Pomozme společně lidem, které válka vyhnala z jejich domovů
z 250 000 Kč
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Pomozme společně lidem, které válka vyhnala z jejich domovů
Všechny sbírky ověřujeme
5. 9. 2024 10:42
Jak to bylo dál?
Na začátku léta jsme zjišťovali situaci v městských ubytovnách pro vnitřně přesídlené osoby v Charkově. Ukázalo se, že základní potřeby lidí na těchto ubytovnách jsou pokrývány ze zdrojů mezinárodních organizací a fondů. Zároveň jsme ale zjistili, že ubytovny, které se nachází v oblasti, tedy mimo samotný Charkov, tuto materiální podporu nemají. Sehnali jsme kontakt na tři ubytovny ve městě Krasnohrad a jednu v Kočetoku. Celkem v těchto čtyřech ubytovnách žije 190 přesídlenců. Často jsou to lidé, kteří museli utéct před válkou už poněkolikáté. Většina ubytovaných jsou lidé seniorského věku a rodiny s dětmi.
S vedoucími ubytoven jsme probrali, co obyvatelé nejvíce potřebují.
Každý člověk dostal deset kilo čerstvé zeleniny, půl kilogramu kuřecího masa a balíček se základními potravinami (pohanka, pšeničná kaše, masová a rybí konzerva, čaj, olej, cukr).
Situace v Charkově a přilehlých oblastech se bohužel stále nezlepšuje. Lidí, kteří přišli o domov nebo z něj museli odejít, přibývá, a týká se to zejména těch nejzranitelnějších.
Děkujeme vám, že jste se zapojili do naší sbírky a doufáme, že vytrváte, pokud budete moci. I my budeme pokračovat v podpoře lidí trpících v důsledku války v Ukrajině.
Představení sbírky
Já jsem Alice a tohle je Tina (napravo).
Tina byla před válkou (plnohodnotnou invazí ruských vojsk do Ukrajiny) IT specialistkou. V Ukrajině se všechno dělí na dobu „před válkou“ a „po začátku války“ Žila docela normální život se svojí dcerou a svým přítelem Sergejem na sídlišti Pjatychatky na severu Charkova. Před anexí jezdili pravidelně každý rok na několik týdnů na dovolenou na Krym, na což do dneška často vzpomínají a těší se, že mě tam jednou, „pislja peremohy“ [po vítězství], vezmou. Už mě tam vezme jen Tina. Sergeje, jejího partnera a našeho kolegu, v polovině září zabila v Kupjansku ruská raketa, když vyvážel civilisty z ostřelovaných vesnic. Do těch míst jsme tou dobou na evakuace jezdili skoro každý den. Rapidně se tam zhoršila bezpečnostní situace. Od začátku války je Tina ředitelkou malé charkovské neziskové organizace, kterou založila spontánně se svými sousedy, a které jsem jako dobrovolnice součástí už rok a půl.
Přihodilo se to tak nějak náhodou. Před válkou jsem pracovala jako sociální pracovnice s uprchlíky. Na konci února 2022 jsem se stala vedoucí humanitárního hotelu s kapacitou až 300 míst pro lidi prchající před válkou v Ukrajině. Zrovna dnes mi přišla zpráva od jedné ženy, která na našem hotelu žila téměř rok: „Milá Alice, včera to byly přesně dva roky, co jsme s Timem [její 10ti letý syn] a mými rodiči přijeli do Prahy a ubytovali se na hotelu. Chceme ti znovu moc poděkovat za vaši pomoc a podporu.“. V červnu 2022 jsem si potřebovala od hotelu na chvíli odpočinout. Řekla jsem, že jedu do Itálie a nebudu moc na telefonu. Sedla jsem do auta, do navigace zadala „Lvov“ a vydala se na východ s tím, že zkusím v Ukrajině najít nějakou krátkodobou dobrovolnickou práci. Nevěděla jsem, kam dojedu, co budu dělat, ani jestli se po dvou dnech nevrátím strachy domů. A pak už to byla shoda náhod. Ze Lvova jsem shodou okolností vyrazila směr Charkov. V Charkově jsem se náhodou dostala do Pjatychátek (nejsevernějšího bodu města), které tou dobou byly pravidelně ostřelované dělostřelectvem. A tam jsem s místními dobrovolníky nakonec zůstala necelé tři týdny až do svého odjezdu domů. Byl to silný zážitek. V listopadu jsem se k nim vrátila na další dovolenou na měsíc. Nakonec jsem se rozhodla odejít z práce a stát se dobrovolnicí organizace Piatykhatky-Bam na plný úvazek. Začátky nebyly jednoduché. Dodneška vzpomínáme, jak jsem já nic moc nerozuměla a moji kolegové zas nerozuměli mně. Ale netrvalo dlouho a všichni jsme si zvykli. Já na cizí jazyk, který jsem se nikdy dřív neučila, a oni na můj divný přízvuk a zkomolená slova. Teď už se umíme společně smát i se pohádat.
Historie organizace Piatykhatky-Bam zahrnuje od února 2022 spoustu různých aktivit, které se odvíjí od aktuálních potřeb lidí. Pravidelný výdej teplých obědů, výdej humanitární pomoci, evakuace civilistů, aktivity pro děti, zakrývání oken a dveří vybitých tlakovými vlnami, rozvoz granulí pro psy a kočky, podpora vojenských částí a další. Jsme schopni pružně a rychle reagovat na různorodé vznikající potřeby lidí, byť v malém množství. Je to díky tomu, že nejsme vázáni dlouhodobými projekty. Zároveň jsme ale naprosto závislí na finančních a materiálních darech našich sponzorů.
Komu pomůžeme?
Posledních několik týdnů jezdíme znovu často na evakuace do různých míst Charkovské oblasti, ve kterých se zhoršila situace – začaly být ostřelované dělostřelectvem, raketami nebo leteckými pumami.
Lidi většinou vozíme do Charkova. Pro ty, kteří nemají to štěstí, že se mohou nastěhovat k příbuzným, připravilo město ubytovny, které jsou prozatím pro vnitřně přesídlené osoby zdarma. Podmínky bydlení v nich jsou ale často velmi bídné. Jedná se o staré mnohapatrové budovy s vybydlenými bytovými jednotkami. V každém pokoji žije jedna rodina, případně několik jednotlivců. Sdílí sociální zařízení i kuchyň.
Každý člověk, kterého vezeme, má svůj vlastní příběh.
Pro lidi z vesnic je složité najít v Charkově, který zdaleka nefunguje tak jako před válkou, práci. Navíc jsou mnohé z nich matky s dětmi na online výuce. Nebo starší lidé, které zaměstnavatelé nechtějí přijímat. Od března letošního roku se také pro některé vnitřně přesídlené lidi zrušily měsíční finanční příspěvky.
Loni v létě jsme z Kivšarivky (Kupjanského okresu) evakuovali Olenu s jejím 11-ti letým synem. 31. prosince jsem mu vezla dárek k Novému roku. Olena nám několik dní na to telefonovala, jestli bychom je mohli odvézt zpět do Kivšarivky. V Charkově prý nemůže najít práci a nemá peníze na věci pro svého syna. Kivšarivka je nyní pravidelně ostřelovaná dělostřelectvem.
Z Kurylovky jsme evakuovali Žeňu a její dvě děti (8 a 10 let). Žeňa před válkou pracovala v závodě v Kivšarivce. Její zaměstnavatel nyní chce, aby se vrátila do práce, nebo jí dá výpověď. S dětmi se ale domů vrátit nemůže, protože v okrese byla vyhlášena nucená evakuace dětí, přes blokposty ji tedy s dětmi zpět nepustí.
Z Pytomnyku se do Pjatychatek kvůli válce přestěhovala Olha, dvaapadesátiletá žena. Před válkou se živila prodejem ovoce a zeleniny, kterou vypěstovala na své zahradě. Byť její dům jako jeden z mála ve vesnici stále stojí, vesnice i okolí jsou poseté minami, tzv. „motýlky“.
Z Kupjanského a Vovčanského okresu jsme vyvezli už několik rodin, které válka z jejich domova vyhnala už poněkolikáté. Původně žili v Doněcké nebo Luhanské oblasti, odkud utekli před okupací. Nyní se musí opět stěhovat, protože je válka dohnala i v jejich nových domovech.
Naďu jsme evakuovali před pár týdny z vesnice Prykolotne, na které poslední dobou dopadají ruské řízené letecké bomby. Naďa se jednoho dne v únoru 2022 probudila a zjistila, že její vesnice je okupovaná ruskými vojsky. Vydala se tedy na dlouhou cestu přes Rusko do Evropy a potom zpět do Ukrajiny. Cesta jí trvala tak dlouho, že když se vrátila, její vesnice byla už osvobozena, a tak se mohla vrátit do svého domu. Teď z něj musela opět utéct.
Z Vovčansku jsme na podzim odvezli Viktorii se dvěma dětmi. Za neustálého blízkého válečného hřmění jsme ji přemlouvali hodinu. Opakovala, že nikam nepojedou, že na ně nikde nikdo nečeká, že nemá peníze na život ve městě. Zatímco stály s Tinou na prahu domu, přiletěla z druhé strany domu na zahradu mina. Ohlušující rána, rozbitá okna, pobitá omítka od střepin. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Tentokrát. Nakonec souhlasila. Bleskově sbalila věci sobě i dětem a odjeli s námi, žít na ubytovně pro vnitřně přesídlené osoby v Charkově.
Domov se vždycky opouští těžko. I když není válka. A když je, člověk navíc nemá představu a ani nemůže ovlivnit, jestli ho opouští na týden, měsíc, rok a nebo navždycky. Lidé nám často děkují se slzama v očích. Za to, že jsme je odvezli. Za to, že jsme jim přivezli potraviny, hygienu a nebo sladkosti. Za to, že na ně někdo myslí. Za to, že se necítí úplně sami a opuštění. Všem vnitřně přesídleným lidem v Charkově pomoci nedokážeme. Můžeme ale udělat radost a zabezpečit zásobu potravin/hygienických potřeb některým z nich, těm nejzranitelnějším.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Dobrovolníci budou díky Vašim darům postupně pomáhat vnitřně přesídleným lidem, kteří se nacházejí v extrémně nepříznivé finanční a sociální situaci. Konkrétně pro ně nakoupí to, co budou aktuálně nejvíce potřebovat (potraviny, základní hygienu a léky, případně další nezbytné potřeby). Rádi bychom společně pomohli až 1000 lidem. Pokud nedosáhneme cílové částky, podpoříme tolik lidí, na kolik budeme mít finanční prostředky.
Pro představu, balíček potravinové pomoci vychází na 200 – 250 Kč na osobu (brambory, mrkev, cibule, zelí, řepa, olej, cukr, mléko, maso, čaj, káva, těstoviny/rýže/pohanka), balíček základní hygieny pak na 150 Kč.
Každý dar je pro lidi ve válce významnou pomocí. Děkujeme, že Vám jejich osud není lhostejný.
Aktuality
5. 9. 2024 10:42
Jak to bylo dál?
Na začátku léta jsme zjišťovali situaci v městských ubytovnách pro vnitřně přesídlené osoby v Charkově. Ukázalo se, že základní potřeby lidí na těchto ubytovnách jsou pokrývány ze zdrojů mezinárodních organizací a fondů. Zároveň jsme ale zjistili, že ubytovny, které se nachází v oblasti, tedy mimo samotný Charkov, tuto materiální podporu nemají. Sehnali jsme kontakt na tři ubytovny ve městě Krasnohrad a jednu v Kočetoku. Celkem v těchto čtyřech ubytovnách žije 190 přesídlenců. Často jsou to lidé, kteří museli utéct před válkou už poněkolikáté. Většina ubytovaných jsou lidé seniorského věku a rodiny s dětmi.
