Donio logo

Zachraňme mláďata zvěře při senoseči v Českém středohoří dronem s termovizí

Vybráno 0z 173 000 Kč
57 dnůdo ukončení
Zachraňme mláďata zvěře při senoseči v Českém středohoří dronem s termovizí
Přispět
Všechny sbírky
Zakladatel
Žofinek - záchrana srnčat v Českém středohoří, z. s.
Datum přidání
23. 4. 2025

Představení sbírky

Jsme manželé Petr a Andrea Drašnarovi a aktivně se zabýváme ochranou zvířat. Konkrétně záchraně mláďat při senosečích se věnujeme již sedmým rokem. Tato činnost je časově, fyzicky i finančně náročná, a z toho důvodu jsme v letošním roce založili spolek Žofinek – záchrana srnčat v Českém středohoří, z. s., jehož prostřednictvím se nyní snažíme oslovit další dobrovolníky a také získat prostředky na koupi dronu s termovizí, což je jediný efektivní způsob vyhledávání zvířat v porostu před sečí. Spolupracujeme s místními mysliveckými spolky, zemědělci i s kamarády dobrovolníky. 

Jak zachránit malá srnčata, dančata nebo zajíčky před sekačkou při senosečích? 

Odpověď na tuto otázku jsme hledali několik let a vyzkoušeli jsme mnohé. Instalace akustických, optických nebo pachových plašičů je omezena nejen počtem, ale i rizikem nízké účinnosti (zvěř je již zvyklá na mnoho ruchů) a závisí na přesném načasování instalace.

Procházení luk před sečením je důležité, ale ne vždy dostatečné. Projít louky den před sečením sice část zvěře vyžene, ale ta se na louku vrací v řádech minut či hodin, když “nebezpečí” pomine. 

Z našich zkušeností víme a jistě nám mnoho dobrovolníků i myslivců může potvrdit, že nejefektivnější je zvěř z pole vyhnat bezprostředně před začátkem sečení.

Při vyplašení dospělé kusy utíkají (odvádějí pozornost predátora) zatímco mláďata na louce (v domnění bezpečí) zůstávají, mají totiž instinkt “zalehnout” a čekat, až si je máma odvede nebo se k nim vrátí.

Mláďata srnek i daňků jsou v tu chvíli odkázána na pospas žacímu stroji a náhodě, zdali je myslivec nebo nějaký dobrovolník najde (pokud tam vůbec je). Najít srnče na ploše několika arů vysokého porostu je úkol velmi nesnadný, na ploše několika hektarů pochopitelně téměř nemožný. Možnosti, jak mláďata najít jsou dvě. Projít celé pole skrz naskrz, metr po metru. Anebo využít k nalezení dron s termokamerou.

Termokamera dokáže zvěř najít, přesně lokalizovat a pilot už posílá dobrovolníky nebo myslivce na přesné místo a ti mláďata vyženou z pole anebo je mohou zabezpečit před posekáním. Vyhnat z pole ale také nemusí stačit, protože se mláďata nepozorovaně mohou vrátit zpět než sekačka dorazí. Úplně nejjistější způsob je srnče najít, NEsahat na něj, zaklopit  bednou, zajistit bednu, aby neuteklo a v bezpečné vzdálenosti obsekat. 
V krajním případě lze srnče opatrně v čistých rukavicích a přes trs trávy nebo v bedně z louky vynést. A poté zas zaklopit bednou dokud nebude posekáno.

V opačném případě hrozí, že se mládě opět vrátí a hledání začíná nanovo a riziko jeho posečení je zpět a dosavadní záchrana přichází vniveč.

Po vypuštění srnčat, kdy zpravidla zůstávají na posečené louce nebo v její blízkosti, když nastane klid, srnčata zapískají a přivolají k sobě srnu, která si je odvede do bezpečí.

Smutný konec příběhů má ale jiný scénář.  Po odjezdu techniky se na pole vrací srna, která hledá svá mláďata a velmi snadno je nachází, ale nyní už nelze pomoci. Žalem nad ztrátou pak na místě tráví mnoho hodin. To je přesně takový konec, kterému se snažíme zabránit.

