Moje narozeninová dobrovýzva pro srnčátkaz
od 7 dárců
Tato sbírka našla dostatek dárců.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Moje narozeninová dobrovýzva pro srnčátkaz
Proč Dobrovýzvu zakládám
Každoročně se účastním záchrany malých srnčat při senoseči, mám to ráda a když vidím v trávě to maličké bezbranné stvoření, srdce roztaje… Technika je moc velká pomoc a díky ní, je náš úspěch větší…
Každoročně zemře v České republice pod noži sekaček až 60 000 srnčat.
V období od května do začátku července rodí srny mláďata, která pak ukrývají před predátory ve vysoké trávě na loukách. V tomto období ale také dochází k sekání trávy velkými zemědělskými sekačkami. Srnčata před nimi nejsou schopna utéct, jejich instinktem je totiž přikrčit se k zemi. To má tragické následky. Sekačky srnčata usmrtí nebo poraní, a ta pak dlouze umírají v bolestech. Tím ale utrpení nekončí. Následuje srdcervoucí situace, kdy se plačící srna ještě několik dní vrací na louku a mládě zoufale hledá.
Srnčata mohou zachránit drony s termovizí
Řešením je louku těsně před sečením projít a srnčata šetrně odnést do bezpečí mimo sečenou plochu, kde je jejich máma zanedlouho najde. Srnčata, ležící ve vysoké trávě, jsou však pro procházející myslivce s dobrovolníky téměř neviditelná. Často se stane, že člověk stojí pak kroků od něj, ale srnče nevidí. To mohou změnit drony s termovizí. Ty srnčata lokalizují a myslivci s dobrovolníky pak přesně ví, kde se nachází.
Mláďata poté umístí do papírové nebo dřevěné krabice a vynesou mimo sečenou plochu k nejbližšímu lesu. Po dosečení louky jsou větši srnčata vypouštěna z krabic. Ta menší jsou vracena na místo původního zálehu, kde traktorista nechává kus neposečené trávy. Tam si je jejich máma bez problémů najde.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Peníze budou použity na nákup dronů. Jeden dron (značka DJI Mavic 3 Thermal, včetně nabíječky, extra baterií a zaškolení) totiž stojí 150 000 Kč. Čím více pěnez vybereme, tím více dronů nakoupíme a tím více srnčat zachráníme. Proto vás moc prosíme, přispějte a sdílejte tuto sbírku na svých sociálních sítích a ve facebookových skupinách
Ve spolku Stop sečení srnčat se již osmým rokem podílíme – ve spolupráci se zemědělci, myslivci a dalšími dobrovolníky – na záchraně srnčat. Někteří naši členové mají složené myslivecké zkoušky. Spolupracujeme s lokálními skupinami dobrovolníků napříč republikou. Jedná se o lidi se srdcem na správném místě, kteří už dále nechtějí nacházet na loukách rozsekaná srnčata. Nakoupené drony budou mezi tyto skupiny rozděleny tak, aby se nám podařilo zachránit co nejvíce mláďat, i další drobné zvěře. Budou se využívat opakovaně každou sezónu. Jednalo by se o lokální skupiny na jihu Čech, na Plzeňsku, Mladoboleslavsku a Kladensku. Dle počtu vybraných prostředků případně další.
Více informací o nás a našich aktivitách najdete na stopsecenisrncat.cz. Najdete zde i odkazy na facebookové lokální skupiny, ve kterých s dobrovolníky koordinujeme pomoc v terénu. Neváhejte se přidat! Přihlásit jako dobrovolník se můžete také do aplikace senoseč online.
Sbírku pořádáme ve spolupráci s poslankyní Klárou Kocmanovou, která se dlouhodobě zasazuje o zlepšení života zvířat v Česku. Nyní vyjednává na Ministerstvu zemědělství vznik dotačního programu, ze kterého by bylo do budoucna možné alespoň část nákladů na drony financovat.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
1 000 Kč • 21. 5. 2023 9:55
800 Kč • 18. 5. 2023 18:13
300 Kč • 12. 5. 2023 18:49
1 000 Kč • 12. 5. 2023 16:21
2 000 Kč • 1. 5. 2023 9:33
1 000 Kč • 1. 5. 2023 9:05
1 000 Kč • 1. 5. 2023 8:43
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.