Úspěšně vybráno:

Přispěli jste na ambulantní hipoterapii a kurz plavání pro Vítka

Vybráno 0 Kč 15 000 Kč
15 000 Kč
 -
1 dárce
Celkem se zapojilo
15 000 Kč
Průměrná výše daru
15 000 Kč
Nejvyšší dar
18 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Přispěli jste na ambulantní hipoterapii a kurz plavání pro Vítka

Vybráno 0 Kč 15 000 Kč
15 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Nova pomáhá, TV Nova s.r.o.
Datum přidání
19. 9. 2022

Představení sbírky

Tato sbírka je založena pro malého dvouletého Vítka, kterému byla v den jeho prvních narozenin diagnostikována svalová dystrofie. Rádi bychom Vítkovi pomohli alespoň formou rehabilitování skrze pohyb na koni a ve vodě. 

Komu pomůžeme?

Vítek se narodil jako zdánlivě zdravé miminko, problémy neprovázely těhotenství ani první rok jeho života. Před jeho prvními narozeninami měl však zdravotní problémy a laboratorní vyšetření odhalilo vysoké hodnoty jaterních testů. Rozběhlo se diagnostické kolečko, v den jeho prvních narozenin bylo poprvé vyřčeno podezření na svalovou dystrofii. Genetické vyšetření prokázalo svalovou dystrofie typu Duchenne, progresivní, neléčitelné svalové onemocnění, které postupně oslabuje všechny svaly v těle natolik, že pacienti jsou trvale odkázáni na 24 hodinovou péči, jsou zcela imobilní.

Vítek je veselý kluk, který miluje společnost lidskou i zvířecí. V necelých 18 měsících poprvé absolvoval hipoterapii, která mu velmi pomohla k prvním krůčkům. Od té doby se hipoterapie účastní pravidelně, jak to jen kapacita poskytovatele, spolku Caballinus, umožní. Kromě zlepšení stability těla Vítkovi hipoterapie přináší i obrovskou radost z jízdy na koníkovi. Plavání je dalším způsobem rehabilitace, která je pro děti s dystrofií doporučována lékaři i fyzioterapeuty. Musí být však zajištěna jedna podmínka, a tou je teplota vody. Většina veřejných bazénů má bohužel nízkou teplotu vody, která Vítkovým svalům vůbec neprospívá. Proto navštěvuje speciální lekce, které pořádá klub Abeceda plavání v Kladně, kde teplota vody vyhovuje. Děti s dystrofií milují pohyb ve vodě, kde jsou vodou nadnášeny, není proto nutné takové úsilí a mohou se pohybovat téměř jako zdravé děti. Je to zároveň i přínos do budoucna proto, aby si pohyb ve vodě oblíbil a nebál se být poté samostatný.

V tuto chvíli neexistuje žádná kauzální léčba, která by Vítkovi dokázala toto progresivní a velmi kruté onemocnění zastavit. Ale jeho rodiče věří, že pravidelná rehabilitace, jejíž nedílnou součástí je právě hipoterapie i plavání, dokáže alespoň o pár chvil prodloužit kvalitu jeho života.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Finanční dar rodina využije na úhradu jednoho týdnu ambulantní hipoterapie, kterou poskytuje spolek Caballinus. Během lekce hipoterapie je kůň veden vodičem převážně v kroku a klient je polohován a jištěn terapeutem nebo asistentem. Polohy jsou vybrány terapeutem na základě jeho zkušeností a znalostí, a to s cílem stimulovat pohybové dovednosti dítěte. Asistovaný sed může využívat pouze zkušený fyzioterapeut, jež má dobré jezdecké schopnosti. Kůň pro klienta je vždy speciálně vybrán na základě pohybového vzoru jeho hřbetu, výšky a šířky hřbetu, a jeho charakteru. U skolióz a vadného držení těla se setkáváme s oslabením hlubokých svalů podél páteře = hlubokého stabilizačního systému. Jeho oslovení pomocí běžných cviků je téměř nemožné, k léčbě lze s výhodou využít nestabilní plošiny. Koňský hřbet nám tuto nestabilní plošinu dává, navíc v pohybu a s pozitivními emocemi, které usnadňují fixaci nových pohybových programů.

A dále také na kurz plavání, který prohlubuje mimo jiné vzájemné citové vazby mezi rodičem a dítětem a zpestřuje denní režim, otužuje a příznivě ovlivňuje srdeční a dýchací systém dětí, který je svalovou dystrofií postižen, zlepšuje střevní peristaltiku, rozvíjí a urychluje psychomotorický vývoj, zlepšuje pohybovou koordinaci a svalový tonus dětí, podporuje chuť k jídlu a v pozdějším věku se rychleji naučí plavat. Teplá voda uvolňuje svaly a podporuje páteř. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Štědrý dárce
15 000 Kč  •  21. 9. 2022 14:14

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat