Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte (básnická sbírka)
z 75 000 Kč
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte (básnická sbírka)
Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte
Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte
Představení projektu
Milostná nespavost Petra Zemka
„Desítky vilných cigaret za noc, ve které vládne svoboda a vášnivá anarchie“, takové je ladění poezie Petra Zemka. Žádné rafinované vymýšlení důmyslných metafor u psacího stolu, ale tvorba žitá, spontánní, vášnivá. Lásky bez happyendů, ale osudové. „Ne, netrháme motýlům křídla. / Jen zabíjíme sami sebe. / Láskou.“ Takové básně se psávaly za starých dobrých beatnických časů, plné opojného bohémství, erotiky a nekonečných flámů. Do veršů se už ale zvolna vkrádá nostalgie středního věku, ten koktejl stesku, marnosti a deziluzí. „… a časem / vzpomínky přestanu hledat. / Jen se bojím, / aby / nehledaly ony mne…“ Věřím, že tyhle verše založené na nepředstírané spontaneitě, si zvláště v této rozumářské době najdou své vděčné čtenáře.
Jiří Žáček, básník
Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte
Jsou to básně plné patosu, ale patosu poctivého a prožitého do poslední tečky za veršem. Patosu čistého jako takovýto dar milované dívce: „V noci se ti občas zdává, / že bys jí mohl darovat / cypřiš z Jeruzaléma / se sklenkou své krve.“
Jsou to taky básně plné nostalgie po starém světě, v němž si prokletí básníci podávají lahev s beatniky: „Naposledy jsem si vysnil Václava Hraběte, / jak za mnou přišel do práce / a pomáhal mi lepit sádrokartony. // Potom jsme šli ,Na špici‘ / a ožrali se / s patnáctiletýma holkama, / které pořád říkaly / ,ty vole‘.“ Ostatně i „zprávy / o nových filozofiích a válkách“ znějí „ze stařičkého tuzexového rádia“. A jestli ten starý svět nikdy neexistoval? O to vášnivější, upřímnější je nostalgie po něm.
A konečně jsou to básně o lásce, touze a o dalekých cestách – včetně těch, které už básník nikdy nepodnikne, ačkoli by chtěl „mít zase džíny černé prachem svobody“. I mladí beatnici totiž jednou zestárnou a stanou se spořádanými otci, manželi a zaměstnanci. Co jim z minulosti zůstane? „Zbyl jen raneček vůní / a jméno v titulcích / jedné srpnové divadelní společnosti, / stižené srdeční arytmií.“
Snad i proto ten soubor romanticky rozervaných básní končí prozaicky – mikropovídkami uzemněnými jadrným vtipem.
Štěpán Kučera, spisovatel
Báseň „Blues o spolykaný slovech“ od J. Žáčka zpívá Michal Prokop
------------------------------------------------------------------
Petr Zemek, Mardoša (Tata Bojs) a „Kachna“ – z cest (2001)
------------------------------------------------------------------
Kdo za projektem stojí?
Aby byl „projekt“ dokončen, musí postavit pevný most (ne)anonymní dárci, kterým autor a nakladatel předem děkuje. Pokud se podaří finance vybrat, zařídí zrození těchto cca 20 let starých básní na novém papíře nakladatelství Carpe Diem v čele s Michalem Huvarem, který je tak trochu renesančním člověkem, protože se nevěnuje jenom péči o (rodící se) knihy, ale je to také skvělý fotograf (jeho fotografiemi bude sbírka doplněna) nebo příležitostný režisér.
Měli bychom dodat ještě něco o autorovi samotném. Ale rozhodli jsme se, že mu dáme také slovo:
„Své první básně jsem psal v nudných hodinách matematiky. Pak jsem slova nechával kapat na pivní tácky v jedné ikonické hospodě v městečku na pomezí Čech a Moravy, i na kousky papírků, když jsem čekal kdesi u silnice až se někdo smiluje a poslechne moji pravici a dopraví mě do nějakého města. Potom jsem psal v milované Francii. Bohémství po francouzsku… A to je hodně dávno. Pak jsem se seznámil s Brnem. A s PC. Objevily se telefony. Mnoho techniky. Vše se zkrátilo včetně mých vlasů. Propisku, tužku a bloček již sebou několik desetiletí nenosím. Místo holek se zjevila dívka. A místo dívky pak žena. A k ní pak přirozeně i to pacholátko. Úspěchy v tvorbě poezie? Poezií jsem se léčil. Někdo se potřebuje projít, někdo vyspat – já jsem psal. A když se mi podařilo do těch textů zapojit něco, co oslovilo čtenáře (v pubertálním věku však především čtenářky – to ještě trošku "skomírala“ doba, kdy děvčata na poezii slyšela), byl to právě ten úspěch. Ten úspěch dokázal ocenit publikováním mých textů časopis Host, Obrys-Kmen, regionální tisk či internetové Divoké víno nebo Saspi.cz, kde jsem krátkodobě působil jako redaktor. Samostatnou kapitolou pak byly literární festivaly a workshopy spojené s autorskými čteními. Každý festival mívá soutěž a v několika jsem byl úspěšný. Jenže – literatura není MS světa, neexistují zde jasná pravidla, takže na tyto chvíle vzpomínám s odstupem jen jako na místa, kde jsem poznal mnoho dobrých lidí. Mladičkým básnířkám a básníkům tedy doporučuji: pište, pište, pište. Co cítíte, vidíte. Úspěch není soška či diplom, úspěch je, když vám vaše texty pomohou a čtenáře zároveň osloví. A ještě bych chtěl poděkovat panu Antonínu Drábkovi a jeho nakladatelství Balt-East, které mi před 20 lety vydalo básnickou sbírku hodně nezralých veršů. Děkuji mu za to, že do toho šel a podporoval také další mladé básnířky a básníky. Crowdfunding a poezie. Tato dvě slova vedle sebe působí hrozivě, že? Přesto – před lety jsem část básní přeťukal do PC. Nyní, při stěhování, jsem nalezl další texty. Udělal jsem totéž a zjistil jsem, že mám potřebu bilancovat. Básně shrnují moje mládí. Vidím je jen v monitoru a jsou tak strašně daleko. Projít se zpátky, opět až k papíru k bilancování patří. Navíc – básně jsou věnovány nejen "mým krásně bláznivým cestám", ale i „trpělivým osudovým holkám“. A ty si je zaslouží držet v ruce. Ať už jako upřímnou omluvu nebo nádhernou vzpomínku.
--------------------------------------
Na co vybrané peníze použijeme?
Vybrané finance budou použity na veškeré výdaje spojené s tiskem, distribucí a s grafickou úpravou knihy (fotografie/ilustrace na přebalu i vně knihy, sazba…). Vše zrealizuje nakladatelství Carpe Diem. Básnická sbírka bude obsahovat 60 listů v pevné vazbě formátu A5.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
220 Kč • 26. 11. 2022 21:55
500 Kč • 24. 11. 2022 19:40
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.