Podpořte vodní záchranáře v cestě na mistrovství světa do Austrálie
z 350 000 Kč
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Podpořte vodní záchranáře v cestě na mistrovství světa do Austrálie
Všechny sbírky ověřujeme
Představení sbírky
Jsme sportovci Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Vrcholově se věnujeme vodnímu záchrannému sportu, ve světě prezentovaném pod názvem lifesaving. Letos ve druhé polovině srpna se chystáme na mistrovství světa do Austrálie a hledáme cestu, jak zafinancovat společnou letní přípravu a celou výpravu na MS.
Co je to lifesaving sport?
„Myšlenkou tohoto sportu je vychovávat sportovce, kteří budou svou dobrovolnickou činností přispívat k záchraně životů, prevenci pohybu u vody a k výchově dětí k hodnotám lidskosti – k pomoci druhým,“ řekl Prezident VZS ČČK, Mgr. David Smejkal.
Lifesaving sport se dělí na dvě části: bazénovou a plážovou. V bazénu závodníci předvádí své dovednosti zejména v plavání, při tažení figuríny, se záchranným pásem a s ploutvemi. Na pláži pak závodí v plavání v moři, jízdě na mořském plováku, jízdě na mořském kajaku a běhu v písku. Při týmové disciplíně SERC (Simulated Emergency Response Situation) demonstrují zejména své dovednosti z praxe vodních záchranářů, kdy musí pohotově reagovat na krizové situace.
Kdo jsme?
Jsme výběr závodníků, kteří budou v letošním roce reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy juniorů v Německu a na mistrovství světa v Austrálii. Mimo vrcholový sport se v rámci VZS také aktivně věnujeme dobrovolné činnosti. V létě sloužíme na vodních plochách. Zástupci z našich řad pomáhají zachraňovat životy na 17 vodních plochách v ČR, potkat je můžete například na Lipně, Orlíku nebo Nových Mlýnech. Některé z nás můžete potkat na bazénech nebo koupalištích na stanovištích plavčíků. V rámci našich pobočných spolků také pomáháme se zajišťováním různých akcí u vody, kterými bývají závody dálkového plavání, triatlonu, kanoistiky, veslování, a podobně.
Letošní sestava byla vybrána z těch nejlepších na základě výsledků z bazénových a plážových disciplín v roce 2023. Každý rok bývají sestaveny juniorská a seniorská reprezentace, které čítají vždy až 6 žen a 6 mužů v každé kateoirii. V sudých letech se vždy vydáváme na mistrovství světa a v lichých na mistrovství Evropy. Letošní rok je výjimečný, světový šampionát se koná v Austrálii a pro juniorskou kategorii je připraveno mimo mistrovství světa také mistrovství Evropy juniorů.
Seniorský tým je letos složený z těch nejzkušenějších záchranářek a záchranářů. Můžeme se těšit například na Dominiku Geržovou, která je držitelkou titulu juniorské mistryně Evropy z roku 2017 v disciplíně Surf Race (plavání v moři), ve které je také bronzovou medailistkou z ME 2019 dospělých/seniorů. Na MS do Austrálie poletí po 6 letech obhajovat titul osmé nejlepší ženy na světě. Ondřeje Šimonka čeká v disciplíně Line Throw (hod lanem), ve které je úřadujícím juniorským mistrem světa a mistrem Evropy z roku 2021, premiéra v seniorské kategorii s parťákem Davidem Pekařem. David je mimo jiné současným vicemistrem Evropy. Seniorský debut rovněž čeká Barboru Kotoučovou a Natálii Hrdinovou, které jsou společně bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa. Natálie je také úřadující juniorskou mistryní Evropy.
V juniorském týmu máme letos naopak spoustu nováčků, pro téměř polovinu z nich bude letošek premiérou. I přesto ale junioři ukazují svými výsledky, především v bazénu, že se můžeme těšit na skvělé, individuální i týmové výsledky.
Mistrovství světa v Austrálii
Do Austrálie, která je Mekkou lifesaving sportu, se MS vrací pravidelně každých 6 let. Letos to bude již po páté v řadě. Česká republika zatím nikdy nechyběla a letos by tomu nemělo být jinak. Poprvé v historii plánuje VZS vyslat mimo Evropu mimo seniorské také juniorskou reprezentaci.
Celkem bychom měli do Austrálie vyrazit v počtu 20 nominovaných závodníků společně s trenérským doprovodem. Kompletní výprava bude čítat 25 osob. V kombinaci s cestou do Austrálie vše napovídá, že se nejedná pouze o organizačně nelehkou operaci, ale především finančně náročnou.
Proč peníze potřebujeme?
Finanční prostředky poskytnuté z různých veřejných zdrojů bohužel zdaleka nepokryjí veškeré náklady spojené s naší letošní sezónou, která je oproti těm předchozím/běžným výjimečná tím, že nás její vrchol čeká na druhém konci světa.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Kromě samotné výpravy do Austrálie, která zahrnuje především náklady na cestu, ubytování, reprezentační oblečení, startovné, půjčení závodního vybavení v Austrálii a dopravy na místě, potřebujeme zafinancovat také společnou přípravu před odjezdem na MS.
Abychom byli kvalitně připraveni jak fyzicky, technicky, tak především společně jako tým na štafetové závody, trenéři nám naplánovali několik společných víkendových srazů v bazénu a na volné vodě a také jedno týdenní soustředění v Polsku u moře. Tam se vydáváme trénovat ve vlnách a na pláži a co nejlépe se připravit na závodění v drsných australských podmínkách. Naše juniorské naděje ještě čeká na začátku července generálka na mistrovství Evropy juniorů v Německu.
Kdo za námi stojí
Vodní záchranná služba ČČK je největší a nejstarší celostátní organizací věnující se vodní záchraně, vzdělávání a záchranářskému sportu. V současné době působí v deseti krajích České republiky a je aktivní součástí integrovaného záchranného systému ČR.
VZS je členem mezinárodní organizace vodní záchrany International Life Saving Federation (ILS) a zastupuje tak Českou republiku na mezinárodní úrovni. VZS je také kolektivním členem Českého červeného kříže (ČČK) a dodržuje jeho principy a poslání. VZS je dále členem České rady dětí a mládeže (ČRDM).
Web: https://www.vzs.cz/
Historie lifesaving sportu v ČR
Vodní záchranný sport je od roku 1985 součástí světových her. V roce 1986 se konalo první mistrovství světa tak, jak jej známe dnes. Česká republika se pravidelně účastní světových a evropských šampionátů již od 90. let minulého století a pravidelně vozí medailové úspěchy. Čeští závodníci byli vždy úspěšnější v bazénových disciplínách, kde získávali medaile jak v individuálních, tak v týmových disciplínách. V posledních letech se daří novým nadějím sbírat lepší a lepší úspěchy také v plážových disciplínách.
V tuto chvíli celý svět vodních záchranářů doufá v posunutí záchranného sportu ještě o metu výše, a to na olympiádu.
Olympiáda v Brisbane 2032
V dubnu letošního roku, při konání mistrovství Austrálie ve vodním záchranném sportu, mezinárodní organizace vodní záchrany International Lifesaving Federation (ILS) společně s australskou federací oznámily, že budou společně usilovat o zařazení disciplíny Oceanman / Oceanwoman a smíšené štafety stejného názvu do programu olympijských her v Brisbane v roce 2032. Austrálie je Mekkou tohoto sportu a Australané jsou v tomto sportu světovou špičkou.
Odkaz na oficiální oznámení: https://www.ilsf.org/2024/04/19/lifesaving-sport-aims-at-inclusion-in-the-brisbane-2032-olympic-games/
Disciplína Oceanman / Oceanwoman se skládá ze tří hlavních disciplín – plavání v moři, jízdy na mořském plováku a jízdy na mořském kajaku, které jsou propojeny plážovým během, ve smíšené štafetě je poté plážový běh jedním ze čtyř úseků. Tato disciplína je opravdovým testem fyzické i praktické zdatnosti vodních záchranářů. Mořský příboj umí být velmi nevyzpytatelný, proto je potřeba, kromě výborné fyzické kondice, ovládat orientaci na volné vodě, předvídat pohyb vln a mít schopnost reagovat na aktuální podmínky.
Kde nás najdete?
Instagram: https://www.instagram.com/czech_lifesaving_team/
Facebook: https://www.facebook.com/p/Czech-LifeSaving-Team-100047748167561/?locale=cs_CZ
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
600 Kč • 30. 7. 2024 21:21
300 Kč • 30. 7. 2024 14:01
500 Kč • 29. 7. 2024 22:10
1 000 Kč • 19. 7. 2024 7:48
300 Kč • 11. 7. 2024 12:06
20 Kč • 29. 6. 2024 11:28
1 000 Kč • 27. 6. 2024 19:40
600 Kč • 27. 6. 2024 8:24
100 Kč • 26. 6. 2024 13:13
500 Kč • 24. 6. 2024 20:36
100 Kč • 21. 6. 2024 1:21
500 Kč • 20. 6. 2024 22:35
300 Kč • 20. 6. 2024 21:37
1 000 Kč • 19. 6. 2024 12:45
300 Kč • 18. 6. 2024 10:51
1 000 Kč • 18. 6. 2024 8:04
500 Kč • 17. 6. 2024 16:26
600 Kč • 17. 6. 2024 12:30
600 Kč • 17. 6. 2024 10:10
1 000 Kč • 15. 6. 2024 20:23
10 Kč • 15. 6. 2024 17:20
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.