Úspěšně vybráno:

Pomohli jste Peťovi s pořízením vytuněného elektrického vozíku

Vybráno 0 Kč 663 706 Kč
500 000 Kč
 -
438 dárců
Celkem se zapojilo
1 515 Kč
Průměrná výše daru
100 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomohli jste Peťovi s pořízením vytuněného elektrického vozíku

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Alžběta Němečková
Datum přidání
4. 9. 2024
Poslední aktualita

21. 9. 2024 8:42

Vozík může jít do výroby! Děkujeme!

Milí dárci, DĚKUJEME!

Jste nepředstavitelně štědří, famózní, úžasní, báječní, prostě skvělí!

Potřebná částka na vozík je tu! Včera jsme kontaktovali firmu, u které budeme vozík objednávat. Dohodli jsme se, že ještě raději proběhnou nějaké drobné konzultace, jestli je opravdu všechno zaměřeno tak, aby Peťovi vozík vyhovoval. Vzápětí pak půjde do výroby. Peťa už se těší.

Zvažovali jsme, jestli sbírku v tuto chvíli neukončit, ale stále máme informace o konaných akcích pořádaných na pomoc Peťovi a dalších Dobrodárcích.  

Proto jsme se rozhodli pokračovat a získané prostředky navíc využijeme pro Peťu na rehabilitace, osobní asistenci, pomůcky, léky atd., zkrátka na vše, co mu může zkvalitnit jeho život.

Moc vám všem DĚKUJEME za to, co jste dokázali v tak krátkém čase.

 Alžběta, rodiče a Peťa

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení sbírky

Toto je můj nejmladší brácha Peťa. Je to skvělý kluk. Přestože je odkázaný na celodenní asistenci a jediný jeho svobodný pohyb je pouze na elektrickém invalidním vozíku, má stále dobrou náladu a nezkazí žádnou legraci.  Jen málo věcí jej dokáže v životě rozhodit. Jednou z nich je, že se mu rychle vybíjí baterie ve vozíku, a proto se na něm nemůže bez obav vydat do školy nebo do přírody. Silnější baterie nelze do vozíku pořídit. Řešením je pouze dospělácký vozík.  Proto jsem se rozhodla založit sbírku na pořízení nového vytuněného električáku. Víc vám k tomu poví sám Peťa i rodiče.

Komu pomůžeme?

  "Ahoj, jmenuji se Petr Holinka, je mi čtrnáct let a jsem nejmladší ze čtyř sourozenců. Kvůli dvěma nemocem jsem už sedm let na vozíku. Z toho posledních pět let na elektrickém. V současné době už potřebuju celodenní asistenci.

Chtěl bych vás poprosit o pomoc se zakoupením nového vytuněného (tzn. polohovacího) elektrického vozíku, na němž bych mohl jezdit do školy, nemusel bych se pořád obávat, jestli se mi nevybije baterie, a mohl bych na něm vyjet třeba i do přírody sbírat inspiraci ke své zálibě v malování."

A proč je vlastně Peťa na vozíku?

Maminka vypráví: "Během těhotenství, ani po porodu nic nenaznačovalo tomu, že by měl mít Peťa nějaký handicap.

Asi v sedmi měsících se jeho vývoj začal odchylovat od standardu, proto jsem s ním začala chodit na rehabilitace, kde jsme cvičili podle známé Vojtovy metody. V devíti měsících dostal zánět průdušek a skončila jsem s ním v nemocnici. To stále neznamenalo nic mimořádného. Teprve po odběrech krve nás lékaři poslali do FN Brno na neurologii, neboť  se  jim nezdály výsledky jaterních testů. Po sérii vyšetření tam Petříkovi diagnostikovali Duchennovu svalovou dystrofii – nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje postupným ochabováním svalstva. Byl to šok pro celou rodinu! Začali jsme jezdit do lázní, na rehabilitace, ke specialistům.

Za rok na to, kdy měl Petřík za sebou již několik zlomenin bez většího zapříčinění, přišla další rána – diagnostikovali mu i osteogenesis imperfekta – tzv. lomivost kostí. Lékaři kombinaci nemocí, kdy jedna zhoršuje druhou, nazývají výstižně DOUBLE TROUBLE. Začali jsme řešit bezbariérové bydlení, pomůcky, všechny naše síly jsme směřovali k tomu, aby se Peťa naučil chodit. Nezbývalo nám moc času na starší děti… Peťa se skutečně po intenzivním cvičení Vojtovy metody naučil ve třech letech chodit. Nikdy ak neušel velkou vzdálenost a často padal (to jsme vždy trnuli, jestli si opět něco nezlomil), nikdy se nenaučil běhat, skákat ani chodit do schodů. Přesto jsme z jeho krůčků měli všichni velkou radost." 

"Netrvalo to však dlouho," pokračuje tatínek. "Ještě před nástupem do 1. třídy si Peťa zlomil stehenní kost a po operaci se už nezvládl znovu postavit na nohy."

Petr dodává: "Jsem od té doby na vozíku. I přesto, že jsem na sebe velmi opatrný, měl jsem už 15 zlomenin. Kvůli nim mi rychleji ubývají síly, a to postupně i v rukou. Nezvládám si zvednout ruky k obličeji, odehnat třeba komára apod. Potřeboval bych u sebe neustále nějakého „Flájbóje“ jak v pohádce Tři veteráni😊. Na zamávání nebo podání ruky nejsem schopen reagovat. Naštěstí mám vždy kolem sebe rodiče, kteří mi mou rukou zamávají nebo ji za mě podají 😊 ."

Oba rodiče se shodují: "Snažíme se dívat na věci s nadhledem a nepodléhat žádnému smutku."

Petřík s úsměvem dodává:asto si zpívám Píseň proti trudomyslnosti ze hry Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem😊."

 Kromě her Járy Cimrmana, které zná Peťa všechny, ho baví spousta dalších věcí.

Rád maluje, hraje šachy a deskové hry, které ještě raději vyhrává. S nadšením sleduje sportovní přenosy a přírodovědné dokumenty

"Každou sobotu se těším na nový díl Meteoru. Čtu verneovky a jiné dobrodružné knížky, ale v poslední době dávám přednost audioknihám. U knih už nezvládám otáčet stránky. Letos jsem absolvoval 1. cyklus ZUŠ ve hře na zobcovou flétnu, ale v dalším cyklu už pokračovat nemůžu. Nemám sílu udržet flétnu.

Mám rád procházky v lese nebo u vody, kde hledám inspiraci k malování zvířat. Bohužel se nemůžu vypravit na delší trasy, protože mi v tom brání můj stávající elektrický vozík

"Bohužel neumíme zastavit čas a zajistit, aby se Peťův zdravotní stav nezhoršoval," říká maminka smutně. "Petřík už několik let potřebuje pomoc s veškerou hygienou, ale i s běžnými věcmi, jako třeba s podáním jídla a pití, zvednutím ruky na stůl a přisunutím barev, když si chce malovat… Prostě asistence 24/7. Kvůli tomu jsem před třemi lety dala výpověď z práce a zůstala jsem doma, abych se plně Peťovi věnovala. On již několik let nesedí bez podpory a ani se do sedu sám nedostane. Také se v leže neotočí, proto k němu několikrát za noc vstáváme a polohujeme jej. Peťa navíc před rokem začal nosit korzet, aby se mu nezhoršovala skolióza páteře, kvůli níž nevydrží sedět více než 2–3 vyučovací hodiny ve škole."

„Korzet je pro mě velmi nepohodlný. Musím ho mít nasazený i na spaní,“ doplňuje Petr. „A nejhorší je to, když jsou horka. To se v něm nedá vydržet vůbec.“

„Bohužel operace páteře není možná pro vysoké riziko spojené s osteogenesis imperfekta,“ upřesňuje otec.

Maminka ale dodává: "Přes všechny útrapy spojené s oběma diagnózami je Petr velmi optimistický, bystrý a zvídavý kluk. Na otázku, jak se má, nezná jinou odpověď než „Dobře!“ Neustále se chce něco nového učit a stále něco podnikat.

Vždy, když je se svými sourozenci, tak je informuje o nových objevech ve vědě, sportovních výsledcích nebo s nimi hraje hry a při tom velmi trefně glosuje rodinné nebo společenské události. Nezkazí žádnou legraci. A to si ji často dělá i sám ze sebe."

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

"Potřebuju vozík, který víc ujede, abych s ním mohl přijet do školy a zpět, a třeba se s ním vydal i do lesa nebo k rybníkům pozorovat ptáky. Také bych si rád splnil svůj velký sen a vyrazil na soutok Moravy a Dyje."

A proč by to měl být vytuněný vozík? "Mám skoliózu páteře a nosím korzet, potřebuju si tedy často naklánět záda. Elektricky polohovací stupačky jsou nutné k tomu, abych si mohl narovnat nohy a protáhnout si je, aby se mi lépe prokrvovaly. Výškově nastavitelný vozík potřebuji k tomu, abych mohl zajet ke stolu nebo se ve škole zasunul k lavici… Taky mi to však umožní zhlédnutí předmětů v muzeu. Nebo se třeba budu moct podívat z okna autobusu." 

Bohužel aktuální vozíček již není velikostně vhodný, proto musíme zakoupit nový z vlastních prostředků. 

„Kdyby se nepodařila vybrat celá částka, použijeme dané prostředky na částečnou úhradu vozíku a zbylou částku se pokusíme sehnat jinou cestou,“ říká maminka.

