Úspěšně vybráno:

Fotografie všech českých rostlin v jedné KNIZE? Pojďme to dotáhnout!

Vybráno 0 Kč 670 000 Kč
500 000 Kč
 -
533 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
1 257 Kč
Průměrná výše příspěvku
50 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu
Zakladatel
Fotografující botanici, z. s.
Datum přidání
27. 4. 2023
Poslední aktualita

12. 8. 2024 9:05

První část knihy vysázena

Vážení podporovatelé,

díky vám se nám podařilo vysázet první část knihy. Jsou to kompletní Orchideje, zárazy a mordovky České republiky. Jejich podoba již odpovídá naší představě o celé knize. Nejspíš ještě vrátíme čtyři vyhynulé orchideje, které se v naší krajině znovu překvapivě objevily. Základním konceptem koláží je hlavní fotografie zachycující celkovou podobu rostliny a k tomu, pokud jsou potřeba, dva až tři nejdůležitější rozlišovací znaky. Novinkou je barevné rozlišení rozšíření poddruhů na podkladu mapky druhu. Čtvrtý řádek budeme hojně využívat na upřesnění informace o rozšíření, ale také na krátké zajímavosti. U záraz a mordovek jsme ho například využili na uvedení hostitelské rostliny. Kompletní sešitek si můžete prohlédnout na našem webu ZDE nebo sdílet své dojmy na facebooku ZDE.

Postupně jste nám na účet poslali už jeden milion Kč. Díky tomu můžeme kromě práce spoluautorů na knize zaplatit také licence fotografům tohoto sešitku a tím i část licencí do knihy. Společně s podporou děkanů vysokoškolských fakult (přes 2 mil. Kč) jste nám tedy pomohli pokrýt zhruba polovinu plánovaného rozpočtu. Nyní shromažďujeme prostředky především na zaplacení licencí fotografů ve zbývající části knihy a práci spoluautorů v roce 2026.

Děkujeme za podporu

Fotografující botanici

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Internet je plný fotografií rostlin. Tak proč knihu? 

Na webu nenajdete zdaleka všechny plané české rostliny a v určení se často objevují chyby. A navíc! Lepší kniha v ruce, než žádná data v mobilu.

A co knihy, které již na trhu jsou? Různé atlásky, bylináře …

Obsahují nanejvýš kolem 1000 druhů běžných rostlin. To nestačí! 

A zahraniční publikace? Několik jich je, ale jsou to přece jen jiné země a v každé z nich podstatná část našich druhů chybí. A taky v nich nenajdete česká jména, takže jsou spíš jen pro odborníky.

Naše kniha bude obsahovat přes 3100 rostlin. Bude zahrnovat všechny původní druhy, běžně se vyskytující nepůvodní druhy a nejvýznamnější křížence, poddruhy a variety. Z pěstovaných rostlin budou zařazeny jen velmi časté druhy dřevin a běžně zplaňující byliny. Součástí knihy budou i velmi obtížně určitelné skupiny (např. kontryhely, ostružiníky a pampelišky).

Fotografický atlas rostlin České republiky bude první kompletní fotografická botanická kniha na našem trhu. Fotografie a údaje o rostlinách budou zkontrolovány odborníky.
Nápad vytvořit knihu fotografií českých rostlin se zrodil už před lety, ale intenzivně na ní pracujeme ve svém volném čase od roku 2018. Postupně jsme ke spolupráci oslovili přes 60 botaniků a fotografů.

Pokud bychom ji nadále měli připravovat ve volném čase, tak by nám to nejspíš trvalo dalších více než 10 let. Ale mohlo by se nám také stát, že bychom nepocítili zájem veřejnosti, vyhořeli a nakonec ji ani nedokončili…

Na knihu sháníme peníze také proto, že kdyby cena knihy měla zaplatit tu odbornou a dlouhodobou práci na ní, byla by kvůli vysoké ceně prakticky neprodejná. A to by se zase nedostala k naší cílové skupině – široké veřejnosti. Odborná veřejnost se již nyní třese nedočkavostí. Zájem o knihu bude mít ale i většina milovníků přírody, rodiče dětí školního věku, skauti, učitelé, studenti, zkrátka všichni, kdo chodí ven s očima otevřenýma…  

Už teď nás práce na knize stála dost peněz (práce na zkrácený úvazek, aby byl volný čas na knihu, investice do fotovybavení, záložních disků pro uchovávání a třídění všech fotografií…), a proto vás nyní chceme poprosit o finanční podporu.

Pokud prostředky seženeme, věříme, že by kniha mohla být začátkem roku 2027 kompletně připravena na poslední korektury. Po jejím vydání chceme navázat vytvořením mobilní aplikace, která bude svým zpracováním prakticky doplňovat nyní dostupné zahraniční aplikace na automatické určování rostlin – ale díky spolupráci mnoha odborníků bude mít něco, co tyto nemají.

Kdo za projektem stojí?

Pampeliška není jedna! Ale kdo je pozná? V celé České republice jen několik specialistů.

A kontryhely jakbysmet.

A kdo je batolog? Člověk zabývající se ostružiníky. Těch je v ČR celá parta. Dokonce pořádají batologické koncily, kde se vzájemně zdokonalují a do tajemství ostružin zasvěcují i batologická embrya.

A tak bychom mohli pokračovat. Hlohy, pupalky, jestřábníky, některé orchideje, exotické dřeviny, nové druhy šířící se z jiných končin světa…

Tito nepostradatelní specialisté s námi na knize spolupracují. Mnozí z nich jsou spoluautory současné „botanické bible” Klíče ke květeně České republiky, kompletní určovací pomůcky na určování našich rostlin (Kaplan et al. 2019; dále jen „Klíč“).

Editoři

To jsou dvě botaničky-koordinátorky fotografů a dva botanici-experti.

Alena Lepší1 – koordinuje projekt, má za úkol zajistit financování projektu, je předsedkyní spolku Fotografující botanici, má na starosti Facebook projektu, udržuje v týmu optimistického ducha, na exkurzích vymýšlí studentům zapeklité mnemotechnické pomůcky.

Dana Holubová2 – vytvořila a spravuje web Botanická fotogalerie a Fotografický atlas rostlin České republiky. Kromě toho dodává také fotografie do profesionálních botanických webů Pladias a FloraVeg.

Karel Boublík3 – předseda Jihočeské pobočky České botanické společnosti, učitel botanických předmětů na České zemědělské univerzitě v Praze, vedoucí exkurzí na floristických kurzech České botanické společnosti a znalec rostlinných společenstev. Člen redakčních rad časopisů Zprávy České botanické společnosti a Živa (jeho oko bedliváka mu mj. vysloužilo přezdívku „Tečka kurzívou“).

Petr Koutecký4 – člen hlavního výboru České botanické společnosti, učitel botanických předmětů na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, šéfredaktor časopisu Folia Geobotanica, člen redakční rady časopisu Preslia a Sborníku Jihočeského muzea, vedoucí exkurzí na floristických kurzech České botanické společnosti, spoluautor Klíče, specialista nejen v terénní, ale i laboratorní botanice.

Garanti

Osm specialistů na určité skupiny rostlin a tři botanici zpracovávající zbytek.

Bob Trávníček2 – jediný expert na ruderální pampelišky v ČR, ale také batolog. Bob se snaží pro ČR rozlousknout i pupalky. Na starosti má mj. i dva komplikovanější rody orchidejí. Spoluautor Klíče.

Na stromy a keře máme dva experty dendrology – Jirku Velebila1 a Radima J. Vašuta5 (otec flora.upol.cz, spoluautor Klíče). Skvěle se doplňují znalostmi a regionálními zkušenostmi. Jirka ví, co často zplaňuje v Čechách, Radim zná Moravu a Slezsko. Nedělají jen svou část, ale komentují si výběr fotek navzájem. Tak nám nic neunikne.

Jarda Zámečník3 – entomolog, který se zaměřil na těžko určitelné pampelišky bahenní a červenoplodé. Stal se mezi botaniky uznávaným specialistou a garantuje je i pro knihu.

Michal Hroneš4 – úspěšný mladý učitel na Univerzitě Palackého v Olomouci. Učí kytky, vodí exkurze. Je zkušeným specialistou na brutnákovité a geofyty. Spoluautor Klíče.

Jindra Chrtek6 – je jedním z mála specialistů na jestřábníky v ČR. Spoluautor a editor Klíče.

Martin Dančák7 – jeden ze tří českých specialistů na kontryhely (zbylí dva konzultují), má na starosti i růže a hlohy. Oblíbený učitel na Univerzitě Palackého v Olomouci. Další otec flora.upol.cz, spoluautor Klíče.

A garantují také již zmínění editoři knihy…

Petr Koutecký – expert na vodní kytky a chrpy.

Karel Boublík – má na starosti ostřice, kapradiny a část trav.

Alena Lepší a Dana Holubová – rozdělily si zbytek (každá asi 1000 taxonů). U komplikovanějších taxonů svá řešení konzultují s ostatními spoluautory.

Konzultanti

Významnou pomoc se zpracováním nám poskytují konzultanti z českých univerzit, Akademie věd a muzeí: Jiří Danihelka, Martin Duchoslav3, Milan Chytrý4, Zdeněk Kaplan2, Martin Lepší7, Karel Nepraš1, Radomír Řepka, Milan Štech5a pomáhal nám také zesnulý Vít Grulich6. V případě potřeby oslovujeme další odborníky z botanické komunity.

Grafici a technická podpora 

Nepostradatelnými pomocníky jsou také grafička nakladatelství Karmášek, Zuzana Bartyzalová, výtvarník Václav Kahovec, botanička s výtvarným nadáním Jana Janáková a GIS specialisti Jan Wild a Milena Matoušková.

Fotografové

Na webu (www.fotoatlas-rostlin.cz/home/o-autorech-fotografove) jsou zatím uvedeni jen fotografové, jejichž fotografie byly použity na výrobu vzorových stran či ukázkových koláží. Zahrnuti jsou i ti, kteří na naši výzvu v sezóně 2022 vyrazili fotografovat dle seznamu chybějících fotografií, případně poskytli konkrétní fotografii na požádání. Ostatní spolupracovníky budeme doplňovat postupně při dokončování sazby jednotlivých skupin rostlin. Děkujeme také všem dalším fotografům, kteří nám pro účely zpracování dalších koláží dovolili vybírat ze svých fotografií.

Fotografují také téměř všichni editoři, garanti a konzultanti.

Podrobněji o autorech zde: www.fotoatlas-rostlin.cz/home/o-autorech

Co už máme hotovo:

Navazujeme na úspěšný projekt Pladias (Databáze české flóry a vegetace; www.pladias.cz). Dále spolupracujeme s více než 60 fotografy, kteří poskytují své fotografie do profesionálních botanických databází (brněnské Botanické fotogalerie; www.botanickafotogalerie.cz a olomouckého Portálu české flóry; flora.upol.cz).

