Podpořme společně projekt Můžeme hrát spolu! – koncert Boro Preliće a Ioannise Kapnistise
od 3 dárců
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Podpořme společně projekt Můžeme hrát spolu! – koncert Boro Preliće a Ioannise Kapnistise
Všechny sbírky ověřujeme
Zveme Vás na online koncert hudebníků Boro Preliće a Ioannise Kapnistise, kteří jsou lektory projektu Můžeme hrát spolu!, v němž se pomocí hudby snažíme bořit mezilidské bariéry v našich hlavách.
Můžeme hrát spolu! přiváděl do českých škol muzikanty žijící sice v ČR, ale většinou chápané jako cizince, nebo představitele „cizí“ kultury. Ti tu vyprávěli své životní příběhy a učili studenty „své“ písničky. Zpětné vazby potvrzovaly účinnost této metody. I přes to, že současná situace brání dalšímu průběhu projektu, chceme v něm pokračovat nově. Studenti budou moci poznat novou tvář repertoáru lektorů, noví posluchači poznají neznámou tvář hudby – a muzikanti-lektoři dostanou aspoň částečnou náhradu za neuskutečněné školní workshopy.
Projekt Můžeme hrát spolu!, který realizuje Fakulta humanitních studií a Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy od roku 2018, přivádí do českých škol hudebníky z odlišných kultur, kteří ale žijí dlouhodobě v ČR. Sdílení jejich životních příběhů a společné muzicírování se studenty vytváří prostředí, v němž se smývají kulturní hranice, jelikož projekt využívá sociálně-homogenizační potenciál aktivního provozování hudby. Vzhledem k tomu, že se teď oblíbené workshopy ve školách nemohou konat v kontaktní formě, nabízíme setkání s muzikanty ve formě tohoto online koncertu.
Boro a Janis spolu letos slaví plnoleté hudební partnerství. Co tyto dva nadané hudebníky spojuje? Byli vychováni v různých státech a politických systémech – jeden vyrostl vedle srbské řeky Západní Moravy a druhý u Středozemního moře. Jeden začínal hraním na elektrickou kytaru a poslouchal Led Zeppelin, zatímco ten druhý
hrál na kytaru klasickou a poslouchal Radiohead. O věkovém rozdílu nemluvě. Odpověď je jednoduchá: právě tohle, přitahují je ty rozdíly. Teprve s tím, co má ten druhý, tvoří spolu něco jedinečného a zajímavého. A samozřejmě nezanedbatelným ,,katalyzátorem" který jejich (nejen) hudební přátelství tmelí, je prostředí, ve kterém
se oba na své cestě životem ocitli – Praha.
Boro Prelić
se narodil se ve vesničce Padej na severu Srbska. Vystudoval stavební fakultu a část života strávil v Bělehradě, kde jej ovlivnil bohatý hudební život. Během studií se začal živit hraním v barech. Poté, co založil rodinu, vypukla válka, a tak se Boro ocitl s rodinou v Praze s nadějí na lepší život. Nyní je hudebníkem z povolání.
Ioannis Kapnistis
pochází z řeckého Korintu, kde vystudoval hru na kytaru a působil ve sboru s repertoárem tradiční řecké hudby. V Praze pak vystudoval hudební výchovu na pedagogické fakultě UK. V současné době působí v kapelách Boro Balkan Band, Džezvica, DUO Boro a Janis a vystupuje v sólových projektech v rámci
řecké komunity. Příležitostně také skládá hudbu k divadelním projektům.
Oba hudebníci působí jako lektoři etnomuzikologického projektu Můžeme hrát spolu! při Fakultě humanitních studií a Pedagogické fakultě UK.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
500 Kč • 21. 10. 2020 22:53
500 Kč • 21. 10. 2020 11:19
500 Kč • 21. 10. 2020 9:41
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato sbírka je součástí tématu #kulturažije.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.