Projekt již skončil, proto do něj není možné přispívat.
Úspěšně vybráno:

Ukrajina a duševní zdraví: Tsunami na obzoru. Podpořili jste zprávu o stavu země

Milník 1/1

Vypracujeme scénář ke komiksu o duševním zdraví na Ukrajině a příběh začne v jednom rozbombardovaném paneláku v Charkově.

Vybráno 32 119 Kč 91 000 Kč
90 000 Kč
 -
88 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
1 034 Kč
Průměrná výše příspěvku
5 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
96 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Ukrajina a duševní zdraví: Tsunami na obzoru. Podpořili jste zprávu o stavu země

Milník 1/1

Vypracujeme scénář ke komiksu o duševním zdraví na Ukrajině a příběh začne v jednom rozbombardovaném paneláku v Charkově.

Vybráno 32 119 Kč 91 000 Kč
90 000 Kč
Zakladatel
Jiří Pasz
Datum přidání
1. 7. 2024

Představení projektu

Zranění Ukrajinců nejsou jen fyzická, utrpení je obrovské i v oblasti duševního zdraví. 

Některé části Ukrajiny jsou ve válce už deset let, celá země už dva a půl roku. Lidé zažívají ničivé dopady nejen ve smyslu ztrát na životech, ekonomického propadu nebo zničené infrastruktury. Pokračující konflikt si také vybírá těžkou daň na duševním zdraví. Bez větší podpory v téhle oblasti se Ukrajina nemůže ruské agresi dlouhodobě bránit, natož válku vyhrát. Žádný unavený, traumatizovaný a demotivovaný národ nedokáže dále bojovat.

Přestože jsou dopady na duševní zdraví mimořádně závažné, situace v téhle oblasti je nepřehledná. Chceme ji zmapovat a vydat velkou zprávu, která ukáže, co se přesně děje, co s tím, kdo dělá a doporučí další možné kroky. Zatím existují jen odhady a dohady. Podle nich ale nějakou formu psychosociální pomoci potřebuje už nejméně 20 milionů Ukrajinců. 

Pomozte nám udělat kvalitní, poctivou a autentickou zprávu do duševním zdraví na Ukrajině pro české i mezinárodní publikum! 

Tady je k projektu více informací:

Podle WHO má každý třetí nebo čtvrtý člověk na této planetě během svého života problémy s duševním zdravím. Čísla ale raketově rostou v regionech postižených konflikty, válkou a katastrofami. Pokračující destigmatizace duševního zdraví jako jedna z našich existenčních priorit vede také k mainstreamingu problematiky jak do humanitární pomoci, tak do rozvojové spolupráce.

Nikde není teď pomoc tak zásadní a rychlé jako ve 40milionové zemi ve válce. Miliony Ukrajinců potřebují péči o duševní zdraví a podporu od jednoduchých metod první pomoci k prevenci traumatu nebo PTSD až po specializovanou lékařskou léčbu využívající nové technologie, jako je biofeedback, virtuální realita nebo terapie s pomocí psychedelické terapie. Mnoho dalších potřebuje základní podporu, pokud jde o jednoduchou komunikaci a „vypovídání se“, ze své zátěže.

Duševní zdraví nemůže být „jen bonus“ a péče nemůže přijít až po válce

Ukrajinský předválečný systém duševního zdraví už čelil značným problémům kvůli omezenému financování, nedostatku odborníků na duševní zdraví a zastaralé infrastruktuře. Od roku 2014 bylo vynaloženo nějaké úsilí na reformu systému a zlepšení přístupu ke službám duševního zdraví, ale většina práce je stále před Ukrajinci. V zemi převládají problémy s duševním zdravím, včetně deprese, úzkostných poruch a posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Plný dopad války na duševní zdraví veteránů, jejich rodin a mnoha civilistů se ale plně projeví až po skončení konfliktu. Odborníci to označují za tsunami na obzoru.

Přestože bylo dosaženo určitého pokroku, stigma kolem duševního zdraví zůstává významnou překážkou při hledání pomoci a získání adekvátní podpory. Různé organizace a iniciativy usilují o snížení stigmatizace, podporu vzdělávání v oblasti duševního zdraví a zvýšení povědomí o problémech duševního zdraví na Ukrajině. V roce 2019 Ukrajina přijala nový zákon o duševním zdraví zaměřený na ochranu práv lidí s duševním onemocněním a na podporu komunitní péče. Cílem zákona je odklonit se od přístupu zaměřeného na nemocnice a podporovat komunitní služby duševního zdraví. Duševní zdraví má nyní důležité ambasadory, jako je první dáma Elena Zelenska.

Řada mezinárodních a zahraničních humanitárních agentur a organizací již také podporuje jednotlivce a komunity s problémy duševního zdraví a je zapojena do advokacie, osvětových kampaní nebo poskytování podpůrných služeb, jako je MHPSS – psychosociální podpora. Mezinárodní podpora projektů v oblasti duševního zdraví je ze zřejmých důvodů klíčová. Desetiletí konfliktu, včetně dvou let jeho nejbrutálnější fáze, vedlo k obavám o život a vysídlení, což mnohé donutilo opustit své domovy a komunity. Mnoho lidí přišlo o své blízké a někteří utrpěli zranění. Velké množství bylo zajato, mučeno a vystaveno sexuálnímu násilí. Období konfliktů často doprovázejí ekonomické potíže. Ztráta zaměstnání, finanční problémy a omezený přístup ke zdrojům mohou přispět i k problémům s duševním zdravím.

Všechna tato narušení „normální reality“ mohou vést k intenzivním pocitům nejistoty nebo úzkosti, k depresi u všech populací postižených válkou – uprchlíků, vnitřně vysídlených osob, i těch, kteří zůstali doma na Ukrajině. Většina se musí vyrovnat s každodenní úzkostí spojenou se „smrtí z nebe“ – raketami, drony a ostřelováním civilních cílů. Útočí se na nemocnice, školy, obytné domy. Každodenní život také ovlivňuje nekončící záplava děsivých příběhů, často zachycených na fotkách a videích, které se šíří po sociálních sítích.

Podpora projektů v oblasti duševního zdraví na všech úrovních je zásadní pro to, abychom lidem pomohli vyrovnat se s těmito intenzivními stresory.

 

Jedním z hlavních problémů je míra kulturního a sociálního stigmatu spojeného s duševním zdravím na Ukrajině a to, jak někteří přední ukrajinští odborníci navrhují jeho řešení. Projekty zaměřené na vzdělávání a informovanost mohou pomoci snížit stigmatizaci a diskriminaci a povzbuzovat jednotlivce, aby hledali pomoc beze strachu z úsudku a následků. V některých regionech, zejména ve venkovských a neobydlených oblastech (oblastech), je přístup ke službám duševního zdraví omezený, ale dobrovolné akce a aktivity založené na komunitě fungují dobře, i když v omezeném rozsahu s velmi omezenými zdroji. Iniciativy, jejichž cílem je zlepšit přístup prostřednictvím telezdravotnických služeb nebo inovativních aplikací psychiatrických metod, se již používají nebo testují a mohou mít významný dopad, pokud se rozšíří a případně zavedou do systému.

Komu pomůžeme?

Všem lidem postiženým válkou na Ukrajině. Na prvním místě je teď obrovská potřeba ukázat, co se v oblasti duševního zdraví děje a dát především hlas samotným Ukrajincům – jak expertům tak „obyčejným“ lidem. 

Místním organizacím ukázat své nápady, dobrou praxi a hledat pro ně podporu a dárce. Mezinárodním institucím a organizacím ukážeme, koho a jak mohou podpořit. 

Českým i mezinárodním médiím nabídneme přehled o tématu, kterého se dotýkají jen okrajově – přestože je pro válku absolutně klíčové – stejně důležité jako zbraně. 

Na co konkrétně budou finance použity?

Finance jdou na rešerše, výzkum v terénu, pořízení rozhovorů, logistiku (cestování, ubytování), ukrajinským tlumočníkům, překladatelům, editorům. Podle vybrané částky je možné zaplatit i více jazykových variant (anglická, německá, francouzská, ruská, etc.) grafiku a další potřebné práce. 

Jako bonus, pokud se vybere více peněz, začne práce na knize nejlepších rozhovorů. Pomocí knihy pak bude možné přiblížit situaci mnohem většímu počtu lidí. Jako bonus na druhou, podle částky, je možné pracovat na více jazykových variantách knihy. O knihu bude  zájem, žádná podobná zatím neexistuje.   

Zprávu připravují: 

Jiří Pasz, MSc.

Novinář, fotograf a výzkumník se zázemím v oblasti sociální práce, humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Více než 20 let zkušeností, se specializací na globální duševní zdraví a destigmatizaci, pracoval v Národním ústavu duševního zdraví, výzkumný program sociální psychiatrie. Má zkušenosti z výzkumu z Ugandy, Nepálu nebo Kambodži, magisterský titul z Utrechtské univerzity. Zakladatel filmového festivalu Na hlavu zaměřeného na duševní zdraví, autor uznávané knihy „Normální šílenství“ zaměřené na současnou psychiatrii a péči, autor několika audiodokumentů pro národní vysílání ČRo na témata jako migréna, ADHD nebo závislosti.


Erik Siegl, PhD
Dříve působil jako vedoucí zahraničních projektů v Humanitární nevládní organizaci Diakonie (2019–2023), která koordinovala a implementovala projekty pomoci a rozvoje na Ukrajině a v dalších zemích jihovýchodní Asie a Blízkého východu. Předtím působil 14 let jako diplomat (naposledy velvyslanectví v Ankaře) a na různých dalších pozicích na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, včetně odboru bezpečnostní politiky nebo lidských práv. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a je držitelem titulu PhD v oboru historie.


Profesor Jiří Horáček
Profesor psychiatrie od roku 2009. Absolvoval výcvik v dynamické psychoterapii a kromě psychiatrické atestace je také držitelem doplňkové specializace v psychoterapii. Jeho výzkum se zaměřuje na funkční zobrazování mozku a zabývá se neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním účinkem psychoaktivních látek. Působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze jako přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie a v Národním ústavu duševního zdraví jako vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí.

V letech 2007–2009 a 2015–2017 působil jako předseda výboru České neuropsychofarmakologické společnosti (ČNPS). Je autorem nebo spoluautorem několika monografií a více než 200 článků v odborných periodikách. Nejvýznamnější publikací prof. Horáček se věnoval podstatě a léčbě sluchových halucinací, souvislostem nálady, citlivosti na inzulín a serotoninovou aktivitou v mozku, neurobiologii schizofrenie a mechanismu účinku psychedelik.

Kontakt: 

jiripasz@gmail.com

00420 777 236 153

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Ira O.
283 Kč  •  6. 10. 2024 11:09
Děkuji! Držím palce! ❤️
Milý přispěvatel
500 Kč  •  5. 10. 2024 13:11
Laskavý přispěvatel
1 099 Kč  •  4. 10. 2024 15:22
Eva O.
2 000 Kč  •  4. 10. 2024 13:40
Moc díky, za tenhle neuvěřitelně unikátní a důležitý projekt. 💙💛
Milý přispěvatel
2 000 Kč  •  4. 10. 2024 6:02
Milý přispěvatel
500 Kč  •  3. 10. 2024 10:11
Veronika K.
853 Kč  •  3. 10. 2024 9:44
Najít odvahu🙏
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  2. 10. 2024 23:59
Velkorysý přispěvatel
700 Kč  •  2. 10. 2024 10:23
Milý přispěvatel
500 Kč  •  2. 10. 2024 10:21
Laskavý přispěvatel
1 500 Kč  •  2. 10. 2024 10:16
Marie H.
700 Kč  •  2. 10. 2024 9:43
Hrdinům sláva!
Milý přispěvatel
1 499 Kč  •  30. 9. 2024 23:29
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  30. 9. 2024 10:18
Dobrosrdečný přispěvatel
1 000 Kč  •  28. 9. 2024 13:02
Marie H.
1 000 Kč  •  28. 9. 2024 10:18
Hrdinům sláva!
Dobrosrdečný přispěvatel
599 Kč  •  28. 9. 2024 9:53
Velkorysý přispěvatel
1 099 Kč  •  25. 9. 2024 18:35

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu