Udrželi jste Jakuba FIT
od 84 dárců
Tato sbírka našla dostatek dárců.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Udrželi jste Jakuba FIT
Všechny sbírky ověřujeme
16. 6. 2023 6:33
Jakub teď může cca rok cvičit
Milí dárci,
slova díků nikdy nebudou dost. DĚKUJEME.
Sice stále čekám na nové fotky z Gymu, ale nechci nadále otálet s poděkováním. Diky Vám může Jakub prakticky celý rok cvičit. Nevím, koho to dojalo víc, jestli jeho samotného, jeho lékaře, jeho trenéra anebo mě.
Před pár dny jsem s ním byla na kontrole u neurologa. Sám překvapeně uznal, že Jakub je na tom v některých oblastech lépe, než by čekal od poslední návštěvy. Nemoc sice postupuje a vybírá svou daň, ale přece jen se daří ji držet malinko pod kontrolou. Proto má smysl bojovat a nevzdávat se. Za Jakuba, za jeho čas s naším synem.
Na nedávném rekondičním víkendovém pobytu Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě byl dokonce Jakub a náš příběh dáván jako inspirace pro ostatní rodiny.
My víme, že Huntingtonova choroba nelze porazit, ale díky Vám a možnosti cvičit, má Jakub šanci udržet si déle samostatnost a soběstačnost, udržet si důstojnost.
DÍKY
Denisa
Kdo sbírku organizuje?
Jmenuji se Denisa Vinařská a dlouhé roky jsem byla životní partnerkou Jakuba. Jakub Vinařský je chlap, kterému osud do vínku nadělil Huntingtonovu chorobu.
Jakuba jsem poznala před téměř 20 lety na dovolené v Chorvatsku. Bylo mu tehdy něco pod 30, jeho energie skoro až děsila. Byl to blázen, co si jeden den vzpomněl, že vyběhne nahoru na kopec pohoří Biokovo a další den chtěl plavat z Bašky Vody na ostrov Hvar. Naše cesty se znovu krátce střetly o rok později v Praze, když jako barman míchal koktejly na firemním večírku firmy, kde jsem pracovala. A nemohlo mě překvapit, když se o pár měsíců později loučil s tím, že odjíždí do Austrálie. Nemohla jsem tušit, co se za tím zběsilým užíváním života a poznáváním světa skrývá…
Když jsem se v roce 2009 dozvěděla o Huntingtonově chorobě, nemohla jsem uvěřit. K Jakubovi se ta strašná nemoc prostě nehodila. Bylo absolutně nemyslitelné si byť jen představit, že za pár let může mít problémy se hýbat, problémy mluvit, že by tenhle pozitivní kluk mohl trpět depresemi, že přijdou výkyvy nálad, že by mohl být agresivní… A přece, ten zmutovaný gen zdědil po svém otci, který sám na komplikace s nemocí spojené zemřel v psychiatrické
léčebně ve věku nedožitých 50. let.
Huntingtonova choroba je vzácné dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku, které je charakteristické nekontrolovatelnými trhavými pohyby a postupnou ztrátou kognitivních funkcí vedoucí až k demenci. Nemoc začíná plíživě obvykle na vrcholu produktivního věku pacienta (obvykle kolem 40. roku života). Prvotními příznaky jsou problémy s pohybem, svalové záškuby a změny psychiky jako
podrážděnost, apatie, náladovost a agrese, často také deprese a úzkosti, únava, nesoustředěnost a poruchy spánku. Co se týče fyzických projevů, nejčastější jsou mimovolné kroutivé pohyby v různých částech těla (chorea), jako jsou končetiny, trup, ale i obličej. Ty pacienta ruší při jakékoliv činnosti, ale i během odpočinku.
Všechny projevy se postupně zhoršují. Postižený není sebekritický, může trpět halucinacemi a nedokáže je odlišit od reality, objeví se i demence, kdy již není schopen postarat se sám o sebe. Nemoc většinou trvá 10 až 30 let a končí smrtí. Léčba v současnosti neexistuje. Lze pouze zmírňovat některé z projevů.
Komu pomůžeme?
