Zaměstnanci společnosti SONET pomáhají
Proč Dobrovýzvu zakládám
Už se stalo tradicí, že pořádáme vánoční sbírku.
Tento rok bychom chtěli přispět na obnovu domova pro zvířátka s nelehkým osudem, který je zároveň místem pomáhajícím lidem být v přírodě.
Tuto sbírku už jsme podpořili pohybovou výzvou, ale do cílové částky stále ještě kousek chybí.
Za každý příspěvek děkujeme a moc si jej vážíme.
Kéž jsou všechna zvířátka šťastná…
Vodu potřebujeme. Vodu a déšť máme rádi, protože prostě bez vody se nedá žít. Bez vody se zvířatům nezazelená pastvina, neporostou krmné plodiny. Bez vody nebude život. Když je ale vody moc, obrátí se nám život na ruby. Tak jako se to stalo nám, v azylu pro nechtěná, týraná, hendikepovaná a opuštěná zvířata. Zvířátkům poskytujeme domov, lásku a péči, kterou mnohdy dosud neměli. Teď ale potřebujeme pomoc my. Pomoc po povodních.
Voda je dar i živel.
Celý týden před povodněmi jsme stěhovali zvířata do bezpečí, zejména pak zvířata, která by množství vody a chlad nezvládla. Přestěhovali jsme z venkovních výběhů všechna morčata, králíčky, veškeré suchozemské želvy, většinu malých ptáčků a papoušků, ale také například psouny, kteří by se utopili v hlubokých norách. Udělali jsme vše co bylo možné a v našich silách, v osudné dny, kdy byly nevídaně silné deště, jsme všechna zvířata měli bezpečně zavřená, ustájená v jejich stájích či přesunutá do voliér s plnou střechou. Alespoň jsme si to mysleli.
Bohužel zkáza, kterou jsme našli 15. 9. 2024 ráno, byla zdrcující. Všechny stáje byly komplet zatopené, všude kolem ve stájích, kolem stájí, prostě všude stála voda. Nejhorší byla situace byla v ohradách u řeky, kde bylo přes 1metr vody. Klokan stál po břicho ve vodě. Zakrslé slepičky, ani bažanti neměli už sílu vyletět nahoru na bidla, ve vodě čekali na svůj nezvratný osud, voda stále stoupala z okolí. Ještě že jsme všechna morčata přestěhovali, protože z jejich výběhu a domečku byl jeden velký rybník, dikobrazí mláďata nevěřícně hleděla na zatopené nory. Jediné šťastné byly labutě, mohly se koupat kde se jim zachtělo…
Kontaminovaná voda, spadané větve a vyvrácené celé stromy i s kořeny udělaly své. Stáje, voliéry, ohrady jsou poškozené, nebo zničené, opravovat budeme hodně dlouho. Padající větve poškodilo mnoho střech a pletiv na voliérách. Spadané stromy nám skolily několik ohrad. Zcela polámaly zadní ohradu u poníků a u zachráněných koziček a dále je zničená polovina ohrady u lam a u také ovcí.
K velké újmě přišlo veškeré naše zázemí. Technická místnost, karanténa, ošetřovna zvířat, vše zatopené, vybavení, materiál, spotřebiče, nářadí, vše zničené. Bohužel nejsme pojištěni proti povodni.
2metrový plot z poloviny zatopený:
PŘIŠLI JSME O VŠECHNO SENO A KRMIVO!
Vzhledem k charakteru zvířat je pro nás nejdůležitější základní surovina – seno. Máme velkou spotřebu sena, letos v létě jsme byli opravdu pilní a vlastníma rukama jsme si dělali seno z pronajatých luk. Voda nám vzala více než 1300 balíků sena. Kompletně vytopený byl sklad krmiv, pod vodou bylo veškeré krmivo, které jsme měli zakoupené od farmářů na celý rok až do další sklizně.
Komu pomůžeme?
V prvé řadě pomůžete obnovit domov pro zvířata, která mnohdy v nelehkém osudu našla u nás svůj nový život. Zvířata nechtěná, týraná, nebo prostě vysloužilá v chovu. Množství takových zvířat, která každý rok přijmeme neustále roste.
V druhé řadě pomůžete zachovat místo, které pomáhá lidem být v přírodě. Jezdí k nám pravidelně senioři, hendikepované děti, klienti z domovů se zvláštní péčí či děti ze znevýhodněných rodin.
Za získané finance nakoupíme krmivo, seno, opravíme ohrady, stáje, sklad krmiv. Ale zejména budeme moci azyl rozšířit, protože příjem zvířat je stále obrovský. Obnovu azylu, k jeho rekonstrukci a rozšíření kapacit, můžete pomoci také vy.
V současné době máme v péči 436 zvířat.
Jen v letošním roce 2024 jsme přijali přes 80 drobných savců, ježků, morčat, králíků, přes 30koz a ovcí, lamy, zbídačené koně z pověstných slovenských osad, prasátka. Kromě toho velké množství ptáků, včetně hendikepovaných, nemocných papoušků se stresovými syndromy, dále sov, bažantů, drůbeže, holubů, hrdliček a dalšího ptactva, ale také například pro jeho rodinu nechtěné dědictví – trvale hendikepovaného Krkavce Šimona, který nám dělá svou upovídanou povahou jen samou radost, jak se jeho stav zlepšuje. Přijali jsme také mnoho terarijních zvířat, většinou z velmi nevhodných životních podmínek – agamy, mnoho želv, leguány a další ještěry.
Zvířata k nám přicházejí jako nechtění mazlíčci, kteří již přestali plnit svou roli kamarádů, omrzely je dětem, také zvířata z pozůstalostí ale také bohužel zvířata s velmi špatnou minulostí, týraná a zanedbaná, to se většinou týká koz, ovcí a bohužel koní. Letošní jaro bylo velmi náročné na naši psychiku, protože větší polovina přijatých podvýživených koz a ovcí předčasně porodila svá mrtvá mláďata, která ve svých zubožených tělech nedokázala uživit déle. Druhá polovina sice svá mláďata donosila, avšak zavrhla. Téměř všechna jsme museli první dny zahřívat a krmit ručně náhradním mateřským mlékem, každý den jsme je nosili kozám a přikládali, až je přijaly.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Škody jsou tak rozsáhlé, že ani nevíme, čím začneme.
V prvé řadě ale nakoupíme krmivo a podestýlky:
- Nákup krmiva, zejména zrnin do další sklizně.
- Seno – likvidace 1300balíků znehodnoceného sena a nákup sena na celý rok do další seče.
- Podestýlky pro kočky a na zimu pro mláďata ježků s nedostatečnou váhou.
A dále budeme postupně uklízet a rekonstruovat:
- Nejprve nás čeká další úklid. Voda s sebou přinesla spoustu větví, bahna. V celém areálu je spousta napadaných stromů, větví, vše se musí uklidit.
- Postavíme nové bydlení pro morčata, vzhledem k množství morčat které aktuálně máme a předpokládáme, že zvláště po vánocích se bude množství svěřenců rozrůstat, postavíme domky pro morčata hned dva a větší, abychom rozdělili samce a samice, aby se dále nemnožili. Oba domečky budou rovnou zateplené, abychom nemuseli každou zimu morčátka stěhovat do tepla, budou moci své království obývat celoročně. Samozřejmě budou tak jako dosud oba domky s velkým výběhem, bude to takový nový morčecí ráj.
- Obnovíme veškeré stáje pro koně, poníky, oslíky, ovce, kozy, prasátka a lamy.
- Podle stavu strhneme a opravíme voliéry a k nim přistavíme další, které budou čekat na nové zachráněné obyvatele na příští rok.
- Budeme rádi, pokud budeme moci postavit další prostorné voliéry pro ptactvo, nové králičí výběhy, další voliéry pro hendikepované ptactvo. Případně nové ohrady a stáj.
- Spadané stromy a větve poškodily zejména ohrady pro zvířata. Většinu sloupů musíme nahradit novými, komplet natáhnout nové pletivo a okorové desky. Jsou to stovky metrů ohrad. To vše musíme stihnout do zimy, aby zvířata byla v bezpečí.
- Sklad krmiv je pro nás alfou a omegou, musí být čistým, nezávadným prostředím. Byl kontaminován špinavou vodou a bahnem, musí tedy projít kompletní rekonstrukcí,
- Důležitá bude obnova ošetřovny a karantény, kde kontaminová voda zničila veškeré zařízení, veškeré vybavení, zdravotnický materiál pro základní veterinární ošetření zvířat při jejich příjmu k nám. Bez těchto se neobejdeme, bez Vás to nezvládneme.
- Při dostatku financí provedeme terénní úpravy k alespoň částečnému zamezení přívalu vody při dalších velkých deštích.
Pokud se vybere částka vyšší, postavíme vlastní halu na seno, protože čím dál více cítíme, že bez ní to prostě nepůjde, seno je pro nás základ a životně nezbytné krmivo, které potřebuje 80% zvířat u nás.
Také nás tíží další zásadní otázka a to je pořízení lepšího automobilu. Stávající vozidlo které využíváme je pro nás nedostačující z hlediska prostoru, transportní přepravní bedny jsou velké, potřebovali bychom větší zadní část vozidla. Vozidlo je již téměř veterán, má najeto 300.tis. km, jeho technický stav se nelepší ani po poslední servisní opravě. Vozidlo potřebujeme denně na výjezdy pro zvířata, veterinární ošetření, ale především pro zásobování krmivem, zeleninou a masem.
Každá koruna navíc nám pomůže jezdit pro zvířata dále a bezpečně než dosud.
Celý park a azyl jsme vybudovali sami svépomocí, bez dotací. Financování zajišťujeme mnoha aktivitami, které děláme jak pro děti a mládež, zejména pak seniory, děti ze znevýhodněných rodin, pořádáme besedy pro školy, jezdíme do domovů seniorů nebo oni jezdí k nám, ve vlastní dílně vyrábíme výrobky, které prodáváme na podporu našeho azylu. V našem projektu je spojeno příjemné s užitečným – poskytneme domov nechtěným zvířatům, která pak dělají radost lidem při návštěvách u nás.
Bohužel tak velkou investici oprav sami nezvládneme a proto Vás prosíme, pomozte nám.
Náš příběh píšeme na našich webových stránkách a FB profilu:
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
1 000 Kč • 20. 12. 2024 16:09
100 Kč • 19. 12. 2024 16:05
400 Kč • 19. 12. 2024 15:24
150 Kč • 19. 12. 2024 15:19
300 Kč • 18. 12. 2024 15:51
200 Kč • 18. 12. 2024 14:39
700 Kč • 17. 12. 2024 13:13
500 Kč • 17. 12. 2024 9:48
200 Kč • 16. 12. 2024 14:16
600 Kč • 16. 12. 2024 14:15
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.