Zachraňte Diovi koně!
z 250 000 Kč
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Zachraňte Diovi koně!
Dobrý pocit
Pomohl jsem.
Krétští koně jsou magnetičtí.
Už koníček pádí!
Krétská dieta je vyhlášená!
Olivový olej z Kréty je nej! A co teprv z oliv hnojených koňským trusem…
Přijeďte si užít Krétu na koňském hřbetě!
Představení projektu
Jsme archeologové, zkoumáme kosti a staré hrnce a založili jsme centrum na záchranu krétského koně. To nedává smysl… Ale jen na první pohled. Naše aktivity se soustřeďují hlavně na Krétu, kde jsme začali zkoumat dlouhodobý vztah lidí a krajiny, ale také specifických koní, kteří se zde vyvinuli ve velmi tvrdých podmínkách. Jedná se o velice starobylé plemeno, které si nese genetickou výbavu sahající až do doby bronzové,tedy více než 4000 let zpět a do období, kdy Kréta byla součástí arabského světa v 9. a 10. století. Bohužel do chovu koní a chování lidí v krajině brutálně zasáhl turistický ruch a kaskáda ekonomických krizí. Byla přerušena kontinuita tradičních znalostí nutných pro úspěšný chov koní, mul a oslů, i jejich výcvik. Dnes už jenom několik desítek majitelů se snaží udržet chov těchto koníků bez odborné pomoci, izolovaní od mezinárodní hippologické a jezdecké veřejnosti. Mnoho z nic si neví se svými čtyřnohými kamarády rady, mnoho z nich nedokáže udržet krok s finanční náročností péče o tato nádherná zvířata. Jsou i tací, kteří si vystačí s hrubostí a násilím. Je problém sehnat specializovaného veterináře, základní vhodné pomůcky, léky, doplňky stravy, ale i třeba obyčejné slušné seno. Proto mnoho z koní na ostrově žije v naprosto nevhodných podmínkách, byl velmi výrazně omezen chov i jejich reprodukce.
Náš projekt si klade tři hlavní bezprostřední cíle a jeden „skoro-sen“:
1) prakticky pomoci koním, kteří jsou dnes v ohrožení, žijí v nevhodných podmínkách, trpí fyzicky a psychicky,
2) pomoci majitelům, kteří potřebují informace, vzdělání, vhodné pomůcky, specializovanou veterinární péči pro své svěřence, moderní krmiva a pomoc se systematickým odchovem nové generace koní,
3) stabilizovat chov krétského koně, který byl již v roce 1895 vyhlášen specifickým lokálním plemenem, byl zakázán jeho vývoz a křížení, ale moderní společnost jej téměř zdecimovala.
4) Dalším krokem bude (pokud se podaří první tři) založit klinitu celostní péče o koňovité.
Projekt jsme zahájili v roce 2020. Našli jsme místo a ochotné místní farmáře, kteří poskytli prostor a každodenní péči, začali jsme organizovat přednášky, kliniky, objíždíme ostrov, mapujeme situaci, pomáháme, kde je třeba. Za naše aktivity jsme obdrželi dvě ocenění: Heritage Award 2021, kterou uděluje Evropská archeologická asociace a Cenu Karla Absolona „Zlatý mamut“ v roce 2023.
Projekt se rozrostl tak, že bylo nutné formalizovat naše aktivity, a tak jsme založili Institut kulturně-přírodního dědictví, z.ú., který se mimo jiné stará o letité olivovníky, krétský skot a další specifika krétské krajiny. Součástí tohoto institutu je také Cetrum pro záchranu, studium a horsemanship krétského koně. Toto centrum bylo zaevidováno v ČR, ale základna na Krétě se nachází v obci Kentri u Ierapetry v jihovýchodní části ostrova. Každý nás může navštívit, nebo třeba i pomoci.
Naše aktivity stojí hlavně na dobrovolné pomoci. Máme pomoc genetiků z VETUNI Brno, chovatelů NH Kladruby nad Labem, Masarykovy univerzity. Ale všechno nejde utáhnout z vlastní kapsy a nezištné pomoci nadšených odborníků a veřejnosti. Potřebujeme pomoc, aby pomoc, kterou poskytujeme byla co nejúčinější, aby projekt skutečně dlouhodobě dokázal podporovat chov koní na ostrově, kde se podle pověsti narodil samotný Zeus, také mytický chovatel koní. Pokud nepomůžeme teď, krétský mimochodník vymře.