Momentálně máme k dispozici fotografie k vytvoření koláží více než poloviny taxonů, pro asi 270 taxonů nám dosud fotografie zcela chybějí a u ostatních máme jen část.

S cílem dokončit tuto knihu jsme založili spolek Fotografující botanici.

Podařilo se nám navázat spolupráci s nakladatelstvím Karmášek (www.karmasek.cz), s nímž jsme vytvořili vzorové stránky. Ty mj. naleznete na našich propagačních webových stránkách (www.fotoatlas-rostlin.cz), kde jsou přehledně zobrazeny všechny aktuální informace o knize. Dále jsme zprovoznili facebookové stránky, kde můžete sledovat novinky (www.facebook.com/Fotoatlasrostlin).

Na co vybrané peníze použijeme?

Peníze potřebujeme především na práci odborníků na knize. Na to, aby byla kniha v roce 2027 připravena k závěrečným korekturám, potřebujeme alespoň 5 milionů Kč, převážně na zaplacení 3 let práce mnoha lidí.

Většinu peněz se snažíme získat od státních institucí. Máme rozjednanou podporu Ministerstva životního prostředí ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Jihočeského kraje. Další schůzky domlouváme. Politická jednání jsou ale dlouhá, a pokud se podaří něco získat, podpoří nás nejdříve začátkem roku 2024.

Na platformě Donio vybíráme peníze na to, abychom na knize mohli pracovat hned

Konkrétně jde o zaplacení práce grafičky v nakladatelství Karmášek, která pracovala na vzorových stranách a letos bude sázet již vybrané finální části knihy (např. orchideje, jeřáby, zárazy nebo ladoňky).

Dále potřebujeme zaplatit částečné úvazky editorek Aleny Lepší a Dany Holubové od září do prosince 2023, počítané včetně všech povinných odvodů. Následně bychom se chtěli formou smluv o dílo a DPP částečně vyrovnat se spoluautory a účetní za zpracování účetnictví spolku. Odměny spoluautorů jsou kalkulovány dle počtu zpracovaných druhů, map apod. 

Pokud se podaří vybrat cílovou částku, měla by nám pokrýt nejnutnější náklady na rok 2023. 

Vše, co vybereme nad cílovou částku, půjde rovněž na financování výdajů souvisejících s vytvořením knihy Fotografický atlas rostlin České republiky.

Za případnou podporu velmi děkujeme.

Fotografující botanici, z. s.

Sídlo: Nedabyle 95, 370 06; IČO: 17914639

Kontaktní osoba, předsedkyně: Mgr. Alena Lepší, Ph.D.



Více se dozvíte na www.fotoatlas-rostlin.cz

Aktuality

12. 8. 2024 9:05

První část knihy vysázena

Vážení podporovatelé,

díky vám se nám podařilo vysázet první část knihy. Jsou to kompletní Orchideje, zárazy a mordovky České republiky. Jejich podoba již odpovídá naší představě o celé knize. Nejspíš ještě vrátíme čtyři vyhynulé orchideje, které se v naší krajině znovu překvapivě objevily. Základním konceptem koláží je hlavní fotografie zachycující celkovou podobu rostliny a k tomu, pokud jsou potřeba, dva až tři nejdůležitější rozlišovací znaky. Novinkou je barevné rozlišení rozšíření poddruhů na podkladu mapky druhu. Čtvrtý řádek budeme hojně využívat na upřesnění informace o rozšíření, ale také na krátké zajímavosti. U záraz a mordovek jsme ho například využili na uvedení hostitelské rostliny. Kompletní sešitek si můžete prohlédnout na našem webu ZDE nebo sdílet své dojmy na facebooku ZDE.

Postupně jste nám na účet poslali už jeden milion Kč. Díky tomu můžeme kromě práce spoluautorů na knize zaplatit také licence fotografům tohoto sešitku a tím i část licencí do knihy. Společně s podporou děkanů vysokoškolských fakult (přes 2 mil. Kč) jste nám tedy pomohli pokrýt zhruba polovinu plánovaného rozpočtu. Nyní shromažďujeme prostředky především na zaplacení licencí fotografů ve zbývající části knihy a práci spoluautorů v roce 2026.

Děkujeme za podporu

Fotografující botanici

9. 8. 2024 13:50

Zhodnocení sezóny 2024

Vážení podporovatelé,

obě botanické výzvy slaví úspěchy. U Wanted druhů se podařilo získat tipy na 27 ze 77 dotazovaných taxonů. Část z nich byla rovnou nafocena, část nás čeká v sezóně 2025. Z této výzvy vznikl zajímavý vedlejší produkt. Díky aktivnímu zapojení lokálních botanických znalců z celé ČR jsme zahájili velmi cenné spolupráce botaniků a fotografů. Děkujeme tímto všem botanikům, kteří nám tyto tipy poskytli a jsou ochotni fotografy nasměrovat. Přidali tak nový druh pomoci.

Jsme velmi optimističtí se zařazením laboratorně pořízených makrofotografií (krabičková výzva). Znaky, na které je nutno v terénu koukat botanickou lupou a u kterých nemusí být každému jasné, co přesně pod lupou hledat (např. žlázky malokvětých vrbovek), uvidíte zřetelně vyfocené v knize (a později ve verzi do mobilu). Zatím máme na makro focení vytipovány znaky u 324 taxonů, z nichž více než 100 máme nyní již nafoceno a schváleno. Děkujeme efektivnímu makro týmu, Magdaleně Lučanové a Petru Kouteckému, ale také všem v dosahu, kteří průběžně krabičky se vzorky dodávají. 

Dalším pokrokem je vylepšení fotografování podvodních částí vodních rostlin. Osvědčený fotograf David Průša vymyslel a vyzkoušel metodiku fotografování v akváriu s externími  blesky. Vystřídali jsme tři “ateliéry”, zlepšovali metodiku a zbavovali se bublinek. Nejdůležitější je zásoba dešťové vody, možnost zapůjčení blesků a autentické naaranžování rostlin. Nadvodní i podvodní drobnosti (např. plody hvězdošů, úkrojky listů bublinatek či prosvícené listy rdestů) zajistí opět Magdalena Lučanová.

Obtížně určitelné (kritické) skupiny rostlin slaví pokrok

Příznivci kritických skupin jistě ocení stav jejich zpracování. 

Kontryhely jsou díky mnoha terénním výjezdům na Šumavu, jednomu do Krkonoš a několika focením na Moravě prakticky v počtu 28 taxonů připraveny k sazbě. Doplňovat budeme před tiskem knihy již jen nové poznatky. Garantovi Martinu Dančákovi svým průzkumem Šumavy vydatně pomohli další specialisté na kontryhely bratři Petr a Martin Lepší. Významnou posilou byl také David Průša, který pořídil makro fotografie češulí pomocí skládaného makra. 

Na chlupáčky a jestřábníky jsme letos podnikli dvě velmi efektivní výpravy za účasti jejich garanta, speciality Jindřicha Chrtka. Všechny pražské chlupáčky jsme díky jeho determinaci rychle dofotili na jedné lokalitě a ještě jsme odpoledne stihli “výlet na Křivoklát” na mikropopulaci jediné rostliny Pilosella kalksburgensis – chlupáček skalkový.  Chlupáčků (Pilosella)  bude v knize 41, z nich 26 je připraveno k sazbě. Při červencové výpravě do Krkonoš jsme s terénní podporou botanika KRNAPu Josefa Harčarika nafotili krkonošské jestřábníky. Večer jsme u počítače s J. Chrtkem a dalším konzultantem na chlupáčky Milanem Kotilínkem rovnou připravili úkoly na sezónu 2025. Pravých jestřábníků (Hieracium) bude v knize 51. Z toho máme už 30 připraveno na sazbu. Věříme, že příští sezónu už obě skupiny jestřábníků dokončíme.

S ostružiníky jsme letos významně pohnuli na červencovém Batokoncilu v Brdech. V knize jich bude zhruba 155. Už jen k 53 z nich potřebujeme dofotit některý důležitý detail. A pozor! Pouze sedm máme zcela bez fotografie. Jejich terén ale letos zdaleka nekončí. Listy, plody a prýty jsou nyní v optimu a my vyrážíme na další výpravy. V červnu 2025 doplníme, kde bude potřeba, i znaky v květech.

Pampelišky kriticky zrevidujeme na podzim. Připravíme jejich koláže a upřesníme počty hotových a požadovaných. Celkem jich v knize najdete 232. Tři šumavské výpravy minulých let tvoří sice slušný základ fotografií, ale je potřeba se na ně ještě zaměřit. Naštěstí má garant Bohumil Trávníček nadšené následovníky. Ruderální pampelišky se od něj učí Jiří Velebil. Bahenní a červenoplodé pampelišky garantuje i fotografuje Jaroslav Zámečník. Přejme jim, ať je nadšení neopouští.

Pupalky vyžadují ještě dokončení rozsáhlé taxonomické revize. Jejich garant Bohumil Trávníček je na společných výpravách s Davidem Hlisnikovským už pět let studuje i fotografuje. Pojetí druhů ale ještě konzultuje a sjednocuje s kolegy z Německa. Proto jsme jejich zpracování odložili na únor 2025.

29. 4. 2024 10:57

Dvě výzvy botanikům: Wanted a Krabičky

Vážení amatérští i profesionální botanici,

rádi bychom vás poprosili o spolupráci při hledání některých rostlin, které potřebujeme vyfotografovat do knihy Fotografický atlas rostlin České republiky. Posíláme proto dva seznamy. Potřebujeme tipy na lokality 77 rostlin (dále seznam „Wanted”) a materiál k fotografování makro fotografií pro asi 160 rostlin (dále „Krabičková výzva”). Obě výzvy se týkají všech botaniků, včetně těch, kteří nefotografují. Krabičková výzva vyžaduje možnost předání v Českých Budějovicích. Za spolupráci velmi děkujeme.

1. Wanted

Jde o 77 rostlin, u kterých potřebujeme pomoci s hledáním aktuální lokality nebo ohlídat vhodný termín, abychom rostlinu zastihli v optimální fenofázi. Pokud některou z uvedených rostlin uvidíte v terénu nebo znáte její zaručenou lokalitu a víte (nebo předpokládáte), že letos budou rostliny dobře vyvinuté, dejte nám, prosím, vědět na e-mail alena.lepsi@fotoatlas-rostlin.cz, příp. sms na 775 651 598.

Uveďte, prosím, přesnou lokalizaci (ideálně souřadnice), počet rostlin a jejich stav (v optimu, začíná kvést, plodí apod.). Pošleme tam nejbližšího fotografa, který nám chybějící fotografii pořídí.

