Jsem maminka samoživitelka už 14 let.
Vždy jsem se snažila své koně zvládat svépomocí. Vlastního koně mám už více než 25 let. V mé péči jsou i dvě odrostlé dcery – Naty (17 let) a Terka (14 let). Všichni se věnujeme jezdectví. Nyní vlastním dvě klisny ČT a dva poníky. Posledních 9 let se věnujeme pony sportu. Momentálně jsem indisponována úrazem z pádu na lyžích – poranila jsem si vazy v koleni a čeká mě operace. V chodu stáje a ježdění koní mě zastupují mé dcery.
Proč to vše píšu? 22. 12. 2015 mé dcery dostaly k narozeninám mladého Wpbr ponyho Falca, narozeného 24. 1. 2012. Starší dceři bylo tehdy 8 let, mladší Terezce 5 let. Falco byl v té době tříletý. Je členem naší rodiny už desátý rok. Plní dětské sny a přání nejen na skokových závodech, ale i ve všestrannosti. Je to univerzální poník se skvělým charakterem. Jeho doménou je nyní drezurní obdélník, na kterém vyniká svou líbivostí, ochotou a talentem. Již šest let je účastníkem MČR pony ve skocích i v drezuře. Děti na něm složily Zkoušky základního výcviku jezdce pro pony i velké koně.
Co konkrétně způsobilo nemoc oka, není úplně jisté. V domácím léčení je od 18. 11. 2024. Má speciálně upravenou masku kvůli světlu a zamezení vniknutí nečistot do oka. Kapání Maxitrolu a mazání Virganem každé 3 hodiny zabralo. Ale i tak se oko občas zavřelo a slzelo. 12. 12. 2024 byla první návštěva na klinice v Brně. V lednu se frekvence kapání a mazání snížila na 4× denně. ANO, po dlouhodobém podávání kortikoidů hrozí riziko vředů – ty ale potvrzeny nebyly. Domácí léčba nepřinesla kýžené výsledky.
25. 3. 2025 došlo k velkému zhoršení – otok, slzy a bolestivost. Falco byl ihned převezen zpět na kliniku v Brně. Herpesvir se sice podařilo potlačit, ale otevřela se brána mykóze (plísni). Falcovo oko nyní bojuje se stromálním abscesem, který ho při prasknutí může ohrozit na životě. Absces se vytvořil v zadní části pravého oka – operovat jej nelze, protože není možné se k němu dostat. Proto paní doktorka Krisová vyhodnotila jako nejefektivnější léčbu intenzivní kapání léčiv po 4 hodinách, aby se látky dostaly přes sliznici k abscesu a mohly se vstřebáváním začít hojit. Momentálně se kape Atropin, Vigamox, Sporanox a Aptus. Bylo mi řečeno, že právě v tomto případě mám tzv. „Černého Petra“ – častější jsou totiž vřídky v oku než mykóza a následný absces.
Jestli se o něj bojím? ANO, A VELMI.
Každé dítě, které Falco učil, každý dospělý, který s ním přišel do kontaktu – ON JE VZPOMÍNKOU NA CELÝ ŽIVOT. ❤️💫
Po konzultaci s paní veterinářkou se zaměřením na oční onemocnění jsem měla dvě možnosti:
– buď oko vyjmout,
– nebo podstoupit časově i finančně náročnou léčbu v trvání 3 měsíců s nejistým výsledkem…
Po 30 probrečených minutách v uzavřené místnosti jsem se rozhodla pro šanci na záchranu jeho pravého oka…
Věříme, že to zvládne. Je to bojovník a on sám už zahájil vlastní léčbu. Vím, že vše se děje z nějakého důvodu – hodně nás naučil a stále učí. Jsem si plně vědoma, že to bude důsledný běh na dlouhou trať.
Přestože nejsem zvyklá a není mi příjemné o cokoliv žádat, současná situace mi neumožňuje zvládnout vše vlastními silami. Proto prosím o finanční pomoc a děkuji, pokud jste dočetli až sem.
Týden léčby Falca na klinice v Brně stojí 10 000 Kč. Doporučená doba léčby stromálního abscesu je 3 měsíce. Finance bych použila na zaplacení faktury klinice a poté na řešení primárního problému – herpesviru, který je doživotní. Ale s implantátem na dávkování cyklosporinu (Cyklosporin A je imunosupresivum s protizánětlivými účinky), by jeho život nemusel být jen o kapání léčiv do oka – implantát sám dávkuje účinnou látku. Cena jednoho implantátu je cca 12 000 Kč.
Pokud by se vybralo více finančních prostředků, pokryly by se z nich také kontroly terénní veterinářky, výjezdy na kliniku VETUNI Brno, další léčiva, očkování, důležité vitamíny a případně alternativní léčba na podporu imunity.
