Úspěšně vybráno:

Pomohli jste zajistit plicní ventilátory CoroVent do (nejen) českých nemocnic

Vybráno 0 Kč 14 199 818 Kč
10 000 000 Kč
 -
7 483 dárců
Celkem se zapojilo
1 898 Kč
Průměrná výše daru
1 000 000 Kč
Nejvyšší dar
1 den
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomohli jste zajistit plicní ventilátory CoroVent do (nejen) českých nemocnic

Vybráno 0 Kč 14 199 818 Kč
10 000 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Corovent.cz – ČVUT, Covid19cz a desítka dalších českých firem

Tato sbírka je již uzavřená, ale můžete podpořit další iniciativy a projekty, které pomáhají zmírnit následky šíření koronaviru.

Aktualita z 29. června 2020:

Milí dárci, našlo se vás 7 483, kteří jste podpořili projekt na výrobu plicních ventilátorů CoroVent. Uplynulo dalších pár týdnů a my bychom vám rádi předali aktualitu, kterou pro vás připravilo ČVUT, jakožto majitel licence přístroje CoroVent, a společnost MICo, která je v roli výrobce:

Plicní ventilátor navržený týmem profesora Karla Roubíka z ČVUT vznikl, funguje a v MICo Medical se vyrábí. Bez podpory vás, veřejnosti a dalších firemních dárců, by k něčemu takovému nikdy nedošlo a přístroj by v současné chvíli neexistoval.

Smyslem celého projektu bylo v kritické fázi koronavirové pandemie vytvořit ventilátor, který by se dal jednoduše a spolehlivě vyrábět ve velkých objemech a rychle se tak dostal do nemocnic napříč celou republikou.

Tohoto cíle bylo dosaženo na začátku května, kdy přístroj už fyzicky existoval, měl základní certifikaci od Elektrotechnického zdravotního ústavu a v případě nedostatku ventilátorů by mohl být v řádu jednotek dnů dopraven do nemocnic a zdravotnických zařízení.

Díky uklidňující se situaci v České republice nebylo naštěstí nutné k takovému kroku přistoupit a MICo Medical mohlo již sériově vyráběné kusy dále testovat a postupně je ukládat do skladu, kde jsou připraveny k okamžitému použití. 

~ podívejte se na reportáž České televize ~

V současné době se pracuje na získání zdravotnické certifikace. Celý proces ale bude trvat nejméně šest měsíců a bude stát miliony korun. Nicméně bude-li úspěšný, stane se z CoroVentu běžné zařízení pro použití v nemocnicích a kdekoliv na světě. 

Momentálně má MICo Medical k dispozici necelých 400 kusů ventilátoru. Cílem je samozřejmě dosáhnout i komerčního úspěchu, ale je to proces, který bude trvat řadu měsíců a je značně nejistý. Jen MICo Medical do projektu investovalo vlastní desítky milionů korun a věří, že produkt je natolik kvalitní, že si své zákazníky najde.

Závazek vůči dárcům je však nejdůležitější. Z finančních prostředků získaných v rámci crowdfundingové kampaně bylo vyrobeno 141 ks ventilátorů CoroVent. Tyto přístroje jsou vyrobené a plně k dispozici pro naše nemocnice a v případě urgentní situace jim budou okamžitě poskytnuty.

Děkujeme, že jste součástí!

ČVUT a MICo Group

___

Aktualita z 9. dubna 2020:

Milí dárci,

přinášíme fantastickou zprávu. Dvanáct dní po ohlášení sbírky na výrobu plicních ventilátorů pro pacienty se selháním plic z důvodu koronaviru, prohlašují představitelé iniciativy COVID19CZ, že svoji roli v projektu považují za završenou. CoroVent předávají do rukou ČVUT, která si realizaci stavby plicních ventilátorů bude dál řídit. K dispozici má výrobní firmu MICo a úzce spolupracuje s českým státem. Představitelé COVID19CZ své volné síly a kapacity chtějí napnout do dalších projektů, které vznikají ve spolupráci IT firem, datařů, technologů a řady dalších odborníků na platformě COVID19CZ. Nic z toho by ale nebylo možné bez vaší podpory. A tak se teď pohodlně usaďte, zhluboka se nadechněte a užijte si pohled na přístroj, který dýchá za ty, kterým vlastní plíce selhaly.

„Naši misi na záchranu lidských životů v projektu plicních ventilátorů považujeme za ukončenou. Na začátku jsme měli nápad, propojili jsme na tři desítky odborníků a přišli s návrhem dostupných plicních ventilátorů. Od začátku byly naše záměry jasné: Zajistit lokální výrobu pro české nemocnice a pomoci co nejdříve uvolnit do světa IP přístroje jako open source. Startovací fáze je nyní u konce,” popisuje záměry a úspěchy projektu Pavel Doležal (Keboola), který stejně jako někteří další lidé z platformy COVID19CZ věnoval projektu CoroVent za poslední tři týdny valnou většinu svého času bez nároku na odměnu, a dodává: „Povedla se nám neskutečná věc. Ukázali jsme, co technologie, data, zkušenosti a nadšení lidí dokáží. Společně jsme vytvořili komunitní projekt, který díky zapojení know-how ČVUT a dalších šikovných českých hlav přišel s funkčním prototypem vlastního ventilátoru. Zajistili jsme pro něj nejen první část financí na výrobu prvních 250 kusů, zajišťovali složité dodávky a převozy dílů mezi pracovišti… Celý projekt jsme také vnímali jako příležitost udělat z CoroVentu mezinárodní projekt a výkladní skříň českého průmyslu. Aby se jím mohl stát, musí se z dnešního komunitního projektu stát standardní průmyslový projekt. I podle slov pana ministra Havlíčka musí jeho řízení převzít zkušená průmyslová firma. To mimo jiné znamená, že za CoroVentem nemůže stát komunita, ale že za něj odpovídá jeden konkrétní subjekt – ČVUT, který má k ruce svého zkušeného výrobce – MICO. Společně pak spolupracují na výrobě a rozšíření přístroje s Ministerstvem průmyslu a obchodu. My jim za COVID19CZ k tomu poskytneme veškerou možnou součinnost. Máme společný cíl: vyrábět CoroVent a zachraňovat lidské životy.”

COVID19CZ tak uzavírá první fázi vývoje přístroje CoroVent. 

„Průběžně firmě MICo předáváme všechny domluvené kontakty s dalšími zeměmi. Celý projekt má neuvěřitelnou sílu a při správném uchopení a spolupráci mezi ČVUT, MICo a podporou státu se mohou vyrobit stovky tisíc kusů přístrojů v řádu týdnů. A to nejen u nás, ale po celém světě, všechny s českou vlajkou hrdě hlásící, že tentokrát jsme to my, kdo zachraňuje svět,” dodává Vojta Roček (Workday), který se spolu s Tomášem Kaplerem a Pavlem Doležalem podílel na řízení a klíčových rozhodnutích při vývojové fázi projektu CoroVent.

„MICo děkuje všem dárcům, díky kterým jsme se rozhodli jít do rizika a nakupovat díly na vlastní náklady, abychom splnily jejich očekávání. A slibuju, že výroba 500 kusů je pouze začátek,” dodává Jiří Denner, CEO MICo.

Přečtěte si o projektu ještě víc na webu COVID19CZ nebo v článku na CzechCrunch.

----

Aktualita z 27. března 2020:

Neuvěřitelná vlna solidarity překvapila autory projektu plicních ventilátorů pro nakažené koronavirem s respiračními obtížemi. Deset milionů korun se ve sbírce vybralo za necelý jeden den. Vybrané peníze budou použity na výrobu prvních sta kusů. Autoři projektu nyní sbírku zastavují, protože se do podpory projektu chce vložit stát a strategicky podpořit nejen boj s nemocí, ale i digitalizovat český průmysl a pomoci při exportu této inovace do zahraničí.

„Nemáme slov! Takovou podporu jsme nečekali. Díky této úžasné rychlosti a podpoře od téměř sedmi tisíc lidí se za necelý jeden den vybralo deset milionů korun. To je neuvěřitelné a dokazuje to sílu skvělých českých lidí. Nejen v tom najít a vyrobit kvalitní přístroj, ale i semknout se a rychle vybrat peníze potřebné na záchranu životů,” popisuje Pavel Doležal (Keboola), jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ a dodává: „Díky tomu, kolik lidí a jak rychle přišlo s pomocí a darovalo peníze, získal pozornost Ministerstva průmyslu a obchodu. Už dnes ráno jsme s nimi zahájili jednání. Chtějí nám totiž pomoci projekt strategicky zastřešit.”  

Další podrobnosti najdete zde či na facebookové stránce COVID19CZ.

----

Pomozte zachránit životy maminek, tatínků, dědečků a babiček. Přispějte na 500 ventilátorů do (nejen) českých nemocnic.

Počet nakažených koronavirem v České republice i všude ve světě přes všechna opatření raketově stoupá. K nam přišla vlna o něco později, ale i u nás již začali umírat první lidé.

Toto jsou zkušenosti ze zahraničí: 10–20 % nakažených potřebuje na několik týdnů hospitalizaci v nemocnici, 6 % pak alespoň kyslíkovou masku (optimálně ventilaci) a 2 % nepřežijí bez umělé plicní ventilace. 

V zemích, kde už počet nakažených překročil kapacity nemocnic, umírá 5–8 % nakažených, zejména pak starších osob. Mnohde jsou doktoři postaveni před šílenou volbu: komu dát šanci žít, neboť ventilátorů je žalostně málo.

Česká republika má aktuálně kolem 1200 ventilátorů k okamžitému použití pro pacienty s COVID-19. Ostatní státy v Evropě na tom nejsou v přepočtu na obyvatele o mnoho lépe. Tato vysoce specializovaná zařízení se nedají jednoduše nakoupit a některé státy (např. Německo), na ně vydali vývozní embargo. 

Země EU poptávají desítky tisíc ventilatoru, které nelze nikde jednoduše dokoupit.

Za měsíc dodáme nemocnicím 500 ventilátorů české výroby

Sestavili jsme tým největších odborníků na ventilaci pacientů v ČR a dost možná v celé Evropě. Je složený z pracovníků Fakulty biomedicínského inženýrství, doktorů z jednotek intenzivní péče, specialisty na výrobu, pneumatická vedení, elektroniku, logistiku a další obory. A stanovili jsme si jasné cíle:

Navrhnout profesionální ventilační jednotku, která zachrání životy pacientů s COVID-19 stejně dobře jako ty, které se používají v nemocnicích nyní. Výrobek bude mít nutné certifikace s přihlédnutím k nouzovému stavu.

  1. Navrhnout ji z běžně dostupných dílů, aby nebyl problém s výrobou.
  2. Vyrobit do konce března první prototypy, otestovat je a nechat certifikovat, aby je bylo možné použít v nemocnicích.
  3. Zahájit nejpozději 1. dubna výrobu min. 500 kusů, které během jednotek týdnů dodáme do českých nemocnic.
  4. Uvolnit veškerou dokumentaci, kódy a poskytnout plnou součinnost dalším firmám, které budou chtít tyto ventilátory vyrábět.

My cíle plníme, nyní je to na vás

Nyní jsme v bodě 3, kdy máme navržené řešení, vybrané díly, testujeme první prototypy řešení na stole, velmi brzy začne testování již finálních prototypů, včetně např. elektroniky a boxu. Po ověření funkčnosti a bezpečnosti necháme přístroje certifikovat ve zrychleném řízení podle norem platných pro použití v této krizové situaci.

Zároveň připravujeme výrobu prvních 500 kusů, které chceme bezplatně dodat do českých nemocnic. Na alespoň prvních 100 z nich potřebujeme vás.

Náklady na ventilátor jsme snížili na pětinu.

Dodat takto ohromné množství bezplatně nemocnicím by nebylo možné, kdybychom dodávali běžné ventilační jednotky, kdy každá stojí přibližně 500 000 korun. Naše řešení sníží náklady na výrobu 1 kusu k hranici 100 000 Kč, přitom zachová veškeré funkce nutné k záchraně pacientů.

Za 10 000 000 Kč postavíme prvních 100 ventilátoru, za každých 100 000 Kč navíc postavíme další.

Pokud chcete pomoci, nyní je správný čas. 

Naše webové stránky.

Napsali o nás v médiích:

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
DobroDárce
100 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Laskavý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Štědrý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Velkorysý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Milý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Milý dárce
2 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Laskavý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:58
DobroDárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
DobroDárce
200 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Velkorysý dárce
500 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
DobroDárce
200 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
DobroDárce
1 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:57
Laskavý dárce
3 000 Kč  •  27. 3. 2020 9:57

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat