Premiéra Poutníci II od Dočasné Company
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Premiéra Poutníci II od Dočasné Company
Vděk celého tvůrčího týmu
Vstup na 1. reprízu
Ručně šitý batoh Poutníka
Půl roční permanentka na „Dočasné tréninky“
Pohybovo-hlasový workshop pod vedením Anny Benhak
Béžová plátěná taška s motivy Poutníků
Černá plátěná taška s motivy Poutníků
2 plátěné tašky s motivy Poutníků – béžová i černá
Plakát s Poutníky dle výběru
VIP Vstup na premiéru Poutníci – 1 řada
VIP Vstup na premiéru Poutníci – 2 řada
VIP Vstup na premiéru Poutníci – 3 řada
Ručně malovaná mikina – Skyfall
Ručně malovaná mikina/šaty – Secret place
Pozitivní vlna – plátěné ručně šité tašky
Kdo jsme my a co je projekt Poutníci?
Jsme Dočasná Company z.s. ,
skupina mladých umělců převážně z oblasti současného tance. Spolu s dalšími externími profesionály z řad tanečníků, scénografů, skladatelů a dalších, jsme se pustili do tvorby celovečerního programu s názvem Poutníci pod vedením Anny Benhak. Něco víc o nás můžeš zjistit zde: FB Dočasné Company
Kompilace z fotografií Vojtěcha Brtnického
Foto: Nikita Bastlová
Tanec + hudba + zpěv + výtvarná instalace = Poutníci
Projekt Poutníci je divadelní představení kombinující tanec, hudbu, zpěv a výtvarnou instalaci s tématikou úzkostných stavů a snahou dostat se z nich ven!
Propojili jsme se, abychom se mohli vyjádřit k tématu duševního zdraví, který v dnešní době vybublává na povrch jako nikdy před tím. Hlavním poselstvím tohoto multižánrového představení je stav smíření. K němu však vede dosti trnitá pouť. Projekt Poutníci je cestou do fantaskní říše nevědomí, kde se člověk setkává se svými stíny. Způsob, jakým se s nimi vypořádává, demonstruje vztah, který má „poutník“ sám k sobě. Pojetí nevědomí je inspirované Carlem Gustavem Jungem.
Foto: Nikita Bastlová
Anotace:
Uvíznout v smyšlenkách dravého pavouka
v lepkavé síti, co si z vlastní mysli vysoukal
Poutníkem v pustině, prach vítr rozfouká
slídící stíny získaly svého otroka
Poutníci, poutníci pouští
ve své samotě po vodě touží
noří se dokola do stejné řeky
pramen však vyprahl před dávnými věky
Poutníci, poutníci pouští
ve vlastních stopách se marně pokouší
najít cestu ven
každý horkem omámen
(Výňatek ze stejnojmenné písně A. Benhak)
Vytvořeno pomocí AI, Anna Benhak
Tematická rovina a inspirace:
Tématem projektu Poutníci je snaha člověka vrátit se zpět do normálního psychického stavu. Předmětem zkoumání je pocit, který nastává ve změněném stavu mysli úzkostného až depresivního člověka, naprosté odloučení od světa, osamělost, únava, strach, že již nikdy nebude lépe, neschopnost si pomoci, zacyklenost.
Scény, se kterými pracujeme, propojuje otázka “Jak se dostáváš z toho nejtemnějšího místa ve své hlavě?” Ono nejtemnější místo je v představení reprezentováno scénograficky a pohybově znázorněnou pavoučí sítí, která je též metaforou k naší mysli a stejně tak může být chápána jako schéma nervových spojení v lidském mozku. Performeři představují lapené tvory, kteří jsou mouchami i pavouky zároveň.
Tuto scénu dobře popisuje též jedna část anotace:
Uvíznout v smyšlenkách
dravého pavouka
V lepkavé síti co si
z vlastní mysli vysoukal
(úryvek z písně Poutníci, autorka Anna Benhak)
Foto: Nikita Bastlová
Téma úzkosti a její převedení do divadelního jazyka
Napříč představením se setkáváme s takzvanými stíny, nejskrytější součástí lidské osobnosti. Terminologie je vypůjčená od C.G. Junga, švýcarského lékaře, psychiatra a psychoterapeuta, zakladatele analytické psychologie, jehož přínos psychologii spočívá v pochopení lidské psychiky na pozadí světa snů, umění, mytologie, náboženství a filosofie. Měl významný podíl na zkoumání příčin a léčbě schizofrenie. Inspirovány Jungovým výkladem, postavy v choreografii jakoby neustále oscilovaly mezi člověkem a stínem. Pohybový materiál je inspirován pocitem dostat ze sebe něco ven, pocitem svázanosti, pocitem neschopnosti mluvit, řvát, aj.
Foto: Nikita Bastlová
Foto ze zkoušky, Anna Benhak
Hlas, zpěv, zvuk
Zapojení hlasu má své tématické odůvodnění. Různá vyluzování zvuků, cvakání, řev a syčení jsou projevy, které nám evokují zvířecí říši, tedy něco nelidského, něco pudového. Zpěv konkrétní písně je naopak projevem velmi lidským. Vyluzování zvuků i zpěv performerů má tedy v tomto díle silnou významotvornou roli.
Hledání vlastního hlasu a jeho použití značí potřebu autenticky se projevit. Najít svůj hlas, najít vnitřní sílu, zastat se sám sebe.
Kdo za projektem stojí?
Foto: Nikita Bastlová
Autorkou projektu je Anna Benhak ze spolku Dočasná Company z.s. Tanci se věnuje od svých 4 let. Vystudovala konzervatoř Duncan Centre a nyní dokončuje magisterský program na HAMU obor choreografie. Zažila několik stáží v zahraničí. Vytvořila mnoho choreografií a již 3 celovečerní. Živí se především jako pedagožka na Pardubické konzervatoři, fotografka divadelní fotografie, tanečnice a performerka a choreografka. Od mala se též věnuje zpěvu a psaní písní. Vždy ji zajímalo využití hlasu v pohybu. Velkou inspirací pro ní v tomto směru byla půlroční stáž v katalánském Institut del Teatre. Od té doby pracuje na cyklu představení s názvem Extended Play, do kterého patří i Poutníci. Do cyklu jsou zahrnuta díla, která kombinují tanec a zpěv, často s využitím Anniných autorských textů.
Více o Anně najdete v těchto rozhovorech:
https://operaplus.cz/anna-benhakova-najednou-jsem-zjistila-ze-jsem-dost-tak-jak-jsem/
Live session s Annou Benhak a Václavem Chalupským, píseň Po probuzení:
Významným spolupracovníkem pro tuto inscenaci je skladatel Václav Chalupský, s kterým se autorka potkala v rámci webináře Tanečních aktualit s názvem Tanec a hudba.
Z koncertu, Anna Benhak a Václav Chalupský, píseň Weirdo:
Marjetka ve svém ateliéru, foto Anna Benhak
Vizuální pojetí představení je tvořeno ve spolupráci s Marjetkou Kürner Kalous, scénografkou, která spolupracuje s renomovanými tvůrci z oblasti současného tance, jako jsou např. Tereza Lenerová, Kateřina Stupecká nebo Petr Tyc. Část scénografie se využívá i jako kostým tanečnic. Díky deformaci těla skrze kostým, látky a scénografii se divákovi před očima vytvoří hned několik světů. Jedním z nich je například pavoučí síť či neuronové synapse.
Marjetka šije kostým, foto Anna Benhak
Kostým i scénografie jsou vytvořeny z recyklovaných materiálů. Vizuálně podtrhují myšlenku poutníka, nomáda. Tento kostým je určitou hyperbolou, jak by lidé mohli vypadat po rozpadnutí systému, v kterém jsme zvyklí žít.
Jeden z návrhů kostýmu od Marjetky Kürner Kalous:
Jeden z výsledných kostýmů a scénografie:
foto Anna Benhak
Tvůrčí tým:
Režie/choreografie
BcA. Anna Benháková, DiS.
Interpretace
Iveta Krmelová, DiS.
MgA. et. Bc. Petra Houšková, DiS.
BcA. Natálie Matysková, DiS.
Tereza Svobodová, DiS.
Anna Benhak
Jakub Kirchner
Jakub Sedláček, DiS.
Hudba
Bc. Václav Chalupský
Snímání zvuku a živý mix
BcA. Sarah Jedličková a BcA. Jan Vaniš
Písně
Anna Benhak
Kostýmy a scénografie
MgA. Marjetka Kürner Kalous
Světelný design
Lukáš Horký
Produkce
Adéla Garabíková, DiS., Dočasná Company z.s.
Grafika k představení – Anna Benhak
Na co vybrané peníze použijeme?
Za prvé
Rádi bychom adekvátně zaplatili všem lidem, co se na projektu podílejí.
Smějící se produkční Adéla Garabíková a vtipkující tanečnice Natálie Matysková, foto Anna Benhak
Za druhé
Do této chvíle jsme dokázali získat materiál na scénu a kostým pomocí našich známých a kamarádů. Nashromáždili jsme kupu vyřazených silonek. Nicméně potřebujeme ještě víc. Musíme dokoupit látky, silonky, gumy a provázky, z kterých naše Marjetka tvoří scénografii.
Zážitková cesta pro diváky dohlediště, foto: Nikita Bastlová
Za třetí
Hrozně rádi hrajeme v divadle X10. Ten prostor je prostě úžasný. Existuje pár technických věcí, jako například šedý baletizol aj., kterým divadlo X10 nedisponuje a musíme si techniku vypůjčit za určitý finanční obnos z jiných divadel. S divadlem X10 máme též sjednanou přátelskou cenu nájmu. I přesto je to pro naše děravé kapsy relativně velký zásah do rozpočtu.
Za čtvrté
Veškeré finance chceme využít maximálně. Nejedná se o jednorázovou akci, ale díky financím může projekt žít dál v podobě repríz nejen v Praze.
Jak to u nás probíhá teď
V tuto chvíli všichni profesionálové, kteří se na tomto projektu podílí, pracují zadarmo. Získali jsme grant ve výši 50 000 Kč ze Státního Fondu Kultury a 5000 z Nadace života umělce. Za všechny granty jsme velmi vděční. Bohužel nedosahují takové výše, abychom mohli zafinancovat provozní náklady projektu. Tyto peníze využijeme na nejzákladnější potřeby projektu, jako je nájem divadla, nájem sálů na zkoušení, zaplacení externích spolupracovníků.
Ve vzduchu visela otázka, jestli granty nevrátit. Zdálo se, že pokračovat v projektu je šílenství. K velkému překvapení autorky se však valná většina týmu rozhodla pokračovat v projektu i za těchto nepříznivých finančních podmínek a tak hledáme cesty, jak se zdárně dobrat ke kvalitnímu představení, co naplní diváky nevšedními vjemy a obohatí jejich každodenní svět. A třeba i víckrát než jednou.
MOC DĚKUJEME
Jsme extrémně vděční za jakoukoliv podporu. Děláme všechno proto, abychom pro vás vytvořili spousty krásných odměn, které vás potěší a zároveň nám pomůžou vytvořit silné představení.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
300 Kč • 17. 2. 2023 20:53
1 507 Kč • 17. 2. 2023 11:13
500 Kč • 16. 2. 2023 23:19
500 Kč • 16. 2. 2023 22:32
350 Kč • 16. 2. 2023 22:28
1 500 Kč • 16. 2. 2023 18:14
350 Kč • 16. 2. 2023 16:25
300 Kč • 16. 2. 2023 15:07
350 Kč • 16. 2. 2023 13:26
350 Kč • 16. 2. 2023 13:23
350 Kč • 16. 2. 2023 13:21
2 000 Kč • 16. 2. 2023 3:43
500 Kč • 15. 2. 2023 6:42
360 Kč • 14. 2. 2023 23:01
762 Kč • 13. 2. 2023 16:07
250 Kč • 13. 2. 2023 12:24
500 Kč • 13. 2. 2023 11:31
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.