Rok 2023: Pomohli jste zakoupit přístroje, které zachraňují život těžce nemocný dětem
z 119 326 Kč
Tato sbírka našla dostatek dárců.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Rok 2023: Pomohli jste zakoupit přístroje, které zachraňují život těžce nemocný dětem
Všechny sbírky ověřujeme
13. 12. 2024 14:34
Prosíme ještě jednou o pomoc!
Když se narodila, maminka Miroslava (57) byla nadšená, že má vytouženou holčičku. „Pak mi ale řekli, že není zdravá. A tím začal takový kolotoč,“ vzpomíná na těžké chvíle.
Downův syndrom není to jediné, co Markétku trápí. Má srdeční vadu s těžkou plicní hypertenzí, kvůli které není možné srdíčko operovat. „Během let přibývaly další více či méně vážné zdravotní komplikace jako celiakie, osteoporóza, nedoslýchavost, oční vady, porucha pohybového aparátu a skolióza. Kvůli této kombinaci není schopna samostatného fyzicky náročnějšího výkonu. Musím ji proto vozit autem nebo na kočárku,“ zdůraznila paní Mirka s tím, že dcera musí v noci spát pod kyslíkovým koncentrátorem.
VYBÍRÁME 150 TISÍC NA KARDIOREHABILITACE V LÁZNÍCH + SPOLEČNÝ POBYT MAMINKY S MARKÉTKOU
Pro zdraví Markéty je nezbytné, aby podstupovala rehabilitace. A podle slov maminky jí dělají dobře hlavně lázně. Musí ale vzhledem k četným zdravotním potížím volit ty správné, hlavně s ohledem na srdce. Vybrala proto odborný léčebný ústav pro kardiorehabilitaci Teplice nad Bečvou, kam by chtěly příští rok na 3 až 4 týdny.
Jenže… Maminka na to nemá peníze. Markéta sice má šanci na alespoň částečnou úhradu od pojišťovny (i tam je však podle slov paní Miroslavy problém s posouzením jejího stavu), bez doprovodu do lázní ale jednoduše nemůže. A jednou už kvůli nedostatku financí lázně musely nechat propadnout…
Představení sbírky
Natálka je malá, milá holčička. Má velmi vzácné a těžké onemocnění, syndrom Dravetové. „Propuklo u ní v 8 měsících, zrovna když jsme pekli vánoční perníčky,“ vzpomněla paní Pavlína.
Maličká dostala tehdy svůj první epileptický záchvat. Vyděšení rodiče přivolali lékaře a vzápětí se s dívenkou řítila sanitka na dětskou JIPku do Brna.
„Záchvaty se opakovaly. Pořád častěji a častěji. trvaly i půl hodiny. Žádné léky na epilepsii ale nezabíraly.“ líčila osudové okamžiky maminka.
Genetické vyšetření pak potvrdilo obavy lékařů i rodičů. Naty má vzácné onemocnění, lékaři jí přezdívají katastrofická epilepsie.
„Záchvatů přibývá a nedají se ani spočítat. Jeden z mnoha byl velmi dramatický. Natálka při něm vdechla zvratky a skončila v umělém spánku několik dní na ARO. Předpovědi lékařů nebyly veselé,“ líčíla maminka, která až do narození dcerky bývala průvodkyní, pokladní i údržbářkou na zámku v Boskovicích.
Epileptické záchvaty způsobily holčičce pohmoždění mozku, kvůli kterým má, bohužel lehkou mentální retardaci. Kromě toho také poruchu autistického spektra a ADHD.
Nemoc, kterou v Česku trpí asi 100 dětí, má většinou nepříznivý průběh. „U naší Naty těžko říci, jak na tom přesně je. Ona psychologická vyšetření úspěšně bojkotuje,“ pousmála se maminka.
„Lékaři tvrdí, že v pubertě může přijít velký zlom. K horšímu, ale i k lepšímu. Život je těžký. A plný strachu. Pořád ale máme naději,“ nevzdává se paní Pavlína.
Patronky příběhu Natálky
Patronkami příběhu jsou djka Andrea Pomeje a influencerka Sidonia Borkovcová.
Komu pomůžeme?
Sbírka pokryje nákup 3 přístrojů, které pomohou nejen Natálce, ale také Robinovi a Kubovi se stejnou diagnózou.
Kuba
Kuba je 8 letý „draveťáček“. Je prvním z našich příběhů dětí, které trpí touto zákeřnou nevyléčitelnou nemocí.
Už jeho příchod na svět byl těžký – lékaři ho museli rozdýchávat a již jako 6týdenní miminko prodělal svůj první epileptický záchvat. Následovala několikatýdenní hospitalizace v nemocnici, bylo mu provedeno nespočet velmi náročných vyšetření a byly mu nasazeny první protizáchvatové léky. Bohužel záchvaty byly i tak stále častější, delší a léčba nezabírala. Záchvaty začaly být již život ohrožující – Kuba křečoval i přes hodinu, přestával dýchat a modral (tzv. status epilepticus). V 9 měsících mu byl genetickým testem potvrzen syndrom Dravetové. Kuba mimo jiné trpí atypickým autismem, středně těžkou mentální retardací s významnými poruchami chování, hyperaktivitou, poruchami koordinace a hybnosti. Dále má hypotonii, ataxii, hypermobilitu, kyfózu, mozečkový syndrom, vadu zraku. Aby toho nebylo málo trpí nespavostí, na kterou také musí užívat léky, nechutenstvím a dysfagíí, takže mu rodiče musí kupovat nutriční drinky atd.. To vše dohromady znamená, že je Kuba plně nesoběstačný a odkázaný na celodenní pomoc maminky.
Při velkých epileptických záchvatech upadá do bezvědomí, tudíž mu hrozí pád a nebezpečný úraz, přestává dýchat a musí mu být okamžitě podán speciální SOS lék na zastavení záchvatu. Bohužel se i přesto občas stává, že ani speciální lék neúčinkuje a Kubovi musí být přivolána záchranka. Většinou následuje několikadenní hospitalizace na JIP.
Bohužel mu záchvat, kromě jiného, může vyvolat například i radost, rozrušení, únava, změna prostředí, ale i teplé počasí nebo jen náhlá změna teploty. Je tedy nutné, aby dodržoval velmi přísný režim – musí ho ve všem velmi omezovat a usměrňovat, nemůže běhat, skákat ani se příliš radovat nebo vztekat.
Nejvhodnější a nejbezpečnější je pro něj monitorování pomocí oxymetru, který hlídá tep a okysličení krve. Při výkyvu nastavených hodnot, které mohou signalizovat i probíhající epileptický záchvat, se spustí hlasitý alarm, díky čemuž mohou rodiče okamžitě zasáhnout a včas podat Kubovi léky a vlastně mu i zachránit život včasnou resuscitací v případě SUDEPu. Díky takovému pomocníkovi se mohou rodiče v klidu a bez obav o zdraví Kuby vyspat, nemusí ho neustále hlídat a tak mají více energie na každodenní náročnou péči o něj. Bohužel tento přístroj zachraňující život zdravotní pojišťovny neproplácí a vzhledem k tomu, že rodina je odkázána pouze na jeden plat (rodinu živí tatínek, maminka se kvůli náročnosti péče nemůže vrátit do práce), nemohou si rodiče dovolit financovat tak drahý přístroj sami.
Robin
Robinek se do 8. měsíce vyvíjel jako každé jiné miminko. Bohužel v 8. měsíci dostal svůj první epileptický záchvat. Trval sice jen pár minut, ale epileptické záchvaty se začaly opakovat. I přes podání léků první pomoci se záchvaty špatně zastavovaly. Poté podstoupil řadu různých vyšetření, byla odebrána krev na genetické vyšetření. Robinek svoji první oslavu narozenin prospal v umělém spánku, jelikož záchvat opět nepřestával a jiná možnost nebyla. V tu dobu byla potvrzena diagnóza syndrom Dravetové. Robinek musí pravidelně užívat trojkombinaci protizáchvatových léků několikrát
denně a i přes tuto léčbu se nedaří snížit počet záchvatů. Robinek sám neujde dlouhou trasu, velmi brzy se unaví. Hodně padá a má problém s uchopením věcí. Také má problém se spánkem, často se budí, neklidně spí a přes den je hodně unavený. Trápí ho porucha regulace tělesné teploty, což znamená, že když je venku více teplo, nemůžeme dovádět s ostatními dětmi, ale musí zůstat doma, aby z přehřátí nedostal epileptický záchvat. K tomu všemu má malý čtyřletý Robin histaminovou intoleranci – musí dodržovat přísnou dietu, kde vše musí být čerstvé a jen z vybraných surovin. Denně mu jeho maminka připravuje čerstvé jídlo. Snížená funkce imunity ohrožuje malého bojovníka a zdánlivě banální onemocnění v dětství jako je obyčejná rýma může skončit zápalem plic, zánětem průdušek či laryngitidou. Z tohoto důvodu zatím nemůže navštěvovat mateřskou školu. Nosí brýle kvůli cylindrické oční vadě a navštěvuje klinického logopeda, aby se začal vyjadřovat – ve svých 4 letech totiž téměř nemluví. Při velkých záchvatech přestává dýchat a je potřeba rychlá pomoc záchranné služby. Aby byla pomoc opravdu rychlá, má zavedený žilní port, který se musí pravidelně jednou za měsíc proplachovat v nemocnici Vsetín nebo Olomouc.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Natálka a Robin by si zakoupili přístroj na detekci epileptických záchvatů
NightWatch je speciální přístroj na detekci možných epileptických záchvatů během spánku. NightWatch je pohodlný bezdrátový náramek na paži, který bedlivě monitoruje srdeční frekvenci a
pohyb, když nositel leží v posteli, a v případě záchvatu upozorní pečovatele. Hlavním přínosem používání přístroje Nightwatch je především umožnit rodičům – pečovatelům klidně spát, což je velmi důležitý aspekt v jejich životě. Nepřetržitá péče o nemocné dítě je velmi psychicky i fyzicky náročná, což může vést až ke spánkové deprivaci a depresím. Přístroj upozorní na probíhající záchvat a tím pádem umožní pečujícímu rodiči zasáhnout a podat případně SOS medikaci. Zároveň je pro rodiče velmi důležité usínat s vědomím, že dítě spí pod kontrolou.
Přístroje Nightwatch stojí 46 000 CZK a rodiny by si ho sami z vlastních zdrojů nemohli dovolit vzhledem k jeho pořizovací ceně.
Kubík tyto finance využije na zakoupení přístroje k monitorování pomocí oxymetru.
Pacientům se syndromem Dravetové navíc hrozí extrémně vysoké riziko SUDEP, což je náhlá a neočekávaná smrt u pacienta s epilepsií, a proto musí být jeho životní funkce monitorovány. Nejvhodnější a nejbezpečnější je monitorování pomocí oxymetru, který hlídá
tep a okysličení krve. Při výkyvu nastavených hodnot, které mohou signalizovat i probíhající epileptický záchvat, se spustí hlasitý alarm, díky čemuž mohou rodiče okamžitě zasáhnout a včas podat Kubovi léky a vlastně mu i zachránit život včasnou resuscitací v případě
SUDEPu. Díky takovému pomocníkovi se mohou rodiče v klidu a bez obav o zdraví Kuby vyspat, nemusí ho neustále hlídat a tak mají více energie na každodenní náročnou péči o něj. Bohužel tento přístroj zachraňující život zdravotní pojišťovny neproplácí a vzhledem
k tomu, že rodina je odkázána pouze na jeden plat (rodinu živí tatínek, maminka se kvůli náročnosti péče nemůže vrátit do práce), nemohou si rodiče dovolit financovat tak drahý přístroj sami.
Oxymetr Edan H100N s příslušenstvím stojí cca 25 000Kč u prodejce Bexamed.
Pokud vybereme v některé ze sbírek více než 100 %, peníze budou přerozděleny do ostatních sbírek Vánočního zázraku Blesku.
Aktuality
13. 12. 2024 14:34
Prosíme ještě jednou o pomoc!
Když se narodila, maminka Miroslava (57) byla nadšená, že má vytouženou holčičku. „Pak mi ale řekli, že není zdravá. A tím začal takový kolotoč,“ vzpomíná na těžké chvíle.
Downův syndrom není to jediné, co Markétku trápí. Má srdeční vadu s těžkou plicní hypertenzí, kvůli které není možné srdíčko operovat. „Během let přibývaly další více či méně vážné zdravotní komplikace jako celiakie, osteoporóza, nedoslýchavost, oční vady, porucha pohybového aparátu a skolióza. Kvůli této kombinaci není schopna samostatného fyzicky náročnějšího výkonu. Musím ji proto vozit autem nebo na kočárku,“ zdůraznila paní Mirka s tím, že dcera musí v noci spát pod kyslíkovým koncentrátorem.
VYBÍRÁME 150 TISÍC NA KARDIOREHABILITACE V LÁZNÍCH + SPOLEČNÝ POBYT MAMINKY S MARKÉTKOU
Pro zdraví Markéty je nezbytné, aby podstupovala rehabilitace. A podle slov maminky jí dělají dobře hlavně lázně. Musí ale vzhledem k četným zdravotním potížím volit ty správné, hlavně s ohledem na srdce. Vybrala proto odborný léčebný ústav pro kardiorehabilitaci Teplice nad Bečvou, kam by chtěly příští rok na 3 až 4 týdny.
Jenže… Maminka na to nemá peníze. Markéta sice má šanci na alespoň částečnou úhradu od pojišťovny (i tam je však podle slov paní Miroslavy problém s posouzením jejího stavu), bez doprovodu do lázní ale jednoduše nemůže. A jednou už kvůli nedostatku financí lázně musely nechat propadnout…
20. 5. 2024 18:08
Pomoc Mikovi, potřebuje další operaci!
Mika potřebuje naší pomoc!
Chceme vás upozornit na smutný příběh štěňátka zlatého retrívra Mika. Vybrané peníze pomohou rodině uhradit veterinární vyšetření, léčbu a speciální dietu. Majitelka, která žije sama s dcerou už vyčerpaly veškeré své finanční možnosti a rezervy. Během necelého půl roku zaplatila Eva Humlová téměř 50 000 korun za to, aby svému pejskovi pomohla.
https://www.donio.cz/pomoc-pro-nemocneho-mika
Moc děkujeme za každou vybranou korunu!
Blesk Tlapky
2. 1. 2024 15:26
Prosíme ještě jednou o pomoc!
Závěrečná sbírka Vánočního zázraku Blesku se zaměřila na pejsky a kočičky v útulcích!
https://www.donio.cz/blesk-tlapky
Komu pomůžeme?
Zcela zásadním problémem mnoha útulků je nedostatek financí a velká nejistota dalšího zabezpečení (materiální vybavení apod.). Z toho potom vyplývají nedostatky v péči o zvířata, zejména pokud jde o kvalitní výživu zvířat či veterinární péči. Nedostatek finančních prostředků a nejistota dalšího fungování je pochopitelně největším problémem téměř všech útulků i center dočasné péče.
Redaktorky projektu Blesk Tlapky spolu s Martou Kubišovou a Markem Ztraceným vyberou útulky a dočasky, do kterých bude dodáno krmivo a potřebná materiální pomoc. Tu dodá za nákupní cenu společnost Půčálka s.r o, a navíc vše navýší o 20% za své náklady! Vybraná částka bude formou krmiva Marp a materiální pomoci rozdělena do útulků a dočasek po celé ČR.
Za každou zaslanou korunu děkujeme!
12. 12. 2023 13:47
Vánoční zázrak Blesku
Díky vám se nám podařilo vybrat už polovinu sbírky Vánočního zázraku pro Viki, Káju, Marii, Naty, Samíka a Pavlínku!Moc děkujeme všem dárcům!
Do Vánočního zázraku nám zbývá vybrat ještě 386 637 Kč.
Za každou zaslanou korunu vám děkujeme, protože nás společně dostane blíže k cíli!
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
1 000 Kč • 22. 12. 2023 15:46
3 500 Kč • 22. 12. 2023 13:09
300 Kč • 22. 12. 2023 11:42
500 Kč • 22. 12. 2023 10:06
2 000 Kč • 21. 12. 2023 21:21
100 Kč • 21. 12. 2023 14:54
600 Kč • 21. 12. 2023 14:49
100 Kč • 21. 12. 2023 14:21
300 Kč • 21. 12. 2023 13:59
100 Kč • 21. 12. 2023 7:55
100 Kč • 21. 12. 2023 6:37
600 Kč • 20. 12. 2023 22:58
50 Kč • 20. 12. 2023 22:32
300 Kč • 20. 12. 2023 22:18
600 Kč • 20. 12. 2023 20:46
600 Kč • 20. 12. 2023 19:45
1 000 Kč • 20. 12. 2023 17:43
200 Kč • 20. 12. 2023 17:30
1 000 Kč • 20. 12. 2023 17:06
3 500 Kč • 20. 12. 2023 15:20
300 Kč • 20. 12. 2023 12:09
300 Kč • 20. 12. 2023 11:01
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato sbírka je součástí tématu Zázrak Blesku 2024: 6 nových příběhů.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.