Seznam taxonů: Aegilops cylindrica, Aethusa cynapioides, Agrostis scabra, Ajuga chamaepitys subsp. chia, Alisma gramineum, Amaranthus bouchonii, Amaranthus caudatus subsp. saueri, Amaranthus crispus, Amaranthus emarginatus subsp. emarginatus, Amaranthus emarginatus subsp. pseudogracilis, Amaranthus rudis, Androsace septentrionalis, Apera interrupta, Artemisia tournefortiana, Bidens connata, Brassica nigra, Bromus arvensis, Bromus lanceolatus, Bromus racemosus, Camelina microcarpa subsp. microcarpa, Campanula rhomboidalis, Caucalis platycarpos subsp. muricata, Centaurea diffusa, Crypsis alopecuroides, Cuscuta lupuliformis, Elatine alsinastrum, Eleusine indica, Epilobium brachycarpum, Epilobium lanceolatum, Eragrostis pilosa, Geranium rotundifolium, Gypsophila scorzonerifolia, Hordeum marinum, Hypericum dubium, Hypericum pulchrum, Juncus sphaerocarpus, Lactuca tatarica, Lathyrus cicera, Lathyrus nissolia subsp. pubescens, Limonium gmelinii, Malva verticillata var. crispa, Malva verticillata var. verticillata, Melica altissima, Mimulus moschatus, Miscanthus sacchariflorus, Odontites vernus subsp. vernus, Panicum dichotomiflorum, Panicum miliaceum subsp. agricola, Panicum miliaceum subsp. ruderale, Papaver maculosum subsp. austromoravicum, Papaver maculosum subsp. maculosum, Persicaria lapathifolia subsp. brittingeri, Persicaria orientalis, Phytolacca americana, Polycnemum majus, Polygonum aviculare, Polygonum rurivagum, Potamogeton friesii, Potentilla anglica, Potentilla collina, Potentilla intermedia, Potentilla psammophila, Potentilla supina subsp. paradoxa, Ranunculus acris subsp. friesianus, Rumex obtusifolius var. subalpinus, Rumex triangulivalvis, Sagina alexandrae, Salvia austriaca, Salvia hispanica, Setaria faberi, Silene conica, Sisymbrium volgense, Sonchus arvensis subsp. uliginosus, Sorghum halepense, Spergularia echinosperma subsp. albensis, Triticum turgidum Polonicum Group, Triticum turgidum Turgidum Group.

Tabulku k tisku s detaily (včetně českých názvů) k jednotlivým taxonům najdete zde: WANTED_Fotoatlas_2024

----------------------------------------------------------------

2. Krabičková výzva

Tato výzva se týká botaniků, kteří jsou z jižních Čech nebo tam jezdí nebo mají ochotného  posla tím směrem. Jde o taxony, u kterých potřebujeme nafotit vybrané detaily na živém materiálu pod binokulární lupou. Focení si zajistíme sami, ale prosíme o pomoc se sběrem materiálu a předání do Českých Budějovic. Materiál seberte větší než požadovaný objekt (pokud potřebujeme plod, tak vezměte celé plodenství, u dřevin větvičku). Sbírejte, prosím, do zip-lock pytlíku či krabičky, označte jménem taxonu, dále uveďte lokalitu, datum a sběratele (případně kdo určil, pokud se liší). Skladujte pokud možno v lednici. Co nejdříve po sebrání dopravte, prosím, k nám do Budějovic, na předání se domluvte s někým z těchto osob: Magdalena Lučanová (608 632 654, kubesovm@gmail.com, Alena Lepší (775 651 598; FB: Alča Lepší Česnečka), Petr Koutecký (kouta@prf.jcu.cz; 732 663 764).

Seznam taxonů:  Agrostis rupestris, Allium flavum, Allium sphaerocephalon, Allium ursinum subsp. ucrainicum, Amaranthus blitoides, Amaranthus caudatus subsp. saueri, Amaranthus crispus, Amaranthus deflexus, Amaranthus emarginatus subsp. emarginatus, Amaranthus emarginatus subsp. pseudogracilis, Amaranthus powellii, Amaranthus rudis, Angelica archangelica, Anthemis arvensis, Anthoxanthum alpinum, Anthriscus caucalis, Anthriscus cerefolium var. cerefolium, Aphanes australis, Atriplex hortensis var. hortensis, Atriplex hortensis var. rubra, Atriplex micrantha, Atriplex tatarica, Callitriche cophocarpa, Callitriche hamulata, Callitriche palustris, Callitriche platycarpa, Callitriche stagnalis, Cannabis sativa var. sativa, Cannabis sativa var. spontanea, Carex muricata, Carex praecox, Caucalis platycarpos subsp. muricata, Cerastium glutinosum, Cerastium pumilum, Circaea ×intermedia, Circaea alpina, Circaea lutetiana, Conioselinum tataricum, Cornus sanguinea subsp. australis, Cornus sanguinea subsp. hungarica, Cornus sanguinea subsp. sanguinea, Cuscuta campestris, Cuscuta epithymum, Cuscuta europaea, Cuscuta lupuliformis, Empetrum hermaphroditum, Empetrum nigrum, Epilobium alsinifolium, Epilobium anagallidifolium, Epilobium collinum, Epilobium lamyi, Epilobium lanceolatum, Epilobium montanum, Epilobium nutans, Epilobium obscurum, Epilobium roseum, Epilobium tetragonum, Eragrostis pilosa, Fagopyrum esculentum, Fagopyrum tataricum, Festuca csikhegyensis, Festuca ovina, Festuca versicolor, Hacquetia epipactis, Heracleum sphondylium subsp. glabrum, Heracleum sphondylium subsp. chloranthum, Heracleum sphondylium subsp. sphondylium, Heracleum sphondylium subsp. trachycarpum, Hordeum marinum, Chaerophyllum aureum, Chaerophyllum bulbosum, Chaerophyllum temulum, Chenopodium chenopodioides, Chenopodium rubrum, Lactuca tatarica, Leontodon saxatilis, Lepidium densiflorum, Lepidium sativum, Lepidium virginicum, Libanotis pyrenaica, Ligusticum mutellina, Luzula divulgata, Luzula multiflora, Luzula pallescens, Luzula sudetica, Mentha ×niliaca, Monotropa hypophegea, Myosotis nemorosa, Myosotis palustris subsp. laxiflora., Nymphaea alba, Nymphaea candida, Oxalis dillenii, Pastinaca sativa subsp. sativa, Pastinaca sativa subsp. urens, Persicaria hydropiper, Persicaria lapathifolia subsp. brittingeri, Persicaria lapathifolia subsp. lapathifolia, Persicaria lapathifolia subsp. pallida, Persicaria maculosa, Persicaria minor, Persicaria mitis, Peucedanum alsaticum, Peucedanum austriacum subsp. austriacum, Peucedanum oreoselinum, Peucedanum ostruthium, Peucedanum palustre, Pleurospermum austriacum, Poa humilis, Polycnemum majus, Potentilla lindackeri, Ranunculus aquatilis, Ranunculus trichophyllus, Reynoutria sachalinensis, Ribes petraeum, Rosa agrestis var. albiflora, Rosa canina subsp. canina, Rosa dumalis subsp. coriifolia, Rosa dumalis subsp. dumalis, Rosa dumalis subsp. subcanina, Rosa elliptica, Rosa micrantha, Sanguisorba minor subsp. balearica, Scabiosa lucida subsp. calcicola, Scabiosa lucida subsp. lucida, Scirpus radicans, Selinum carvifolia, Seseli annuum, Seseli osseum, Seseli pallasii, Schoenoplectus tabernaemontani, Silaum silaus, Stellaria graminea, Stellaria longifolia, Stipa glabrata, Stipa pulcherrima, Thesium alpinum, Thesium bavarum, Thesium rostratum, Thymus serpyllum, Tordylium maximum, Torilis arvensis, Torilis japonica, Trifolium campestre, Vaccinium microcarpum, Vaccinium oxycoccos, Veronica anagallis-aquatica, Veronica anagalloides, Veronica opaca, Veronica orchidea, Veronica spicata, Viola alba, Viola ambigua, Viola collina, Viola suavis, Viola tricolor subsp. tricolor.

Tabulku k tisku s detaily (včetně českých názvů) k jednotlivým taxonům najdete zde: 

KRABIČKOVÁ VÝZVA_Fotoatlas_2024

Děkujeme za spolupráci, každý váš tip nebo sběr nás přiblíží k cíli.

Fotografující botanici, z. s.


IČO: 17914639
Číslo účtu: 2402465563/2010
www.fotoatlas-rostlin.cz

www.facebook.com/Fotoatlasrostlin

15. 1. 2024 14:00

POZOR přednáška v Plzni přesunuta

Vážení dárci, rádi bychom Vás informovali o tom, že přednáška z názvem "Fotografický atlas rostlin České republiky – Jak to chceme dotáhnout? ", která se měla konat v březnu v Plzni, musela být z organizačních důvodů přesunuta.

Můžete se na ní těšit až na jaře 2025. Termín bude upřesněn na podzim 2024.

Za případné komplikace se omlouváme.

Těšíme se na viděnou.

12. 1. 2024 8:49

Aktuální stav rozpočtu a plán na leden a únor

Vážení dárci, pokud vás zajímá aktuální stav rozpočtu, rádi byste věděli na čem plánujeme pracovat v lednu a únoru 2024 a kde nás můžete vidět naživo, pokračujte do této aktuality.

Aktuální stav rozpočtu

Aktuálně nám do tří milionů zbývá získat už jen 2 059 Kč. Pak už jen 350 tis. Kč chybí k tomu, abychom z celkového rozpočtu ca 6 700 000 Kč měli zajištěnou polovinu. Díky podpoře děkanů vysokoškolských fakult se peníze z veřejné Donio sbírky nevyčerpaly v roce 2023, jak bylo původně v plánu. Peníze z Donio sbírky nám ale pomohou pokrýt náklady až do konce roku 2024. Část těchto peněz byla již využita na vyrovnání dluhu s nakladatelstvím Karmášek (120 402 Kč), část bude použita na editorské úvazky (188 400 Kč) a zbytek bude použit na odměny spoluautorů, tedy především garantů a konzultantů. Odměny fotografům jsou naplánovány na rok 2026.

* Počítáno včetně všech povinných odvodů.

** Uvedená částka (421 402 Kč) je jen za sponzorované průběžné sazby částí knihy. Celková částka za sazbu celé knihy není zatím známa. Budeme ji kalkulovat až na základě sazby první sponzorované části (Orchideje, zárazy a mordovky v roce 2024). Zbytek sazby nad 421 402 Kč bude hrazen až z prodeje knihy.

*** V této kalkulaci je zahrnuta částka při ceně 200 Kč za použitou fotografii. Tuto cenu ale nemůžeme fotografům garantovat, dokud nebudeme mít pokrytý celý rozpočet.

**** Celkový stav prostředků připsaných na účet spolku ke dni 22. prosince 2023 byl 891 695 Kč (tj. včetně prostředků získaných ve veřejné sbírce na platformě Donio, darů Smile Art a Nadace Ivana Dejmala).

Plán na leden a únor 2024

  1. Práce na knize

V těchto dvou měsících budeme mít napilno. Plánujeme do konce února udělat revizi veškerých nekritických taxonů. To znamená udělat koláže ke všem taxonům, které garanti považují za hotové. Tyto koláže pomocí vylepšené metodiky projít s garanty a konzultanty a společně s editory sladit “ducha knihy”. Výsledkem budou “definitivní chyběnky”. Tedy precizně udělaný seznam chybějících záběrů na sezónu 2024. Vzniknou ale také finální koláže mnoha taxonů připravené na zpracování pro nakladatelství.

Autoři použitých fotografií:
sleziník severní (shora zleva): M. Duchoslav
ostřice žitná (shora): P. Hubatka, D. Holubová (2×)
hvězdoš bahenní (shora): D. Průša, K. Šumberová
česnek šerý horský: M. Pida
kdouloň obecná (shora zleva): J. O. Hájek, D. Holubová, J. O. Hájek
kosatec trávovitý (shora zleva): V. Nejschleba (2×), D. Holubová

  1. Shánění další finanční podpory

Během těchto dvou měsíců by také mělo dojít k upřesnění podpory zbývajících sedmi fakult z Asociace děkanů přírodovědných fakult. Bude to probíhat osobním projednáním s příslušnými děkany, děkankou nebo jejich proděkany.

Budou další přednášky?

Ano, ještě jsou v plánu další seriózní přednášky (např. v Brně a Plzni). Od proběhlých přednášek v Praze a Olomouci by měly vždy zachytit výrazný posun ve zpracování koláží a jiných prací.

Opět ponesou název Fotografický atlas rostlin České republiky – Jak to chceme dotáhnout? Ta v Brně se bude konat 29. února 2024 v 16:00 na Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Pozor! Další zmíněná byla na programu Východočeské pobočky České botanické společnosti v Plzni nakonec z technických důvodů přesunuta a její termín bude upřesněn až na podzim 2024. 

Těšíme se na vás.



8. 12. 2023 13:29

Co se stalo v listopadu a co přinese prosinec?

Vážení dárci, rádi byste se dozvěděli, co jsme stihli v listopadu a co chystáme na prosinec? Pak je tu pro vás další shrnující a strhující hlášení.

Co jsme stihli v listopadu?

Během listopadu jsme všem zájemcům rozeslali potvrzení o daru. Nakladatelství Karmášek již obdrželo podklady pro sazbu orchidejí a částečně i sazbu záraz a mordovek. Na základě dat  z Pladiasu poskytnutých Botanickým ústavem Akademie věd ČR  jsme vytvořili mapky rozšíření těchto rodů. Dokončujeme již jen složitější mapky několika poddruhů a variet. Kritickým okem editorů prošla čeleď merlíkovitých (Chenopodiaceae), rozrazily (Veronica), rožce (Cerastium), ptačince (Stellaria) a jim podobné rody (Arenaria, Moehringia a Myosoton). Abychom zefektivnili v příští sezóně čas v terénu, tak nyní přes zimu fotografové doplňují u požadovaných skupin fotografie ze svých archivů. Na kritické revizi koláží jsme začali pracovat také u dřevin, geofytů a ostřic (Carex).

Konkrétní formu podpory jsme dojednali s děkanem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Martinem Kubalou. Fakulta bude hradit sazby průběžně dokončovaných části knihy. Postupně nakladatelství uhradí 300 tisíc Kč a začnou hned v lednu 2024. Přidal se tak ke čtyřem děkanům fakult, kteří již konkrétní podporu poskytli nebo přislíbili (Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze , Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity (Brno)).

S dalšími sedmi děkany Asociace děkanů přírodovědných fakult podporu upřesňujeme.

Na začátku roku 2024 zveřejníme, jak jsme rozdělili a efektivně využili podporu ze sbírky Donio. Podpora děkanů nám finanční pokrytí významně posunula, ale podpora od veřejnosti má stále svou klíčovou roli.

Co chystáme na prosinec?

Dvě seriózní přednášky (v Olomouci a Praze), velkou poradu garantů a jeden uvolněný večer s botaniky a fotografy (v Českých Budějovicích).

V průběhu prosince budete mít dvakrát příležitost navštívit přednášku k aktuálnímu stavu prací. Obě ponesou název Fotografický atlas rostlin České republiky – Jak to chceme dotáhnout? Budou se konat 13. prosince 2023 v 15:45 na Katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a 18. prosince 2023 v 17:15 na Katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V příštím roce budete mít ještě příležitost 29. února 2024 v 16:00 na Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 

Těšíme se na vás!

..........................................................................

Kdo máte v dosahu České Budějovice, vězte, že v prosinci proběhne netradiční akce, na které jste vítáni. 

Havrani si o tomto večeru už krákají. V pátek 15. 12. 2023 od 18 hodin můžete zažít veselý večer s fotografováním, aukcí uměleckých dárků, tancem u ohně a focením se vstavačem vojenským. A to není vše, tím, že se zúčastníte, přispějete na vznik jedinečného Fotoatlasu rostlin České republiky. A ten kdo přijde s touto kabelkou, zažije překvapení…https://dobrobot.cz/s-kabelkou-na-vecer-botaniku 

…brzy se dozvíte více.






9. 10. 2023 10:04

Podzimní shrnutí aneb “Na čem právě pracujeme?”

Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám stručně shrnuli, jak nyní v podzimních dnech na knize pokračujeme. Díky podpoře veřejnosti a dvanácti děkanů vysokoškolských fakult pilně pracujeme!

Nejdříve přijměte pozvání na prohlídku našich aktualizovaných webových stránek (www.fotoatlas-rostlin.cz). V sekci „Podporují nás“ naleznete pěkně pohromadě patrony s jejich příběhy, loga podporovatelů i seznam přispěvatelů. Podrobnější příběhy konkrétních podpor jsou vidět po rozkliknutí „Ukázat více“. Na webu také přibyla nová záložka “Aktuality”, kde může současné dění vidět i ten, kdo nás nesleduje na Facebooku.

Během září se podařilo rozeslat všechna botanická pexesa. Už jen pár jedinců, co si zvolilo osobní předání, čeká na své “blízké setkání” s námi. Už se těšíme.

Nebojte se, potvrzení o daru chystáme během podzimu doručit také. Zatím upřesňujeme formální podobu tohoto dokumentu.

Začátkem září jsme nejdříve vychytávali technologii fotografování vodních rostlin. Chceme s nimi s garantem Petrem Kouteckým a fotografem Davidem Průšou příští rok výrazně pokročit. 

Také jsme se významně posunuli ve zpracování čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) pro plánovanou sazbu v nakladatelství. U běžných 41 orchidejí jsme ve třetím kole editorských připomínek a ještě nás čeká poslední e-mailová výzva fotografům na několik zdokonalujících záběrů. Nyní začínáme první editorské připomínky koláží rodů prstnatec (Dactylorhiza) a kruštík (Epipactis). Máme za sebou první vlnu připomínek. Prstnatce vypadají nadějně, ale kruštíky jako jediné orchideje nejspíš poputují ještě příští sezónu do Chyběnek (sezónní poptávka fotografům). Jejich temné lesní biotopy v kombinaci s taxonomickou obtížností fotografování komplikují.

Dále jsme díky exportu dat z databáze Pladias významně pokročili ve zpracování vlastností druhů pro všechny chystané taxony. Část pro orchideje už čeká fáze doplňování chybějících údajů (např. velikosti generativních orgánů či doplnění mezer u některých vlastností). V Botanickém ústavu Akademie věd ČR už nám z Pladiasu chystají data pro mapky rozšíření k připravovaným orchidejím.

Jakmile upřesníme formy podpor jednotlivých dvanácti děkanů podporujících univerzit, budete moci nahlédnout pod pokličku našemu rozpočtu. Již nyní ale víme, že budeme mít práci zaplacenou na delší dobu než jen do konce letošního roku.

Děkujeme vám a přejeme pěkný podzim!

11. 9. 2023 7:17

Zveřejnění čtyř patronů z konce kampaně

Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám představili čtyři patrony, kteří nás ještě překvapili v posledním dni kampaně. Dohromady máme už dvacet patronů a podporovatelů. Pro připomenutí zde uvádíme chronologický seznam všech (včetně těch mimo Donio) a následně představíme ty nové.

  1. Leoš Lippl (45 tis. Kč)
  2. Ortodoncie Smile Art (30 tis. Kč)
  3. Nadace Ivana Dejmala (65 862 Kč) – podporovatel
  4. Ladislav Kručinský (15 tis. Kč)
  5. Jana Mőllerová (10 tis. Kč)
  6. František Vácha (10 tis. Kč)
  7. Vladimír Sopko (10 tis. Kč)
  8. Jan Blahovec (10 tis. Kč)
  9. Ekosfer solutions, s. r. o. (30 tis. Kč)
  10. Masožravé rostliny pro veřejnost (30 700 Kč)
  11. Jana a Tomáš Polívkovi (10 tis. Kč)
  12. Darwiniana (30 tis. Kč) – podporovatel
  13. Jiří Brabec (10 tis. Kč)
  14. Bonapol a. s. (33 333 Kč)
  15. Robert Hanzlík (10 tis. Kč)
  16. Václav Dvořák (10 tis. Kč)
  17. Elzet Dental, s. r. o. (50 tis. Kč)
  18. babička Helena Součková (10 tis. Kč)
  19. Veronika Halaxová (10 tis. Kč)
  20. Petr Šíma (10 tis. Kč)

—----------------------------------------------------------------

Elzet Dental, s. r. o.

Další milé překvapení nás čekalo v předvečer posledního dne kampaně. Zubní ordinace MUDr. Libora Zdařila, Elzet Dental, přispěla částkou 50 tis. Kč a tím získala nejen prostor na logo v knize, ale také dva patronáty. 

Libor Zdařil je již dlouho aktivním fotografem našeho projektu. Jeho fotografie zdobí např. již vzorové strany. Proč se i on rozhodl nás podpořit? LZ: „Dobré věci se mají podporovat. A když můžu, tak musím.“

Prvním rodem, který se rozhodl zaštítit, jsou růže. Proč zrovna růže?

LZ: „Růže jsou pro mě vždy pomyslnou ozdobou krajiny v období kdy je fotografická sezóna v plném proudu. Bez ohledu na jejich vzácnost či běžnost mě i šípková růže vždy přinutí zastavit se a udělat s fotoaparátem pár snímků.“

Autoři fotografií:

růže polní bělokvětá – Martin Lepší

růže šípková pravá – Jan Lukavský

růže šípková křovištní – Václav Dvořák

růže podhorská – Dana Holubová

růže podhorská pašípková – Martin Dančák

růže podhorská chlumní – Václav Dvořák

růže rolní – Libor Zdařil

růže oválnolistá – máme málo

růže galská, růže keltská – Vladimír Nejeschleba

růže májová – Dana Holubová

růže Jundzillova – Libor Zdařil

růže malokvětá – Pavel Veselý

růže mnohokvětá – Libor Zdařil

růže převislá – Libor Zdařil

růže vinná – Václav Dvořák

růže svraskalá – Jan Lukavský

růže Sherardova – Libor Zdařil

růže bedrníkolistá – Radim J. Vašut

růže plstnatá – nemáme foto

růže měkká – Tomáš Mrázek

Elzet Dental se stala také patronem rodu úpor.

LZ: „Úpory jsou pro mě do jisté míry symbolické. Je to příklad rostlin rybničních den, které ostatní fotografové neprávem opomíjejí, ač mohou být velmi atraktivní a některé i extrémně vzácné.“

Děkujeme Libore!

Autoři fotografií:

úpor kuřičkovitý, úpor přeslenitý – celek i detail Libor Zdařil

úpor peprný – Jan Doležal

úpor šestimužný – porost Jan Bukovský, detail Libor Zdařil

úpor trojmužný – Pavel Novák

—----------------------------------------------------------------

babička Helena Součková

Patronát nad její oblíbenou rostlinou věnovali příspěvkem 10 tis. Kč své babičce k nedožitým narozeninám (25. července) rodiny Součkovi, Čepelovi a Autratovi.

Děkujeme!

Autoři fotografií:

Gianmaria Bonari

Bohumil Trávníček

—----------------------------------------------------------------

Veronika Halaxová

Patronát nad rodem rozrazil (Veronica) darovala své dceři Veronice paní Eva Halaxová. Knihu podpořila v posledním dni Donio sbírky částkou 10 tis. Kč.

Děkujeme Evo!

Autoři fotografií:

rozrazil břečťanolistý – L. Zdařil

rozrazil časný – L. Zdařil

rozrazil douškolistý – M. Duchoslav

rozrazil horský – R. J. Vašut

rozrazil jarní – L. Kobrlová

rozrazil lesklý – M. Ducháček

rozrazil matný – V. Nejeschleba

rozrazil nitkovitý – R. J. Vašut

rozrazil ožankový – A. Lepší

rozrazil perský – A. Lepší

rozrazil pobřežní – D. Holubová

rozrazil potoční – J. Halúzová

rozrazil rakouský – V. Nejeschleba

rozrazil rezekvítek – V. Motyčka

rozrazil rolní – L. Zdařil

rozrazil štítkovitý – A. Zvára

rozrazil trojklaný – L. Kobrlová

rozrazil vídeňský – J. Lukavský

—----------------------------------------------------------------

Petr Šíma

V posledních minutách Donio sbírky se nechal vyprovokovat k akci náš zatím poslední patron, gymnaziální učitel, Petr Šíma. „Podlehl jsem nátlaku Donia, že do konce projektu zbývá 9 minut. tak jsem si říkal, kuuuurňa, co mám dělat? Rychle, rychle…“

Stihl nám svým příspěvkem 10 tis. Kč zajistit krásný výsledek sbírky – 670 tis. Kč. Chvíli před ním nám totiž vybranou částku šikovně zaokrouhlila Baba Jaga (na 660 tis.).

A co a proč si Petr pro patronát vybral?

„Pro patronát jsem si vybral čarovníky, zejména pak čarovník pařížský. Jednak je to nepochybně kouzelná rostlina a jednak všichni účastníci botanických exkurzí na Běstvině (tábory pro biologickou a chemickou olympiádu) budou vědět proč. Každá běstvinská botanická exkurze totiž čarovníkem začíná.“

A dodává: „Přijde mi ostuda, že se musí na takové hezké projekty shánět peníze. Tak aby ta trapná startovní chvíle byla co nejrychleji za námi, rozhodl jsem se přispět. Když nakladatel projektu věří, musí do toho ze začátku investovat obrovské peníze. Sám vím, o čem mluvím. Píšu učebnici biologie pro gymnázia a naštěstí mám obrovskou podporu nakladatele.“

Děkujeme, Petře!

Autoři fotografií:

čarovník pařížský – A. Lepší, D. Holubová

čarovník alpský – A. Zvára

2. 8. 2023 18:19

Kafe s Tatabojs – finále

Dozvuk kampaně: dobročinná aukce od Tatabojs má novou podobu! Nejenže výherce půjde na koncert, ale také si může dát “kafe s kapelou”. To není jen podpis nebo selfie, ale popovídání. Kdo z vás nakonec vyrazí?

Do pátku 4. srpna běží tato vylepšená dvojdražba o 2× dva lístky na koncert skupiny Tatabojs 12. srpna 2023 v Telči. 

Pro připomenutí něco o kapele:

Tata Bojs je česká alternativní rocková skupina z pražské Hanspaulky, kterou založili již v roce 1988 dva spolužáci ze základní školy Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša. Tata Bojs vydali deset řadových alb, několik reedic, živých nahrávek, DVD, mají za sebou spolupráci s mezinárodním tělesem Ahn Trio, dále symfonické propojení s řadou významných tuzemských těles, jako jsou například Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Janáčkova filharmonie a další. Zatím poslední album Jedna nula vydali v roce 2020. Tata Bojs už dříve podpořili chystanou unikátní knihu – první kompletní Fotografický atlas rostlin České republiky, když souhlasili s užitím jejich hitu Jaro do úvodního videa sbírky na platformě Donio. Darování čtyř vstupenek do dražby bylo jen dalším krokem, kterým vyzývají k podpoře i ostatní.

Děkujeme jim za tuto pomoc. 

Obě aukce najdete na následujícím odkazu:

https://dobrobot.cz/organizace/fotografujici-botanici-z-s

31. 7. 2023 9:36

Potvrzení o daru

Vážení přispěvatelé,
během tří měsíců nás v rámci sbírky na Doniu podpořilo 533 přispěvatelů průměrným příspěvkem 1257 Kč. Cílová částka půl milionu Kč byla o 32 % překonána, tj. bylo dosaženo částky 670 tis. Kč.

Děkujeme vám!

Každý příspěvek nám udělal velkou radost a pomohl nám přiblížit se cíli – knize všech českých rostlin, které můžete v naší přírodě potkat, tedy 3099 :-) Počet taxonů budeme samozřejmě aktualizovat do poslední chvíle podle nejnovějších poznatků.

Kdo byste potřeboval kvůli odečtu daní potvrzení o daru, ozvěte se mi prosím na e-mail alena.lepsi@fotoatlas-rostlin.cz. Do předmětu napište “Potvrzení o daru”. Napište mi vaše údaje, které potřebujete v potvrzení uvést (právnická/fyzická osoba). Kdo nevíte, mělo by stačit jméno a adresa (u právnické osoby také IČO).
Potvrzení zpracuji a rozešlu začátkem září 2023, kdy na knize začnu intenzivně pracovat.

Přeji vám krásné prožití druhé půlky prázdnin.

Alena Lepší


P.S.: Těm, co si vybrali jako odměnu pexesa, je rozešlu během srpna.

26. 7. 2023 14:19

Co bude dál?

Vážení přispěvatelé, s takovou podporou, jaké se nám od vás dostalo, věříme, že k zajištění celého projektu chybí jen krůček. Každopádně od září 2023 se díky vám začnou dít velké věci a vy můžete být u toho. Stačí i nadále sledovat náš Facebook, web nebo Donio, které bude dále žít občasnými aktualitami (např. zveřejňování dražeb na Dobrobotu nebo nových patronů), ale bez možnosti přispět. To už půjde jen přímo na účet spolku (2402465563/2010) nebo již zmíněnou dražbou.

Kampaň byla záměrně vedena jen na základě sdílení a osobního doporučení bez jakékoliv placené reklamy. Proto srdečně děkujeme všem za pomoc s šířením informací o sbírce. Jen díky vám jsme dosáhli takového úspěchu.

Během tříměsíční sbírky nás podpořilo 531 fyzických a právnických osob a tři hudební subjekty (Tatabojs, Dan Bárta a Pokáč). Celkem jsme získali 16 patronů (Jan Blahovec, Jiří Brabec, Václav Dvořák, Robert Hanzlík, Ladislav Kručinský, Leoš Lippl, Jana Mőllerová, Jana a Tomáš Polívkovi, Vladimír Sopko, František Vácha, Masožravé rostliny pro veřejnost, BONAPOL, a. s., ELZET DENTAL, s. r. o., Ekosfer solutions, s.r.o., Smile Art, s. r. o.) a další dva podporovatele, kteří přispěli vyšší částkou ale patronát nevyužili (Darwiniana, z. s. a Nadace Ivana Dejmala). 

Velmi oblíbenými se staly patronát nad částí knihy (od 10 tis. Kč) a umístění loga na webu a v knize (od 30 tis. Kč). Dokud nebudeme mít zajištěn celý rozpočet, budeme tyto odměny nabízet i nadále. V případě zájmu o patronát či umístění loga nás kontaktuje na e-mail alena.lepsi@fotoatlas-rostlin.cz. Následovat bude samozřejmě zveřejnění na našem Facebooku, webu a v našem profilu na Donio. Pokud máte chuť nás podpořit bez těchto odměn, stále vítáme jakoukoliv částku nyní přímo na účet spolku. Při převodu můžete vyplnit vzkaz ke zveřejnění.

Děkujeme vám a těšíme se spolu s vámi, jak nám bude kniha přibývat.

Právnická osoba (spolek):
Název: Fotografující botanici, z. s.
IČO: 17914639
Číslo účtu: 2402465563/2010
E-mail: alena.lepsi@fotoatlas-rostlin.cz
Web: www.fotoatlas-rostlin.cz
Facebook: www.facebook.com/Fotoatlasrostlin

25. 7. 2023 13:17

Zveřejnění šesti patronů a jednoho podporovatele

Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám představili dalších šest patronů a jednoho podporovatele. Dohromady jich máme již patnáct. Pro připomenutí zde uvádíme chronologický seznam všech a následně představíme ty nové.

  1. Leoš Lippl (35 tis. Kč)
  2. Ortodoncie Smile Art (30 tis. Kč)
  3. Ladislav Kručinský (15 tis. Kč)
  4. Jana Mőllerová (10 tis. Kč)
  5. František Vácha (10 tis. Kč)
  6. Vladimír Sopko (10 tis. Kč)
  7. Jan Blahovec (10 tis. Kč)
  8. Ekosfer solutions, s. r. o. (30 tis. Kč)
  9. Masožravé rostliny pro veřejnost (30 700 Kč)
  10. Jana a Tomáš Polívkovi (10 tis. Kč)
  11. Darwiniana (30 tis. Kč)
  12. Jiří Brabec (10 tis. Kč)
  13. Bonapol (33 333 Kč)
  14. Robert Hanzlík (10 tis. Kč)
  15. Václav Dvořák (10 tis. Kč)

—----------------------------------------------------------------

Masožravé rostliny pro veřejnost

Kamila Brožovičová nás kontaktovala, zda by mohli jako skupina masožravkářů hromadně nasbírat na patronát nad všemi masožravými rostlinami v knize. Za pár dní měli společně přes 11 tis. Kč a sbírali dál. Nakonec nasbírali 30 700 Kč, čímž dosáhli dokonce na logo v knize!

Facebooková skupina se jmenuje Masožravé rostliny pro veřejnost a vydávají společně časopis Svět masožravých rostlin, jehož logo jsme umístili do poděkování.

Masožravkáři, děkujeme!

Použité fotografie:

tučnice obecná pravá – Vladimír Nejeschleba

bublinatka jižní – Petr Koutecký

aldrovandka měchýřkatá – Jana Navrátilová

rosnatka okrouhlolistá – David Půbal

—----------------------------------------------------------------

Jana a Tomáš Polívkovi

Patronem a patronkou všech vstavačů se příspěvkem 10 tis. Kč stali Jana a Tomáš Polívkovi.

Původně si chtěli vzít rosnatky, ale ty už byly obsazené, tak si vybrali vstavače.

A příběh?

TP: „Prostě máme blízko k přírodním vědám a přírodě a občas tímto způsobem pomáháme. A jelikož jsem profesorem biofyziky na PřF JU a chodím pravidelně na oběd s patronem hvozdíků (tedy současným děkanem), bylo v podstatě nemožné se o knize a možnosti podpory nedozvědět.“

Děkujeme Jano a Tomáši!

Autoři použitých fotografií:

vstavač štěničný – Gianmaria Bonari

vstavač kukačka – Jiří Plekanec

vstavač bahenní – Vladimír Nejeschleba

vstavač trojzubý – Vladimír Nejeschleba

vstavač osmahlý letní – Bohumil Trávníček

vstavač osmahlý pravý – Vladimír Nejeschleba

vstavač mužský pravý – David Průša

vstavač mužský znamenaný – Josef Kučera

vstavač vojenský – Jan Lukavský

vstavač bledý – Vladimír Nejeschleba

vstavač nachový – Jiří Procházka

—----------------------------------------------------------------

Darwiniana

Částkou 30 tis. Kč nám přispěla společnost pěstitelů masožravých rostlin a jiných kuriozit, Darwiniana. Je to občanské sdružení s dlouholetou tradicí a bohatou historií. Cílem spolku je rozvoj pěstování masožravých rostlin a jiných botanických kuriozit, jakož i ochrana jejich přirozených lokalit. Spolek i jeho jednotliví členové proto provádí přímou osvětu, publikují články, časopisy i knihy a pořádají výstavy. DARWINIANA se nevyhýbá ani navazování kontaktů se zahraničím, a to jak s řadovými zájemci o členství, tak s významnými pěstiteli, znalci i sdruženími podobného charakteru.

Hned jak se o knize dozvěděli, zalíbila se jim a začali s námi jednat o podpoře. Že už jsou všechny masožravé rostliny obsazené jim nevadilo, chtějí podpořit knihu jako celek.

Děkujeme společnosti!

—----------------------------------------------------------------

Jiří Brabec

Velké překvapení nám svým patronátem přichystal botanik Jiří Brabec (muzeum Cheb).

Je členem kontrolní komise České botanické společnosti (Česká botanická společnost). Ačkoliv je již zapojen jako revizor účetnictví také ve spolku Fotografující botanici, z. s., rozhodl se přispět částkou 10 tis. Kč a stát se patronem hořečků. Zabývá se populační biologii středoevropských hořečků. Je autorem záchranných programů pro tři z nich, a to pro hořeček nahořklý (Gentianella amarella), hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica) a hořeček drsný Sturmův (Gentianella obtusifolia subsp. sturmiana). Od roku 2005 každoročně spoluorganizuje cyklus přírodovědných akcí Pojďte s námi do přírody (www.facebook.com/PojdteDoPrirody), v rámci kterého mnohé exkurze též vede.

Společně s naším garantem dřevin, Jiřím Velebilem, napsali botanickou knihu Květena Soosu a okolí.

Děkujeme, Jirko!

Autoři použitých fotografií:

hořeček drsný Sturmův – Josef Kučera

hořeček ladní pobaltský – Gianmaria Bonari

hořeček mnohotvarý český – Tomáš Mrázek

hořeček nahořklý pravý – Vladimír Nejeschleba

hořeček žlutavý karpatský – František Lamla

hořeček žlutavý pravý – Vladimír Nejeschleba

—----------------------------------------------------------------

Bonapol 

Magickou částkou 33 333 Kč nás pobavila akciová společnost Bonapol. Svým příspěvkem si zajistila logo v knize a navíc získala patronát nad břízou bradavičnatou. Společnost je výrobcem vysoce kvalitních čištěných pylů pro použití ve farmaceutickém průmyslu s orientací na inovace. Působí především v jižních Čechách, sbírá většinu svého pylu z rostlin, které rostou divoce, pro zpracování pylu používá pokročilé technologie šetrné k pylovým zrnům a jejich aktivním farmaceutickým složkám.

Proč právě břízu nám objasnil člen představenstva, Tomáš Hájek: “ je to nádherný strom, přitom je tak obyčejná. A každého pátého z nás dokáže zjara pořádně potrápit pylovou alergií. Za to však bříza nemůže, ale i tak se rozhodla projekt fotografického atlasu podpořit.  Navíc bříza nám vlastně na příspěvek na knihu vydělala.”

Děkujeme společnosti Bonapol a bříze!

Autoři fotografií:

celkový habitus – Alena Lepší

list – Radim J. Vašut

jehněda a borka – Barbora Obstová

—----------------------------------------------------------------

Robert Hanzlík

Už tradičně nám důležitý milník, tentokrát cílovou částku – tedy půl milionu Kč, pomohl překročit záhadný patron. Nyní už víme, že to byl fotograf Robert Hanzlík.

O chystané knize se dozvěděl na Facebooku a svým příspěvkem 10 tis. Kč se stal patronem rodu černýš.

TH: “Když tak vzpomínám na svou cestu od hub, kterými se zabývám hlavně, k rostlinám jako takovým, byl to právě tento rod, konkrétně pak černýš rolní, focený na lokalitě Nepřevázka, PP Chlum u Nepřevázky v roce 2012, kde jsem si tohoto „frňákovníku“ všiml při focení hřibu satana. Radost mám i z toho, že tento kdysi hojně hubený a opovrhovaný rod se opět dostává do popředí zájmu botaniků coby pomocník při péči o trávníky, podobně jako druhý, příbuzný rod, kokrhele.”

Navíc se můžete těšit, že i jeho fotografie budou součástí naší knihy.

Roberte děkujeme!

Autoři fotografií:

černýš český – Michal Hroneš

černýš hajní časný – Vladimír Nejeschleba

černýš hajní pravý – Milan Štech

černýš hřebenitý časný – Vladimír Nejeschleba

černýš hřebenitý pravý – Milan Štech

černýš lesní – Dana Holubová

černýš luční – Dana Holubová

černýš rolní – Martin Dančák

—----------------------------------------------------------------

Václav Dvořák

Patronem lněnek se stal svým příspěvkem 10 008 Kč vedoucí univerzitní botanické zahrady v Olomouci, Václav Dvořák.

O Václavovi je všeobecně známo, že má rád rovinatou krajinu a lněnky. Proto není divu, že žije na Hané a že neodolal a stal se s heslem „In Thesium we trust“ patronem právě jim. Navíc k patronátu vzkazuje: „Lněnky jsou nejlepší kytky na světě a kdo je najde v přírodě, ten vyhraje ve Sportce!“

Malým paradoxem je, že jako fotograf je od začátku součástí našeho týmu. Proto ho najdete také níže jako autora některých použitých fotografií u jeho patronátu.

Děkujeme Václave!

Autoři fotografií:

lněnka bavorská – Václav Dvořák

lněnka bezlistenná – Michal Hroneš

lněnka lnolistá – Jan Lukavský

lněnka pyrenejská – Jan Bukovský

lněnka rolní – Vladimír Nejeschleba

lněnka zobánkatá – Václav Dvořák

23. 7. 2023 21:13

Podpora děkanů přírodovědných fakult

Sbírkou projevený zájem veřejnosti má vskutku velký vliv. Díky ní jsme projekt mohli představit děkanům ze čtyř univerzit. Jsou to prof. Mgr. Tomáš Kašparovský, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, prof. RNDr. František Vácha, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, doc. RNDr. Martin Kubala, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc. z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. Všichni čtyři nám slíbili finanční i mediální podporu.

Navíc jsme získali oficiální záštitu Asociace děkanů přírodovědných fakult (10 děkanů z celé ČR), viz video: Podpora od Asociace děkanů přírodovědných fakult

Celý rozpočet ale pokrýt nemohou. Peníze získané sbírkou mají v celkovém rozpočtu stále velký význam. Trvá do 26. července, tedy už jen pár dní.

Každý příspěvek má stále smysl.

A to i nad rámec cílové částky, kterou můžeme překonat. Všechny prostředky použijeme na knihu.

Velmi si vaší podpory vážíme!

Živější poděkování překvapí ještě ty, co nemají Facebook na spontánním videu Děkujeme vám za čtvrtku melouna… 

20. 7. 2023 10:09

Už jen 5 dní – nyní pomáhá sdílení a šíření

Vážení přispěvatelé,

k cílové částce nám chybí už jen krok. Nyní by nám velmi pomohlo, kdybyste informaci o sbírce šířili všude, kde se odvážíte. Jak prostřednictvím sociálních sítí, tak osobní výzvou e-mailem. 

Pro tuto příležitost jsme nachystali několik videí. Každý si může vybrat to, co mu mluví z duše. To pak doplnit osobním úvodem a sdílet/poslat, případně uložit video na Facebook. 

Příběhy našich stávajících patronů jsou různorodé, takže i Vaším šířením může ještě kniha někoho zaujmout. To, že jste už sami projekt podpořili, můžete také zmínit. Tím například inspiroval patron hvozdíků dalších dvacet lidí k příspěvku a dokonce jednoho dalšího patrona.

A) Zde jsou videa na google disku (D. Bárta – titulní stránka verze I pro odvážné, verze II pro konzervativní; Tatabojs – verze divoká a decentní; Pokáč), abyste mohli vložit, kam uznáte za vhodné (Facebook, Twitter, Instagram atd.).

https://drive.google.com/drive/folders/1BCgAiMOgJz2hRBwOtf5×-ud-MLv3OYec?usp=sharing

B) Zde pro posílání emailem (nahrané na youtube):

1. Fatalistické video o naplnění života botaniků: Dan Bárta – Letní věc

https://youtu.be/s-vK-IP7dZ0

2. Video vhodné zvláště pro obyvatele Vysočiny a ty, co si rádi užívají letní hudební festivaly (výzva k podpoře Donia součástí): Drazí, dražte setkání s Tatabojs v Telči!

https://youtu.be/xU9-rENUiIQ

3. Ještě video pro ty, co chodí rádi do lesa: Pokáč – Botanický mikrorozhovor

Můžete ale sáhnout i po kterémkoliv starším videu k projektu na našem kanálu (https://youtube.com/@FotoatlasRostlin). Stáhněte a vložte (větší dosah má přímé sdílení videa než přesdílení youtube). Nebo prostě jen sdílet, co vás v průběhu kampaně zaujalo, nebo přímo samotný projekt s odkazem na Donio (www.donio.cz/fotoatlas-rostlin-kniha-pojdme-to-dotahnout).

