Vznik inscenačního projektu SEA
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Vznik inscenačního projektu SEA
Příspěvek bez odměny
Akvarelová kresba Roberty Legros Štěpánkové
2× vstupenka na reprízu sólové performance Rabbuni
Skupinový workshop: SPOLEČNÝ ZPĚV
Skupinový workshop: DÁT PROSTOR SVÉMU HLASU
Individuální lekce: DÁT PROSTOR SVÉMU HLASU
Partner projektu
Představení projektu
V jejím těle je zapsán pohyb moře. Celou svou plochu otevírá, aby nabídla všechna místa, kde může být uhlazena. Mění se v tvary – ostrý zub, kde je třeba výrazu, a měkkost, kde chybí plody. Souvisí se světem, který objímá.
Sea/Moře je název nového inscenačního projektu inspirovaného obrazy moře.
Cílem projektu je vytvořit interdisciplinární scénické dílo – inscenaci obsahující tanec, performance, zvuk (jehož podstatnou částí je lidský hlas) ve spolupráci se světelným designem a scénografií.
Sea/Moře je obrazem rozmanitosti, krásy i děsu. Je pozvánkou k pozorování neutichající proměnlivosti, přizpůsobení se vnějším vlivům i příkladem mohutné síly. Ačkoli je vše v pohybu, vše stále kotví v hlubokém klidu samozřejmosti tohoto dění.
Vlastnosti vodního elementu zrcadlí neustálý pohyb a proměnu člověka. Charakter vody je spojován s ženským charakterem. Otázka ženského poslání z archetypálního hlediska je nosným tématem děje, který scénu po scéně odkrývá rozličné vlastnosti a úlohu žen.
Impulsy přicházejí zevnitř i z vnějšku, je jim nasloucháno, jsou vyjádřeny – zvukem, tancem, hlasem. Proměňují se v obrazy dění v hlubinách vod, jeho proudění i v individuální podobu ženy.
https://robertastepankova.com/
Inspirace k tvorbě Sea přichází skrze několik zdrojů. Jedním z nich je hudební album The moon and the melodies od seskupení Cocteau Twins, speciálně skladba s názvem Sea, swallow me. Dále pak části textu Bhagavadgíty, zpěvu vznešeného, kde se Ardžuna, syn krále dotazuje Krišny, osvíceného, na lidskou existenci, pouť člověka na zemi a jeho vztah se světem.
Dalším pramenem je kapitola Noční pouť mořem z knihy Thomase Moora Temné noci duše, ve které autor popisuje příklady temných lidských zkušeností, které odkazují ke starým mýtům o moři, jež přináší různorodost a hloubku.
Také kniha Ženy, které běhaly s vlky se v průběhu tvorby stala velkou inspirační oporou.
Jinými zdroji jsou pak osobní pobyty u moře, jeho pozorování v proměně přílivu a odlivu a spojení těchto obrazů s obrazy lidských povah a jejich reakcí, které se také často pod vlivem okolí proměňují.
Kdo za projektem stojí?
Inscenační projekt SEA vzniká v koprodukci Fade in: a Rose z. s. a ORBITA z. s.
Partnerem projektu je BuranTeatr z. s.
Fade in: a Rose z. s. je od září 2021 rezidenční skupinou zóny nezávislého umění – Co.Labs.
Tvůrčí tým:
Koncept/režie: Silvie Kudelová
Choreografie, performance: Roberta Legros Štěpánková, Tereza Lepold Vejsadová, Silvie Kudelová
Scénografie a kostýmy: Jana Tkáčová
Světelný design: František Kumhala
Produkce: Klaudia Klembarová
Grafika: Hana Čichoňová
SILVIE KUDELOVÁ
Po studiích na gymnáziu se začala věnovat činohernímu herectví. Nastoupila na vyšší odbornou školu v oboru Hudebně-dramatickém ve Zlíně.
Díky touze porozumět zevnitř fyzické existenci herce na scéně, zaměřit se na pohybové vyjádření i vlastní autorský přístup k herectví se vydala studovat Fyzické divadlo na JAMU v Brně. Zde jí byla otevřena cesta k propojení rozličných uměleckých disciplín. Zajímala se mj. o hlasové vyjádření a následování hlasu, nebo o výtvarné umění, ponejvíce malbu. Na studium Fyzického divadla navazovalo na JAMU studium Tanečního a pohybového divadla a výchovy.
Během studia a po jeho absolvování vytvořila několik autorských inscenací vycházejících z pohybových a hlasových improvizací.
Spolupracuje s českými i zahraničními umělci a věnuje se také pedagogické činnosti v oblasti hlasu a tance. Od roku 2016 do roku 2020 působila pod platformou spolku Z druhé strany.
V roce 2020 založila vlastní spolek Fade in: a Rose podporující svobodnou uměleckou tvorbu.
Ve své tvůrčí činnosti se přiklání k dlouhodobějším procesům tvorby. Samotné sdílení inspiračních materiálů, dohoda s dalšími členy týmu, nazkoušení díla a jeho následné uvedení před diváky přichází až ve chvíli, kdy je téma kusu dostatečně uzrálé a vhodné ke sdílení. V čase zkoušení pak je kladen důraz na dostatečný časový prostor pro vývoj díla, ale také pro věnování se jeho detailům. Z toho důvodu autorka konceptu Sea, Silvie Kudelová, preferuje ve své tvorbě soustředěnou práci na víceméně jednom díle v jednom časovém období.
Zdroj: BuranTeatr; Foto: Áša Sárová
TEREZA LEPOLD VEJSADOVÁ
Již od dětství se pohybovala v tanečním a divadelním prostředí, v roce 1991 působila např. v inscenaci Shapira v Národním divadle Brno. Absolvovala studium tance na baletní škole I. V. Psoty v Brně. V devadesátých letech navštívila taneční skupinu Kibbutz Contemporary dance company v Izraeli. Vystudovala užitou malbu na SUŠ v Ostravě.
Více než pět let se věnovala pohybové průpravě dětí, mládeže a dospělých nejen s tělesným postižením. Účastnila se několika performance s DJ LLoydem a podílela se např. na choreografii „Planets“ v PTT Poznaň v Polsku, kde krátce žila. Před nástupem na rodičovskou dovolenou působila na Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě jako taneční pedagog. Nezávisle spolupracuje na tanečních projektech a je choreografkou a vedoucí inklusivního uskupení Setkání. V roce 2017 spoluzaložila spolek ORBITA z.s. na podporu pohybu, tance a divadla v Brně.
ROBERTA LEGROS ŠTĚPÁNKOVÁ
Umělkyně a psychoterapeutka, která se specializuje na práci s tělem jako zdrojem esenciálního materiálu obohacujícího uměleckou tvorbu a prohlubujícího lidské sebepoznání. Základním principem je pro ni instantní kompozice (improvizace), tedy tvorba vznikající v daném okamžiku.
Žila a tvořila ve Španělsku a Holandsku, což významně nasměrovalo její práci k improvizaci a tvorbě vlastních představení. Nyní žije v Brně, kde učí tanec, studuje doktorské studium, pracuje jako psychoterapeutka a tvoří. Vytváří sóla, iniciuje mezinárodní interdisciplinární spolupráci s kolegy, kteří ji inspirují. V roce 2017 byla spoluzakladatelkou spolku ORBITA, který zastřešuje představu několika lidí o tvorbě, učení a výzkumu tance a fyzického umění v Brně.
https://robertastepankova.com/
O spolku Fade in: a Rose z. s. a jeho činnosti
V listopadu 2020 byl založen spolek Fade in: a Rose jako platforma pro tvůrčí a uměleckou činnost, jež je zaměřena na témata vztahující se mj. k duchovní podstatě člověka, jeho postavení ve světě a k jeho tvůrčímu vlivu na svět.
Tato témata byla rozvíjena už v minulých letech, kdy zakladatelka spolku Fade in: a Rose, Silvie Kudelová, tvořila pod uměleckou platformou spolku Z druhé strany. Tehdy vzniklo nosné dílo, sólová inscenace Rabbuni.
Zdroj: BuranTeatr; Foto: Áša Sárová
V roce 2020 vzniklo v koprodukci spolku Z druhé strany a ORBITA z. s. dílo Iona.
Koncept: Lukáš Lepold, Michal Nagy, Silvie Kudelová
Choreografie: Lukáš Lepold
Performance: Silvie Kudelová, Michal Nagy
Z dřívější tvorby, která se zabývá zmíněnými otázkami, zde můžeme uvést například dílo La part des choses/Co patří světu v režii Pierra Nadauda a kol.
Dnes tedy spolek Fade in: a Rose navazuje na tuto tvorbu, ovšem nejen společenskými tématy, ale také estetikou a způsobem ztvárnění díla, jež je opřeno především o tanečně-pohybovou složku a složku hlasovou.
Na co vybrané peníze použijeme?
Inscenační projekt byl podpořen dotací Městské části Brno-Střed.
Finančně se na vzniku díla SEA podílí ORBITA z. s.
Příspěvky z crowdfundingové kampaně využijeme na dofinancování vzniku projektu, na ohodnocení všech členů tvůrčího týmu a na materiál a výrobu kostýmu a scénografie.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
Na příběh zatím nikdo nepřispěl. Buďte první.
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.