Pomozte zlepšovat životy lidí s duševní nemocí – Jana ani Eliška nejsou samy
Všechny sbírky ověřujeme
Duševní nemoc jim zničila život. Pomozme jim společně.
„Než k nám Martina přišla, měla 160 Kč na týden.“
„K Petrovi jsme jeli v neděli večer – znovu přemýšlel o sebevraždě.“
„Po pokusu o předávkování se Tereza rozhodla zkusit znovu bojovat.“
Lidem s podobnými příběhy pomáháme každý den. Jsme organizace Fokus a v ČR působíme už 35 let.
Naší misí je pomáhat lidem s duševním onemocněním. Pomáháme například:
- maminkám, kterým začaly po porodu deprese,
- dospívajícím s poruchami osobnosti,
- mužům, kteří kvůli duševní nemoci přišli o všechno,
- lidem, kteří nemůžou kvůli úzkostem ani vyjít z domu,
- ženám, které kvůli duševní nemoci přišli o práci a rodinu,
- rodinám, které pečují o někoho s duševní nemocí
- a mnoha dalším lidem v duševní krizi.
Každý rok pomůžeme více než 3.000 lidem. Nyní máme 22 pracovišť, ale pořád je to zoufale málo.
Naše finance jsou omezené. Každý den musíme bojovat s tím, že nedokážeme pomoci včas všem, kteří to nutně potřebují.
Proto potřebujeme vaši pomoc. S vašimi příspěvky můžeme měnit svět, jako jsme ho změnili například Janě, která ve Fokusu nyní pomáhá dalším lidem:
„Duševní potíže mě málem připravily o život. Propadla jsem se do deprese, ubližovala si, přestala věřit, že má smysl pokračovat. Když už jsem neviděla žádné východisko, našla jsem pomoc ve Fokusu Praha. Díky podpoře této organizace a jejích lidí jsem našla sílu znovu začít. Kousek po kousku jsem skládala svůj život zpět – každý den jsem udělala něco, na co jsem mohla být hrdá, třeba si dát zdravou snídani nebo vyřídit jeden telefonát. Teď pomáhám lidem s podobnou bolestí jako peer ve Fokusu. Mám naději, víru v sebe a dost síly zvládnout cokoliv, co přijde. Citlivost, která mi kdysi ubližovala, teď vnímám jako dar.“
"Když mi byly tři, byla jsem u psychologa poprvé. Kvůli neurotickému mrkání. Kvůli témuž pak ještě mnohokrát. Připadala jsem si jiná, odstrčená, hloupá, neschopná.
Máma si našla nového partnera, narodila se mi sestra a já se cítila zrazená a podvedená. Propadala jsem se do deprese. Se zataženými závěsy a smutnou hudbou jsem se řezala, pálila a fantazírovala o smrti.
Přišly také problémy s jídlem, nejdřív jsem rapidně zhubla a pak začala dlouhá éra přejídání vyvažovaného drastickými dietami a zvracením.
Z gymnázia jsem přešla na jiné, doufala jsem, že začnu znova a zapadnu. Vydržela jsem měsíc.
Bylo mi jedno, jestli se ráno nevzbudím.
Dva měsíce jsem byla doma a uklízela. Dělala jsem pořádek, a když jsem perfektně uklidila celý byt, předávkovala jsem se léky s cílem umřít.
Drasticky jsem si ubližovala, hystericky plakala, odmítala jakékoli možnosti léčby, nechtěla jsem ven, ale ani na chronické oddělení, chtěla jsem usnout a už se nevzbudit.
Neměla jsem vůbec žádnou vůli zařizovat si život, jedinou možnost jsem viděla ve smrti. Trávila jsem hodiny detailním plánováním sebevraždy, představovala jsem si svůj pohřeb, jak budou lidé reagovat, jak dlouho truchlit.
Mí dobří přátelé z dětství, s nimiž jedinými jsem nepřetnula kontakt, mi nabídli spolubydlení. Vzpomněla jsem si na svůj dětský sen bydlet v domě s kamarády, sebrala všechnu energii, o které jsem ani nevěděla, že ji mám, a přestěhovala se. Pak jsem kousek po kousku začala budovat svůj život…
Začala jsem zotavení vnímat spíš jako hru, skládání puzzlů do jednoho velkého obrazu života. Každý den jsem udělala něco, na co jsem večer mohla být hrdá. Byly to drobnosti, zdravá snídaně, krátká procházka, vyřídit telefonát.
Přiznala jsem si, že prožívám věci trochu intenzivněji, že někdy potřebuji být sama, doma, že běžné věci mi dělají problém, že někdy cítím obrovskou tíhu a beznaděj, že postupně překonávám svůj strach.
Můj život má smysl
Pracuji jako peer ve Fokusu Praha. Pomáhám lidem s podobnou bolestí, jakou jsem prošla já. Mám ráda své silné emoce, kterým už nebráním drát se na povrch, Teď už mám ale to, co mi vždycky chybělo; naději a víru v sebe, dost síly na to zvládnout cokoliv mi život přinese. Moje citlivost mi v mnohém ubližovala, ale teď ji vnímám spíš jako dar.
Příběh ELIŠKY
Co se pamatuji ze svého dospívání, byla jsem uzavřená, ze všeho jsem měla až nepřirozený strach. Ze všech stran jsem slyšela, že se to spraví. Nakonec jsem se se svým strachem naučila žít do té míry, že jsem vystudovala dvě vysoké školy, pracovala jsem a vdala jsem se. Tak jak se ode mě čekalo.
Mělo přijít krásné období – mateřství. Otěhotněla jsem krátce po svatbě a těšila se na svého syna. Pečovala jsem o nově narozené miminko, jak jen jsem uměla, ale byla jsem stále plačtivá, vyčerpaná a viděla svět černě. Šla jsem pro pomoc k psychiatrovi a skoro rok byla na antidepresivech.
Svět po čase vypadal zase v pořádku. Léky jsem pod dohledem vysazovala. A jak okolí automaticky očekávalo, usilovali jsme o dalšího potomka… Ale už těhotenství bylo náročné, byla jsem přesvědčená, že při porodu zemřu. Neumřela jsem, ale kromě úzkosti přišly na svět i hlasy, stíny a vidiny. Temné divné postavy sklánějící se nad postýlkou mojí dcery mě přiváděly k šílenství. Zase jsem šla k psychiatrovi. „Tak to už je vážnější,“ konstatoval a přisunul ke mně krabičku léků.
Péči potřebovaly mé děti a také já sama. S léky jsem prospala 20 hodin denně. Bez podpory rodiny bych to nezvládla. Během šesti let jsem postupně vracela svůj život zase k „normálu“. A byla dětem mámou, jakou potřebovaly. Moje úzkosti, představy a hlasy tu byly ale stále. A jednoho dne jsem vysadila léky. Proč? Připadala jsem si totiž uvnitř mrtvá. Uvězněná za živa…
Po třech měsících bez léků to přišlo. Dnes vím, že to byla další ataka. Mystické zážitky. Prozření. Pocity jasnozřivosti. Výjimečnosti. Vyvolení. Vlna odvahy. Toužila jsem žít. Sbalila jsem si věci a odešla. Od rodiny, z města, kde jsem dosud žila, … 300 km daleko hledat samu sebe a nový začátek.
V Praze jsem našla práci, nové přátele, pochopení pro duševní onemocnění. Poprvé jsem mohla o svých hlasech a vidinách mluvit bez obav. Nemusela jsem nic skrývat. Období plné energie ale po čase skončilo. Začala jsem se se životem zase úporně rvát. Pocit vyvolenosti byl ten tam. Znovu se ozval strach, úzkost, deprese. Nechtěla jsem nikomu ubližovat svými stavy. Začala jsem zase užívat léky. Tentokrát ale opatrně. Tak, aby mě nezabíjely zaživa. Tak, abych s nimi mohla žít.
Do života mi vstoupila nová láska. Vztah s dětmi se urovnal. Do nové rodiny jsme si pořídili pejska. Pracuju. Dělám to, co mě baví a co navíc považuji za smysluplné. Ve Studiu 27 pořádáme a natáčíme debaty o duševním zdraví, reformě péče o duševní zdraví. Jsme peeři. Svými příběhy chceme pomáhat dalším.
Když mě duše víc trápí, je tu pro mě centrum duševního zdraví. Chodím na psychoterapii. Jsou chvíle, kdy stále potřebuji pomoc. A jsem vděčná všem, že ji dostávám. Doufám, že jsem na cestě k zotavení. Při jedné výpravě za sebepoznáním se v mojí mysli vynořila zapomenutá pradávná vzpomínka. Ani jsem nevěřila, že by mohla být moje. Prostě vyplavala a bolela. Vyrovnám se s ní a moje hlasy tichnou. Píšu si deník. Zotavuji se.
Dívám se teď na lidi beze strachu. Se zvědavostí. Po letech, kdy jsem chodila s očima sklopenýma. Mám teď chuť cestovat a objevovat. Vidím své děti dospívat. Chci pro ně být oporou, kdykoliv ji budou potřebovat. Vyprávím svůj příběh nejen jim, i vám, jestli jste dočetli až sem. A jestli můj příběh inspiruje třeba jen jednoho dalšího člověka, aby uviděl naději na zotavení své duše. Stojí to za to."
Komu pomůžeme?
Všichni máme okolo sebe lidi jako Jana nebo Eliška. Psychické potíže jim berou život, jaký by si přáli. K nám do Fokusu přijde více než 3000 takových lidí ročně. Někteří z nich se ocitnou na pokraji bídy s rozpočtem 160 korun na týden. Další z nich bojují se samotou a izolací. Mnoho lidí v této situaci nemá peníze ani na dopravu pro svůj invalidní důchod. Třeba nemají účet v bance, například protože sami nejsou schopni si ho zařídit, nebo důvěřovat úřadům obecně. Běžný člověk, když se cítí špatně, zajde s přáteli na kávu nebo do restaurace si popovídat. Pro lidi v nouzi je i toto nedosažitelný luxus, který paradoxně může být tím, co může zabránit nejhoršímu!
Sociální pracovníci Fokusu Praha s každým, kdo přijde do služeb, individuálně hledají a plánují, co každému může pomoct na cestě k zotavení. Samotný plán je pouze začátek.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Lidem se závažným duševním onemocněním pomáháme buď přímo u nich doma, nebo ambulantně v našich službách. Vybrané finanční prostředky využijeme na veškeré vybavení, které může pomoct našim klientkám a klientům zmírnit psychické potíže a postupně se z nich zotavovat.
V případě našich ambulantních služeb a volnočasových sociálně-rehabilitačních center bychom vybrané prostředky použili na jejich dovybavení či revitalizaci, např. na
- vybavení částí pracovišť, kde probíhají terapeutické či vzdělávací aktivity (např. nezbytný nábytek, koberce, pohovky, křesla, stoly, zahradní nábytek, odhlučnění atp.);
- vybavení kuchyněk, kde v rámci volnočasových aktivit mnohdy probíhají kurzy vaření (např. kuchyňské nádobí, nezbytná bílá technika atp.);
- nákup sportovního vybavení pro vnitřní i venkovní aktivity
V případě terénních služeb našich center duševního zdraví, komunitních týmů a krizového týmu, který musí často rychle dojet za klientkou/klientem v případě její/jeho psychické krize, bychom peníze využili zejména na
- pořízení nových dopravních prostředků (automobilů) či opravy těch stávajících.
Naším cílem je, aby vybrané prostředky směřovaly na zkvalitnění zázemí a materiálního vybavení našich služeb a aby i tyto zdánlivé drobnosti pomáhaly našim klientkám a klientům na jejich cestě k zotavení a návratu k plnohodnotnému životu.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
300 Kč • 20. 11. 2024 17:25
2 000 Kč • 20. 11. 2024 13:47
300 Kč • 20. 11. 2024 12:34
150 Kč • 20. 11. 2024 9:58
500 Kč • 20. 11. 2024 9:33
600 Kč • 19. 11. 2024 20:45
200 Kč • 19. 11. 2024 19:06
600 Kč • 19. 11. 2024 18:42
100 Kč • 19. 11. 2024 18:26
300 Kč • 19. 11. 2024 13:32
300 Kč • 19. 11. 2024 6:59
200 Kč • 19. 11. 2024 4:43
200 Kč • 18. 11. 2024 22:22
1 000 Kč • 18. 11. 2024 15:26
200 Kč • 18. 11. 2024 12:09
1 000 Kč • 18. 11. 2024 11:42
1 000 Kč • 18. 11. 2024 10:44
555 Kč • 18. 11. 2024 10:42
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.