S vedoucími ubytoven jsme probrali, co obyvatelé nejvíce potřebují.
Každý člověk dostal deset kilo čerstvé zeleniny, půl kilogramu kuřecího masa a balíček se základními potravinami (pohanka, pšeničná kaše, masová a rybí konzerva, čaj, olej, cukr).
Situace v Charkově a přilehlých oblastech se bohužel stále nezlepšuje. Lidí, kteří přišli o domov nebo z něj museli odejít, přibývá, a týká se to zejména těch nejzranitelnějších.
Děkujeme vám, že jste se zapojili do naší sbírky a doufáme, že vytrváte, pokud budete moci. I my budeme pokračovat v podpoře lidí trpících v důsledku války v Ukrajině.
26. 8. 2024 12:03
Děkujeme, že se díky vám podařilo pomoci vnitřně přesídlené rodině z Mykolajivské oblasti
Matka a tři děti. Otec zemřel před několika lety. Jejich dům zničila raketa, a tak se přestěhovali do Charkova. Matka nemohla najít práci, dostali se do velmi tíživé finanční situace, až na hranici bezdomovectví. Sociální službu kontaktovala policie. Sociální pracovnice záhy našla rodině bezplatné humanitární ubytování pro rodiny s dětmi na západní Ukrajině. My jsme z vašich darů zaplatili rodině jízdenky na autobus, základní potraviny a matce pořídili mobilní telefon a sim kartu. Od spřátelené charkovské organizace jsme pro děti sehnali tři použité, ale funkční notebooky. Spolu se sociální pracovnicí jsme rodinu doprovodili na autobusové nádraží. Děti byly neposedné. Nejmladší si krátil chvíli smrští otázek: „A kam jedeme, je to město nebo vesnice, já mám radši vesnici, ale co se dá dělat, a taky tam lítají rakety, mají tam hračky, bude tam dort, až budu mít narozky, kakao tam budou mít, a víš, teto, jak chutná ananas? Já bych někdy chtěl ochutnat ananas. Ale nejvíc ze všeho bych chtěl ochutnat tóó…tamto. Jak se to jmenuje. Mango!“
V Charkovské oblasti začala nedlouho po uzavření této sbírky další ruská ofenziva, což způsobilo novou vlnu masových evakuací, tentokrát z Vovčanského okresu. Během pár dní se za pomoci dobrovolníků evakuovaly tisíce lidí. I my jsme se na těchto evakuacích podíleli. Vnitřně přesídlených osob stále přibývá. Budeme pokračovat v humanitární pomoci a již brzy vás budeme opět informovat o tom, jak vaše dary pomáhají.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
2 000 Kč • 27. 4. 2024 16:51
3 500 Kč • 25. 4. 2024 23:00
600 Kč • 25. 4. 2024 10:52
600 Kč • 24. 4. 2024 22:39
300 Kč • 23. 4. 2024 9:11
2 000 Kč • 23. 4. 2024 7:41
2 000 Kč • 11. 4. 2024 21:42
2 000 Kč • 9. 4. 2024 16:36
1 000 Kč • 4. 4. 2024 23:25
1 000 Kč • 3. 4. 2024 15:12
38 Kč • 30. 3. 2024 0:58
600 Kč • 26. 3. 2024 7:59
1 000 Kč • 21. 3. 2024 11:09
10 000 Kč • 21. 3. 2024 10:19
600 Kč • 20. 3. 2024 22:12
1 000 Kč • 20. 3. 2024 20:25
1 000 Kč • 16. 3. 2024 15:15
3 500 Kč • 15. 3. 2024 18:32
1 500 Kč • 15. 3. 2024 11:52
150 Kč • 13. 3. 2024 19:19
10 Kč • 13. 3. 2024 9:50
300 Kč • 12. 3. 2024 8:40
250 Kč • 12. 3. 2024 8:24
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato sbírka je součástí tématu Pomoc Ukrajině.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.