Sbírka ukončena:

Život se změní ve vteřině! Centrum Paraple pomáhá lidem s poškozením míchy

Vybráno 0 Kč 500 Kč
od 1 dárce
 -
1 dárce
Celkem se zapojilo
500 Kč
Průměrná výše daru
500 Kč
Nejvyšší dar
567 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Život se změní ve vteřině! Centrum Paraple pomáhá lidem s poškozením míchy

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Centrum Paraple
Datum přidání
27. 5. 2021

V Centru Paraple zažíváme mnoho příběhů a všechny většinou spojuje touha na sobě pracovat a něco změnit. Tím nejčastějším cílem bývá samostatnost, které může dosáhnout kdokoliv, i když někdy za cenu každodenní pomoci osobních asistentů, nebo jiných pečujících osob. Na svých cílech pracují klienti během třítýdenního sociálně rehabilitačního pobytu, který mohou čerpat i opakovaně. 

Sledujte s námi slavnostní zakončení Běhu pro Paraple:

Příběhy, které pomáháme měnit k lepšímu

Štěpánka 46 let

Prodělala jsem zánět míchy. Byly kolem toho různé spekulace – přechozená chřipka, nějaká infekce atd., ale nakonec se doktoři, po rozboru mozkomíšního moku, přiklonili právě k zánětu míchy. Občas mě přepadly šílené bolesti zad, ze kterých mě braly i křeče do rukou. Byla jsem s tím  u doktora, ale ubírali se typickým směrem – trochu křivá záda, možná skřípnutý nerv… Napsali mi rehabilitace. Pak jednou tahle hrozná bolest přišla znovu, ale tentokrát neodezněla. Naopak se začala prudce zhoršovat. S tátou jsme jeli do nemocnice na pohotovost. Tam mi znovu řekli, že to bude „něco“ skřípnutého v zádech, udělali mi rentgen, kde nic nebylo a poslali mě domů. Ani si moc nepamatuju, jak jsme se dostali domů, ale už mi musel hodně pomáhat táta. Lehla jsem si a bylo hotovo. Ochrnula jsem v podstatě během jednoho odpoledne.

Petr 40 let

V roce 2003 se mi stala autonehoda. V té době jsem pracoval, ale zároveň ještě chodil do školy. Jednou v noci jsme jeli s kamarády ze zábavy. Řídil kluk, který sice neměl moc zkušeností, ale myslel si, že je Fittipaldi. To není dobrá kombinace. Nezvládnul zatáčku a čelně to napálil do stromu. V autě jsme byli čtyři. Já jsem seděl vzadu, nepřipoutaný. V podstatě jsme měli štěstí, protože něco vážného se stalo jen mně. Kluci vepředu nemohli dělat vůbec nic. Kluk vedle mě byl v totálním šoku, ale jediný pohyblivý.
Vystoupil z auta, vyndal telefon, ale se záchrankou jsem musel komunikovat já. Byla smůla, že bylo špatné počasí. Jinak by mě asi transportovali letecky do Prahy. Takhle mě sanitka odvezla do okresní nemocnice. Paní doktorka bohužel až po několika hodinách uznala, že ani ona ani ta nemocnice nejsou prostě na takovéto trauma zařízeni. Byly to bohužel hodiny, které rozhodovaly o lecčems. Teprve po nějaké době mě převezli na Homolku…

Tonda 38

Bylo mi 18 let, když se mi život obrátil naruby. S kamarády jsem tehdy jednoho teplého letního večera užíval rozlučkový večírek před odjezdem do zahraničí. Idylku bezstarostného okamžiku ale už o pár chvil později vystřídalo zoufalství a bezmoc. Stejně jako moji kamarádi jsem skočil šipku do vody. Špatně jsem ale sklopil hlavu a při nárazu o hladinu jsem si zlomil krční obratel C5. Od té doby jsem na vozíku. Už je to dvacet let, co se mi život obrátil vzhůru nohama. Ze začátku jsem zažíval pocity šílenství. Musíte se s tím ale postupně naučit žít, protože vám nic jiného nezbývá!

Libor 49

Téměř 20 let jsem byl součástí hasičského záchranného sboru. Před necelými pěti lety při výcviku v Teplických skalách se mi podařilo nešťastně spadnout. Zlomil jsem si obratle a poškodil míchu. V současnosti je ze mě kvadruplegik. To znamená, že mám ochrnuté nohy a ruce. Život se mi změnil během okamžiku. Najednou nemůžete dělat 80 procent věcí, na které jste byl zvyklý. Zůstane jen to, že jste odkázán na pomoc druhých. Nedojdete si na záchod, neotočíte se v posteli. Musí vám někdo pomoci do vozíku a tak dále. 

Honza 68

Už jsem na vozejku čtyřicet let. Dělal jsem u horské služby, urvalo se lano na lanovce. Ten den byl divný, bylo pět dní do Vánoc a ve stejný den, skoro ve stejný čas, měl nehodu i můj táta.

Adriana 40

Měla jsem nehodu na motorce při společné vyjížďce se svým manželem. V zatáčce jsme položila motorku – asi rychlost. Bohužel jsem díky úrazu přišla o manžela, i když jsme spolu byli přes 10 let, měli jsme stejné záliby a byl mým přítelem. Neustál to. 

Náš příběh

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků (nyní zapsaný spolek Česká asociace paraplegiků – CZEPA). Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují.

Na co budou peníze ze sbírky použity?

Darované finanční prostředky využíváme k financování přímých služeb, pomoci a péči o naše klienty s poškozením míchy.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
500 Kč  •  29. 5. 2021 18:36

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat