Rady pro zakladatele komerčních projektů

Využijte sílu crowdfundingu naplno

Vyplnění návrhu na projekt je první krok, jak si můžete splnit sen. Každý projekt ale vyžaduje poctivou a pravidelnou péči.

Jak na úspěšný projekt?

Inspirujte se úspěšnými projekty

Nezbytné čtení

Uzavření smlouvy sice není zábava, ale aby bylo vše právně správně, je to nutné. Pečlivě si přečtěte smlouvu a podmínky Donio, které spolu před založením projektu podepíšeme.

Nejčastější dotazy

Co se stane, když můj projekt bude neúspěšný?

Pokud váš projekt nesplní minimální hranici, kdy je považován za úspěšný, proběhne refundace příspěvků. To znamená, že veškeré vybrané prostředky vrátíme zpět přispěvatelům.

Kolik procent z cílové částky mám vybrat, aby muj projekt byl úspěšný?

Vybíráte-li částku do 75 tisíc korun, bude projekt považován za úspěšný, pokud se podaří vybrat alespoň 50 % cílové částky. U projektů nad 75 tisíc korun je hranice již 25 %.

Jak se dostanu k přispěvatelům?

Až váš projekt skončí, pošleme vám tabulku se seznamem přispěvatelů a odměnami, které si zakoupili. Budete tak mít vše pohromadě v jednom dokumentu.

Jaká je minimální a maximální doba trvání projektu?

Minimální dobu nemáme nijak podmíněnou. Můžete si tedy založit projekt klidně jen na 2 dny. Maximální doba je ale 90 dní.

Co musím doložit?
Dokumenty před založením projektu u fyzické osoby:
  1. Kopii OP a jiného osobního dokladu z obou stran. Pokud druhý doklad totožnosti nevlastníte, tak budeme potřebovat ověřený identifikační formulář od notáře či Czech Pointu.
  2. Potvrzení o vedení účtu v IB. Dá se stáhnout v nastavení. Pro naše účely stačí pouze hlavička, kde je jméno a číslo účtu.
  3. Jakékoliv další dokumenty souvisejí s projektem, může se jednat například o vyčíslení nákladů, podnikatelský záměr,..
Dokumenty před založením projektu u právnické osoby:
  1. Dodat nám potvrzení o vedení účtu v IB. Dá se stáhnout v nastavení. Pro naše účely stačí pouze hlavička, kde je jméno a číslo účtu.
  2. Jakékoliv další dokumenty souvisejí s projektem, může se jednat například o vyčíslení nákladů, podnikatelský záměr,..
Dokumenty po skončení projektu u právnické osoby:
  1. Je potřeba zaslat ověřený formulář – Formulář identifikaci a kontrolu údajů právnické osoby. Potvrzení lze udělat přes Czech Point na poště. V našem případě se jedná o právnickou osobu. Potvrzení stojí 200 Kč.
Jakým způsobem probíhá založení projektu?

Po obdržení návrhu na projekt vám pošleme formulář, ve které nám řeknete vše o vašem projektu. Tipy, co do formuláře napsat, najdete na této stránce v sekci „Založení projektu“. Jakmile od vás obdržíme vyplněný formulář, pustíme se do založení vašeho projektu. Po zaslání náhledu a odsouhlasení z obou stran váš projekt spustíme.

Musí mít můj projekt odměny?

Každý projekt na Donio Plus musí nabízet odměny. Ty ale nemusí být fyzické. Mohou být i symbolického charakteru – oblíbenou odměnou je např. „Dobrý pocit“, kdy vás lidé mají možnost podpořit menší částkou.

Jak dlouho trvá založení projektu?

Délka založení projektu je čistě na vás – záleží totiž na kvalitě dodaných podkladů. Pokud nám dodáte vše rychle a ve 100% kvalitě, můžeme váš projekt spustit do 3 pracovních dnů.

Je možné v průběhu projektu přidávat odměny a měnit popis projektu nebo video?

Ano, je to možné. Kdykoliv chcete provést změnu ve vašem projektu, kontaktujte projektovou manažerku, která s vámi vše vyřídí.

Jak se vše účtuje?

Finance přijaté na Donio Plus nespadají pod veřejnou sbírku. Nejedná se tedy o dar, ale o příjem, který podléhá standardní dani z příjmu.

Jakou podporu projektu nabízíte?

S vaším projektem vám rádi pomůžeme. Můžeme se o vás zmínit na sociálních sítích či v newsletteru, který posíláme všem dárcům na Donio, kteří se přihlásili k odběru newsletteru. Naše komunikace ovšem nenahrazuje tu vaši. Většina příspěvků přichází právě z aktivity samotných zakladatelů.