Projekt je také postupně schopen produkovat prostředky (lekce jízdy na koni, kliniky a semináře, kopytní péče, publikační aktivity apod.), což se už v menší míře děje. Usilujeme také o různé granty a již máme nějaké „zářezy na pažbě.“
Mohli bychom psát o našem projektu nekonečné stránky se spoustu smutných nebo naopak velmi optimistických detailů. Naše aktivity je možné monitorovat na sociálních sítích:
Youtube: https://www.youtube.com/@cretanhorse1869/videos
Instagram: https://www.instagram.com/cretanhorse/
Twitter: https://twitter.com/JaklovaVera
Soundcloud: https://soundcloud.com/vera-klontza
Kdo za projektem stojí?
Základ našich aktivit tvoří čtyři „desperados“:
1. Věra: Od mala miluji koně a mojí profesionální specilizací je archeologie koní, tedy výzkum vývoje tolik specifického mezidruhového vztahu jakým je pouto mezi koněm a člověkem. Jsem pravidelným přispěvatelem časopisu Jezdectví, kde jsem opakovaně psala o krétských koních.
2. Manolis: Jsem Kréťan a zabývám se ochranou tradiční, historické krajiny a lidí v ní. Kréťané po tisíce let udržovali rovnováhu mezi tím, co si z přírody brali a co do ní vraceli. Tento vztah dnes nemilostrdně lidviduje bezcitná snaha získat z krajiny, z přírodních zdrojů, z lidí i zvířat samotných okamžitý maximální zisk bez ohledu na to, co všechno bude nenávratně zničeno, zlikvidováno, usmrceno.
3. Yiorgos: Také jsem Kréťan,vystudovaný psycholog, ale živím se jako rolník. Pečuji o staré olivovníky. některé stromy mají i několik tisícovek let. Zpracovávám olivy tradičními způsoby a vím, že to jde. Jsem rovněž aktivista. Najdete mě všude, kde je třeba chránit krajinu nebo památky před bezohledností současné společnosti.
4. Michalis: I já jsem z Kréty. V naší rodině jsme měli koně, co si pamatuji a co si pamatovali můj otec a děda. Neváhal jsem ani minutu a poskytl jsem prostory své farmy Centru na záchranu krétského koně. Bez naší pomoci bude za pár let tento veselý společník a houževnatý pomocník minulostí.
Na co vybrané peníze použijeme?
První položkou je veterinární péče koní, kterých jsme se ujali, jejich očkování, úprava kopyt, odčervení, prohlídky a základní zákroky. Prozatím se bezprostředně staráme o pět koní (Vagia, Maya, Piratou, Hera a Manos) a dalších zhruba 10 bylo umístěno do náhradních domovů. Na Krétě nejsou specialisté, musíme je přivézt z ČR. Všichni jsou ochotní přijet za své, ale budou potřeba léky, pomůcky, jejich zaslání nebo převoz, doprava po ostrově. Musíme vytvořit lékárničky první pomoci. Předkládáme rozpočet na jednoho koně za rok:
Pasta na odčervení – 700Kč
Zubní ošetření – 500Kč
Očkovací látky – 1500Kč
Repelent – 500Kč
Vitamíny, šampony, kloubní výživy apod. – 1000Kč
Kopytní péče – 2000Kč
Celkem 6200kč x 15 = 93000Kč
Další nutností je nákup speciální vyvážené stravy, která není na Krétě dostupná a někteří koně jsou tak zubožení, že ji rozhodně okamžitě potřebují. Z důvodů neznalosti a nedostatku vhodných krmiv jsou koně často krmeni odpadem z domácnosti nebo krmnými směsemi pro slepice… Bude třeba dovést různé bylinné směsy, řepné řízky, vitamíny a minerály. Počítáme s přilepšením nad místní standart 7000Kč ročně na koně, tedy 105000Kč celkem.
Dalším nutnou strukturou je vybudování kruhové ohrady, která bude sloužit jako základní prvek výcviku koní i edukace jejich majitelů. Ohradu opět vybudujeme za přispění dobrovolníků, ale nějaký materiál bude třeba, aby chvíli vydržela a byla bezpečná pro koně i lidi. Ohradu vytvoříme z dřevěných kůlů a palet, povrch bude vysypaný pískem. Palety máme, 9m3 písku, který potřebujeme stojí ca 250Eur a dřevěné kůly (ca 20) přibližně 750Eur. Další drobný materiál (latě, šrouby, hřebíky, panty, osobní nástroje) a transport materiálu navýší cenu zhruba na 50000Kč.
Suma-sumárum: 250000Kč představuje aktuální potřebu aktivit směřujícím k záchraně krétského koně.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
200 Kč • 14. 8. 2023 14:55
500 Kč • 6. 8. 2023 15:37
100 Kč • 3. 8. 2023 8:23
100 Kč • 2. 8. 2023 13:52
3 000 Kč • 2. 8. 2023 10:24
100 Kč • 1. 8. 2023 15:16
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.