Marie zažádala o invalidní důchod, dostala první stupeň invalidity a v redakci si vyjednala menší úvazek a práci z domova. Za tři roky se její zdravotní stav zhoršil, požádala o změnu invalidity a dostala třetí stupeň. Ten má dodnes. Musela odejít na chráněný trh práce. Přispívala do časopisu pro zdravotně znevýhodněné a pracuje v organizaci Spolu s vámi, v níž nevidomí navštěvují osamělé seniory a školí. Když se jí sluch zhoršil, zažádala v prosinci 2022 na úradu práce o změnu stupně příspěvku na péči ze druhého na třetí, aby si mohla kupovat víc osobní asistence. Jenomže místo zvýšení se dočkala překvapivého snížení na první stupeň tedy pouhých 880 korun měsíčně, což jí stačí jen na pět hodín asistence osobní asistence. Kdyby jí zůstal druhý stupeň, pobírala by nyní 4900 Kč.
Téměř 600 dnů bojovala o přehodnocení výsledků, ale marně. "Na mojí žádost o vyšší podporu pro samostatný život se dvěma smyslovými handicapy jsem dostala definitivní odpověď. Ta zní: Posudkoví lékaři se v minulosti zmýlili. Patříte do prvního stupně příspěvku na péči (880kč) a budete ho mít navždy", kroutí nechápavě hlavou nevidomá a částečně neslyšící Marie a dodáva: „Jsem ráda, že mám konečně možnost jít k nezávislému soudu a také budu muset vymyslet, jak jinak mohu své potřeby naplnit.“
Nebojuje jen sama za sebe, ale i za další zdravotně postižené, kterým by, jak upozorňuje, měla zaručovat důstojný život jednak Listina základných práv a svobod a také Úmluva OSN o právech osob se zdravotním znevýhodněním.
