Spolek pro zachování odkazu českého odboje
od 3 dárců
Tato sbírka našla dostatek dárců.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Spolek pro zachování odkazu českého odboje
Proč Dobrovýzvu zakládám
Připojujeme se k vyhlášené sbírce a uctivě prosíme všechny přátele a příznivce Spolku pro zachování odkazu českého odboje o příspěvek na vybudování kapičky v Nezabudích ❤️
Představení sbírky
Každoročně si v Nezabudicích na začátku července připomínáme výročí od smrti nezabudického rodáka Jaroslava Fraňka. 1. července 1943 jej nacisté poslali pod gilotinu v berlínské káznici Plötzensee. „Moje drahá ženo Tánino. Dnes večer musím odejít – modli se za mne – jsem kupodivu klidný a smířen se vším,“ napsal tento podivuhodný muž svojí milované manželce Antonii v posledním dopise několik hodin před popravou. Jeho poslední myšlenky mířily sem, do rodného Křivoklátska, k lidem a místům, které měl rád. Vzpomínky na Křivoklátsko jej neopouštěly v zákopech první světové války i během legionářské anabáze napříč nekonečnými ruskými dálkami. A jak víme z jeho dopisů, dodávaly mu sílu a radost i během dvouletého věznění v německých káznicích a v těch nejtemnějších okamžicích, kdy slunce už neodvratně mizelo za obzorem a neodvratný konec byl blízko.
Jaroslav Franěk se bohužel nikdy nedozví, že se vlastně dočkal nesmrtelnosti. První pomník si, aniž by to tušil, postavil sám. V roce 1934 vyrostla nad ústím Tyterského potoka do Berounky zájezdní restaurace, kterou pojmenoval U rozvědčíka. A tento Fraňkův Rozvědčík je pojmem, který dodnes znají generace vodáků i lidí, jejichž cesty se třeba jen okrajově protnou s Křivoklátskem. A na místě jednoho pomníků se začal rodit i druhý. Tentokrát literární, o který se postaral někdejší malý rybář a později uznávaný spisovatel Ota Pavel. Právě tady, nad pstruhovými vodami Tyterského potoka poznal Jaroslava Fraňka. A později ho zvěčnil ve svých povídkách. „Na tom krásném potoce se kdysi usídlil bezvadný chlap, Jarka Franěk se svou ženou. Býval rozvědčíkem v Indočíně, v Anamu. A když se vrátil, tak tu na rozcestí šedivých silnic pod Nezabudicemi postavil dřevěný stánek s pivem, rumem a žlutou limonádou a nazval jej Anamo. Natřel ho nahnědo a o kus dál na potoce postavil zděnou restauraci U rozvědčíka. Celý život zůstal srdcem rozvědčíkem, až mu Němci to srdce zabili za války ve věznici Plötzensee.“
Ota Pavel sice vojenskou kariéru legionáře Fraňka nepopsal úplně přesně, ale to podstatné postihl o to líp. Celý život zůstal rozvědčíkem… Vojákem byl i poté, co naši zemi okupovali nacisté a jako voják byl připraven přijmout boj i v okamžiku, kdy jej o to požádali jeho někdejší kamarádi ve zbrani z odbojové organizace Obrana národa. Byl to jeho poslední boj, a nakonec jej přivedl na popraviště. A proto mu chceme postavit ještě pomník takový, jaký sám prostými slovy popsal v onom posledním dopise manželce Antonii. „Dovolí-li ti to poměry, nech vystavět na seči nad modříny malou kapličku v podobě podkovy. Děkuji ti ještě mnoho za několik krásných let života, které jsme v našem krásném Skřivánčím údolí prožili. Neplač, mně již je lépe.“
Otcem myšlenky na vybudování kapličky je Zdeněk a Theodor Šámalovi, autorem návrhu Dalibor Blažek, realizace ve spolupráci s obcí Nezabudice, Muzeem T. G.M. Rakovník a Muzejním spolkem královského města Rakovníka.
Komu pomůžeme?
Splnění přání zemřelému Jaroslavu Fraňkovi, které uvedl ve svém posledním dopise těsně před svou smrtí: "Dovolí-li ti to poměry, nech vystavět na seči nad modříny malou kapličku v podobě podkovy. Děkuji ti ještě mnoho za několik krásných let života, které jsme v našem krásném Skřivánčím údolí prožili. Neplač, mně již je lépe.“
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Prostředky budou využity na výstavba kapličky z oblázků podle přání Jaroslava Fraňka v posledním dopise před popravou. Chceme mu postavit pomník takový, jaký sám prostými slovy popsal v onom posledním dopise manželce Antonii.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
400 Kč • 3. 7. 2024 9:30
1 000 Kč • 26. 5. 2024 23:45
600 Kč • 25. 5. 2024 13:35
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.