Dobrovýzva ukončena:

Orienťáci orienťákům: Pomozme Lučným jezdit znovu na závody

Vybráno 0 Kč 5 834 Kč
25 000 Kč
Orienťáci orienťákům: Pomozme Lučným jezdit znovu na závody
9 dárců
Celkem se zapojilo
648,22 Kč
Průměrná výše daru
1 234 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Orienťáci orienťákům: Pomozme Lučným jezdit znovu na závody

Autor
Pavel a Magda Kurfürstovi, FS Praha
Datum přidání
11. 6. 2022

Proč Dobrovýzvu zakládám

Na závod oblastního žebříčku v orientačním běhu Pražské a Středočeské oblasti do Ondřejova v neděli 12. června 2022 přijela autem naprostá většina z více než 800 účastníků. Možná si jen těžko dokážete představit, jaké to je, když se na orienťák dopravit nemůžete.

To je bohužel již více než půl roku mrzutá realita pro naše kamarády, kteří o auto přišli při autonehodě cestou na závody v trail-o v Praze na podzim minulého roku. 

Pojďme společně přispět Milanovi a Martině na brzký návrat k orienťáku!


Představení sbírky

Jmenuji se Milan, od dětství se potýkám s progresivní svalovou dystrofií. Momentálně jsem ve stavu, kdy se pohybuji jen na invalidním vozíku a jsem závislý na pomoci jiné osoby, pečuje o mne moje manželka. Koncem minulého roku jsme měli autonehodu, při které jsme přišli o auto. Pro nás nezbytná „věc“ bez které se neobejdeme, protože jsme se autem přepravovali, dá se říct všude. Potřebujeme tedy koupit auto, na kterém bude následně provedena úprava pro převoz osoby na vozíku, abychom byli zase mobilnější. Chybí nám však část peněz na koupi i úpravu (přestavbu) a proto píšu tenhle svůj příběh s tím, že by nám mohla sbírka pomoci.

Co nám o sobě můžeš říct?

Progresivní svalová dystrofie je nemilosrdné onemocnění, při kterém se mění svaly ve vazivo a tukovou tkáň,  s postupným věkem tělo stále oslabuje a většina lidí s tímto onemocněním se časem pohybuje na invalidním vozíku. Člověk s touhle nemocí se musí neustále přizpůsobovat tomu, co mu dystrofie ještě dovolí. U mne se nemoc projevila v pěti letech, kdy jsem začal zakopávat a padat na zem, po diagnostikovaném vyšetření jsem začal jezdit do lázní a rehabilitovat, aby se zmírnila progrese. Dětství jsem však prožil ještě v dobré kondici. Větší progrese nastala kolem dvaceti let, měl jsem problémy hlavně s chůzí, výdrž se postupně zkracovala až na „už jen“ pár kroků. Protože jsem moc daleko neušel, rozhodl jsem se udělat si řidičský průkaz v autoškole pro zdravotně postižné a poté jsem si pořídil auto s úpravou na ruční řízení, abych se podíval i dál a neseděl jen doma. Bylo to fajn, řízení mě bavilo a navštěvoval jsem se s kamarády dál vzdálených, jezdil do lázní a navštěvoval místa, kde jsem se předtím nedostal. Ve třiceti to však bylo s pohybem stále horší a nezbylo nic jiného, než si pořídit elektrický invalidní vozík, bez kterého se již neobejdu. S vozíkem přibyly i další možnosti a volnočasové aktivity, jezdil jsem na rekondiční pobyty se spolkem Apropo a přišly i nabídky na vhodné sporty k mému postižení. Oblíbil jsem si Bocciu a Orientační závody pro hendikepované, kterým se doposud věnuji a na kterých mi asistuje manželka. Soutěžím za Sportovní klub vozíčkářů Praha, který nás finančně podporuje, i díky tomu jsme navštívili hodně míst, na kterých se konaly orientační závody, nejen v naší vlasti ale i v zahraničí. Nehodou prozatím vše skončilo, s novým a speciálně upraveným autem bychom se však chtěli navrátit k aktivnímu životu, na který jsme byli zvyklí a „nesedět“ jen doma…

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Touto cestou bych vás chtěl poprosit o finanční pomoc, která bude využita ke koupi většího automobilu vhodného pro přestavbu.  

Když by se náhodou vybralo více, využiji peníze na úpravu auta, případně i na další kompenzační pomůcky (které nejsou hrazeny pojišťovnou) k usnadnění mého zdravotního stavu.

Děkujeme všem dárcům za jakýkoliv finanční příspěvek.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  21. 6. 2022 12:29
Štědrý dárce
500 Kč  •  14. 6. 2022 10:37
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  14. 6. 2022 9:51
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  13. 6. 2022 13:21
DobroDárce
500 Kč  •  13. 6. 2022 8:51
orienťačka
1 234 Kč  •  12. 6. 2022 18:47
Držím pěsti, ať můžete brzy zase na mapu.
Laskavý dárce
100 Kč  •  12. 6. 2022 17:26
Milý dárce
500 Kč  •  12. 6. 2022 15:38
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  11. 6. 2022 23:47

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.