Hezký den,
předem bych ráda poděkovala Všem , kdo se o náš příběh zajímá.
Prosíme o pomoc s obnovou našeho domu, abychom mohly opět vytvořit domov.
Rok 2024 byl pro mě i babičku velice bolestný. Máme přízemní domeček v řadové zástavbě v historickém centru Litovle. Do října 2019 jsem vyplácela dům v rámci dědického řízení po dědovi. Postupně dům opravuji, už zbývala jen střecha a okna.
V Únoru začali nový sousedé s rekonstrukcí vedlejšího domu. Neodbornou prací narušili statiku našeho domu. Po celém domě se začaly objevovat trhliny a popadla podlaha na půdě . Hledala jsem pomoc a radu kde se dalo. U stavařů, statiků a nakonec i soudních znalců. Když jsem oslovila stavební úřad, bylo mi řečeno, že žádné stavební povolení na sousední adresu neudělovali. Posléze jsem zjistila na Památkovém úřadě v Olomouci, že ani tam o ničem neví (jsme v památkové zóně) a jako bonus neměli sjednané ani pojištění.
Hrozilo zřícení stropů. Na doporučení statika jsme vyklidili záklop na půdě až na trámy. Abychom tam mohly žít, než se vyřeší co bude dál. Postupně jsme zjistili, že dům je celý z vepřovic. Řešily jsme to se stavaři a nakonec i se soudním znalcem. Dům není možné opravit a je doporučená demolice domu. Máme dům i domácnost plně pojištěnou, ale pojišťovna nám odpověděla, že to nespadá do jejich pojistných rizik a ať se obrátíme na pojišťovnu sousedů nebo občansko-právní systém.
Aby toho nebylo málo, tak v Září, přišla do Litovle povodeň. Říkala jsem si, že v centru města, které nikdy nebylo zaplavené (ani při povodni v roce 1997– byla jen voda ve sklepě), tak bude klid. Voda se ukázala ve sklepě, jenže narušená zeď natáhla vodu a celý dům se dal do pohybu. Aktuálně máme kolem domu zábor a zákaz vstupu do objektu na doporučení od hasičů, jelikož nevíme dne ani hodiny, kdy se dům může zřítit.










