Pomozme mladému lékaři a vědci studovat na Oxfordu, aby mohl zachraňovat zrak
Všechny sbírky ověřujeme
10. 9. 2024 11:03
Potvrzeno, nastupuji!
Drazí podporovatelé dobrých věcí, drazí přátelé,
nesmírně Vám děkuji za každou korunu a za každé sdílení. Něco, co jsem nečekal, se stává skutečností. Podařilo se mi získat štědrou podporu od nadace, a tak mi zbývá do cíle 312 884 Kč.
Úspěšně jsem se zapsal ke studiu a 4. října se již budu přesouvat do Oxfordu. Nyní čekám na vyhotovení víza do Spojeného království a brzy se již budu moci naplno věnovat vědě.
Velmi si toho vážím a doufám, že jednou budu moci tuto pomoc oplácet dalším studentům a přispět k rozvoji Česka. Tuto příležitost, kterou dostávám, beru s velkou pokorou a velmi si ji vážím.
Děkuji, děkuji, děkuji!
Vasil,
ig / li
---
Dear supporters of good causes, dear friends,
I am immensely grateful for every financial support and every share. Something I did not expect is becoming a reality. I have secured generous support from a foundation, and now I only need 312,884 CZK to reach my goal.
I have successfully enrolled in my studies, and on October 4th, I will be moving to Oxford. I am currently waiting for my UK visa to be issued, and soon I will be able to fully dedicate myself to science.
I truly appreciate this opportunity and hope that one day I can repay this kindness by helping other students and contributing to the development of the Czechia. I am deeply humbled by the opportunity I have been given and cherish it greatly.
Představení sbírky
Představte si, že vidíte svět skrze zamlžené okno, kde jsou barvy tlumené, detaily rozmazané a tváře vašich blízkých jsou skryté za závojem nejistoty a černoty. Taková je realita lidí se Stargardtovou chorobou, dědičnou poruchou sítnice, která postupně připravuje lidi o centrální vidění a nutí je orientovat se v životě se stále většími obtížemi.
Jmenuji se Vasil Kostin, je mi 27 let a jsem lékařem a vědcem. Zabývám se očním lékařstvím a mým hlavním cílem je pomoci takto nemocným lidem a pomoci zabránit ztrátě jejich zraku.
Ke špičkové vědecké práci je potřeba kvalitní vzdělání a trénink. Nyní se mi naskytla možnost vzdělání a práce na jedné z nejkvalitnějších vzdělávacích a vědeckých institucí na světě. Získal jsem nabídku na Ph.D. studium na University of Oxford, které by bylo zaměřené na vývoj genové terapie pro Stargardtovu chorobu.
Tato choroba často začíná v dětství nebo dospívání a vrhá stín na to, co by mělo být nejjasnějšími roky života. Děti a dospívající se Stargardtovou chorobou čelí emocionální a psychické zátěži ztráty zraku v období dospívání. Jednoduché radosti, jako je čtení knihy, sportování nebo rozpoznání kamaráda na druhém konci místnosti, se stávají každodenním problémem. Nemoc je nepřipraví jen o zrak, ale i o sebedůvěru, nezávislost a radost z vidění světa v jeho živých detailech.
Vedoucím mé práce by byl Prof. Robert MacLaren, světově uznávaný vědec s bohatými zkušenostmi s výzkumem a vývojem genových terapií.
Ke studiu na University of Oxford jsem byl řádně přijat, a získal jsem prestižní grant Macular Society. Ten ovšem pokryje pouze moje každodenní výdaje, náklady na výzkum a místní poplatky. Jelikož ale Británie již není členem EU, vztahuje se na mě poplatek pro mezinárodní studenty. Ve výsledku tak potřebuji 21 980 £ navíc za rok, celkem tedy 65 940 £ (1 982 153 Kč) za 3 roky.
Imagine seeing the world through a foggy window, where colors are muted, details are blurred, and the faces of your loved ones are hidden behind a veil of uncertainty and darkness. This is the reality for people with Stargardt disease, an inherited retinal disorder that gradually robs individuals of their central vision, forcing them to navigate life with increasing difficulty.
My name is Vasil Kostin, I am 27 years old, and I am a physician and scientist. My field is ophthalmology, and my main goal is to help those afflicted by this condition and to prevent them from losing their sight.
High-quality education and training are essential for top-tier scientific work. I now have the opportunity to study and work at one of the world's finest educational and scientific institutions. I have been offered a Ph.D. position at the University of Oxford, focusing on developing gene therapy for Stargardt disease.
This disease often begins in childhood or adolescence, casting a shadow over what should be the brightest years of life. Children and teenagers with Stargardt disease face the emotional and psychological burden of vision loss during their formative years. Simple joys, such as reading a book, playing sports, or recognizing a friend across the room, become daily challenges. The disease not only takes away their vision but also their confidence, independence, and the joy of seeing the world in its vivid detail.
My work would be supervised by Professor Robert MacLaren, a world-renowned scientist with extensive experience in gene therapy research and development.
I have been duly accepted to study at the University of Oxford and have been awarded the prestigious Macular Society grant. However, this grant only covers my daily expenses, research costs, and local fees. Since the UK is no longer part of the EU, I am subject to international student fees. As a result, I need an additional £21,980 per year, totaling £65,940 (1,982,153 CZK) for three years.
Komu pomůžeme?
Přispěním do sbírky pomůžete mladému nadšenému lékaři a vědci zasadit se o rozvoj genové terapie, která má potenciál uchránit tisíce lidí, kteří trpí Stargardtovou chorobou, před postupnou ztrátou zraku.
Proč já?
Pocházím z Ústí nad Labem a vystudoval jsem 3. lékařskou fakultu v Praze. Během studia jsem se mimoškolně věnoval převážně MedTech a HealthTech inovacím. Během pandemie COVID-19 jsem pomáhal v nemocnici a se svými kamarády také vyvinul aplikaci ke triážování pacientů. Náš projekt získal mimořádnou medaili rektora ČVUT.
Se snahou o modernizaci medicíny jsem pokračoval například vývojem podložky pod myš k prevenci syndromu karpálního tunelu, automatického měření výdeje moči u pacientů na jednotce intenzivní péče nebo při pomoci Lékařům bez hranic s vývojem 3D tištěných inzulinových per.
Během studia jsem se nevěnoval pouze technologiím. Ve volném čase jsem například pomáhal ošetřovat lidi bez domova v rámci organizace Medici na ulici. Také jsem se vydal na humanitární misi do Keni, při níž jsem strávil jeden měsíc v Itibu. Toto prostředí můžete znát například z dokumentárního filmu „Daleko za sluncem“ natočeného a režírovaného Olgou Špátovou. Z Keni jsem si přivezl spoustu zkušeností a hlavně poučení, jak moc například pro nás běžné dioptrické brýle mohou změnit život pacientovi, který by si je sám dovolit nemohl.
Za vědecké a inovační projekty jsem dosud získal několik ocenění: můj projekt patří mezi TOP5 projektů RedBull Basement, získal jsem ocenění od Forbes nebo také Cenu vlády pro nadaného studenta od Vlády České republiky a Ministryně pro vědu, vývoj a inovace.
Pořádám také mezinárodní praktickou letní školu oftalmologie pro studenty medicíny a začínající lékaře. Letos se uskutečnil druhý ročník tohoto projektu, který dostává Českou republiku do hledáčku mnoha mladých talentů v očním lékařství. Tento rok se na letní školu přihlásili účastníci ze 42 univerzit a 22 zemí.
Mým hlavním zájmem jsou dědičná onemocnění sítnice, o něž se zajímám dlouhodobě. Během studia jsem stážoval na předních pracovištích v Evropě zaměřených na tuto problematiku – v Coimbře (Portugalsko), Basileji (Švýcarsko), či na Oxford Eye Hospital (Spojené Království). Od února letošního roku působím na Harvard Ophthalmology AI Lab v Bostonu (USA), kde se problematice dědičných onemocnění sítnice věnuji skrze metody počítačového vidění a umělé inteligence.
Doufám, že veškeré mé dosavadní zkušenosti z různých oblastí kliniky, laboratorní práce i vývoje za pomocí umělé inteligence mi umožňují nahlížet na dědičná onemocnění sítnice co nejkomplexněji. Věřím, že právě tento přístup přinese reálné výsledky do klinické praxe a ve výsledku tedy k pacientům, kteří postupně ztrácejí jeden z nejdůležitějších smyslů, které máme.
Pokud jste to dočetli až sem, mockrát Vám děkuji. Za jakoukoliv podporu, ať už sdílení či finanční, budu nesmírně vděčný.
ENglish:
By contributing to this fundraiser, you will help a young, passionate doctor and scientist advance gene therapy research, which has the potential to protect thousands of people suffering from Stargardt disease from gradual vision loss.
Why Me?
I am from Ústí nad Labem and graduated from the Third Faculty of Medicine in Prague. During my studies, I focused mainly on MedTech and HealthTech innovations. During the COVID-19 pandemic, I assisted in a hospital and, together with my friends, developed an app for triaging patients. Our project received a special medal from the rector of the Czech Technical University in Prague.
My efforts to modernize medicine continued with projects such as developing a mouse pad to prevent carpal tunnel syndrome, automatic urine output measurement for patients in intensive care, and assisting Doctors Without Borders in developing 3D-printed insulin pens.
During my studies, I did not solely focus on technology. In my spare time, I helped treat homeless people through the organization Medics on the Street. I also went on a humanitarian mission to Kenya, where I spent a month in Itibo. This environment is featured in the documentary film “Far Beyond the Sun,” directed by Olga Špátová. From Kenya, I brought back many experiences and learned how something as common as prescription glasses can significantly change the life of a patient who cannot afford them.
For my scientific and innovative projects, I have received several awards: my project is among the TOP5 projects of RedBull Basement, I received recognition from Forbes, and I was awarded the Government Prize for a Talented Student by the Government of the Czech Republic and the Minister for Science, Research, and Innovation.
I also organize an international practical summer school of ophthalmology for medical students and young doctors. This year marked the second year of this project, putting the Czech Republic on the radar of many young talents in ophthalmology. This year, participants from 42 universities and 22 countries applied to the summer school.
My main interest is in inherited retinal diseases, which I have been studying for a long time. During my studies, I interned at leading centers in Europe focused on this issue – in Coimbra (Portugal), Basel (Switzerland), and the Oxford Eye Hospital (United Kingdom). Since February this year, I have been working at the Harvard Ophthalmology AI Lab in Boston (USA), where I address inherited retinal diseases through computer vision and artificial intelligence methods.
I hope that all my previous experiences in various fields of clinical work, laboratory work, and development with the help of artificial intelligence allow me to view inherited retinal diseases as comprehensively as possible. I believe that this approach will bring real results to clinical practice and ultimately to patients who are gradually losing one of the most important senses we have.
If you have read this far, thank you very much. I would be immensely grateful for any support, whether sharing or financial.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Jak jsem psal výše, podařilo se mi získat stipendium, které mi pomůže uhradit náklady na výzkumný materiál, konference, lokální poplatky a nezbytné životní náklady. Jelikož ale Velká Británie již není členem EU, vztahuje se na mě poplatek pro mezinárodní studenty. Ve výsledku tak potřebuji 21 980 £ navíc za rok, celkem tedy 65 940 £ (1 982 153 Kč) za 3 roky.
Pokud vyberu menší částku než je potřeba, ale alespoň dostačující na úhradu prvního roku, studium začnu a v následujících etapách se pokusím o další nejrůznější zdroje financování.
V případě vybrání vyšší částky než je potřeba budou peníze využity na další výzkum či rozvoj spojený s dědičnými poruchami sítnice (podpora jiných projektů, konference, výzkumné laboratorní náklady, specializační kurzy atp.)
Z celého srdce vám děkuji.
As I mentioned earlier, I have been awarded a scholarship that will help cover the costs of research materials, conferences, local fees, and essential living expenses. However, since the United Kingdom is no longer a member of the EU, I am subject to international student fees. As a result, I need an additional £21,980 per year, totaling £65,940 (1,982,153 CZK) for three years.
If I raise a smaller amount than needed but sufficient to cover the first year, I will start my studies and seek additional funding sources for subsequent stages.
If I raise more than necessary, the funds will be used for further research or development related to inherited retinal disorders (supporting other projects, conferences, research lab costs, specialized courses, etc.)
I thank you from the bottom of my heart.
Aktuality
10. 9. 2024 11:03
Potvrzeno, nastupuji!
Drazí podporovatelé dobrých věcí, drazí přátelé,
nesmírně Vám děkuji za každou korunu a za každé sdílení. Něco, co jsem nečekal, se stává skutečností. Podařilo se mi získat štědrou podporu od nadace, a tak mi zbývá do cíle 312 884 Kč.
Úspěšně jsem se zapsal ke studiu a 4. října se již budu přesouvat do Oxfordu. Nyní čekám na vyhotovení víza do Spojeného království a brzy se již budu moci naplno věnovat vědě.
Velmi si toho vážím a doufám, že jednou budu moci tuto pomoc oplácet dalším studentům a přispět k rozvoji Česka. Tuto příležitost, kterou dostávám, beru s velkou pokorou a velmi si ji vážím.
Děkuji, děkuji, děkuji!
Vasil,
ig / li
---
Dear supporters of good causes, dear friends,
I am immensely grateful for every financial support and every share. Something I did not expect is becoming a reality. I have secured generous support from a foundation, and now I only need 312,884 CZK to reach my goal.
I have successfully enrolled in my studies, and on October 4th, I will be moving to Oxford. I am currently waiting for my UK visa to be issued, and soon I will be able to fully dedicate myself to science.
I truly appreciate this opportunity and hope that one day I can repay this kindness by helping other students and contributing to the development of the Czechia. I am deeply humbled by the opportunity I have been given and cherish it greatly.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
100 Kč • 15. 9. 2024 18:10
1 000 Kč • 14. 9. 2024 20:14
2 000 Kč • 13. 9. 2024 21:18
300 Kč • 13. 9. 2024 20:55
500 Kč • 12. 9. 2024 21:49
200 Kč • 11. 9. 2024 0:52
300 Kč • 10. 9. 2024 22:24
300 Kč • 10. 9. 2024 22:09
300 Kč • 10. 9. 2024 21:24
1 000 Kč • 10. 9. 2024 21:14
300 Kč • 10. 9. 2024 20:12
1 000 Kč • 10. 9. 2024 15:32
1 000 Kč • 10. 9. 2024 15:19
1 000 Kč • 10. 9. 2024 15:05
100 Kč • 10. 9. 2024 14:21
500 Kč • 10. 9. 2024 13:58
100 Kč • 10. 9. 2024 13:30
200 Kč • 10. 9. 2024 13:07
300 Kč • 9. 9. 2024 9:06
200 Kč • 7. 9. 2024 13:06
200 Kč • 4. 9. 2024 21:00
600 Kč • 1. 9. 2024 19:42
50 Kč • 30. 8. 2024 17:45
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.