Úspěšně vybráno:

Narozeninová sbírka  – Lenka Lutonská: Pomůžeme Radkovi jakoukoli částkou?

Vybráno 0 Kč 10 000 Kč
od 2 dárců
Narozeninová sbírka  - Lenka Lutonská: Pomůžeme Radkovi jakoukoli částkou?
2 dárci
Celkem se zapojilo
5 000 Kč
Průměrná výše daru
5 000 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Narozeninová sbírka - Lenka Lutonská: Pomůžeme Radkovi jakoukoli částkou?

Vybráno 0 Kč 10 000 Kč
od 2 dárců
Autor
Lenka Lutonská
Datum přidání
29. 5. 2024

Proč Dobrovýzvu zakládám

Radkova mamka je mojí dlouholetou vzácnou kolegyní a přítelkyní, která je i s celou rodinou už od loňska v nepříjemné situaci. Myslím, že si její syn a celá rodina trochu oddechnou, pokud je financování rehabilitací a dalších Radkových potřeb nebude tolik stresovat. Děkuji za každou částku, kterou jejich láskyplné úsilí podpoříte. Lenka


Představení sbírky

Pro tatínka Radka (48 let) a celou moji rodinu se 27.3 2023 náhle a nečekaně změnil život. Při pravidelné procházce se psem ho postihla rozsáhlá cévní mozková příhoda s krvácením. I přes okamžitý převoz sanitkou na specializované pracoviště FN Brno byl jeho stav kritický. Krvácení bylo tak rozsáhlé, že zasáhlo téměř celou levou polovinu mozku. V prvních dnech v nemocnici nedávali lékaři tátovi žádnou šanci na přežití a probuzení se z kómatu. Opakovaně nám bylo řečeno: “prognóza je špatná a stav velmi vážný“. Prošel si složitými operacemi mozku včetně odstranění lebeční kosti z důvodu edému mozku a opakovanými chirurgickými zákroky. Byl mnohokrát překládán na různá oddělení nemocnice a do zdravotnických zařízení s následnou péčí. Toto období bylo pro nás všechny velmi náročné. Mamka a já tehdy těhotná jsme ho navštěvovaly každý den, nevzdávaly jsme se naděje a věřily, že se jeho stav zlepší.

Po všech komplikacích postupně navazoval oční kontakt, reagoval na hlasy a začal pomalu pohybovat levou polovinou těla. Stav byl, ale stále velmi vážný, opakované infekce operační rány a těžká pravostranná hemiparéza komplikovaly včasné zahájení intenzivních rehabilitací. Díky bazální stimulaci, částečné rehabilitaci a hraní her, se stav pomalu zlepšoval. Řeč se bohužel stále nepodařila obnovit.

Komu pomůžeme?

Taťka žil spokojeně s rodinou ve starším domku na vesnici. Velmi se těšil, až se stane dědečkem. Nikdy nepokazil žádnou zábavu, měl rád kolem sebe svou rodinu, ale i přátele a kamarády. Mezi jeho záliby patřilo rybaření, rád pracoval se dřevem a užíval si vycházky se psem do přírody. Donedávna pracoval jako profesionální řidič, než mu vstoupila do života Crohnova choroba, se kterou se těžce vyrovnával. Podstoupil několik operací, ale naučil se s tímto nelehkým onemocněním žít. Nikoho nenapadlo, že může přijít ještě něco mnohem horšího.

Po několika měsících v nemocnici se stav stabilizoval, i když byl stále plně závislý na péči druhé osoby. Byla odstraněna tracheostomie a postupně začal přijímat i pevnou stravu, protože začal sám opět polykat. Po snaze navrácení lebeční kosti, nastaly opět komplikace v hojení rány a kost musela být vyjmuta. I tuto další operaci zvládl a nevzdal to. Chybění lebeční kosti však znemožnilo pobyt v rehabilitačních zařízení, která ho odmítala přijmout.

Mamka tedy zvolila nejlepší řešení pro taťku a po 8 měsících pobytu v nemocnicích si ho vzala do domácí péče. Pro mamku to ovšem znamenalo přerušení zaměstnání, nepřetržitou péči o taťku, zajištění řady zdravotnických pomůcek, úpravy v domě. Zajištění transportů na rehabilitace a na další ambulantní vyšetření. Starost o domácnost a spousta administrativy a financování zůstalo pouze na mamce.

Jediné zařízení, které dává šanci se posunovat dál, je soukromá ambulantní neurorehabilitace Neuron Medical s.r.o. Radek je tam převážen sanitkou v doprovodu mamky 3× v týdnu na 4 hodiny, kde kromě rehabilitace, probíhá logopedie, ergoterapie a robotika. Nezahálí ani doma s mamkou, kde několikrát denně cvičí a stále pracuje na zlepšení komunikace a kognitivních funkcí. Každý pohyb je pro něj velmi náročný a bolestivý. Po 5. měsících domácí péče mnohem lépe vnímá, je celkově v dobré náladě a dokáže se i smát. S mamčinou pomocí se přesune na vozík a chvíli vydrží ve stoji. Doufáme, že díky těmto rehabilitacím pokroky půjdou dál a dosáhne tak co nejvyšší možné soběstačnosti.

Tátovou velkou psychickou oporou a povzbuzením jsem i já dcera a téměř roční vnouček, který nám kompenzuje vše, co se kolem děje. Dodává mu energii a sílu posouvat se dál v léčbě. Jako dědeček by určitě někdy rád přečetl vnoučkovi pohádku, či zazpíval písničku před spaním. Dalším členem rodiny je náš čtyřnohý kamarád Barny, kterého si vychoval a dělá mu po celý den doma společnost.

Budeme všichni moc šťastni, když uvidíme, že je táta spokojený a dělá další pokroky a dokáže se opět radovat ze života se svou rodinou a přáteli.

Abychom zvýšili jeho šanci jít dál a stále se zlepšovat je nutná dlouhodobá rehabilitace a pomůcky, které mu na této cestě pomohou.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Sbírku pro tatínka, vyhlašuji jako pomoc na úhrady a možnost pokračování ve specializovaných neurofyzioterapiích, které nejsou hrazeny z veřejného pojištění a jsou velmi finančně náročné. Určitá část by byla použita na platby za léky, na nákup zdravotnického materiálu, individuálních zdravotnických pomůcek včetně příspěvku na elektrický vozík a na bezbariérové úpravy domu.

Vše bylo doporučeno lékařkou.

Děkujeme z celého srdce všem za podporu a pomoc, za jakýkoliv příspěvek, který pomůže tátovi zvládnout těžkou životní situaci.d

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
5 000 Kč  •  29. 5. 2024 15:30
DobroDárce
5 000 Kč  •  29. 5. 2024 15:16

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.