Jaký byl rok 2023 na platformě Donio

Společně jsme vybrali

592 821 908 Kč

Zaznamenali jsme

877 541 příspěvků

Společně jsme pomohli

2 760 příběhům

Dosáhli jsme

8 705 340 návštěv

David Procházka

David Procházka

zakladatel

Vážení přátelé,

dovolte mi, abych jménem celého týmu Donio, vyjádřil naše upřímné poděkování za obrovskou podporu, kterou jste nám během celého minulého roku poskytovali. Navzdory společenským a ekonomickým výzvám, které rok 2023 přinesl, a přestože mnoho dobročinných organizací zaznamenalo pokles v objemu darů, naše platforma Donio zažila opak. Minulý rok byl pro nás rekordním – podařilo se nám vybrat téměř 600 milionů korun pro více než dva tisíce příběhů. To z nás činí největší platformu pro změnu životních příběhů, jak v Česku, tak i na Slovensku.

Je mi potěšením, že společně budujeme komunitu, která se neobrací zády k osudu druhých a je vždy připravena pomoci. Jistě si všichni pamatujete rekordní sbírku pro malého Martínka, kdy jsme během několika týdnů vybrali přes 150 milionů korun. Ale nejen to, podpořili jste také uzdravení letušky Lenky, pejska Kazimíra a významně nadále podporovali válkou zasaženou Ukrajinu. Donio však není jen o těžkých životních situacích; v minulém roce jste podpořili sbírky na opravy památníků, zázemí pro amatérské sportovní kluby, a dokonce jste zachránili unikátní podvodní pozorovatelnu v Lomečku.

Sbírky na Donio často neznamenají jen finanční pomoc, ale také poskytují zakladatelům sbírek obrovskou psychickou podporu. Vidět, jakou podporu dostávají, jim pomáhá snáze překonávat těžké životní období, ve kterém se mnozí nacházejí.

V Donio považujeme transparentnost za jednu z našich nejdůležitějších hodnot. Proto vám pravidelně přinášíme aktuality po ukončení sbírek, abychom vás ujistili, že vaše finanční příspěvky byly použity přesně tam, kde být použity měly. To vše ve 100% výši vybrané částky. Bez jakýchkoliv poplatků a provizí.

Poděkování bychom chtěli vyjádřit také všem dárcům za příspěvky, které darovali na náš provoz. Díky vaší štědrosti jsme schopni rozvíjet náš tým a neustále pracovat na tom, aby pomoc byla co nejdostupnější a pomáhání co nejjednodušší. Pro zakladatele sbírek a projektů i pro dárce jsme proto v minulém roce opět připravili řadu novinek.

Věřím, že i v roce 2024 budete nadále součástí naší komunity a že společně změníme další životní příběhy k lepšímu.

Novinky na Donio

V minulém roce jsme se věnovali zjednodušení procesu zakládání dobročinných sbírek i komerčních projektů. Zaměřili jsme se také na obsah pro naše zakladatele. Nyní pomocí transakčních emailů poskytujeme užitečné rady a tipy, jak se sbírkou pracovat, aby se dostala do povědomí těch, kteří mohou pomoci. Mimo jiné jsme chtěli posílit spolupráci mezi neziskovými organizacemi a firmami a vytvořili jsme stránky, které jasně a přehledně popisují všechny možnosti spolupráce.

A co nás čeká v roce 2024?

Ani v novém roce ale nebudeme měnit nic z našich hlavních propozic, tedy z důrazu na transparentnost, předávání 100 % vybrané částky, bez jakýchkoli provizí a poplatků, nebo ze zaměření se na péči o naše uživatele. Kromě toho nejdůležitějšího, tedy poskytování naděje těm, kteří ji hledají, bychom chtěli začít u české společnosti budovat zvyk pravidelného dárcovství. Dle veškerých dostupných dat, jsme my, Češi, skvělí v urgentních případech. Když jde do tuhého, umíme se sjednotit a dokázat zázraky. Tak jako tomu bylo například u sbírky pro malého Martínka, kdy jsme během pár týdnů vybrali společně 151 milionů korun na léčbu, kterou díky vám mohl absolvovat ve Francii. A nejen díky takovým příběhům se chceme v roce 2024 zaměřit na pravidelné dárcovství. Naším cílem bude přinést jednoduchý, transparentní a zábavný způsob této formy přispívání.

Dobročinné sbírky a komerční projekty

Dobročinné sbírky

6 620 uživatelů

začalo zakládat sbírku

2 142 sbírek

jsme spustili

463 žádostí

jsme zamítli

Dobročinné sbírky fungují na principu získávání financí v rámci veřejné sbírky od lidí, kteří chtějí pomoci změnit příběh druhých. V rámci dobročinných sbírek můžete založit či přispět na sbírku s časově omezeným trváním nebo si nastavit trvalý příkaz na sbírku dlouhodobou. Pokud chcete pomáhat za svoji firmu, můžete u existující sbírky založit Dobrovýzvu, nebo zdvojnásobit dary pomocí matching programu.

Nezáleží, zda potřebujete koupit invalidní vozík, pomoci kamarádovi po vážném úrazu nebo podat pomocnou ruku rodině, která následkem povodně ztratila střechu nad hlavou. Jsme tu pro všechny – pro ty, kteří potřebují podporu, a pro ty, kteří chtějí pomáhat.

Veřejná sbírka prochází pravidelnými kontrolami Magistrátem hlavního města Prahy. Každý rok předkládáme veškerou potřebnou dokumentaci pro řádné vyúčtování veřejné sbírky v souladu s platnou legislativou.

A jakým příběhům jsme pomohli?

Z celkové vybrané částky 548 927 826 Kč bylo prozatím vyplaceno 545 641 384 Kč. Veškeré zbylé finance budou vyplaceny po dodání smluv ze strany příjemců, na základě kterých finance vyplácíme. Dalším důvodem, proč nebyla prozatím přerozdělena celková částka je také to, že některé sbírky byly ukončeny až na začátku roku 2024, proto nebylo možné za uplynulý rok provést kompletní vyplacení.

Dopady

Martínek je dvouletý chlapeček, který trpí AADC syndromem, jedná se o velmi vzácné genetické onemocnění. Díky dostupné genové terapii má šanci na relativně normální život, a většina z jeho současných obtíží by měla zcela vymizet. Tato terapie je velmi nákladná a vzhledem k vzácnosti výskytu onemocnění není hrazena ze zdravotního pojištění. Žádost o uhrazení léčby zdravotní pojišťovnou byla rodině zamítnuta. V pátek 22. září se však strhla neuvěřitelná vlna solidarity, kterou odstartovala Nikol Leitgeb sdílením příběhu Martínka na svých sociálních sítích. Společnými silami jsme nejen dosáhli, ale i překonali náš původní cíl. Celková částka, kterou se nám podařilo vybrat, činí ohromujících 151 284 599 Kč. Díky vaší laskavosti a podpoře mohl Martínek podstoupit léčbu v univerzitní nemocnici v Montpellier ve Francii. Jak se Martínkovi a jeho rodině nadále daří, můžete sledovat u sbírky.

Velkou podporou jste byli také letušce Lence, které se ze dne na den obrátil život vzhůru nohama. Histologické vyšetření přineslo zdrcující výsledek – metastáze maligního melanomu, nejagresivnější a nejsmrtelnější formu rakoviny kůže. Vaše pomoc dala Lence naději a otevřela cestu k dalším možnostem léčby, a to v Německu, kde bude moci podstoupit personalizovanou onkologickou terapii tumor infiltrujících lymfocytů (TIL) a také léčbu pomocí onkolytických virů.

Vaše solidarita pomohla mamince malé Izabelky, která už od roku 2014 bojuje s nádorem na mozku. Maminka si bude moci dopřát potřebnou léčbu a uhradit veškeré náklady s léčbou spojené.

Petra se stala obětí nešťastné události, která ji způsobila rozsáhlé poškození mozku, epilepsii a těžkou poruchu vědomí. Vybraná částka se díky vám blíží ke 4 milionům korun a Petra si již může zajistit nadstandardní péči v podobě rehabilitačních pobytů, terapií a dalších léčebných výdajů, které její zdravotní stav vyžaduje.

Den zvířat je největší charitativní sbírka, která se koná pro útulky z celé České republiky. Společně se nám podařilo vybrat 2 873 611 Kč. Částka bude rozdělena nejenom do psích a kočičích útulků, ale také do zařízení, která pomáhají týraným koním a hospodářským zvířatům. Finance budou využity především na veterinární péči o zvířata. Děkujeme vám, vaše štědrost přispěla k záchraně mnoha životů.

To není vše. Pomohli jste naplnit i dalších 2 142 dobročinných sbírek.

Komerční projekty

1 359 uživatelů

začalo zakládat projekt

618 projektů

jsme schválili

46 žádostí

bylo zamítnuto

Komerční projekty na Donio fungují na principu tzv. odměnového crowdfundingu. Jde o získávání financí na plánovaný projekt od lidí, kteří chtějí být součástí daného příběhu. Za svou pomoc si přispěvatelé mohou vybrat odměny, ať už ve formě služeb nebo produktů.

Je jedno, jestli stavíte pasivní dům, zakládáte kapelu nebo natáčíte seriál. Jsme tu pro všechny, kdo mají dobrý nápad a jsou ochotni ho dotáhnout až do konce. Ze zkušenosti víme, že když za projektem stojí poctivá práce a velké srdce, tak si toho potenciální fanoušci všimnou.

Na Donio můžete představit svůj vysněný projekt, uvést částku, kterou potřebujete vybrat, a konkrétní plán, na co peníze využijete. Crowdfundingová kampaň je vždy časově ohraničená, ale s námi na ni máte až tři měsíce.

Komu jste pomohli zrealizovat vysněný projekt?

Dopady

V rámci projektu Pomáháme hrdinům - Sparta vzdává #HOLD2023 jste vašimi příspěvky poskytli podporu těm, kteří se dennodenně obětují pro naši bezpečnost a neváhají riskovat vlastní zdraví a životy - hasiče, záchranáře, policisty a vojáky. Vybraná částka 753 986 Kč, bude rozdělena mezi dobročinné nadace složek Integrovaného záchranného systému a Armády České republiky.

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu. Zamířili zejména na zařízení, která obyvatelům Ukrajiny zajišťují světlo, teplo a vodu. Cílem projektu Rozsvěcíme Ukrajinu je přispět k náhradě nebo opravě ukrajinské energetické infrastruktury. Díky vaší podpoře se podařilo vybrat 769 302 Kč. Částka bude využita na podporu provozní činnosti organizací působících na Ukrajině, které pomohou napáchané škody napravit.

Dezinformace představují značnou hrozbu a je potřeba proti nim bojovat. Zakoupením odměn jste podpořili projekt Neskákej jim na špek částkou 2 104 611 Kč, a tak bude moci odstartovat kampaň v boji proti šíření nepravdivých informací.

Pomohli jste také zrealizovat projekt autorky Niny Špitálníkové. Díky vašim příspěvkům ve výši 1 710 866 Kč, bude moci Nina vydat pohádku, která zvídavým dětem vysvětlí, co znamená totalita, co je disent, kdo jsou disidenti, co se v totalitě smí a nesmí, jak se chová takový král Totáč a jak je možné mu vzít sílu.

Muzeum Stachelberg se už několik let snaží v zahraničí najít a získat velmi cenný historický exponát – originální pevnostní kanon vyrobený Škodovými závody. S vaší pomocí se podařilo dosáhnout cílové částky a muzeum tak bude moci zbraň L1 zakoupit a vrátit do své vlasti, České republiky, kam také skutečně patří.

A pomohli jste i dalším 618 projektům.

Zaslali jste

592 821 908 Kč

Zaznamenali jsme

877 541 příspěvků

(z toho 8 177 dlouhodobých)
Společně jsme pomohli

2 760 příběhům

(2450 jednotlivcům/rodin, 310 organizacím)
Průměrně jste darovali

675 Kč

Nejvyšší dar byl

1 190 999 Kč

Návštěvnost činila

8 705 340

Preferujete platbu kartou, kterou jste použili v 66,5 % případů

Nejštědřejší jste byli v tyto dny

23. 09. 2023 – 26. 9. 2023
275 013 příspěvků v hodnotě 136 436 604 Kč

nejštědřejší den 25. 9. 2023
160 116 příspěvků v hodnotě 82 122 971 Kč

Nejčastěji darujete

nejčastěji darujete v neděli
a mezi 8–10 a 20–21 hodinou

Kdo u nás nejvíce daruje

Nejčastěji darují lidé ve věkovém rozmezí 45–54 let (27 %), z nichž 63 % jsou ženy a 37 % muži.
Podle měst: Praha (44 %), Brno (10 %), Kladno (5 %). Další města v České republice jsou poměrně vyrovnaná.

Na co se u nás daruje

Provoz platformy

Děkujeme všem dárcům, kteří se dobrovolně rozhodli podpořit formou tzv. dýška provoz a rozvoj naší platformy. Z vašich darů se nám podařilo ve 100% výši pokrýt naše náklady a zároveň jsme mohli skrze náš nadační fond podpořit nově vznikající dobročinnou aukční platformu DOBROBOT. Jak vyplývá z našich stanov, jsme zavázáni veškerý přebytek reinvestovat do podpory veřejně prospěšných projektů. Zisk není určen k odměňování společníků a nikdy z něj nebudou osobně benefitovat.

Provoz nás stál

24 236 116 Kč

Kdo tvoří náš tým?

David Procházka

David
Procházka

Zakladatel

Barbora Prokopová

Barbora
Prokopová

Dobročinné sbírky a komerční projekty

Nicole Luková

Nicole
Luková

Fundraising

Tereza Krejčí

Tereza
Krejčí

Back office a customer care

Petra Hajátková

Petra
Hajátková

Doklady

Michaela Hajátková

Michaela
Hajátková

COO&HR

Michaela Pavelková

Michaela
Pavelková

Asistentka

Iveta Šplíchalová

Iveta
Šplíchalová

CMO

Cristina Carmen Baron

Cristina
Carmen Baron

Head of Marketing

Markéta Řasa Vlková

Markéta
Řasa Vlková

Social media

František Soudek

František
Soudek

Product manager

Ľubomír Ruska

Ľubomír
Ruska

UX designer

Branislav Berč

Branislav
Berč

CTO

Josef Šupka

Josef
Šupka

Vývojář

Martin Slavíček

Martin
Slavíček

Vývojář

Tomáš Vítek

Tomáš
Vítek

Vývojář

Michael Horký

Michael
Horký

Data

Recenze zakladatelů sbírek a projektů

Moc děkujeme za pomoc, vážíme si všeho, co pro nás i ostatní děláte. Založení sbírky bylo velice rychlé a pohodlné, doložení dokladů a zpráv bylo také rychlé díky přehlednosti ve formuláři a v celkové organizaci stránky Donio. Sbírka běží první den a už máme první příspěvky. Jsme moc vděční. Ještě jednou ze srdce děkujeme.
Lucie

Skvělý tým, milý, vstřícný, chápavý a otevřený přístup. Rychlá a efektivní komunikace, plynulá spolupráce, vysoká profesionalita. Děkujeme za pomoc se založením sbírky pro pacientskou organizaci Parent Project, těšíme se na další a přejeme hodně zdaru ve Vaší práci
Simona

Mám s Doniem jen ty nejlepší zkušenosti. Je to platforma, která pomáhá opravdu potřebným. Vybraná částka vždy celá dojde potřebným. Ráda bych ještě podtrhla velkou ochotu a profesionalitu týmu v Doniu – všichni, se kterými jsem kdy komunikovala, byli velice milí a nápomocní v řešení jakékoliv překážky.
Tereza

Platforma Donio je jedinečná! Snoubí se v něm jednoduchost při zadání sbírky, rozsáhlost v dosahu potencionálních dárců, propracovanost v zabezpečení proti zneužití, ale také v možnosti odečtení si daru z daní. Po celou dobu je Vám tým, kterého si nesmírně Vážím, k dispozici. Děkuji za to, že jste – Donio!
Lenka

Velice snadné založení sbírky spolu se vstřícným a ochotným jednáním týmu, který sbírkový portál spravuje. Skvělá platforma!
Kryštof

Poděkování

Díky štědrosti našich dárců jsme na pomoc vybrali 592 821 908 Kč a zároveň můžeme pokračovat v naší činnosti. Fungujeme jenom díky vám a za to vám upřímně a srdečně děkujeme. Nedarujete jenom finance, ale také naději a sílu.

Děkujeme i organizacím, které v roce 2023 pomáhaly s námi. Vážíme si každého, kdo pomáhá dělat svět hezčím místem.

AniDef z.s. Hospic sv. Jiří Nadace Naše dítě Srdce na pravém místě z.s. Zdravotní zajištění z.s.

Pokud vás zajímá s jakými dalšími organizacemi spolupracujeme, nebo byste s námi spolupráci chtěli zahájit, podívejte se na více informací.

Děkujeme také osobnostem, které významně pomohly změnit některé příběhy. Mezi ně patří například Nikol Leitgeb se svou pravidelnou dobročinnou iniciativou. Také děkujeme Martině Pártlové, Berenice Kohoutové, Kristýně Coufalové alias maleficentzeze, Simoně Holubové alias silena_nehtarka a dalším, kteří nemalou měrou pomohli k úspěchu některých sbírek na Donio. Speciální poděkování patří také Honzovi Musilovi nejen za sdílení sbírek, ale také představování příběhů skrze pořad Nová naděje, kde se sbírky běžící na Donio rovněž objevují.

Přehled podpořených příběhů

Donio v dalších letech

Jak se nám dařilo v letech

2022     2021     2020