diagnostika. Začíná se většinou krevními testy a zobrazovacími metodami, jako je RTG či ultrazvuk. U komplikovanějších diagnóz veterináři přistupují také k CT nebo magnetické rezonanci. Zda je nádor zhoubný nebo ne, odhalí biopsie a následná histologie odebrané tkáně.
Jaké jsou typy léčby rakoviny u psů a koček?
Chirurgické řešení je první volbou, pokud je nádor ohraničený a lze ho odstranit. Operace nádoru u koček i psů provádí specializované kliniky. Onkologická léčba psa nebo kočky pomocí operace bývá zpravidla doplněna o chemoterapii či radioterapii. Operace zhoubného osteosarkomu zachránila život například bernardýnovi Alvarovi.
Chemoterapie u psů nebo koček se využívá jak samostatně, tak v kombinaci s operací či radioterapií. Lékaři ji volí především u systémových nádorů, jako je lymfom, a aby zastavili šíření metastáz. O tom, že je chemoterapie u psů a koček úspěšná, svědčí i příběh pejska Čika, který bojoval s lymfomem a na léčbu mu na Donio přispělo víc než 100 dárců.
Elektrochemoterapie je moderní metoda kombinující chemoterapii a elektrické pulzy. Je vhodná hlavně pro kožní, podkožní a orální nádory. Elektrické pulzy pomáhají dostat chemoterapeutický lék do nádorových buněk, zvyšují jeho účinnost a snižují vedlejší účinky. Kočička Barunka se díky elektrochemoterapii zbavila spinocelulárního karcinomu.
Radioterapie cíleně ničí nádorové buňky pomocí ionizujícího záření. Tato metoda léčby rakoviny se u psů a koček používá k odstranění nádoru, který nelze zničit chirurgicky, nebo jako doplňková terapie po operaci. Pomohla i fence Vilmičce, které nezabírala chemoterapie. Radioterapie však není dostupná v ČR, tak Vilmina panička Kateřina vybírala finance na léčbu v zahraničí.
Imunoterapie a biologická léčba rakoviny koček a pejsků je také na vzestupu, ovšem ne všechny onkologické kliniky ji nabízejí. Při imunoterapii dochází k posílení či zacílení vlastní imunity zvířete proti nádorovým buňkám. Imunoterapie se využívá zejména u psů a pomáhá u těch nádorů, na něž nestačí tradiční postupy. Doplňkově se pro podporu imunity často používají např. medicinální houby, které pomáhají fence Denyšce.
Co dělat, když žádná terapie nezabírá?
Ve chvíli, kdy nezabírá tradiční ani inovativní onkologická léčba, přichází na řadu paliativní péče pro zmírnění bolesti a zlepšení kvality života. V pokročilých fázích, kdy kočka nebo pejsek umírá na rakovinu, léčba již neúčinkuje nebo by při ní zvířátko příliš trpělo, jsou vhodné především léky na bolest a případné doplňky stravy. Optimální způsob, jak ulevit psovi nebo kočce při rakovině, doporučí veterinář dle stavu zvířete.
Kolik stojí onkologická léčba psů a koček?
Vysoké náklady na uzdravení mazlíčků s rakovinou začínají už samotnou diagnostikou. Základní zobrazovací techniky (RTG, ultrazvuk) stojí zhruba od 1 500 do 6 000 Kč. Cena sofistikovanějších metod, jako je CT nebo MRI, se může vyšplhat až na 30 000 Kč. „Vstupní onkologické vyšetření bude stát cca 5 000 korun, ale upozornili nás, abychom byli připravení uhradit až 15 000 korun jen za první odborné vyšetření,“ uvádí majitelka pejska Loggyho, která ve sbírce na Donio sháněla peníze na vyšetření i následnou léčbu.
Konkrétní cena léčby rakoviny u psů a koček se pak odvíjí od zvoleného protokolu, stadia nemoci i stavu zvířátka.
- Chirurgická operace: Méně komplikované zákroky stojí obvykle mezi 20 000 až 50 000 Kč, složitější i přes 100 000 Kč. Náklady stoupají zejména tehdy, když je potřeba zvíře léčit v zahraničí, jako to bylo u kočičky Lilli. Celkový účet za léčbu činil 250 000 Kč.
- Chemoterapie: Jeden cyklus může stát několik tisíc korun, ale protože je nutné jich podstoupit více, vyšplhá se mnohdy cena chemoterapie u psů nebo koček na 50 000 Kč a víc. Přesný odhad, kolik stojí chemoterapie u psů, záleží i na velikosti plemene a potřebné dávce léku.
- Radioterapie: Jedná se o jednu z nejdražších možností léčby. Náklady se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Cenu zvyšuje fakt, že radioterapie pro psy nebo kočky zatím není dostupná v ČR. Absolvovat ji lze ve Rakousku, Německu nebo Slovinsku, kam putoval i statečný pejsek Arísek. Jen radioterapie stála 150 000 Kč.
- Elektrochemoterapie: Cena jedné aplikace se pohybuje mezi 15 000 až 20 000 Kč, přičemž jsou obvykle potřeba 2 nebo 3 aplikace. Kočička Barunka ovšem nakonec potřebovala dvojnásobek, takže se její majitelka rozhodla požádat o pomoc formou veřejné sbírky.
Celkové náklady na komplexní onkologickou léčbu psů nebo koček se snadno vyšplhají na stovky tisíc korun, v některých případech přes půl milionu. Finanční pomoc nemají jistou ani ti, kdo nechali svá zvířátka pojistit. Zvířecí pojistky v ČR mají pro úhradu léčby své limity, které takto drahá léčba často přesahuje. Některá pojištění mají na tato onemocnění dokonce výjimky. I přes pojištění je tak často nutné doplácet desítky až stovky tisíc korun.
Veřejná sbírka je nadějí i pro zvířecí pacienty
Nejúčinnější léčba je ta, které se zvířátkům dostane včas. Proto je důležité, aby shánění prostředků na ni bylo co nejsnazší, bez dlouhých schvalovacích procesů a administrativních překážek. Platforma Donio umožňuje založit sbírku online, bez průtahů, z pohodlí domova nebo odkudkoli na světě. Zakladatelům sbírek předáme vždy 100 % z vybrané částky, a to i v případě, že se nevybere celá. Každá koruna totiž pomáhá.
Ve veřejných sbírkách na Donio přispělo už více než XXX dárců právě na pomoc pejskům a kočičkám bojujícím s rakovinou. Společně jsme vybrali více XXX korun. U některých zvířátek se povedlo vybrat dokonce víc, než byla cílová částka, například u kocourka Košoula. Vybrané peníze tak pomohly i dalším němým tvářím.
V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit a napište nám na pribehy@donio.cz nebo nám zavolejte na 733 650 763 ve všední dny od 9:00 do 17:00. Rádi vám pomůžeme.
Sami si o pomoc neřeknou 🧡
✅ Je vaše zvířátko nemocné a potřebuje léčbu?
S vytvořením sbírky vám pomůžeme od prvního kroku a vše spolu vyřešíme online, takže nemusíte nikam chodit. Veřejná sbírka na Donio vám pomůže získat finanční podporu od tisíců lidí, kterým příběh vašeho mazlíčka nebude lhostejný. Jsme tu pro vás a poradíme vám, jak oslovit dárce a dostat sbírku k co nejvíce lidem.
✅ Potřebuje pomoc někdo z vašeho okolí?
Sbírku nemusí zakládat sám majitel zvířátka. Pomozte blízké osobě sehnat potřebné prostředky na léčbu tím, že sbírku založíte za ni. Každým krokem vás provedeme a poradíme, jak celou sbírku nastavit, aby měla co největší dopad.
✅ Rádi byste pomohli psím a kočičím pacientům?
Každý váš příspěvek může mít velký dopad a pomoci zvířátku zachránit nebo prodloužit život. Podpořte statečné němé tváře na jejich cestě. Ať už finančně, nebo sdílením jejich příběhu. Každý moment radosti, který díky vaší pomoci prožijí, je dar nevyčíslitelné hodnoty.
Jsme tu pro vás i na telefonu
Zavolejte nám na 733 650 763 ve všední dny od 9:00 do 17:00. Rádi vám pomůžeme a poradíme, jak postupovat. 🧡