Obnovení zoologického online slovníku znakového jazyka
z 55 000 Kč
Tento projekt našel dostatek podporovatelů.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Líbí se mi to – podporuji to!
Speciální děkovné video s Tvým jménem na facebooku Markully
Přívěsek s motivem chameleona
Magnetka s motivem chameleona
Fotografování s autorovým chameleonem jménem NELSON
Knížka „Zoologický online lexikon znakového jazyka jako didaktická pomůcka“
Kdo sbírku organizuje?
Rád bych se představil. Jmenuji se Martin Kulda. Jsem neslyšící vášnivý milovník zvířat a tuto zálibu jsem zpracoval do fascinujících projektů na facebookových stránkách Markully a Markulland a na instagramu Markulland, na kterých informuji ve svém volném čase o jednotlivých zvířatech zprostředkováním atraktivních videí ve znakovém jazyce. Šířím tak v rámci osvěty informace z oblasti zoologie uživatelům českého znakového jazyka a mezinárodního znakového systému.
Dělám také rád přednášky nebo online přednášky s lidmi z celého světa – např. prostřednictvím platformy Instagram „LIVE“ nebo ZOOM o svém hobby – resp. zvířecí království.
Podílím se na tvorbě ZOO lexikonu – neboli online slovníku, který obsahuje pojmy z oblasti zoologie – v českém a českém znakovém jazyce, doplněné vždy obrázkem. Je volně přístupný na webu www.zoolexikon.cz.
Najdete zde logo – chameleona. Proč právě jej? Sám špatně slyší a vnímá převážně vibrace. Spoléhá se hlavně na oči, život a hledání potravy je u chameleona spojeno s vizuálním vnímáním – jako u neslyšících.
ZOO lexikon jsem v rámci diplomové rámci vytvořil ve spolupráci se Střediskem Teiresiás (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky na Masarykově univerzitě v Brně) a Poradenským centrem Alfons (Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami na Vysokém učení technickém v Brně). Zoologický online lexikon vznikl z několika důvodů: velkou motivací byla moje láska ke zvířatům. Ve znakovém jazyce chybí mnoho znaků pro zvířata. Problém není s domácími zvířaty nebo těmi základními, které většinou vídáme v ZOO nebo kteří žijí v našem lese. Také jsem si přál děti i dospělé se sluchovým postižením začlenit do poznaní do světové fauny. Chceme-li však hovořit o exotičtějších nebo méně obvyklých druzích, ve znakové zásobě je nelze jedním znakem pojmenovat. Použití popisu pro pojmenování zvířete je však velmi zdlouhavé a náročné. Tento nedostatek vnímám od dětství. Děti se sluchovým postižením chtějí jeden znak, jedno pojmenování, aby zjistily, na jaké zvíře se dívají. Znakový jazyk je navíc jazyk vizuální. Často se spoléhá na to, co vidíme, nejtypičtější a nejjasnější znak odpovídajícího objektu. Pokud u některých exotických zvířat znak již existoval, nesvědčilo to o jejich vzhledu, ale šlo o doslovný překlad z češtiny nebo pojmenování na základě podobnosti slov. Například mořská kráva se ve znakovém jazyce skutečně vyslovila jako kráva, která žije v moři. Neslyšící měli o tomto zvířeti úplně nesprávnou představu. Pokud nevíte, jaký znak mají zvířata, jako je červená panda, hyena, luskoun nebo skunk, můžete se na ně podívat v tomto slovníku. ZOO lexikon obsahuje širokou škálu jednotných termínů v českém znakovém jazyce. Zooznaky a videa jsou zpracovány velmi kvalitně. Doporučuji ZOO lexikon zejména všem žákům, učitelům a vychovatelům, kteří vzdělávají děti se sluchovým postižením.
Komu pomůžeme?
V březnu 2021 byl provozovatel datových center a hostingových služeb OVH – jeden z největších místních odborníků na počítačové servery a webhosting – ve Francii zasažen požárem, který způsobil problémy s dostupností řadě webů a online služeb. To se bohužel týkalo našeho ZOO lexikonu (server vyhořel a vznikly tak potíže se zálohami). Zde se ukázalo, jak zranitelné mohou moderní technologie závislé na počítačových serverech být (www.novinky.cz/internet-a-pc/hardware/clanek/tisice-lidi-prisly-o-data-velke-datacentrum-ve-strasburku-zasahl-pozar-40353529).
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Peníze budou použity na úhradu obnovení provozu i správy webových stránek www.zoolexikon.cz, tedy ZOO lexikonu, včetně administrativně technické práce v databázi, i včetně aktualizace.
Přál bych si, aby zoologický online slovník znovu fungoval a byl tak přínosem pro žáky se sluchovým postižením a jejich pedagogy, kteří jej budou moci využívat jako výukovou pomůcku a zdroj informací v českém znakovém jazyce. Využít je mohou i rodiče dětí a žáků se sluchovým postižením, vychovatelé a další zájemci českého znakového jazyka (lingvisté, lektoři, studenti, tlumočníci apod.) o tuto oblast. Slovní zásoba v češtině je proto bohatší než znaková zásoba. A mým přáním je úroveň znakové zásoby u jejich uživatelů zvyšovat. Smyslem je, aby vytvořením znaků pro pojmenování zvířat byla usnadněna komunikace. Využívání ZOO lexikonu tedy pomůže při vysvětlování, při pojmenovávání zvířat na obrázku nebo v ZOO apod. Slyšící rodiče se nemusejí trápit opisem pro pojmenování zvířat s využitím mnoha znaků. I tak je pro ně znakový jazyk často náročný a jejich znaková zásoba není dostačující. Jednoduše se naučí konkrétní znak a mohou jej s dítětem používat.
Děkuji za každou pomoc!
Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?
Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
300 Kč • 3. 5. 2022 21:36
600 Kč • 2. 5. 2022 13:16
1 000 Kč • 27. 4. 2022 15:24
100 Kč • 16. 4. 2022 13:40
1 000 Kč • 13. 4. 2022 22:08
1 000 Kč • 13. 4. 2022 22:04
1 000 Kč • 13. 4. 2022 22:01
300 Kč • 13. 4. 2022 21:49
500 Kč • 13. 4. 2022 16:26
1 000 Kč • 13. 4. 2022 15:29
500 Kč • 13. 4. 2022 9:57
1 000 Kč • 13. 4. 2022 8:29
1 200 Kč • 12. 4. 2022 8:10
1 500 Kč • 9. 4. 2022 7:24
200 Kč • 6. 4. 2022 10:22
200 Kč • 6. 4. 2022 9:48
1 000 Kč • 6. 4. 2022 9:41
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.