Někdy se nám daří, ale bez podpory dronu s termokamerou je nález spíše náhodou. Abychom mohli mláďata lépe hledat, pořídili jsme si před dvěma lety dron s běžnou kamerou. Díky tomuto malému zázraku se nám daří mít přehled nad částí louky a dokážeme někdy určit přibližná místa, odkud dospělé kusy prchají. Tam poté soustředíme naší pozornost. Ale nalézt schované srnče ve vojtěšce nebo ve vysoké trávě ve viditelném spektru kamery žádného dronu nejde snadno.

Jedině jeho tepelná stopa ho může prozradit, a tak zachránit. Často se nám stává, že víme, že tam je, že je okolo nás v okruhu několika metrů, že stačí tak málo….
Je to tenká hranice mezi jeho životem a jeho smrtí. 
Chceme mu pomoci, musíme ale vědět, kde je.

Komu pomůžeme?

Pomůžeme zejména mláďatům srnek a daňků či zajíců před jistou smrtí posekáním nebo přejetím kolem traktoru. 

V případech, kdy si příroda neumí pomoci sama, bychom měli my lidé, a to tím nejefektivnějším způsobem. I za cenu, že si přivstaneme a od 4. hodiny ranní už máme v nohách první kilometry hledání na louce. Někdy zde strávíme celý den, jindy jen 2–3 hodiny, to když jdeme hned potom do práce:)

Luk a polí na sečení je mnoho v každém koutě naší krásné země, kam jen oko dohlédne, proto i podobné sbírky probíhají a pomáhají po celé ČR. Díky za ně!  Díky dárcům, podporovatelům i platformě donio.cz.

Naše působiště je samotné srdce Českého středohoří.

Vše může fungovat jen díky spolupráci zodpovědných zemědělců s mysliveckými spolky za přispění nás, dobrovolníků. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Vybrané peníze poputují na pořízení dronu s termokamerou. 
Nový dron s termokamerou a příslušenstvím stojí přibližně  170 tisíc korun.

Jedná se o dron s termokamerou DJI M3T v ideálním případě. Levnější možností je zakoupení staršího modelu DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, který ale současný trh téměř nenabízí.

Nedílnou součástí jsou náhradní baterie pro dostatečnou dobu letu (alespoň 3 hodiny).

Pomozte, prosím, Vaším laskavým přispěním s financováním dronu, na který není asi žádný rodinný rozpočet připravený.

Jakýkoli finanční příspěvek pomůže.

A my slibujeme, že uděláme pro záchranu mláďat možné maximum. 
Uvádí se, že odhadovaný počet posečených srnčat se pohybuje okolo 60.000, nemluvě o další zvěři. 
Můžeme to číslo změnit s každým zachráněným ♥️.

Chcete pomoci i jinak? 
Pro aktivní zapojení dobrovolníků do hledání srnčat při senosečích je nejvhodnější způsob oslovit místní informované myslivecké nebo dobrovolnické spolky a nabídnout jim svou pomoc.

Důležité upozornění závěrem!!!

Neberte, prosím na pole, louky, do lesů své čtyřnohé mazlíčky, pokud nejsou na vodítku. Při vyhledávání zvěře může  pomoci pouze důkladně vycvičený a zkušený myslivecký pes, který se nesmí k nalezenému mláděti přiblížit. Pouhým očicháním psem dojde totiž k napachování srnčete a vážně hrozí, že jej srna k sobě už nepřijme. Srnče bez mámy potom umírá hlady nebo se o jeho skon postará přirozený predátor, například liška.

Na jakákoli mláďata volně žijící zvěře, prosím nesahejte, neodnášejte je, pokud jim nehrozí bezprostřední nebezpečí.

I když tak vypadají, nejsou to mazlíčci.

Pokud naleznete v přírodě zvíře zraněné nebo ohrožené, obraťte se na nejbližší záchrannou stanici. Kontakt Vám poskytne například Národní síť záchranných stanic. Stačí si pamatovat pouze zvirevnouzi.cz

Děkujeme Vám

Petr a Andrea 

Dobrovýzva

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak to funguje?Přidat Dobrovýzvu

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Další příběhy

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu