Sbírka ukončena:

Postavme pomník obětem komunismu

Vybráno 0 Kč 11 589 Kč
19 890 Kč
 -
14 dárců
Celkem se zapojilo
828 Kč
Průměrná výše daru
1 989 Kč
Nejvyšší dar
110 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Postavme pomník obětem komunismu

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Karina Kratochvílová
Datum přidání
10. 12. 2021

Postavte se s námi historii čelem

V Hrobcích zničili komunisté život několika rodinám. Pomníky, které umístíme v obou částech obce, Hrobcích a Rohatcích, budou patřit všem, na jejichž životech 42 let komunismu zanechalo nesmazatelné šrámy. 

“Pořád to vidím. Ta vrata. To rachocení klíčů. Dlouhý, dva až tři metry široký stůl, aby na sebe lidé nedosáhli, na jedné straně seděly návštěvy a na druhé straně přicházeli odsouzení. Pamatuju si, jak tam člověk sedí, otevřou se dveře, klíče zarachotí, a přivádí tátu v tom lodenovém hnědém mundúru. Lodičku, takovou tu čepici, mačkal takhle v ruce a sedl si za stůl. Z každé strany vedle něho seděl hlídač, a když člověk řekl něco špatně, návštěvu ukončili a odvedli ho. Člověk tak radši ani nic neříkal,” vyprávěla Sylva Pátá svou vzpomínku z dětství na vězení, do kterého komunisté poslali na šest let jejího tátu, Sylvestra Klementa, pro údajnou vlastizradu. Zatkli ho, když přijel za rodinou na Velikonoce z nucených prací.

“Věděl, že mu hrozí nebezpečí. Někteří známí odešli, ale on nešel. Neopustil by Hrobce a ani Čechy. Byl patriot. Aby se ho komunisté zbavili, tak řekli, že nebyl na vojně, ačkoli byl ve válce, a že musí v 52 letech na dva roky k Pomocnému technickému praporu.” Neměl tak velké majetky, aby mu je mohli vzít jinou cestou. Jako vlastizrádce ale přišel o všechno – majetek, zdraví, vytouženou rodinu a svobodu. 

“Kdyby ho vystěhovali jako Havránka, tak by to asi nepřežil. Byl na Hrobce hrozně fixovaný. Ve vězení u sebe pořád nosil jednu fotografii s náma a jednu Hrobec,” zmínila Pátá další osobu, jejíž život místní komunisté zničili.

Ve vykonstruovaném procesu odsoudili Františka Havránka za sabotáž (nesplnění výrobního plánu v JZD) spolu s dalším místním hospodářem Jaroslavem Tachecím k trestu odnětí svobody, propadnutí veškerého majetku a doživotnímu zákazu pobytu v Hrobcích pro jejich rodiny.

“František Havránek se spravedlnosti nedočkal. Zemřel v roce 1979 nesmířen s osudem, protože křivdy na něm a jeho rodině spáchané se nedaly odpustit,” napsal obci jeho syn Josef, kterému bylo v té době 16 let. 

Kdo za projektem stojí:

K výročí 100 let od založení republiky jsme zorganizovali v naší obci výstavu mapující historii Hrobec a Rohatec a také veřejnou debatu se státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Při této příležitosti jsme nabídli čestné občanství vyhnaným rodinám. Jaroslav Tachecí mladší toto přijal a zúčastnil se i naší debaty, Josef Havránek ale i za své sourozence nabídku odmítnul se zdůvodněním: “V Hrobcích k žádným změnám nedošlo, dále zde vládli komunisté, kteří odmítali vydat náš zabavený majetek. To nás ohromilo a varovalo. Po zvážení všech událostí padlo v rodině rozhodnutí, že do Hrobec se již nikdo nevrátí a veškerý majetek bude prodán. Ne na každé období může být obec Hrobce hrdá.”

Majetek tedy prodali hned po revoluci a jak řekli, za těchto třicet let se obec k historii nepostavila čelem. To chceme změnit. Šrámy, které komunisté napáchali na životech mnoha rodin, přetrvávají dodnes. Nebyly to události, které patří jen do minulosti. Je třeba o nich mluvit nejen proto, abychom se jim postavili čelem, ale i proto, aby se již nikdy neopakovaly. 

Místní spolek Pro lepší budoucnost, který stál za realizací zmíněné akce v roce 2018, nyní proto inicioval vytvoření dvou památníků Obětem komunismu, které budou umístěné v Hrobcích a Rohatcích. 

Členy spolku Pro lepší budoucnost jsou iniciátorka projektu Karina Kratochvílová, nynější starostka Hrobec (pod které spadají i Rohatce) Kateřina Hlaváčová a zastupitelky Alena Ďurišová a Petra Peřinová. Obce se nachází v zemědělské oblasti mezi Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi, v oblasti, kde žijí místní rodiny po staletí a mají k místu hluboký vztah.

Co konkrétně svým příspěvkem podpoříte?

Sbírka je určená především obyvatelům Hrobec, Rohatec a okolí, ale budeme rádi za každou podporu pomníku všem obětem komunismu. Chceme dát každému příležitost vyjádřit podporu a postavit se tak historii čelem. 

"Pomník by neměl být jen monolitem v prostoru, ale měl by být funkčním prvkem, který nám nejen připomene minulost nás všech, ale také naši přítomnost a budoucnost. Při oslavách 100 let od založení republiky jsme sázeli lípy svobody, a právě k nim chceme tyto památníky umístit,” vysvětluje Karina Kratochvílová, která dala projekt dohromady.

Oba pomníky budou identické. Jedná se o kruhové lavičky z dubového dřeva s kovovým podnožím umístěné okolo lípy svobody v Hrobcích u kapličky a v Rohatcích u kaple. Na finální podobě se podíleli tvůrci laviček.

  • Lukáš Jiránek, potomek místních zemědělců se věnuje práci se dřevem a pro lavičky vytvořil sedací část z dubového dřeva, ve kterém je 42 zářezů symbolizující 42 let komunismu, které sice již skončily, ale šrámy po nich zůstávají.
  • Josef Klement, vnuk továrníka Sylvestra Klementa, vytvořil kovové podnoží v dílně, kterou zdědil po svých předcích, a kteou komunisté zabrali.

Tvůrci pomníky v hodnotě okolo 60 tisíc korun darovali obci Hrobce.

Chceme dát touto sbírkou příležitost všem místním obyvatelům připojit se k projektu a podpořit jej. Jako cílovou částku jsme zvolili symbolických 19890 Kč.

Vybrané peníze spolek ve spolupráci s obcí použije na tvorbu naučných cedulí v obou obcích, které budou umístěny poblíž pomníků, a také jako příspěvek ke slavnostnímu odhalení pomníků s doprovodným programem, které plánujeme na jaro 2022.

Lavičky budou místem pro odpočinek, setkávání a vzpomínání. Budou pomníkem a památníkem, který bude lidi spojovat dohromady.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

DobroDárce
300 Kč  •  28. 3. 2022 17:15
Marie H.
1 000 Kč  •  15. 3. 2022 15:29
zadostiučinění
Vlasta a Pepa
1 000 Kč  •  25. 2. 2022 17:17
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  8. 2. 2022 10:02
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  1. 1. 2022 16:20
Milý dárce
500 Kč  •  21. 12. 2021 12:21
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  18. 12. 2021 19:49
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  16. 12. 2021 12:15
Alena Ď.
1 000 Kč  •  12. 12. 2021 12:50
Skvělý nápad.
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  11. 12. 2021 21:38
DobroDárce
1 000 Kč  •  11. 12. 2021 17:26
K. Hlaváčová
1 989 Kč  •  11. 12. 2021 17:02
Těším se na výsledek!
Kratochvílovi
1 000 Kč  •  11. 12. 2021 15:09
Šárka P.
300 Kč  •  11. 12. 2021 15:08
Děkuji.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat