Stáž v Akademii věd jsem si zajistila sama už v 16 letech
Biochemii jsem objevila před třemi lety v prvním ročníku gymnázia. I přes překážku, že mé gymnázium nenabízelo žádné laboratoře, jsem toužila své znalosti a vášeň uplatnit v praxi. Proaktivně jsem proto sama kontaktovala prof. Ing. Petra Kolenka, Ph.D., z Biotechnologického ústavu AV ČR, který mi spolu s vedoucím laboratoře Ing. Dohnálkem, Ph.D., v mých 16 letech nabídl pozici stážistky a práci na vlastním projektu – charakterizaci dvou parazitických nukleáz S1 a Sm1.
Mé výsledky byly základem úspěšného prestižního grantu na výzkum pro mojí laboratoř & prezentovány na významné české konferenci
Po třech letech tvrdé a samostatné práce jsem vyprodukovala kvalitní výsledky, které napomohly mé laboratoři získat prestižní grant na spolupráci se světově známým Institutem Laue-Langevin (ILL). Takto jsem si vydobyla pozvání na týdenní měření do vysoce střeženého neutronového reaktoru v ILL ve Francii s vedoucími laboratoře. A jako nejmladší účastnice byly mé výsledky prezentovány na Československé krystalografické konferenci v dubnu 2024.
Probojovala jsem se do celostátního kola Středoškolské odborné činnosti
Svůj výzkum v BIOCEVu jsem zpracovala do rozsáhlé vědecké práce o 60 stranách a tu prezentovala v 46. ročníku prestižní národní soutěže Středoškolské odborné činnosti. Se svou prací, obsahující mimo jiné i vlastní ilustrace, jsem se probojovala až do celostátního kola v oboru molekulární biologie. Tato zkušenost pro mě byla nejen příležitostí zdokonalit schopnost dokumentace výzkumu a analytické práce s odbornými vědeckými zdroji, ale především momentem, kdy jsem si definitivně uvědomila, že věda je mou vášní, kterou chci naplno rozvíjet a která mě nepřestane fascinovat!
Dostala jsem se ke špičkovému výzkumu již na gymnáziu
Věřím, že znalosti strukturní biologie mi v budoucnu zajisté pomohou k vrcholu vědy. Jsou základem celé řady průlomových objevů. Jelikož většinu molekul musíme prvně vizualizovat, abychom pochopili její funkci a interakce, jež tvoří. Díky svému odvážnému kroku v lednu 2022 jsem se dostala do prostředí české vědy mezi nejinteligentnější mysli naší republiky. Naučila jsem se nejen číst vědecké studie, ale i vidět jejich nedostatky. Osvojila jsem si anglickou terminologii a nespočet laboratorních technik. To nejdůležitější ale bylo, že jsem se naučila se nevzdávat a být vytrvalá. Krystalografie je empirický proces, jako horská dráha – nahoru a pak zase dolů, několikrát jsem s experimenty došla do slepých uliček. Nejhlavnější bylo neztrácet naději a vidět pokrok v každodenních krůčcích. Můj mentor mě naučil, že chyby ve vědě jsou jen neplánované experimenty.
Sama jsem si zajistila stáž ve Švýcarsku. Zkoumala jsem smrtícího parazita útočícího na člověka
Čím víc jsem věděla, tím víc jsem měla otázek a potřebovala se dozvědět víc. Vyhledávala jsem nové možnosti a začala jsem pravidelně chodit na zvané přednášky do Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, kde prezentují renomovaní vědci z významných univerzit a ústavů. S dalším odhodláním jsem kontaktovala prof. Marka Baslera z Biozentra ve Švýcarsku. Na stáži jsem se zabývala infekčností modelové bakterie pro B. pseudomallei, která způsobuje fatální lidské onemocnění – melioidózu.
To vše současně při studiu přírodovědného zaměření na prestižním jazykovém gymnáziu, kde jsem každý rok dosáhla průměru známek 1.00 ve všech 12–14 předmětech.
Chci pomáhat útočit proti antibiotické rezistenci. Na léto plánuji další stáž na bakterii způsobující černý kašel
Ve Švýcarsku jsem pochopila pravou nevyzpytatelnost proteinů. Jsou všude — od struktur umožňující buněčný cyklus až po bakteriální mechanismy infekčnosti, na jejichž následky umírá světově až 8 milionů lidí ročně. A tak jsem se dostala k mé současné obsesi — bakteriální virulenční faktory a antibiotická rezistence. Tzv. Superbugs jsou bakterie odolné vůči řadě antibiotikům, existují i ty, které jsou odolné vůči všem dosud známým. Když skotský bakteriolog Alexander Fleming v roce 1945 přebíral Nobelovu cenu za objev penicilinu, už tehdy předvídal děsivou budoucnost, v níž se antibiotika stanou bezcennými. „Není těžké udělat mikroby odolné vůči penicilinu v laboratoři,“ varoval. Alarmující problém je schopnost bakterií si navzájem předávat rezistenci pomocí konjugace plazmidů–kruhových DNA v cytoplazmě buňky. Existují i geny (např. NDM-1), které udělají z téměř neškodné bakterie smrtelného zabijáka odolného vůči všem známým antibiotikům. V souvislosti s tímto zájmem jsem si nedávno zajistila letní stáž v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR pod vedením profesora Petra Šeba, významného českého vědce. Náplní mé stáže bude výzkum adhezních a virulenčních faktorů bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje černý kašel.
V budoucnu chci vést vlastní výzkumnou skupinu v Akademii Věd či založit v Česku biotechnologickou firmu
Ačkoliv zatím plánuji studovat v zahraničí až do získání doktorandského titulu, v budoucnu bych chtěla vést vlastní výzkumnou skupinu v Akademii Věd či založit v Česku biotechnologickou firmu a podílet se na aplikovaném biochemickém výzkumu proti infekčním chorobám. Zvláště mě zajímá vytváření spolupráce mezi českými a mezinárodními laboratořemi za účelem urychlení vědeckých objevů a větší prosazení českého průlomového výzkumu ve světě!
Záleží mi na popularizaci vědy a podpoře Česka
Kromě výzkumu bych se chtěla věnovat popularizaci vědy prostřednictvím veřejných přednášek, vzdělávacích programů a mediálního zapojení. Mým hlavním cílem a motivací je zpřístupnit složité vědecké koncepty, inspirovat novou generaci českých vědců a zlepšit povědomí i porozumění veřejnosti v oblasti zdraví. Jsem zastánkyně toho, že i ty nejkomplikovanější biologické procesy se dají vysvětlit jednoduše a přístupně.
Chci pracovat eticky a jsem zavázaná plně se oddat vědě
Jakožto budoucí vědkyně a členka mezinárodního vědeckého týmu by bylo mou ctí se podílet na rozvoji vědy. Zároveň jsem si vědoma odpovědnosti, se kterou se výzkum váže a chci v budoucnu dělat pozitivní a především etická rozhodnutí. Jsem zavázaná vždy energicky a odhodlaně pracovat na zlepšení kvality života ostatních a dělat vše v mých silách pro to, aby byl svět lepším místem. Mým budoucím cílem je přispět k vývoji nových strategií boje proti antibiotické rezistenci – ať už prostřednictvím vývoje nových antibiotik, nebo využitím alternativních přístupů, jako jsou antibakteriální peptidy, fágová terapie nebo modulace mikrobiomu. Věřím, že klíčem k úspěchu je propojení biochemického výzkumu s biotechnologiemi. V době, kdy čelíme hrozbě antibiotické rezistence, není čas na strach. Je čas na porozumění a hledání nových cest. Jen skrze porozumění můžeme překonat výzvy, které před námi stojí!