Záchrana zámku Hluboše – prvního letního sídla TGM
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Záchrana zámku Hluboše – prvního letního sídla TGM
Originální pohlednice
Prohlídka zámku
Prohlídka zámku
Kolekce 2C: Bachovy Sonáty
Kytice 100 růží
Focení na zámku
Zlatá medaile
Koncert Jaroslava Svěceného
Hudební koktejl
Pamětní medaile
Představení projektu
Smyslem projektu je renovace a zpřístupnění zámku veřejnosti. Na zámku bude umístěna expozice TGM spojená s výstavou medailí České mincovny s tématem české státnosti. V pravém křídle bude expozice botaniky věnovaná místní botanické zahradě. Ve freskovém sále se budou konat koncerty, plesy, přednášky, konference, ale také svatební hostiny a diplomatická setkání. Původní oranžerie se promění v sezónní kinokavárnu. Kaple bude sloužit pro pořádání svateb. V anglickém parku a ve francouzské zahradě je v létě možné relaxovat, pořádat se tu budou různá kulturní představení. Jako svou domovskou scénu se zámek Hluboš rozhodl využívat houslový virtuos Jaroslav Svěcený.
Kdo za projektem stojí?
Obec Hluboš patří k těm, které mají svou originalitu a nezaměnitelnou tvář. Zdejší kostel Nejsvětější Trojice na sebe upozorňuje z dálky, vidíme jej z temene Plešivce i z příbramské Svaté Hory, v obou pohledech výrazně rozložený na návrší nad údolím Litavky. Po kostelu je druhou charakteristickou stavbou Hluboše zámek. Před tím, než v 18. století vzniklo toto dílo pozdního baroka, tyčila se v těchto místech středověká tvrz.
Od 15. do 18. století se zde vystřídalo na 25 jmen majitelů, většinou vždy jen příslušníků drobné šlechty. Již v první polovině 17. století měla hlubošská tvrz podobu zámečku. Ve druhé polovině 18. století tuto starou, mnohokrát přestavovanou tvrz nechal další majitel – Jan Antonín Hochberg z Hannersdorfu – do základů rozbořit, aby v těchto místech dal postavit sídlo podle svých představ a dobové módy. Začátek 19. století je doba romantismu a nejrůznějších kuriozit. V hlavním sále hlubockého zámku byl touto kuriozitou zvláštní rozměrný hrací stroj. Bylo v něm zamontováno množství nástrojů – píšťaly, klarinety, trubky a také bubny, zvonky a činely. Na Hluboš se sjížděli urození hosté a tak zámek musel reprezentovat. Obklopila jej bohatá květnice a geometricky upjatá francouzská zahrada s fontánami a vodotrysky. Byl tu kuželník i umělá jeskyně. Tento zámek musel být něčím mimořádným, když jej v letech 1810 a 1813 navštívil rakouský císař František.
Od nástupu 19. století se Hochbergové z Hannersdorfu víc a více zadlužovali, až přišel rok 1816 a Hluboš už vůči náporu věřitelů nedokázali udržet. Panství se dostalo do loterie a vyhrál je jistý vídeňský občan. Obratem se ho zase zbavil a pak se toto ještě několikrát opakovalo.
Až konečně v roce 1872 přišel někdo, kdo to s Hluboší myslel vážně. Byl to knížecí rod Őttingen – Wallersteinů, jemuž patřil také zámek ve Zbraslavi. Noví majitelé se rozhodli zámek nejen opravit a znovu vybavit ušlechtilým inventářem, ale i rozšířit. Výsledkem těchto úprav je dnešní podoba zámku s mnohými pseudorenesančními prvky.
V letech 1920 a 1921 sloužil zámek jako letní sídlo prezidenta T.G. Masaryka, pro něhož prezidentská kancelář Hluboš pronajala od knížete Oettingena za 4000,- Kč. Hluboš byla však přece jen trochu stranou od Prahy, a tak v následujícím roce 1921 zakoupil Československý stát pro odpočinek prezidenta zámek Lány. Pobyty T. G. Masaryka v Hluboši jsou bezpochyby nejzářivější kapitolou minulosti této obce.
V roce 1925 přešel celý majetek do vlastnictví státu a od státu ho ještě v témže roce koupil příbramský továrník Josef Kolařík. Rodina Kolaříkových vlastnila zámek s velkostatkem až do znárodnění v roce 1948. Na zámku se poté vystřídala celá řada uživatelů. Byla zde politická škola, kasárna, ubytovna pro dělníky uranových dolů a střední odborná škola s internátem.
S příchodem politických změn po roce 1989 nastaly změny ve vlastnictví hlubošského zámku. Převážná část majetku byla vrácena v restituci potomkům továrníka Josefa Kolaříka.
Dnes je ve správě společnosti Zámek Hluboš z.ú. a probíhá jeho postupný odkup tak, aby mohl být provozován jako kulturní památka sloužící veřejnosti.
Zajímavosti: Botanická zahrada na zámku Hluboš byla nejstarší botanickou zahradou na území Čech a jednou z nejstarších ve střední Evropě – přes hlubošský park se dostaly některé stromy z Ameriky a z Číny do naší vlasti úplně poprvé. Jednalo se např. o ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský, jedlovec kanadský, ale i např. thuje, či tis.
Na zámku v roce 1937 natočil Hugo Haas s Adinou Mandlovou film „Děvčata nedejte se“. V letech 2005–2008 zde natáčela televize Nova seriál „Pojišťovna štěstí“
Na co vybrané peníze použijeme?
Na rekonstrukce na zámku, zakoupení zahradní techniky a platy sezónních pracovníků
Více o nás:
Jana Merunková – Czech & Slovak Leaders (czechleaders.com)
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
1 000 Kč • 25. 8. 2021 21:38
300 Kč • 16. 8. 2021 8:57
300 Kč • 7. 7. 2021 12:34
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.