Děkujeme všem za podporu!

18. 7. 2023 7:47

Rozjíždíme aktivity na platformě Dobrobot

Nevěšte hlavy, že nám sbírka za 8 dní končí. Pro dobrodružné povahy rozjíždíme paralelně s koncem Donia aktivity na platformě Dobrobot. Výtěžky dražeb jdou na spolek Fotografující botanici, takže na přípravu knihy. Vesměs máme rozjednané hudební věci (lístky na koncerty a CD nám blízkých kapel). Nebráníme se ani výtvarným počinům. Dražby se budou objevovat postupně.

První vlajkovou lodí je dvojdražba o 2× dva lístky na koncert skupiny Tatabojs 12. srpna 2023 v Telči. Součástí vydražených vstupenek je možnost setkání s kapelou. Obě dražby trvají do 2. srpna 2023.

Tata Bojs je česká alternativní rocková skupina z pražské Hanspaulky, kterou založili již v roce 1988 dva spolužáci ze základní školy Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša. Tata Bojs vydali deset řadových alb, několik reedic, živých nahrávek, DVD, mají za sebou spolupráci s mezinárodním tělesem Ahn Trio, dále symfonické propojení s řadou významných tuzemských těles, jako jsou například Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy – FOK, Janáčkova filharmonie a další. Zatím poslední album Jedna nula vydali v roce 2020. Tata Bojs už dříve podpořili chystanou unikátní knihu – první kompletní Fotografický atlas rostlin České republiky, když souhlasili s užitím jejich hitu Jaro do úvodního videa sbírky na platformě Donio. Darování čtyř vstupenek do dražby bylo jen dalším krokem, kterým vyzývají k podpoře i ostatní. Děkujeme jim za tuto pomoc. 

Tyto i následné dražby budou na následujícím odkazu:

https://dobrobot.cz/organizace/fotografujici-botanici-z-s

17. 7. 2023 8:40

Zveřejnění dalších tří patronů

Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám představili další tři patrony. Dohromady jich máme již devět. Pro připomenutí zde uvádíme seznam všech devíti a následně představíme ty nové.

  1. Leoš Lippl (35 tis. Kč)
  2. Ortodoncie Smile Art (30 tis. Kč)
  3. Ladislav Kručinský (15 tis. Kč)
  4. Jana Mőllerová (10 tis. Kč)
  5. František Vácha (10 tis. Kč)
  6. Vladimír Sopko (10 tis. Kč)
  7. Jan Blahovec (10 tis. Kč)
  8. Ekosfer solutions, s. r. o. (30 tis. Kč)
  9. Masožravé rostliny pro veřejnost (přes 10 tis. Kč – ještě vybírají)

Vladimír Sopko

Pan Sopko si o knize přečetl v časopise Živa. Řekl si, že “dobré věci se musí podporovat”, a poslal nám 10 tis. Kč. Stal se tak záhadným patronem, který nám pomohl překonat polovinu cílové částky, tedy čtvrt milionu Kč. Chvilku napětí jsme s vámi sdíleli a nyní už jeho identitu známe. Již 25 let mapuje v Českém středohoří třemdavu bílou (Dictamnus albus), a proto se stal jejím patronem.

Děkujeme Vladimíre!

Jan Blahovec

Pan Blahovec je členem Jihočeské pobočky České botanické společnosti. Ačkoliv je botanik amatér, má za sebou mnoho zajímavých nálezů. Jedním z nich je například objevení donedávna nezvěstného prasetníku lysého (Hypochaeris glabra) na Třeboňsku, jehož se nyní díky příspěvku 10 tis. Kč stal patronem. Také se aktivně účastní záchrany koniklece jarního pravého (Pulsatilla vernalis var. vernalis) na lokalitě PP Kozí vršek. Rozpěstovává jeho semenáčky a každoročně se účastní únorových brigád pořádaných na této lokalitě Českou botanickou společností.

Děkujeme Jane!

Ekosfer solutions, s. r. o.

Ředitel firmy Ekosfer solutions, s. r. o., Aleš Svoboda, se o sbírce dozvěděl na Facebooku a hned věděl, že čtenáři knihy jsou správná cílová skupina na umístění jejich loga k tomuto projektu. A jelikož se firma dlouhodobě zabývá ochranou přírody, měli jsme i my radost, že nás podpoří právě oni. Přispěli částkou 30 tis. Kč a stali se zároveň patronem hořce hořepníku (Gentiana pneumonanthe), jehož management dlouhodobě zajišťují na lokalitě PR Žernov.

Děkujeme Aleši!

Ekosfer Bioservis – ochrana přírody ve stavitelství

www.facebook.com/EKOSFER.Solutions

Použité fotografie:

třemdava bílá vlevo – Milan Chytrý, vpravo – Libor Ekrt

prasetník lysý – Alena Lepší

hořec hořepník – Libor Zdařil

26. 6. 2023 8:11

Překročení druhého milníku – už vybíráme na práci Dany!

Vážení přispěvatelé, v pátek jsme překročili další milník! A opět překročení nastalo díky příspěvku patrona/ky. Tentokrát je opředen/a tajemným vývojem. Ani my zatím nevíme, kdo to je a co si vybral/a za rostlinu či skupinu rostlin. Podělíme se tedy s vámi o tu mysteriózní chvíli napětí. Nejdříve nám totiž ta záhadná bytost fandila, pak přála ať se nám daří, a nakonec si vybrala patronát. Kdo je to? A čeho bude patronem/patronkou??? Snad se všichni brzy dozvíme…

Do konce sbírky trvá už jen 30 dní, přispělo nám 256 lidí.

Do dalšího milníku nám chybí 91 946 Kč.

Děkujeme všem přispěvatelům! A pojďme to společně dotáhnout…

BONUS ze zákulisí:

Abyste lépe věděli, na koho jste začali přispívat nyní a na koho dosud, tak vám jako bonus nabízíme k přečtení dvoudílný dvojrozhovor s Danou Holubovou a Alenou Lepší.

www.ucitseucit.cz/biologie/zajimavosti/fotograficky-atlas-rostlin-1

www.ucitseucit.cz/biologie/zajimavosti/fotograficky-atlas-rostlin-2

18. 6. 2023 22:56

Aktuální výstupy mediální kampaně

Vážení přispěvatelé, dne 6. června proběhla v Českých Budějovicích za účasti a podpory děkana Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Františka Váchy, tisková konference. Rádi bychom vás proto upozornili na vybrané aktuální výstupy v tisku, rozhlase a televizi. Různými způsoby představují veřejnosti projekt a mj. také poukazují na právě probíhající sbírku. Pokud vás některý zaujme, budeme rádi za sdílení nebo jiné šíření.

1. Článek v časopise Živa se jmenuje Připravujeme Fotografický atlas rostlin České republiky a najdete ho přímo uprostřed na straně XCVIII nebo si ho můžete stáhnout a přečíst v pdf verzi na webu Živy. 

2. Rozhovor s A. Lepší, P. Kouteckým a D. Průšou – Český rozhlas České Budějovice: Ostružiník Járy Cimrmana, jeřáb bezdězský a mnoho dalších rostlin představí ojedinělý fotografický atlas (budejovice.rozhlas.cz)

3. Český rozhlas Radiožurnál – Polední publicistika 6. 6. (radiozurnal.rozhlas.cz): Fotoatlas rostlin – záznam rozhovoru s editorkou, Alenou Lepší najdete v čase 15:45

4. Televize – krátká reportáž v Událostech Česká televize – Události v regionech 6. 6.: Desítky fotografů a botaniků sestavují vůbec největší atlas rostlin v Česku (ceskatelevize.cz) – reportáž v čase 22:21

5. Události jižní Čechy (facebook.com) 

Děkujeme vám!

5. 6. 2023 13:01

Zveřejnění pěti patronů

Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám představili našich pět patronů. Dva se jimi stali již před Donio sbírkou, další tři přispěli právě zde.

  1. Leoš Lippl (35 tis. Kč)
  2. Ortodoncie Smile Art (30 tis. Kč)
  3. Ladislav Kručinský (15 tis. Kč)
  4. Jana Möllerová (10 tis. Kč)
  5. František Vácha (10 tis. Kč)

Zde si můžete přečíst jejich podrobnější příběhy.

Leoš Lippl

Ještě před Donio sbírkou, hned po založení spolku Fotografující botanici, nás svojí podporou 15 tisíc Kč mile překvapil botanik, vedoucí i častý účastník botanických exkurzí, vedoucí přírodovědného kroužku, spoluorganizátor biologických soutěží (Zlatý list) a olympiád a kromě toho i dlouholetý člen výboru Jihočeské pobočky České botanické společnosti, Leoš Lippl. Pro patronát si bez váhání vybral svoji oblíbenou diviznu ozdobnou (Verbascum speciosum). Následně nás znovu překvapil, když přidal ještě částku 20 tis. Kč. Jsme zvědaví, jakou rostlinu si k patronátu ještě přibere.

Děkujeme Leoši!

-------------------------------------------------------------

Ortodoncie Smile Art

Před Donio sbírkou se nám podařilo díky Karolíně Bernátové a jejímu muži na rychlé nutné výdaje sjednat podporu českobudějovické firmy – ortodoncie Smile Art. Nám vyčarovala úsměv na rtech i bez rovnátek.

“Každý rok dáváme něco na charitu, tak proč by to letos nemohlo být na vás?”

Děkujeme Karolíno a Ladislave!

-------------------------------------------------------------

Ladislav Kručinský

Je prvním patronem v rámci Donia. 

Není bez zajímavosti, že nám byl až do dosažení čtvrtiny cílové částky zahalen tajemstvím. Ani jeho dcera, která mu o projektu řekla, netušila, jak velkoryse podporu pojal. Pak byla sama překvapená, že si nevybral kručinku, ale chmel.

A proč se nás rozhodl podpořit?

„Protože mám rád i v době Googlu a umělé inteligence klasické knihy a dovedu si představit, jaká práce a finanční nároky za tím stojí. A bylo mi jasné rovněž, že tento projekt nemůže být ziskový. Rozhodl jsem se, že „do toho vrazím důchod“.“

Při výběru rostliny, které by chtěl být patronem, rovněž neváhal.

"… rád bych z důvodu fandovství k našemu pivovaru (Heřmanický pivovar) měl patronát nad chmelem otáčivým (Humulus lupulus)."

Děkujeme Ladislave!

-------------------------------------------------------------

Jana Möllerová

Je naší první patronkou.