Datovat první projevy nemoci lze jen obtížně, protože při Jakubově hyperaktivitě si ani odborníci dlouho nebyli jisti, co je ještě zrychlený Jakub a co už je neovladatelná huntingtonova choroba. Nejvýrazněji si nemoc nicméně začala vybírat svou daň v posledních 5–6 letech, tedy skutečně po čtyřicítce. Ve svém původním oboru (barman) byl už Jakub prakticky nezaměstnatelný. On sám si dlouho připouštěl pouze potíže s pamětí, ale bylo to o celkové nesoustředěnosti,
roztěkanosti, podivně houpavé chůzi, zhoršených komunikačních schopnostech. Lidé ho od pohledu nejednou obvinili z užívání drog. Postupně přicházely změny nálad, impulzivní chování nebo naopak zpomalené myšlení. S projevy nemoci přišla také sociální izolace, kdy se od něho začali odvracet přátelé a Jakub byl odkázaný pouze na rodinu.
I tak se Jakub snažil (a snaží) být maximálně soběstačný a hlavně být dobrým tátou. Ještě před rokem pracoval u firmy, která zaměstnává OZP. Bohužel tato firma OZP spíše využívá a pro Jakuba už byly 12h směny neúnosné a musel skončit. Nyní pracuje v chráněné dílně cca 9h týdně.
Pro mne, jako jeho ženu bylo tohle všechno mimo jiné náročné právě i s ohledem na našeho syna (také v riziku této choroby). Kubík byl vymodlené miminko, jehož narození předcházely 3 neúspěšné IVF pokusy, které jsme podstoupili ve snaze zabránit přenosu nemoci. Bohužel to nikam nevedlo a tak jsme miminko po dlouhých úvahách riskli přirozenou cestou. Už v průběhu jinak bezproblémového těhotenství bylo jasné, že se náš vytoužený chlapeček narodí s ortopedickou vadou pes equinovarus. Od narození tak absolvoval náročnou léčbu. Ve 2 letech jsme s obrovským překvapením zjistili, že Kubík má 8 a 10 dioptrií a kromě toho bojujeme s vývojovou dysfázií, kdy se teprve ve 4 letech začal pomalu rozmlouvat. Zkrátka, v praxi to znamenalo, že se vlivem stresu a nekonečného množství drobných nehod doma stupňovaly konflikty, přibývaly hádky. Naše cesty se tak nakonec před necelými 3 lety rozešly, respektive jsem došla k rozhodnutí, že bude pro všechny lepší, když budeme žít odděleně. Zároveň tu jsem ale pro Jakuba pořád a vždycky bude součástí našeho života…
Rozchod byl pro Jakuba hodně složitý a nesl s sebou další zhoršení jeho stavu. Bohužel neexistuje moc možností léčby kromě medikamentů na zmírnění projevů a občasných víkendových rekondičních pobytů pořádaných Společností pro pomoc
při Huntingtonově chorobě. Hledali jsme proto jiné cesty, zejména nějakou možnost fyzických aktivit. Sice jezdil na rehabilitace na FTVS, kde s ním pracovaly fyzioterapeutky, které mají přímo zkušenost s pacienty s Huntingtonovou chorobou. Bohužel to má ale Jakub přes celou Prahu a navíc to bylo (a je) hodně omezené kapacitou terapeutů.
Podařilo se nám sehnat fitko a trenéry, kde se Jakubovi věnují individuálně. Jde o Heroes Gym v OC Cíl na Zahradním Městě. Majitelé (a trenéři v jednom) mají sami dcerku s DMO, takže mají velké pochopení a Jakuba si tak trochu adoptovali. Spojili se jednak s fyzioterapeutkou své dcery, jednak jsme cvičení konzultovali i s Jakubovou fyzioterapeutkou, aby se jeho tréninky nastavily co nejadekvátněji jeho potřebám a možnostem.
Jakub chodí cvičit 2–3× týdně už téměř 2 roky. Za tu dobu udělal velké pokroky (ve smyslu zpevnění těla a zlepšení fyzické kondice), i když u něj jde hlavně o to, aby se co možná nejdéle udržel svalový tonus v nějaké funkční podobě. Výhodou Heroes Gym je, že to má ani ne 5 minut od místa bydliště. Často ho tam doprovází i náš syn a znamená to pro ně další společný a kvalitně strávený čas. Navíc se mu v Heroes maximálně přizpůsobují a většinou mají i pochopení pro jeho nenadálé výpadky, zmatkářské chování i změny nálad (není neobvyklé, že Jakub zapomene na trénink, poplete čas, nebo zruší 10 minut předem).
Zkrátka Jakub potřebuje hodně individuální přístup jak k fyzickému tréninku samotnému, tak po osobní stránce. To vše tady ale má. V Heroes ho mají tak trochu jako maskota a začlenili ho do party i ostatních lidí, co tam chodí cvičit. Obrovským benefitem je
tak i sociální stránka věci, kdy mu i mentálně pomáhá chodit mezi lidi, kteří ho vždy rádi vidí. Navíc se potvrzuje, že cíleným a pravidelným cvičením lze výrazně ovlivnit kvalitu života nemocných a možná i zpomalit progres nemoci.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Je zde však finanční stránka věci. První měsíce si Jakub financoval víceméně sám. Šlo hlavně o to, si vůbec vyzkoušet, nakolik to bude pro obě strany schůdné.
Další financováno probíhalo hlavně prostřednictvím nadací, pomáhá i Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě, dokonce se mu na pár měsíců složili i členové Heroes Gymu. Měsíc tréninků stojí cca 8–9 tis. Kč (záleží na počtu cvičení, na jeho zdravotním stavu, ochotě apod.
Proto nyní žádáme o pomoc. Měsíčně tato částka není vůbec zanedbatelná pro člověka v Jakubově situaci ani pro Společnost pro pomoc při Huntingtonově chorobě, která se mu sice snaží pomoci, ale jako pro „neziskovku“ tato situace pro ně pochopitelně znamená velkou komplikaci.
Rádi bychom vybrali částku alespoň na půl roku Jakubova cvičení. Každá koruna, která se vybere, bude využita na další tréninky, případně jiné aktivity (rehabilitace, terapie), které Jakubovi pomůžou udržet se FIT :-)
Aktuality
16. 6. 2023 6:33
Jakub teď může cca rok cvičit
Milí dárci,
slova díků nikdy nebudou dost. DĚKUJEME.
Sice stále čekám na nové fotky z Gymu, ale nechci nadále otálet s poděkováním. Diky Vám může Jakub prakticky celý rok cvičit. Nevím, koho to dojalo víc, jestli jeho samotného, jeho lékaře, jeho trenéra anebo mě.
Před pár dny jsem s ním byla na kontrole u neurologa. Sám překvapeně uznal, že Jakub je na tom v některých oblastech lépe, než by čekal od poslední návštěvy. Nemoc sice postupuje a vybírá svou daň, ale přece jen se daří ji držet malinko pod kontrolou. Proto má smysl bojovat a nevzdávat se. Za Jakuba, za jeho čas s naším synem.
Na nedávném rekondičním víkendovém pobytu Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě byl dokonce Jakub a náš příběh dáván jako inspirace pro ostatní rodiny.
My víme, že Huntingtonova choroba nelze porazit, ale díky Vám a možnosti cvičit, má Jakub šanci udržet si déle samostatnost a soběstačnost, udržet si důstojnost.
DÍKY
Denisa
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
100 Kč • 5. 6. 2023 12:49
300 Kč • 5. 6. 2023 12:28
222 Kč • 5. 6. 2023 11:41
11 111 Kč • 5. 6. 2023 9:40
600 Kč • 5. 6. 2023 8:21
1 000 Kč • 30. 5. 2023 9:40
2 000 Kč • 30. 5. 2023 9:20
600 Kč • 30. 5. 2023 8:22
600 Kč • 29. 5. 2023 21:24
600 Kč • 15. 5. 2023 9:22
2 000 Kč • 10. 5. 2023 14:42
1 000 Kč • 3. 5. 2023 16:29
600 Kč • 29. 4. 2023 3:53
1 000 Kč • 28. 4. 2023 22:20
1 000 Kč • 28. 4. 2023 15:37
5 000 Kč • 27. 4. 2023 20:24
200 Kč • 27. 4. 2023 13:24
1 000 Kč • 22. 4. 2023 10:32
600 Kč • 20. 4. 2023 8:59
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.