Barunka je starší kočička ve věku cca 9 – 11 let, která zatím měla ve svém životě víc smůly než štěstí. Kde a kdy se narodila, jak žila v minulosti, nikdo neví. Ale asi to nebyl moc dobrý život, když jí z něj zůstala ouška zdeformovaná neléčenými záněty, brok v tělíčku, kožní onemocnění. Možná poprvé se na ni usmálo štěstí před 2 roky, kdy ji uprostřed beskydských lesů, několik kilometrů od nejbližšího obydlí, našla celou promočenou, špinavou, zesláblou a vyhublou jedna hodná slečna, která si šla do lesa zaběhat. Vzala ji ke své rodině na chatu, a potom do bytu do města. A tak Barunka možná poprvé v životě dostala jméno, domov, milující paničky maminku s dcerou, teplý pelíšek, plnou misku, další kočičí kamarády a psího parťáka. Hned ji zavezly na vyšetření a očkování k veterináři. Bohužel kožní onemocnění nebylo zpočátku správně diagnostikováno, půl roku bylo bezvýsledně léčeno jako dermatitida, dalšího půl roku jako plísňové onemocnění, opět bez efektu, naopak se zhoršením stavu a výskytem dalších lézí. Po roce byl odebrán bioptický vzorek a zaslán na specializované dermatologické vyšetření, na základě kterého byl diagnostikován multicentrický spinocelulární karcinom in situ. Barunčiny léčby se ujal špičkový český onkolog, MVDr. Ondřej Škor, vysoce uznávaný odborník evropské úrovně, který působí na několika klinikách nejen v ČR, ale i na Slovensku, v Rakousku a ve Velké Británii. Jako nejvhodnější metoda léčby byla vzhledem k rozsahu onemocnění zvolena metoda elektrochemoterapie, což je chemoterapie podporovaná elektrickými impulsy v místě nádoru, která dělá rakovinové buňky mnohonásobně citlivější k chemoterapii. Provádí se v celkové anestezii jednou za 3 – 4 týdny. Léčba probíhala od prosince 2022 do května 2023 na klinice Vetpoint v Bratislavě, což je klinika nejblíže Barunčinu bydlišti, která má odpovídající přístrojové vybavení na tento druh onkologické léčby. Během této doby Barunka absolvovala 6 dávek elektrochemoterapie včetně podrobného vyšetření rtg, sono a biochemie po každé druhé dávce. Ještě v červenci 2023 na pravidelné kontrole se zdálo, že léčba byla úspěšná, onemocnění je v remisi a další dávky elektrochemoterapie nebudou zapotřebí. Na doléčení 2 lézí bylo doporučeno aplikovat Aldara krém, což je lék používaný primárně u lidských pacientů k léčbě povrchových karcinomů či keratóz, ale využívá se i ve veterinární medicíně. Bohužel opět zaúřadovala smůla a tento lék postihl, stejně jako spoustu dalších léků v ČR, dlouhodobý výpadek v dodávkách, který trvá už skoro 3 měsíce, takže Barunčina léčba nemohla být dokončena. To mělo za následek, že došlo k perzistenci obou ložisek a k vytvoření nového ložiska na pravé tváři. I když předcházející léčbu snášela velmi dobře, najednou začala být Barunka apatická, trpěla nechutenstvím, časté byly průjmy. Na kontrolním vyšetření dne 14. 11. 2023 bylo zjištěno, že kromě perzistence stávajících ložisek a vytvoření 1 nového ložiska, což bude vyžadovat další dávky elektrochemoterapie, potřebuje Barunka akutně stomatologické ošetření kvůli rozsáhlému zubnímu kameni a zánětu dásní, a dále byl zjištěn nález v tenkém střevě a pankreatu. Bylo doporučeno dodržování dietetických opatření a v lednu 2024 provedení biopsie střeva a pankreatu, aby se zjistila přesná příčina problémů, a mohla se zvolit odpovídající léčba. 1 dávku elektrochemoterapie dostala Barunka hned po vyšetření 14. 11. 2023.
Veškerou dosavadní léčbu včetně všech potřebných vyšetření dosud hradila panička, která se mimo jiné stará o několik dalších kočiček nalezenců nebo z útulku, z vlastních zdrojů díky tomu, že dlouhodobě měla 2 zaměstnání. Bohužel v listopadu neočekávaně hlavní zaměstnání ztratila a zůstala jí jen práce na částečný úvazek, takže momentálně není schopna nejbližší Barunčinu léčbu financovat. Barunčin zdravotní stav však nesnese odklad do doby, než panička najde novou odpovídající práci.
Prosím, pomozte Barunce překonat smůlu a napsat šťastné pokračování jejího příběhu!