Je dlouholetou členkou České botanické společnosti, naposledy učila botaniku na lesnické fakultě České zemědělské univerzity (ČZU). Také působila v Ústavu krajinné ekologie ČSAV, ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV), Výzkumném ústavu včelařském a je autorkou mnoha článků na botany.cz. V rámci práce pro tyto webové stránky kdysi společně s Alenou Lepší a dalšími botaniky vymapovali rostliny na pražských nádražích.

Rozhodla se nám přispět částkou 10 tis. Kč.

A co říká na svůj patronát? "Díky rhizobiím mi jsou blízké nějaké ty Fabaceae."

Proto si vybrala být patronkou rodu hrachor.

Děkujeme Jano!

-------------------------------------------------------------

František Vácha

Děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (PřF JU) je muž činu. Spolu s Milanem Štechem, který je do tvorby atlasu zapojen jako konzultant, jsme mu  projekt představili. Kniha se mu líbila a sám nám nabídl, že může informaci o sbírce rozeslat všem zaměstnancům i studentům. To jsme ještě nečekali, jak velkoryse to pojme. Než e-mail s výzvou k podpoře rozeslal, sám šel příkladem a přispěl 10 tisíc Kč, čímž se stal patronem hvozdíků. Jeho oblíbenou rostlinou je totiž hvozdík pyšný (Dianthus superbus). Na jeho výzvu reagovalo bezprostředně po rozeslání minimálně 19 přispěvatelů. Navíc jsme díky jeho podpoře překonali kritický bod kampaně – přesáhli jsme čtvrtinu cílové částky a dosáhli rekordu denního počtu přispěvatelů.

Děkujeme Františku!

Dne 6. června 2023 budeme společně s panem děkanem pořádat v Českých Budějovicích tiskovou konferenci. Tak nám držte palce, ať se dostaneme do co nejvíce médií.

25. 5. 2023 12:30

Dosažení prvního milníku

Jupííí, už můžeme panu Karmáškovi zaplatit práci grafičky na vzorových stranách! A Alča může měsíc a půl pracovat na knize.

Děkujeme všem dosavadním 147 přispěvatelům za podporu. Díky vám všem jsme včera v odpoledních hodinách přesáhli první milník. Příspěvkem třetího patrona, který si vybral hvozdíky, jsme překonali čtvrtinu cílové částky, tj. 125 000 Kč! Vaše příspěvky se vám již nebudou vracet, ale od nynějška půjde částka, kterou se nám nakonec podaří vybrat, určitě na knihu. Nyní máme díky vám již 134 822 Kč.

Během sbírky se našli již tři patroni, které vám během příštího týdne postupně i s jejich vybranými rostlinami prozradíme. První z nich je i nám zatím zahalen tajemstvím, zbylé dva známe.

Dalších 18 z vás nám popřálo, ať se nám daří, 68 nám fandí, 25 z vás si přeje, aby už ta kniha byla, 12 z vás si vybralo jako odměnu pexesa, šest z vás si zvolilo příspěvek koruna na každý taxon. A 18ti z vás se zalíbila odměna, která slibuje, že opravdu nedostanete vůbec nic. 

Tak vzhůru do další fáze! K dosažení dalšího milníku nám chybí už jen 92 663 Kč.

Autoři fotografií: kosatec sibiřský (v knize bude rozlišován i kosatec krvavý) – L. Zdařil, vstavač vojenský – J. Lukavský, orlíček obecný – P. Veselý, křivatec český pravý – V. Nejeschleba, krtičník hlíznatý – R. J. Vašut, mák vlčí – A. Lepší

16. 5. 2023 14:46

Nová odměna

Vážení přispěvatelé,

přidali jsme jeden kus nové lákavé odměny…

12. 5. 2023 8:27

Odpovědi na tři nejčastější otázky

Vážení přispěvatelé, často se nás ptáte na tyto tři otázky:

  1. Proč si nelze vybrat knihu jako odměnu?
  2. Můžu přispět, i když nechci žádnou odměnu?
  3. Na co se peníze použijí, když se nevybere celá cílová částka?

Odpovědi jsme pro vás připravili a najdete je u našeho projektu v záložce Časté otázky hned nahoře pod čísly 1, 2 a 3.

https://www.donio.cz/fotoatlas-rostlin-kniha-pojdme-to-dotahnout

4. 5. 2023 10:59

Už jen desetkrát tolik :-)

Velmi děkujeme všem, co již podpořili naši veřejnou sbírku!
Už máme přes 50 000 Kč!
Stačí tedy jen desetkrát tolik a dosáhneme cílové částky :-)

Pokud nám chcete pomoci také s propagací sbírky, pomohlo by nám šířit toto:

Pomůžete nám dotáhnout KNIHU, která bude obsahovat fotografie všech českých rostlin?

Možnosti vaší pomoci jsou následující:

  1. finanční příspěvek na platformě Donio (již od 50 Kč),
  2. přeposílání a sdílení Donio sbírky, a to i lidem mimo botanickou komunitu,
  3. vytištění a šíření plakátků (na odkazu níže si stáhněte ten, co vás nejvíce zaujme) – školy, společenské prostory, nástěnky v obcích apod.,
  4. tipy na slavné osobnosti s pozitivním společenským vlivem, které bychom mohli požádat o sdílení (když se poštěstí, tak s krátkou video výzvou),
  5. zprostředkování kontaktu na vhodné médium pro šíření informací o knize a sbírce.

Máme už jen necelé 3 měsíce na nasbírání půl milionu Kč.

Děkujeme Vám!

PLAKÁTY ZDE:

KE STAŽENÍ – Fotoatlas rostlin (fotoatlas-rostlin.cz)

1. Proč si nelze vybrat knihu jako odměnu?

Knihu ještě zdaleka nemáme v ruce. I v případě, že seženeme na její tvorbu 5 milionů, bude ve fázi posledních korektur až za čtyři roky. Pokud se nám to ale nepodaří, budeme na ní pracovat dlouhá léta, takže ji teď nemůžeme nabízet. Její předprodej plánujeme nejdříve v roce 2027. Chceme ho zahájit až těsně před tiskem, abyste výtisk mohli mít v knihovně nejpozději půl roku od zakoupení.

2. Můžu přispět, i když nechci žádnou odměnu?

ANO, několik odměn je prakticky “bez odměny”. Na vyžádání jsme přidali i odměnu s jednoznačným názvem “Přispět bez odměny”. Všechny komerční projekty na Donio.cz jsou založeny na systému odměnového crowdfundingu. Proto na ně lze přispět jen prostřednictvím odměn. Některé z nich jsou ale jen "dobrý pocit” atp. U takových není požadována žádná adresa na doručení. Dobrý pocit Vám dorazí sám ihned po darování.

3. Na co se peníze použijí, když se nevybere celá cílová částka?

Nebojte se, vybrané peníze výrazně urychlí vznik knihy, i kdybychom cílové částky nedosáhli. Nebudeme hradit veškerou práci, kterou na knize vykonali spolupracovníci od roku 2018, ale tu, co udělají od nynějška. Při vybrání nižší částky máme promyšlené jasné priority, na co peníze použijeme, tzv. milníky. Budeme je zveřejňovat postupně, až jich dosáhneme. Když byly ve sbírce milníky vidět na jejím začátku, hodně lidí zmátly a nebyli si jisti, co je tedy cílem. Proto jsme je odstranili. Pro zájemce rozepisujeme zde: 1. Pokud dosáhneme 125 000 Kč (čtvrtiny cílové částky), peníze se již nebudou vracet přispěvatelům, ale Donio nám je odevzdá. My z nich zaplatíme v první řadě práci grafičky z nakladatelství Karmášek, která pomohla vytvořit vzorové strany. Je to jediná částka z veřejné sbírky, která hradí hotový produkt. Bez nich by se nám těžko spouštěla veřejná sbírka. Navíc je pan Karmášek tak laskav, že nám s proplacením faktury počká, až bude mít spolek peníze. Zároveň zbyde i na 80% úvazek editorky Aleny Lepší, která může od září 2023 začít měsíc a půl na knize intenzivně pracovat. 2. Pokud dosáhneme částky 227 485 Kč, tak se bude moct Alena knize věnovat až do konce roku 2023. 3. Pokud dosáhneme částky 328 413 Kč, tak se může editorka Dana Holubová zapojit do práce na 4 měsíce na 50% úvazek. 4. Pokud dosáhneme na částku 381 413 Kč, můžeme již sázet další části knihy. V plánu máme orchideje, zárazy nebo jeřáby. 5. Při částce 475 141 Kč můžeme odměnit ostatní spoluautory za 4 měsíce práce (další dva editory, garanty, konzultanty, grafiky, GIS specialistku). 6. Pokud nasbíráme částku celou, můžeme sázet další části knihy. Politici a sponzoři uvidí, že je o knihu opravdu zájem. Věříme, že díky tomu podpoří práci na knize v následujících letech.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Štědrý přispěvatel
10 000 Kč  •  26. 7. 2023 15:13
Baba Jaga
2 664 Kč  •  26. 7. 2023 14:28
Přispěla jsem už dříve, ale napadlo mě, že by nebylo špatné vybranou částku ještě trochu zaokrouhlit. Doufám, že to napadne víc lidí :-). Držím pěsti, ať se práce daří a ať se knížky brzy dočkáme!
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  26. 7. 2023 13:26
Dobrosrdečný přispěvatel
10 000 Kč  •  26. 7. 2023 13:26
Milý přispěvatel
500 Kč  •  26. 7. 2023 13:23
Milý přispěvatel
1 000 Kč  •  26. 7. 2023 12:27
Čert a Barbora
400 Kč  •  26. 7. 2023 11:01
Krásné fotky. Těšíme se!
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  26. 7. 2023 9:29
Velkorysý přispěvatel
1 000 Kč  •  26. 7. 2023 8:40
Součkovi+Čepelovi+Autratovi
10 001 Kč  •  26. 7. 2023 7:04
Babičce k nedožitým narozeninám - patronát nad tolijí, její oblíbenou rostlinou
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
10 000 Kč  •  26. 7. 2023 0:06
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  25. 7. 2023 22:35
Radek Fišer
1 000 Kč  •  25. 7. 2023 21:39
Díky za bohulibý projekt! Těším se na výsledek!
Jasmína
2 000 Kč  •  25. 7. 2023 20:58
Ať se daří!
Milý přispěvatel
2 000 Kč  •  25. 7. 2023 17:23
Milý přispěvatel
2 000 Kč  •  25. 7. 2023 16:54
Milý přispěvatel
200 Kč  •  25. 7. 2023 16:45
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
50 000 Kč  •  25. 7. 2023 16:43
Jiří Břach
50 Kč  •  25. 7. 2023 16:28
Skvělá práce a klobouk dolů ☺️👍🏻👏❤️, tesim se hrozne moc
Štědrý přispěvatel
1 000 Kč  •  25. 7. 2023 16:22
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  25. 7. 2023 16:15

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu