OBLÉKNĚTE CÍSAŘOVY NOVÉ ŠATY – FESTIVAL OTEVŘENÉHO DIVADELNÍHO MYŠLENÍ
Dobrý pocit
Vstupenka na vybrané představení
Dopis za podporu
Polštář sametový
Procházka Karlín- Holešovice
Oběd v Grande vita
Představení festivalu
Císařovy nové šaty je festival otevřeného divadelního myšlení, který vzniká na počest profesora Jana Císaře, významného českého teatrologa, který se zabýval profesionálním i amatérským divadlem. Zemřel v roce 2021 a od té doby nám schází osobnost jeho formátu. Rádi bychom připomněli jeho otevřené divadelní myšlení formou festivalu.
Termín: 24.-26. ledna 2025, místo konání: Divadlo VILA Štvanice, Praha.
Na vzniku se podílí NIPOS, odborný útvar ARTAMA (Lenka Huláková), Divadlo VILA Štvanice, Geisslers Hofcomoedianten (Kateřina Bohadlová, Petr Hašek), Tygr v tísni (Marie Nováková, Kristián Kubák), VOSTO5 (Jiří Havelka), DAMU (Katedra teorie a kritiky) a Michal Zahálka. Oslovila jsem ke spolupráci také Nadaci Život umělce.
Festival nabídne šest inscenací, které s profesorem Císařem souzní nebo vzniknou přímo na jeho počest. Ke každé inscenaci bude také vstupní dramaturgický úvod a po představení proběhne diskuse o viděném. Bohužel jde o první ročník akce, tzv. nultý, který nemá šanci získat grant na MK ČR. Zkusila jsem také Prahu 7, protože tam se festival uskuteční v Divadle VILA Štvanice. Ale to bohužel neprošlo, protože já sama bydlím na Praze 8… hned vedle. To je důvod, proč jsem se uchýlila k tomuto kroku. Ráda bych získala peníze pro divadla, která se zapojí do prvního ročníku festivalu. Potřebuju 18 700 Kč na honoráře a dopravu souborů. Pokud získám víc peněz, zaplatím také divadelní odborníky, kteří mi v tuto chvíli přislíbili účast zadarmo z lásky k panu profesorovi, v jednom případě také z lásky ke mně.
Pokud někdo neznáte profesora Jana Císaře, dovoluji si půjčit kousek textu o něm z Databáze Českého amatérského divadla. Pokud by Vás zajímal víc, můžete hledat informace zde: www.amaterskedivadlo.cz
Prof. PhDr. Jan Císař, CSc.
(Hradec Králové, 28. 1. 1932 – Unhošť, 14. 4. 2021)
Pokud bychom chtěli pro osobnost prof. Jana Císaře hledat příměr, který by charakterizoval její význam pro české divadlo, na výběr bychom mnoho neměli. Patří totiž – na příklad vedle prof. Jaroslava Vostrého – k absolutní špičce tohoto oboru. Sám byl studentem legendárního dramaturga Národního divadla prof. Františka Gőtze, jehož s úctou ve svých vzpomínkách nazývá „dramaturgissimem" a od něhož získal mj. i komplexnost a preciznost svého divadelního názoru. Jan Císař po desetiletí vytváří moderní a nejen kritickou podobu divadelního myšlení. Jeho teoretické a divadelně-kritické publikace či eseje reflektují cesty a proměny tohoto oboru už více než šedesát let.
Jan Císař je přední český divadelní pedagog, historik, teoretik, kritik a publicista. Narodil se na královéhradeckém Pražském předměstí do rodiny právníka. Klasické gymnázium studoval v Hradci Králové na Rašínově, dnešním Tylově gymnáziu. Divadlo ho zajímalo už za studentských let, kdy byl spolu se svými vrstevníky a spolužáky (mezi něž patřili např. i budoucí herci Ivan Palec či Luděk Munzar) členem studentského divadelního souboru Mladá scéna. Spolupracoval i s legendární královéhradeckou Lidovou operou, psal dokonce kritiky na inscenace tehdejšího Krajského oblastního divadla v Hradci Králové.
Absolvoval studium divadelní vědy na pražské DAMU (1955), tehdy spolu s dalšími, dnes významnými divadelními teoretiky a kritiky, kromě zmíněného prof. Vostrého např. s Leošem Suchařípou, Zdeňkem Hořínkem a dalšími. Jeho souputníkem v kritickém a teoretickém myšlení i přítelem a spolupracovníkem byl mimořádný český semiolog Ivo Osolsobě. Na DAMU poté působil jako vědecký aspirant a od roku 1965 jako odborný asistent. Koncem padesátých let a v průběhu let šedesátých, tedy v době politického „tání“, jak i sám ve svých vzpomínkách připomíná tento známý Erenburgův výrok, se pohyboval uprostřed nadějného kulturního kvasu, který v českém divadle prosazovali např. Alfréd Radok či Otomar Krejča. Ostatně režijními postupy Alfréda Radoka byl doslova uhranut už jako student gymnázia. V Praze tenkrát viděl jeho inscenaci Lehárovy operety Veselá vdova, která ho oslnila – a v jeho duši vyvolala „těžký šok“. Sám vzpomíná, že to byl „Neuvěřitelný zážitek, něco úžasného! Fascinace na jedné straně zdrcující, na druhé oslňující – zdrcující proto, že jsem si neuměl představit, že takové divadlo může vůbec existovat."
Komu pomůžeme?
Pomůžete uskutečnit akci, která má možnost vzniknout a pokračovat. CÍSAŘOVY NOVÉ ŠATY – festival, který by mohl mít tradici, vždy na konci ledna, kolem narozenin Jana Císaře. Nyní termín vychází na 24.-26. ledna 2025. Pomůžete také mně, protože divadla už jsem domluvila.
Součástí bude také diskuse Fenomén Císař – s přizvanými divadelními odborníky.
Program festivalu Císařovy nové šaty, 24.-26. ledna 2025:
PÁTEK 24. 1.
18:00 zahájení
18:30 diskuse Fenomén Císař
19:30 dramaturgický úvod
20:00 LÁHOR/Soundsystem s inscenací Perfektní den
21:30 diskuse o viděném
SOBOTA 25. 1.
13:00 dramaturgický úvod
14:00 Naivní divadlo Liberec s inscenací Červený balónek
15:15 diskuse o viděném
17:30 dramaturgický úvod
18:00 Frgál na nitkách, Brno s inscenací Maryška (premiéra)
19:00 Hana Voříšková, Choceň s inscenací JABKA (premiéra)
20:00 Bažantova loutkářská družina s inscenací Maryša Vávrová (premiéra)
21:00 diskuse o viděném
NEDĚLE 26. 1.
10:30 dramaturgický úvod
11:00 Geisslers Hofcomoedianten s inscenací Zelenavý ptáček
13:00 diskuse o viděném
Na co konkrétně budou finance použity?
Peníze půjdou na honorář za inscenaci ČERVENÝ BALONEK, Naivní divadlo Liberec, který přislíbil účast na festivalu Císařovy nové šaty a bude hrát v sobotu 25. ledna ve 14. 00.
Dále půjdou peníze na dopravu souboru LÁHOR/SOUNDSYSTEM, který zahraje inscenaci PERFEKTNÍ DEN 24. ledna 2024.
Peníze půjdou také na dopravu souboru FRGÁL NA NITKÁCH, který přiveze z Brna inscenaci MARYŠKA. Půjde o premiéru.
Peníze půjdou na dopravu pro Hanu Voříškovou, která přímo na počest profesora Jana Císaře vymýšlí inscenací O JABKÁCH. Profesor Jan Císař totiž chtěl napsat studii o jablkách na scéně.
Peníze půjdou na doprava pro soubor BAŽANTOVA LOUTKÁŘSKÁ DRUŽINA s inscenací MARYŠA VÁVROVÁ, která také vzniká na počest profesora Císaře.
Také část peněz půjde na tisk plakátů.
Když se vybere výší částka než 20 000 Kč, zaplatím také odborníky, kteří přijedou na akci buď jako lektoři dramaturgických úvodů k inscenaci, nebo jako moderátoři diskusí, např. Alena Zemančíková, Jiří Havelka, René Levínský, Michal Zahálka, Vít Peřina, Jan a Jitka Šotkovští
Ráda bych také zaplatila Evu Filipovou, která nyní dělá grafiku z lásky k umění.
Když se vybere vyšší částka než 30 000 Kč. Pozvu vybrané divadelníky na diskusi fenomén Císař (J. A. Pitínský, David Radok).
Pokud se vybere vyšší částku než 33 000 Kč – mohla bych zaplatit nájem prostor (Divadlo VILA Štvanice).
Pokud ještě vyšší částka než 43 000 Kč domluvím profi nafocení akce
Pokud ještě vyšší částka než 50 000 Kč – domluvím profi natáčení akce pro možnost prezentace nultého ročníku
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
500 Kč • 4. 12. 2024 15:40
800 Kč • 4. 12. 2024 13:28
500 Kč • 4. 12. 2024 11:43
300 Kč • 3. 12. 2024 22:31
600 Kč • 3. 12. 2024 20:01
500 Kč • 3. 12. 2024 11:08
200 Kč • 3. 12. 2024 0:15
800 Kč • 2. 12. 2024 20:54
1 000 Kč • 2. 12. 2024 15:14
100 Kč • 2. 12. 2024 14:24
500 Kč • 2. 12. 2024 10:35
400 Kč • 1. 12. 2024 23:46
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.