Ať tvoří se nové české vynálezy!
Pocit sounáležitosti s českou vědou
Podmanivé vnitřní uspokojení z přímé podpory české vědě a vynálezectví, sílící s výši příspěvku
Jedinečný český výrobek v hodnotě 389 Kč v dárkovém balení
Trojici jedinečných českých výrobků v hodnotě 1167 Kč v různých barvách a v dárkovém balení
Certifikát Sponzora vynálezu na grafickém listu s uvedením jména a s originálním podpisem původce patentu
Inspirativní soukromé setkání u dobré kávy s oceněným českým vědcem a inovátorem.
Velkou sadu jedinečného českého výrobku v barvě dle vlastního výběru a s potiskem uzpůsobeným k vlastní prezentaci
Viditelným ambasadorem jedinečného portálu a výrobku
Spolutvůrcem nového technologického portálu
Představení projektu
Toto je právě probíhající příběh jednoho českého vynálezu, který – když se ho právě s vaší pomocí podaří dokončit a uskutečnit – bude mít pokračování i v realizacích nápadů dalších. A to jak vlastních, tak třeba i nápadů jiných českých inovátorů.
Začalo to před mnoha lety… Ano, bez přehánění. Někdy v devadesátých letech minulého století. Původně myšlenkou na univerzální kompaktní schránku na všechny fyzické klíče. Tedy včetně třírozměrných, nejen plochých. Nejprve to byly pokusy s kreslením na čtverečkový papír… Přemýšlení o uložení klíčů, jejich vysouvání, používání atd. Ale každý malý krok znamenal značné úsilí a při představě, co vše čeká, než se podaří vše dát dohromady, docházelo po každém tomto kroku k odkládání. Protože tu byla i rodina. Děti rostly, rozšířil se internet…
A jednou na něm článek: prý skvělý nápad americké firmy – univerzální schránka na klíče! Obrázek jako kopie toho, co náš autor dlouho nosil v hlavě. Přišlo trochu rozladění, pak ale i uspokojení: alespoň z potvrzení toho, že to byl dobrý nápad, a že alespoň někdo ho v zemi, kde jsou pro inovace lepší podmínky, dokázal uskutečnit.
Jenže autorovi to ani pak nedalo. Přece jen se mu zdálo, že ta uskutečněná schránka je uživatelsky značně složitá (rozebrat schránku, vložit klíč, zase ji složit; a k tomu bylo často třeba ještě samotný klíč nechat si upravit, aby šel do schránky vůbec vložit; a tak nakonec i proto ten zahraniční produkt kvůli tomu brzy zapadl). Proto se myšlenkou obíral dál a přišel na to, že nejlépe bude navrhnout jednodušší řešení pro ty nejvíce rozšířené klíče: ploché, v základní verzi dokonce bez jejich úpravy, a uspořádat je do kompaktní schránky, dokonce ve tvaru platební karty!
Myslíte, že pak už to bylo s realizací jednoduché? Vůbec ne! Zvláště, když autor měl i jiné povinnosti a nikoli zbytných prostředků. Paradoxně, když přišla epidemie onemocnění covid-19 a s ní uzavření celé společnosti, dalo mu to potřebný impuls. Vytvořil si plán, po kterém postupoval dál krok za krokem vpřed. Nezastavila ho ani katastrofa na Jižní Moravě, tornádo, které zničilo dům jeho rodičů i další vlastní domovy jeho sester s celkovou škodou přesahující 10 mil. korun(!), takže musel jezdit sám řadu měsíců provádět a organizovat práce na obnově…
Krok za krokem se ale daří jít po vytyčené cestě dál a výrobek pro lidi postupně realizovat: nejprve bylo třeba vyhotovit první ruční skici:
pak s grafickým studiem pod dohodou o mlčenlivosti první výkresy:
následně podání mezinárodní přihlášky patentu ve spolupráci s renomovanou patentovou kanceláří a na základě toho získání ochrany užitným vzorem:
a pak nárokování zahraničních patentových práv:
Poté už přišla výroba modelu 3D tiskem, ještě z primitivního, křehkého fotopolymeru (UV resinu):
a pak výběr výrobní metody (vstřikováním odolných plastů, jako je biokompatibilní polykarbonát) a specializované výrobní firmy. S vybranou firmou bylo třeba vyrobit výrobní přípravky, formy:
Poté přišel vývoj prototypů:
na kterých se náročně řešily všechny případně se objevivší problémy. Aby se nějakým dalším předešlo u hotových výrobků, bylo třeba prototypy i náročně testovat na zkušebních zařízeních:
Mezitím probíhala jednání o dodávkách rozšiřujících funkčních prvků, materiálů, obalů, potisku výrobku i obalů atd.
Teď už stojíme blízko zahájení první výrobní série. A to zatím výrobku v té nejjednodušší, ale zato už funkčně velmi užitečné formě pro nejrozšířenější třídy klíčů, více než poloviny užívaných! Znamená to ale zahájit nákup materiálů, tiskových a obalových služeb…
Pokud se ale toto podaří, plánujeme jít hned do dalšího škálování funkčnosti (další typy a tvary klíčů, další varianty aretace klíčů v pouzdře, pak třeba i doporučované rozšíření o bezkontaktní odemykání integrovanými čipy, nebo zabezpečení pouzdra pomocí GPS vyhledání atd.) a škálování provedení (širší barevná škála, skládané schránky s kombinováním pouzder pro více klíčů atd.).
Abychom mohli pokračovat dál a nemuseli se po čase dívat, jak po uplynutí patentové ochrany s tím přijde opět nějaká zahraniční společnost, obracíme se na vás ne tak o pomoc, jako o spoluúčast na tomto projektu přeměny nápadu ve skutečnou a užitečnou věc. Jako hrdí sponzoři českého vynálezu!
Navíc máme i další nápady na výrobky, které však zatím musíme ponechat na dobu, až dokončíme a rozvineme tento. Na tom pak můžeme stavět novou technologickou líheň. Hodláme totiž nejen realizovat vlastní nápady, ale chceme radit a pomáhat chytrým českým hlavám, které mají vlastní nápady na řešení problémů, ale protože nevědí jak dál a navíc jsou také v situaci, jako my kdysi, že při představě složitosti dalšího postupu, věc se svým nápadem odkládají s tím, že třeba jednou… A ztrácejí sebedůvěru. Až pak je předejde někdo jiný z oblastí, kde se inovacím na svět snáze daří…
Kdo za projektem stojí?
Autorem myšlenky nového českého výrobku, ale i portálu, na který se budou moci obracet lidé s radou nebo nabídkou na nový výrobek či výrobní metodu, je RNDr. Jaroslav Košut, Ph.D., MBA, zakladatel společnosti Forinvent, s.r.o.
Vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a postgraduální studium na Univerzitě Josepha Fouriera v Grenoblu.
Pracoval ve špičkových laboratořích Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a Národního centra pro vědecký výzkum ve francouzském Grenoblu v oblasti nanotechnologie polovodičových superstruktur.
Získal titul doktor věd a byl oceněn Cenou I. stupně Akademie věd České republiky.
Vystudoval také ekonomii a finance s titulem MBA na Rochester Institute of Technology College of Business v USA.
V současné době se plně věnuje inovacím výrobků, importu špičkových materiálů a rekonstrukcím.
Na co vybrané peníze použijeme?
V první fázi jsme hradili výzkum a vývoj z vlastních zdrojů, které se pak vyčerpaly. Potom jsme přizvali investory. Ještě ale nejsme zdaleka u cíle. Proto se ucházíme o pomoc dárců, ale třeba i o spoluúčast investorů do společnosti. Získané prostředky použijeme na další výzkum a vývoj, na posílení patentové ochrany, na úspornou ekonomiku výroby a na zahájení prodeje, tedy na:
- právní služby k posílení patentových práv,
- smluvní inženýrské a vývojové práce a služby,
- optimalizaci a eko-optimalizaci designu výrobků,
- biokompatibilní výrobní materiál a režii pro udržitelnou výrobu,
- cesty do technických a vývojových pracovišť souvisejících s inovacemi,
- marketing inovací na sociálních sítích a přes mikroinfluencery.
Ale třeba i na dotvoření nového technologického portálu, jenž je zatím ve formě mikrostránek, kde by mohli najít podporu mladí inovátoři, kteří hledají pomoc při převodu svých nápadů ve věci.
Ambice máme velké, ale chceme být efektivní, takže zde vytyčenou částku a milníky máme stanovené pro ty rychleji dosažitelné cíle. V případě, že bude částka významně překročena, je k realizaci připraven i scénář dalšího rozvoje, jenž umožní prostředky využít účelně a ve prospěch uživatelů i odborné komunity: od vývoje nových variant tohoto výrobku, přes realizaci dalších vlastních inovativních nápadů, jež máme ještě v hlavách, až po rozvoj znalostního portálu, který podpoří jiné, mladé inovátory s jejich nápady.
Pojďme na to!
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
500 Kč • 7. 10. 2024 10:01
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.