Pomozte bojovnici Ondřejce postavit se opět na nohy
Všechny sbírky ověřujeme
Představení sbírky
Rádi bychom vám představili statečnou ženu.
Ondřejka se věnovala výtvarnému umění a kreativní tvorbě s dětmi při výuce na umělecké škole. Následně ke svým aktivitám kvůli rozpadu rodiny přidala i více výdělečnou činnost a začala svou kreativitu rozvíjet jako art manažer v reklamní agentuře.
Následně na základě těžké životní situace se ozvalo i zdraví, přišlo zdánlivě banální zdravotní omezení – silná bolest hlavy, značně zhoršené vidění doprovázené slabostí rukou a nohou.
Se zhoršením zraku šla Ondřejka k očnímu lékaři a ten ji poslal do nemocnice na neurologické oddělení.
V květnu přišla zdravá Ondřejka do nemocnice s bolestí hlavy a zhoršeným viděním. Po mnoha bolestivých vyšetřeních si vyslechla drsný verdikt: "Máte nevyléčitelné neurologické onemocnění, které vás může připravit o schopnost ovládat své tělo, nemoc postihuje centrální nervový a svalový systém. Máte zhoubná ložiska v míše, mozku a v tom důsledku je ovlivněna činnost celého těla. Onemocnění je nevyléčitelné, máte před sebou rychlé zhoršení zdravotního stavu, vaše onemocnění je v maligním stádiu. Onemocnění vás v lepším případě připraví o schopnost chůze."
Ondřejce se celý život tímto sdělením opět během krátké chvíle obrátil naruby. Do té doby oblíbená učitelka, úspěšná umělecká manažerka, matka 7 leté dcery se stala dlouhodobě nemocnou.
Ondřejka po 2 týdnech odcházela z nemocnice jako nevyléčitelně nemocná s předpokladem trvalé invalidity. Absolvovala léčbu léky, injekcemi, infuzní léčbu, chemoterapii a invazivními zákroky.
Bolestivé a nebezpečné lumbální punkce do páteře a míchy, kdy jí byla odpuštěna část mozkomíšního moku a aplikována látka přímo do míšního kanálu a to vždy za plného vědomí, stačil jen drobný pohyb a byla by nenávratně ochrnutá.
Komu pomůžeme?
I když se Ondřejky zdravotní stav stále postupně horšil, její vztah k práci s dětmi, péči o dceru, trávení času v přírodě, rekreačnímu sportu, cestování a umění jí umožňoval tento zdravotní stav zvládat.
Žádná invazivní léčba jí však nepomohla. Životem ji provází silná bolest a stabilní užívání léků s nebezpečnými nežádoucími účinky.
I přes stálou bolest doprovázející každý pohyb Ondřejka pracovala v chráněné dílně, kde zastávala pozici PR manažera. Díky této práci poznala blíže situaci zdravotně postižených a jejich postavení ve společnosti.
Na základě poznání situace zdravotně postižených na trhu práce a snahy etablovat OZP nejen do zaměstnání v chráněných dílnách, ale i do pracovních pozic na otevřeném trhu práce, Ondřejka objevila další možnosti jak využít své zkušenosti.
Toto poznání se stalo podnětem pro založení nadačního fondu pro podporu zaměstnávání OZP. Ondřejka byla iniciátorkou, spoluzakladatelkou a ředitelkou NFOZP.
Ondřejku onemocnění střídavě připravovalo o zrak. Probudila se s ukrutnou bolestí, při otevření očí zjistila, že není něco v pořádku. Měla oboustrannou diplopii, kdy se v mozku nespojuje obraz obou očí v jeden (každým okem je obraz zobrazen v jiném úhlu). V takovém stavu není možné vykonávat základní činnosti. Ztrácela i jemnou motoriku, nemohla ani psát. Tato omezení se jí podařilo zvládnout usilovnou prací a láskou k umělecké tvorbě, která ji přes veškeré nesnáze neopustila. Pomocí tvorby šperků, keramiky, kresbě a pevné vůli zrak i jemnou motoriku opět obnovila.
Nyní maluje obrazy vystavuje a těší ji, že může své umění sdílet s ostatními. Jedině při tvorbě dokáže na své onemocnění doprovázené silnou bolestí na čas zapomenout.
Vývoj nemoci byl agresivní a rychlý, Ondřejka přišla o schopnost stát na nohou. Přišla fatální změna v životě – používání kompenzačních pomůcek – a nevyhnutelně i invalidní vozík.
Ondřejka však není typ ženy, kterou by cokoliv zlomilo.
Nemoc a prodělaný stres jí změnili život upoutáním na invalidní vozík, ale ona bere vše jako výzvu. Snaží se co nejvíce vrátit svůj život do původních kolejí nevzdává se naděje na plnohodnotný život. Každý den na sobě pracuje. Rehabilitacemi, cvičením se snaží udržet svalovou sílu a pohyblivost.
Rehabilitační lékař i neurolog Ondřejce doporučil jako rehabilitační pomůcku exoskelet UNILEXA, který slouží k vertikalizaci nechodících lidí a také k nácviku chůze. Je to velmi důležité, neboť díky této pomůcce bude přirozeně zatěžovat svalstvo a klouby dolních končetin, používáním se zlepšuje i krevní oběh, snižují otoky nohou v důsledku zpomalení proudění lymfatického systému.
Používání invalidního vozíku bere v současnosti jako pomůcku, která jí umožňují svobodný pohyb, nebere jej však jako definitivní součást života.
Ondřejka věří, že dokáže obnovit svou chůzi, naději jí poskytuje podpora přátel. Tento boj nevzdává ví že Exoskelet UNILEXA ji opět postaví na nohy.
Ondřejka k naplnění svého přání potřebuje vaši pomoc…
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Finanční pomoc bude především použita na pořízení doporučeného exoskeletu Unilexa a pomocného chodítka, které však nehradí zdravotní pojišťovna.
Pokud by vybrané peníze přesáhly cílovou částku sbírky, Ondřejka je použije na rehabilitace a fyzioterapii.
Pokud se nevybere cílová částka budeme pokračovat dál ve shánění pomoci proto aby se zdravotní stav Ondřejky zlepšil.
Velice si vážíme každé vybrané koruny, kterou můžete darovat. Děkujeme!
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
200 Kč • 19. 1. 2025 14:55
200 Kč • 18. 1. 2025 19:51
1 000 Kč • 18. 1. 2025 15:14
1 000 Kč • 18. 1. 2025 14:36
5 000 Kč • 14. 1. 2025 8:34
2 000 Kč • 13. 1. 2025 8:07
1 000 Kč • 10. 1. 2025 14:23
300 Kč • 10. 1. 2025 13:23
125 Kč • 9. 1. 2025 18:39
1 000 Kč • 9. 1. 2025 16:34
3 500 Kč • 9. 1. 2025 15:23
777 Kč • 7. 1. 2025 12:58
10 000 Kč • 6. 1. 2025 17:54
100 Kč • 24. 12. 2024 2:16
100 Kč • 24. 12. 2024 0:08
1 000 Kč • 23. 12. 2024 20:59
555 Kč • 23. 12. 2024 11:43
200 Kč • 22. 12. 2024 13:17
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.