Podpora ukrajinských umělců
z 300 000 Kč
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Podpora ukrajinských umělců
Všechny sbírky ověřujeme
Představení sbírky
Život na Ukrajině se za poslední měsíce stal velmi náročnou disciplínou. Kromě toho, že místní obyvatelé jsou v neustálém strachu o vlastní život a střechu nad hlavou, nemohou také řádně pracovat. Jednou z nejpostiženějších skupin jsou umělci – konkrétně filmaři. Státní fondy na podporu nezávislé filmové tvorby se zastavily a místní umělci tak přišli o možnost pracovat na svých projektech. Základní příjem se jim shání jen velmi obtížně a žijí ze dne na den, tak říkajíc z ruky do huby.
Proto jsme se rozhodli konkrétní skupince tří ukrajinských filmařů pomoci a rozjet s nimi mezinárodně financovaný film ve virtuální realitě s názvem Fresh Memories.
Fresh Memories jsou nezávislým dobročinným projektem, na kterém pracuje tým českých a ukrajinských umělců. Jedná se o interaktivní animovaný film ve virtuální realitě, který nahlíží aspekty války na Ukrajině z různých úhlů pohledu.
SYNOPSE
Jak válku na Ukrajině prožívají běžní lidé? Čemu čelí vojáci? A jaké příběhy se skrývají za těmi, kteří se raději rozhodli utéct? Černobílý interaktivní film ve virtuální realitě Fresh Memories je kronikou několika lidských příběhů z války. Přes rámcový příběh seniorky Alisy objevujeme rozpadající se menší ukrajinské město, které má být brzy dobyto ruskou armádou. V kůži Alisy zde mezi ruinami objevujeme jednotlivé artefakty, které nám odemykají příběhy dalších obyvatel města. Film skrze tyto příběhy akcentuje témata jako válečné používání propagandy a fake news, komplikované ukrajinsko-ruské vztahy uvnitř smíšených rodin ale i na druhé straně sílu pospolitosti a nezlomnost lidského ducha.
Komu pomůžeme?
Režisér Volodymyr Kolbasa, výtvarník Martan Markarian a technolog Vadim Makhitka jsou již přes 100 dní vězni ve vlastní zemi. Každý den zápasí s důsledky války, lidé kolem nich umírají nebo jsou odveleni do armády. Umělecká tvorba je tak jejich jediným vykoupením z tohoto marasmu. Rádi bychom tedy vybrali dostatek peněz, abychom jim umožnili důstojné životní podmínky pro práci jejich aktuálním projektu Fresh Memories.
Volodymyr Kolbasa (ukrajinský režisér):
"Těch více než 100 dní války změnilo mě i celý svět takový jaký jsem ho doposud znal. Ačkoli se boje naštěstí nikdy nepřiblížily blíže než na 80–90 km od mého města, válka je v našem každodenním životě neodmyslitelně přítomná prostřednictvím přátel a příbuzných, kteří bojují, kteří byli evakuováni, kteří pracují jako dobrovolníci, prostřednictvím neustálých zvuků sirén, opevnění v ulicích, checkpointů, raněných v nemocnicích a častých smutečních obřadů za padlé v katedrále na hlavním městském náměstí.
Všichni si však na válku pomalu zvykají. Všem je jasné, že brzy neskončí. Stává se to snadnější? Pravděpodobně ne, je to jen jiné. Na frontě dochází k velkým ztrátám. Každý den vidím, jak moji přátelé a lidé, které znám, zveřejňují na sociálních sítích fotografie svých přátel a příbuzných zabitých ve válce. Ti, které znám osobně, jsou zatím všichni naživu, někteří jsou však vážně zranění. Stále častěji vidím své přátele odjíždět na frontu. Často se ptám – kdy přijde řada i na mě? Ale přesto život jde dál. Jen teď pokračuje v této nové realitě. Je tedy těžké dělat dalekosáhlé plány, když nevíte, co se stane zítra. Tři měsíce, šest měsíců, rok – to se mi zdá jako nesmírně dlouhá doba.
Nicméně projekt Fresh Memories je mým osobním pokusem takové plány přesto vytvořit. Cítím naprostou nutnost uplatnit se za těchto okolností a udělat něco pro to, abych pomocí média virtuální reality, se kterým umím pracovat, znovu a znovu vyprávěl, čím Ukrajina prochází. Aby byl hlas Ukrajinců slyšet. "
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Ze sbírky chceme pokrýt náklady na život našich ukrajinských filmových kolegů. Čekají je v rámci natáčení nebezpečné výjezdy do míst, kde dochází k bojům. Ukrajinské umělecké fondy pochopitelně během války nefungují, cítíme tedy povinnost na jejich práci sehnat peníze v zahraničí – konkrétně tedy v České republice, která prokázala silnou empatii a solidaritu s ukrajinským národem od prvních dnů vypuknutí války. Proto věříme, že i tento projekt by čeští občané mohli podpořit.
Čím více peněz vybereme, tím déle budou moci naši ukrajinští kolegové pracovat a nestarat se den co den, co budou jíst, kde budou spát a jak celou tu válku přežijí.
Na samotné financování filmu (který bude vznikat částečně na Ukrajině, z velké části ale i v Česku) budeme shánět peníze např. u Státního fondu kinematografie či od soukromých nadací. Také plánujeme film koprodukovat s producenty z Německa, Estonska a Slovenska.
Projektu již nyní vyjádřilo náklonnost i několik dalších partnerů – např. organizace Amnesty Interantional nebo Člověk v tísni.
Film vzniká pod českou společností Brainz Studios, veškerá podpora získaná z této sbírky jde však přímo umělcům na Ukrajině a na jejich každodenní životní potřeby jako je jídlo, ubytování, doprava, energie atd.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
200 Kč • 4. 8. 2022 16:03
200 Kč • 20. 7. 2022 12:22
1 100 Kč • 19. 7. 2022 19:29
100 Kč • 17. 7. 2022 20:04
50 Kč • 15. 7. 2022 15:30
1 000 Kč • 30. 6. 2022 8:33
300 Kč • 29. 6. 2022 11:56
500 Kč • 27. 6. 2022 14:22
500 Kč • 25. 6. 2022 8:49
300 Kč • 24. 6. 2022 20:06
500 Kč • 24. 6. 2022 15:35
3 000 Kč • 24. 6. 2022 14:46
500 Kč • 23. 6. 2022 21:47
400 Kč • 23. 6. 2022 21:46
200 Kč • 23. 6. 2022 16:33
300 Kč • 23. 6. 2022 12:17
500 Kč • 23. 6. 2022 11:33
500 Kč • 23. 6. 2022 10:26
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.