A pokud by se podařilo vybrat víc? "Peníze by byly použity na další výdaje spojené s Peťovým onemocněním jako je rehabilitace, osobní asistence, léky, hygienické prostředky a spousta nezbytných věcí, které mu ulehčují život."

Závěrem Petřík vzkazuje: „DĚKUJI, ŽE MI POMŮŽETE!“ 

Aktuality

21. 9. 2024 8:42

Vozík může jít do výroby! Děkujeme!

Milí dárci, DĚKUJEME!

Jste nepředstavitelně štědří, famózní, úžasní, báječní, prostě skvělí!

Potřebná částka na vozík je tu! Včera jsme kontaktovali firmu, u které budeme vozík objednávat. Dohodli jsme se, že ještě raději proběhnou nějaké drobné konzultace, jestli je opravdu všechno zaměřeno tak, aby Peťovi vozík vyhovoval. Vzápětí pak půjde do výroby. Peťa už se těší.

Zvažovali jsme, jestli sbírku v tuto chvíli neukončit, ale stále máme informace o konaných akcích pořádaných na pomoc Peťovi a dalších Dobrodárcích.  

Proto jsme se rozhodli pokračovat a získané prostředky navíc využijeme pro Peťu na rehabilitace, osobní asistenci, pomůcky, léky atd., zkrátka na vše, co mu může zkvalitnit jeho život.

Moc vám všem DĚKUJEME za to, co jste dokázali v tak krátkém čase.

 Alžběta, rodiče a Peťa

13. 9. 2024 21:16

DÍKY

Milí dárci, jste prostě nejlepší!

Velké DÍKY vám všem! Děkujeme za příspěvky, milé vzkazy i sdílení.

Kdo znáte Peťu, víte, že je velký ekolog a že jej trápí nejen slabý vozík, ale i zprávy o změnách klimatu, ničení tropických deštných lesů, oteplování moří… Chtěl by to všechno jednou vyřešit.

Dnes s ním od rána myslíme na všechny, které ohrožuje velká voda… …Tak všem přejeme hlavně klidnou noc i celý víkend v suchu.

rodiče s Peťou

9. 9. 2024 16:05

Děkujeme za dary i sdílení!

Dobrý den, milí dárci,

je překonána hranice 20 %! Jste neuvěřitelní, za jak krátkou dobu jste prvních 100.000 Kč dokázali dát dohromady! Děkujeme!
Peťa má obrovskou radost z každé přidané částky. Je si vědom, že každá koruna mu pomůže přiblížit se k cíli. Už se těší na nový vozík.

O víkendu jsme se opět přesvědčili, jak je pro něj výkonnější vozík potřebný. V sobotu se mu stávající vozík začal vybíjet po asi 2 km a v neděli ujel necelé 3 km po cyklostezce a po upravených cestičkách v parku. (Mezitím se samozřejmě celou noc nabíjel.) A to opravdu nechcete, abyste pak byli nuceni trávit zbytek dne zavření doma…

Ještě jednou děkujeme za Vaše dary i za sdílení Peťového příběhu.

Alžběta a rodiče

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  21. 10. 2024 14:04
Velkorysý dárce
5 002 Kč  •  11. 10. 2024 11:56
Dobrosrdečný dárce
2 000 Kč  •  8. 10. 2024 11:25
Milý dárce
1 000 Kč  •  6. 10. 2024 11:27
Milý dárce
600 Kč  •  6. 10. 2024 8:14
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  5. 10. 2024 12:58
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  4. 10. 2024 20:15
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  1. 10. 2024 17:02
Milý dárce
4 100 Kč  •  30. 9. 2024 19:29
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  30. 9. 2024 17:49
DobroDárce
2 000 Kč  •  27. 9. 2024 20:46
Laskavý dárce
5 000 Kč  •  27. 9. 2024 7:59
JOSEFINA K.
1 000 Kč  •  26. 9. 2024 22:40
Peto, at se ti v novem voziku hezky jezdi! Jsi super a krasne malujes!
Kamila K.
300 Kč  •  26. 9. 2024 12:18
Jsi borec, drž se!
Dobrosrdečný dárce
3 500 Kč  •  26. 9. 2024 11:17
Dárce, který je pro každou dobrost
3 500 Kč  •  25. 9. 2024 21:29
Dobrosrdečný dárce
44 Kč  •  25. 9. 2024 12:34
Štědrý dárce
600 Kč  •  24. 9. 2024 17:19
Velkorysý dárce
600 Kč  •  23. 9. 2024 22:04
🐮
300 Kč  •  23. 9. 2024 20:56
Ať to sviští ✌️
Olina B.
5 000 Kč  •  23. 9. 2024 15:06
Myslíme na Vás
Štědrý dárce
500 Kč  •  23. 9. 2024 10:02
Dobrosrdečný dárce
150 Kč  •  23. 9. 2024 9:01

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Dokončené Dobrovýzvy

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat