Rady pro zakladatele dobročinných sbírek

Využijte sílu crowdfundingu naplno

Dobrý úmysl a odhodlání změnit svůj nebo něčí životní příběh jsou základní ingrediencí pro založení sbírky. K potvrzení legitimity sbírky je ale potřeba dodat pár dokumentů a – co je snad nejdůležitější – každá sbírka vyžaduje jistou dávku péče, aby se úspěšně vybrala cílová částka. Ale nebojte, o všechny důležité (i ty méně důležité) informace a naše tajné tipy se s vámi podělíme v odkazech níže.

Jak na dobročinnou sbírku?

Nezbytné čtení na začátek

Aby bylo vše právně správně, pro založení dobročinné sbírky je potřeba stvrdit její účel, poslat kopii občanského průkazu, podepsat prohlášení o pravdivosti informací a souhlas s GDPR a doložit povinné dokumenty. Detaily se dozvíte v sekci Než založíte sbírku.

Inspirujte se dokončenými sbírkami

Nejčastější dotazy

Jakým způsobem probíhá založení sbírky na Donio?

Založení sbírky na Donio je jednoduché a rychlé. Stačí vyplnit formulář na našem webu, ve kterém co nejkonkrétněji popište svůj příběh a přibližte osobní motivaci. Jakmile nám vyplněný formulář odešlete ke schválení, ozveme se vám, zda je všechno v pořádku nebo je potřeba něco doplnit. Sbírku v řádu několika pracovních dnů schválíme a zveřejníme. Detailní průběh založení sbírky včetně videa si pročtěte v našich tipech k Založení sbírky.

Co potřebuji k tomu, abych mohl/a na Donio založit sbírku?

Než založíte sbírku, začněte tím, že si předem ujasníte, proč ji chcete zakládat a jaká bude její cílová částka. Pokud se rozhodnete, že chcete sbírku na Donio založit, budeme od vás požadovat kopii průkazu totožnosti, čestné prohlášení a dokumentaci, která se týká účelu sbírky (např. pokud zakládáte sbírku na rehabilitační cvičení, budeme od vás potřebovat lékařskou zprávu a kalkulaci procedury nebo nacenění zdravotních pomůcek). Ve většině případů můžete sbírku založit i bez IČO, jako fyzická osoba.

Je možné, abych měl/a sbírku se stejným účelem spuštěnou i u jiné organizace, nadace nebo na jiné crowdfundingové platformě?

Bohužel. Sbírka na stejný účel nemůže běžet na dvou místech současně.

Jak dlouho je sbírka aktivní? Kdy a jak dostanu peníze?

Sbírka se standardně zveřejňuje na 60 dní. Pokud se do této doby nepodaří vybrat cílovou částku a sbírka je aktivní, lze její trvání prodloužit. Sbírku můžeme na žádost zakladatele ukončit i předčasně. Po ukončení sbírky se s vámi spojíme, abychom vám vystavili smlouvu o poskytnutí výtěžku veřejné sbírky. Nejpozději do 14 dnů od podpisu smlouvy vám zašleme peníze na účet.

Co se děje v momentě, kdy se nepodaří částku vybrat?

Před založením sbírky je vždy nutné, aby zakladatel určil, na co budou finance využity, pokud se vybere méně, než je cílová částka. Takto je vždy zcela transparentní, na co budou darované příspěvky využity. Zakladateli je předáno 100 % vybraných financí, příspěvky nelze poslat zpět dárcům.

A co když vyberu více peněz, než jsem původně plánoval/a?

V rámci zakládání sbírky je důležité i uvést, na co budou finance využity, pokud se vybere více, než byla původní cílová částka. Donio vždy předává zakladatelům 100 % vybraných financí, příspěvky se nikdy nevrací dárcům. V případě, že vyberete více financí, je tedy také nutné doložit účel jejich využití.

Budu z vybraných peněz odvádět daně?

Nebudete. Na rozdíl od komerčních projektů spadají dobročinné sbírky na Donio pod tzv. veřejnou sbírku (více o sbírkách se dozvíte v sekci Než založíte sbírku). U veřejné sbírky se vybrané peníze nedaní v případě fyzických ani právnických osob.