Podpořili jste projekt Můžeme hrát spolu! – koncert Aidy Mujačić
od 8 dárců
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Podpořili jste projekt Můžeme hrát spolu! – koncert Aidy Mujačić
Všechny sbírky ověřujeme
Zveme Vás na online koncert hudebnice Aidy Mujačić, která je jednou z lektorek projektu Můžeme hrát spolu!, v němž se pomocí hudby snažíme bořit mezilidské bariéry v našich hlavách.
Můžeme hrát spolu! přiváděl do českých škol muzikanty žijící sice v ČR, ale většinou chápané jako cizince, nebo představitele „cizí“ kultury. Ti tu vyprávěli své životní příběhy a učili studenty „své“ písničky. Zpětné vazby potvrzovaly účinnost této metody. I přes to, že současná situace brání dalšímu průběhu projektu, chceme v něm pokračovat nově. Studenti budou moci poznat novou tvář repertoáru lektorů, noví posluchači poznají neznámou tvář hudby – a muzikanti-lektoři dostanou aspoň částečnou náhradu za neuskutečněné školní workshopy.
Projekt Můžeme hrát spolu!, který realizuje Fakulta humanitních studií a Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy od roku 2018, přivádí do českých škol hudebníky z odlišných kultur, kteří ale žijí dlouhodobě v ČR. Sdílení jejich životních příběhů a společné muzicírování se studenty vytváří prostředí, v němž se smývají kulturní hranice, jelikož projekt využívá sociálně-homogenizační potenciál aktivního provozování hudby. Vzhledem k tomu, že se teď oblíbené workshopy ve školách nemohou konat v kontaktní formě, nabízíme setkání s muzikanty ve formě tohoto online koncertu. Aida Mujačić spojuje písně s přístupy vycházejícími jak z klasické, tak i z experimentální hudby (freejazz, noise a podobně). V tomto videu uslyšíte milostnou židovskou píseň El Bastidor v ladinu, srbskou Mesečina a další písně s interpretačním a kontextovým komentářem.
V rodné Bosně a Hercegovině se Aida Mujačić věnovala klasické hudbě. Na konzervatoři vystudovala hru na klavír, které se věnuje dodnes. Dále také hraje na perkuse a blízkovýchodní strunný nástroj ,,saz“. Když přišla do České republiky, vrátila se k hudbě, která je spojená s její rodnou vlastí – k folkloru širší oblasti jugoslávského Balkánu a hudbě z něj vycházející. Mezi její repertoár patří nejen písně muslimské Bosny, ale i písně srbské, chorvatské, nebo písně v jazyce ladino (středověké španělštiny) sefardských Židů, vyhnaných v 15. století ze Španělska, kteří se usadili vesměs v tehdejší Osmanské říši, do níž Bosna patřila.
Aida Mujačić: ,,Můj estetický přístup se snaží o to, abych upozornila na kořeny hudby země, z níž pocházím, a zároveň, aby to, co hraji a zpívám, chutnalo jako koření, které může mít různé chutě (sladká, hořká, pálivá a podobně). Domnívám se, že podstatnější než porozumění jazyku (verbálnímu a sémantickému obsahu) písní, je emocionální propojení posluchačů se mnou a prostorem, ve kterém se koncerty odehrávají.“
Mezi její další projekty patří například hudební aktivity, spojené s propagací hudby Bosny a Hercegoviny (v děčínské synagoze realizovala sólová vystoupení, s dalšími hudebníky pak koncertovala v Jičíně či Litoměřicích). Je také dlouhodobou členkou kapel Fes, která hraje balkánskou hudbu, a Korjen, využívající naopak přístupy experimentálnější, v nichž propojuje hudební vlivy Balkánu, Kavkazu a východní Evropy s jazzem, rockem a elektronikou se zpěvem tří vokalistek. Korjen vydal v roce 2019 u Indies své druhé CD Sabur, které uspělo u kritiky a zabodovalo v mezinárodním kontextu v žebříčcích world music. Aida Mujačić je také aktivní členkou projektu Strakův pojízdný cirkus, v němž se muzikanti různých žánrů snaží o improvizované společné doprovázení klasických i méně známých filmů.
Vedle hudební činnosti se v roce 2019 věnovala jako autorka a režisérka vlastnímu surrealistickému divadelnímu představení Druhá kůže, které spojovalo scénografickou vizualitu s hudební složkou, která pracuje s propojením tradičních nástrojů (kontrabasu, houslí) s ,,konkrétní hudbou“. Po dvou představeních v pražském divadle Archa mělo dojít k reprízám v Norsku a Polsku, a rozjednány byly také další představení na neobvyklých místech v České republice, které měla doprovázet sólovými koncerty. Pokud se bude koncertní činnost jakýmsi způsobem opět rozjíždět, náročnější vizuálně-dramatické útvary budou v těžké situaci z hlediska finančního, ale hlavně organizačního a časového.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
500 Kč • 11. 6. 2020 14:21
300 Kč • 7. 6. 2020 22:28
300 Kč • 30. 5. 2020 21:48
3 000 Kč • 30. 5. 2020 19:54
500 Kč • 29. 5. 2020 20:08
500 Kč • 29. 5. 2020 10:37
500 Kč • 29. 5. 2020 10:17
300 Kč • 28. 5. 2020 14:29
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato sbírka je součástí tématu #kulturažije.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.