Časté dotazy

Obecné otázky

Donio je crowdfundingová platforma, pomocí které může kdokoliv snadno a zdarma založit dobročinnou sbírku či komerční projekt a získat tak finance na změnu svého příběhu. Zároveň je místem, kde štědří dárci mohou k této změně svým dílem přispět.
Žádné provize si nebereme, vždy předáme celou vybranou částku a dokonce sami hradíme náklady spojené s platebními transakcemi.
Provoz a rozvoj Donio pokrýváme z vlastních zdrojů a dýšek dárců, která jsou dobrovolná. PS: Děkujeme za ně, jsou pro nás nejen ohromná finanční pomoc, ale i gesto, že vám dává smysl, co děláme. <3

Zakladatelé dobročinných sbírek

Založení sbírky na Donio je jednoduché a rychlé. Stačí vyplnit formulář na našem webu, ve kterém co nejkonkrétněji popište svůj příběh a přibližte osobní motivaci. Jakmile nám vyplněný formulář odešlete ke schválení, ozveme se vám, zda je všechno v pořádku nebo je potřeba něco doplnit. Sbírku v řádu několika pracovních dnů schválíme a zveřejníme. Detailní průběh založení sbírky včetně videa si pročtěte v našich tipech k Založení sbírky.
Než založíte sbírku, začněte tím, že si předem ujasníte, proč ji chcete zakládat a jaká bude její cílová částka. Pokud se rozhodnete, že chcete sbírku na Donio založit, budeme od vás požadovat kopii průkazu totožnosti, čestné prohlášení a dokumentaci, která se týká účelu sbírky (např. pokud zakládáte sbírku na rehabilitační cvičení, budeme od vás potřebovat lékařskou zprávu a kalkulaci procedury nebo nacenění zdravotních pomůcek). Ve většině případů můžete sbírku založit i bez IČO, jako fyzická osoba.
Bohužel. Sbírka na stejný účel nemůže běžet na dvou místech současně.
Sbírka se standardně zveřejňuje na 60 dní. Pokud se do této doby nepodaří vybrat cílovou částku a sbírka je aktivní, lze její trvání prodloužit. Sbírku můžeme na žádost zakladatele ukončit i předčasně. Po ukončení sbírky se s vámi spojíme, abychom vám vystavili smlouvu o poskytnutí výtěžku veřejné sbírky. Nejpozději do 14 dnů od podpisu smlouvy vám zašleme peníze na účet.
Před založením sbírky je vždy nutné, aby zakladatel určil, na co budou finance využity, pokud se vybere méně, než je cílová částka. Takto je vždy zcela transparentní, na co budou darované příspěvky využity. Vybranou částku zakladateli předáme do poslední koruny, příspěvky nelze poslat zpět dárcům.
V rámci zakládání sbírky je důležité i uvést, na co budou finance využity, pokud se vybere více, než byla původní cílová částka. Donio vždy předává zakladatelům celý objem vybraných financí, příspěvky se nikdy nevrací dárcům. V případě, že vyberete více financí, je tedy také nutné doložit účel jejich využití.
Nebudete. Na rozdíl od komerčních projektů spadají dobročinné sbírky na Donio pod tzv. veřejnou sbírku (více o sbírkách se dozvíte v sekci Než založíte sbírku). U veřejné sbírky se vybrané peníze nedaní v případě fyzických ani právnických osob.

Je potřeba si uvědomit, že založení sbírky je teprve začátek na cestě za jejím úspěchem. Bohužel se často setkáváme s tím, že lidé věnují spoustu energie založení sbírky a když ji spustí, mají dojem, že se peníze zázračně vyberou. Tak to (bohužel) není. Zda bude sbírka úspěšná, záleží zejména na péči, kterou jí budete věnovat vy. Připravili jsme proto praktické tipy, které vám pomohou se zorientovat v možnostech propagace sbírky, které podpoří její úspěšnost.

Náš tip: Každé sbírce pomůže, pokud má patrona, a to jednak komunikačně, tak i motivačně. Patron totiž může coby poděkování nabídnout některému z dárců netradiční zážitek (například společné setkání), což může být příjemná motivace k podpoře sbírky.

Zakladatelé komerčních projektů

Stačí mít dobrý nápad a odhodlání. Řekněte si o tolik, kolik potřebujete. Založení kampaně ale není samospásné, proto myslete i na to, zda je částku reálné vybrat v rámci skupiny, kterou dokážete oslovit.

Založení projektu jde zvládnout i za pár hodin. Než se do toho pustíte, promyslete proč projekt zakládáte, jaká bude cílová částka, zda budete pracovat s milníky a kolik kterých odměn budete v rámci projektu nabízet. Ale nebojte, pokud si s něčím ze zmíněných bodů nevíte rady, jsme tu pro vás.

Jakmile se rozhodnete, že do toho jdete, klikněte na tlačítko Začít vybírat, zaregistrujte se a potvrďte svou registraci v mailu. Poté se Vám nahoře v menu objeví Moje Donio > Profil > Nová sbírka nebo projekt. Jakmile vyplníte formulář a odešlete ke schválení, během 48 hodin se vám ozveme, zda je všechno v pořádku a váš projekt jsme zveřejnili, nebo je potřeba na některé z částí ještě zapracovat. V momentě zveřejnění je projekt okamžitě aktivní.

Dokumenty před založením projektu u fyzické osoby:

  1. Kopii OP a jiného osobního dokladu z obou stran. Pokud druhý doklad totožnosti nevlastníte, tak budeme potřebovat ověřený identifikační formulář od notáře či Czech Pointu.
  2. Potvrzení o vedení účtu v IB. Dá se stáhnout v nastavení. Pro naše účely stačí pouze hlavička, kde je jméno a číslo účtu.
  3. Jakékoliv další dokumenty souvisejí s projektem, může se jednat například o vyčíslení nákladů, podnikatelský záměr,..

Dokumenty před založením projektu u právnické osoby:

  1. Dodat nám potvrzení o vedení účtu v IB. Dá se stáhnout v nastavení. Pro naše účely stačí pouze hlavička, kde je jméno a číslo účtu.
  2. Jakékoliv další dokumenty souvisejí s projektem, může se jednat například o vyčíslení nákladů, podnikatelský záměr,..

Dokumenty po skončení projektu u právnické osoby:

  1. Je potřeba zaslat ověřený formulář – Formulář identifikaci a kontrolu údajů právnické osoby. Potvrzení lze udělat přes Czech Point na poště. V našem případě se jedná o právnickou osobu. Potvrzení stojí 200 Kč.
Kampaň může běžet maximálně 90 dní a dá se ukončit kdykoliv v průběhu. Po úspěšném ukončení kampaně od vás budeme potřebovat doložit dokumenty viz Co ověřujeme a co musím doložit. Jakmile je od vás obdržíme, vybrané finance vám pošleme do 5 dní na účet.
To je trochu složitější otázka – záleží na tom, zda jste fyzická nebo právnická osoba. Tuto problematiku je nutné individuálně konzultovat se svým účetním nebo daňovým poradcem.
Když se v projektu nevybere více než 50 % z částky u projektů s cílovou částkou do 75 000 Kč, nebo 25 % z částky u projektů s cílovou částkou nad 75 000 Kč, vybrané finance se refundují přispěvatelům.

Je potřeba si uvědomit, že založení projektu je teprve začátek na cestě za jejím úspěchem. Bohužel se často setkáváme s tím, že lidé věnují spoustu energie založení projektu a když ji spustí, mají dojem, že se peníze zázračně vyberou. Tak to (bohužel) není. Zda bude projekt úspěšný, záleží zejména na péči, kterou mu budete věnovat vy. Připravili jsme proto praktické rady, které vám pomohou se zorientovat v možnostech propagace kampaně, které podpoří její úspěšnost.

Náš tip: Každé kampani pomůže, pokud má patrona, a to jednak komunikačně, tak i motivačně. Patron totiž může coby poděkování nabídnout některému z dárců netradiční zážitek (například společné setkání), což může být příjemná motivace k podpoře kampaně.

Dárci do dobročinných sbírek

Potřebujeme váš e-mail, abychom vám mohli potvrdit, že jsme váš dar v pořádku přijali. Pokud jste podpořili sbírku, která nabízí možnost získat netradiční zážitek, potřebujeme ještě vaše jméno a telefon, abychom se s vámi v případě výhry mohli snadno spojit. V případě, že si přejete potvrzení o daru, potřebujeme od vás údaje, které jsou nezbytné k jeho vystavení.
Pokud jste zvolili platbu převodem, váš příspěvek se ke sbírce připíše až v momentě, kdy nám peníze dorazí na účet. Buďte, prosím, obezřetní při zadávání variabilního symbolu, abychom dokázali váš dar správně přiřadit ke sbírce.
Podívejte se, prosím, do spamu. Ani tam není? Ozvěte se nám na donio@donio.cz.
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
Zakladateli vždy předáme celý objem vybraných financí.
Pokud máte problémy s provedením platby ze zahraničí, může být chyba na straně platební brány, která některé zahraniční platební karty nepřijímá. Pokud zvolíte platbu převodem, můžete použít například službu Wise, která má výhodnější podmínky pro převod ze zahraničí.
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Přispěvatelé do komerčních projektů

Potřebujeme váš e-mail, abychom vám mohli potvrdit, že jsme váš příspěvek v pořádku přijali. Pokud jste podpořili projekt a přejete si za podporu získat odměnu, potřebujeme údaje, abychom je mohli předat organizátorovi projektu, který vám odměnu odešle.
Pokud jste zvolili platbu převodem, váš příspěvek k projektu se připíše až v momentě, kdy peníze dorazí na účet. Buďte, prosím, obezřetní při zadávání variabilního symbolu, abychom dokázali váš příspěvek správně přiřadit.
Podívejte se, prosím, do spamu. Ani tam není? Ozvěte se nám na donio@donio.cz.
Potvrzení o daru je možné vystavit jen u dobročinných sbírek. Příspěvky v rámci kategorie Komerční projekty bohužel není možné evidovat jako dar, který si můžete odečíst od základu daně.
V momentě, kdy se nepodaří dosáhnout ani prvního milníku projektu, dostanete příspěvek zpět na účet.
Pokud máte problémy s provedením platby ze zahraničí, může být chyba na straně platební brány, která některé zahraniční platební karty nepřijímá. Pokud zvolíte platbu převodem, můžete použít například službu Wise, která má výhodnější podmínky pro převod ze zahraničí.
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správnému projektu. Proto je potřeba u každého projektu zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
My v Donio samotnou výrobu neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás projekty, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu.
Donio je platforma, která založení projektů umožňuje. V profilu každého projektu je uvedeno jméno jeho zakladatele, kterému po ukončení projektu předáme vybranou částku. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití. Je ale třeba myslet na to, že nedohlédneme všude, proto nás prosím nepovažujte za garanta projektů.
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás založené kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.