Podpořte seriál rozhovorů s předními českými vědci a vědkyněmi
z 200 000 Kč
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Podpořte seriál rozhovorů s předními českými vědci a vědkyněmi
Jsem velmi pro vědu!
Stáhněte si autorský obrázek Marie Michopulu Univerzální mudrlant/-ka
Staňte se nositelkou či nositelem nového titulu se zkratkou ROA
Tričko Vítejte v Mudrlandu
Účast na workshopu publicistického psaní. Naučím vás napsat chytrou glosu
Plakát s grafikou Marie Michopulu „Vítejte v Mudrlandu“
Luxusní mikina s kapucí s motivem „pacmana“ a heslem Vítejte v Mudrlandu
Soukromý workshop publicistického psaní: naučím vás napsat glosu
Jsem mecenášem nebo mecenáškou společenských a humanitních věd
Hrnek s motivem Univerzální mudrlant
Hrnek s motivem Univerzální mudrlantka
Setkání s autorkou, káva a drncání kočárem po pražském Karlíně
Velkoformátový print fotografie Marie Michopulu ze série Let There Be Light
Představení projektu
Palestinsko-izraelský konflikt by vyřešili během týdne. Ukrajinskému generálovi Zálužnému by poradili, jak na ofenzivu proti ruskému agresorovi. Vědí, kdo by měl kandidovat v amerických prezidentských volbách, je jim zřejmé, co čeká západní civilizaci (průšvih), i jak je na tom mladá generace (špatně). Mají názor na vakcíny, inflaci, pěstují domácí jazykozpyt i filmovou kritiku. Poznali, „jak se věci mají“ a že „tohle nemá cenu studovat, tím se neuživíš“.
Přesto jim, univerzálním odborníkům, pořád nikdo nevolá. A tak jsou na své obrodné dílo sami. S výkladem tisíciletého smyslu českých dějin, dekolonizací ani komentáři k rozpočtu jim prostě nikdo nepomůže.
Nebo že by…?
Čeští vědci a vědkyně ze společenských a humanitních oborů, kteří se studiu komplexních témat věnují léta, absolvovali zahraniční stáže, přečetli kvanta knih a přečkali desítky odborných hádek, by to často milerádi udělali. Dokonce to dělají – v médiích i na vlastní pěst. Ovšem v továrním řevu na způsob „a na co to jé, tajdleta sociologié?!“, často z tzv. elitních kruhů, se těžko prosazuje, zvlášť, když je člověku jedovaté bonmotérství z duše protivné. I proto se, mimochodem, skoro každého čtvrt roku ocitají v defenzivě. Co takové postavení znamená pro vědu napříč disciplínami, jsme viděli naposledy během pandemie. Nebyl to pěkný pohled.
Rozhodla jsem se to změnit. Ne, nepřevychovám lidi, které ve skutečnosti dávno nic nezajímá. Ráda bych upozornila na to, že pohrdání vzděláním není normální, a taky by nás mohlo vyjít draho. Ráda bych se ovšem vymezila co nejpříjemnějším způsobem: budu vám pravidelně představovat osobnosti, s nimiž je čirá radost něco nevědět.
Do první části plánované – a ideálně nekonečné – série rozhovorů jsem přizvala expertky a experty, s nimiž budu řešit třeba toto:
Na jakých datech jim sedí český stát, a proto se těžko dobereme způsobů – například – jak zajistit udržitelnost veřejného zdravotnictví. Probereme stav české veřejné debaty a co nás její současná podoba stojí. Budeme zkoumat podstatu dezinformací a jejich podobnost s mýty. Probereme praxi takzvaného dobrého sporu. Popovídáme si o egyptologických výzkumech v Abúsíru, o českých vztazích ke světovým mocnostem a takzvaných malých oborech, projdeme si českou hospodářskou stopu v Africe nebo třeba roli jazyka ve službě politiky a proměnách společenských norem. Naťukneme, co se může stát, když se včas nezačneme zabývat vlivem umělé inteligence na trh práce, ale třeba i to, co naši společnost stojí výsměch vzdělanosti – jestli se náhodou nejedná o svébytný historický fenomén.
Začneme známými jmény. Můj výběr není systémový, ale je v něm záměr.
EKONOMIE: Štěpán Jurajda
SOCIOLOGIE: Daniel Prokop
FILOSOFIE: Alice Koubová
RELIGIONISTIKA: Jan A. Kozák
LINGVISTIKA: Jan Bičovský
POLITOLOGIE: Zora Hesová
SOCIOLOGIE PODRUHÉ: Dawn Norris
ETNOLOGIE: Markéta Křížová
HISTORIE A MEDIÁLNÍ STUDIA: Michal Stehlík a Martin Groman
SINOLOGIE: Olga Lomová
GLOBÁLNÍ STUDIA: Jan Koura
EGYPTOLOGIE: Jiří Janák
…další hosté jsou v jednání
PŘÍRODOVĚDNÝ BONUS – o symbiotických vztazích mezi vědními disciplínami i intelektuálních haváriích velkých duchů bude uvažovat biochemik Jan Konvalinka, o patnáctileté zkušenosti s vyvracením pavědeckých blábolů se podělí legendární YouTuber s milionem odběratelů Thunderf00t alias chemik Philip Mason.
Kdo za projektem stojí?
Jmenuji se Zuzana Válková a jsem novinářka na volné noze (což je též eufemismus pro péči o pětiměsíční dcerku). Posledních 10 let se více či méně systematicky věnuji rozhovorům s českými i zahraničními vědci a poslední dvě léta pro ně pořádám workshopy publicistického psaní, protože chci posilovat jejich hlas ve veřejném prostoru. Snažím se sledovat aktuální produkci non-fiction literatury na anglofonním trhu a píšu o ní eseje, články i glosy.
Nedělám to proto, že bych měla pocit, že beze mě se tahle docela náročná disciplína neobejde. Naopak, jsem neustále připravená na blamáž. Jen jsem v životě neobjevila lepší způsob, jak trávit čas, než potkávat se s lidmi, kteří toho spoustu vědí, a když o tom, co znají, vyprávějí, tak člověk lituje, že s nimi nemá dvojdomek.
S každým dalším rozhovorem je mi jasnější, čemu nerozumím, co jsem nečetla, nebo o čem jsem ještě nepřemýšlela. Nuda je ovšem vyloučená. A s ní i pocit, že mám mentálně hotovo. Je to skvělé. Návykové. Dělám, co umím, abych nadšení „svých“ vědců poslala dál. Pokud vám svět připadá taky tak báječně složitý, píšu právě pro vás.
Na co vybrané peníze použijeme?
Od ledna roku 2024 vám na svém kanále na Forendors jednou týdně nabídnu velký rozhovor s vědcem či vědkyní, kteří mohou zásadním způsobem obohatit veřejnou debatu. Prvních 15 rozhovorů bude zdarma. Doplním je i o starší rozhovory, které jsem už pořídila, a neměly by podle mě zapadnout. Začnu připravovat knihu.
Pokud mě podpoříte, umožníte mi, abych prvních 15 rozhovorů „nabrala“, přepsala, zeditovala, autorizovala a vydala, a budu-li mít slušnou nahrávku, pak je jako bonus střihla, osadila hudbou a zveřejnila formou podcastu.
V sérii rozhovorů budu, doufám, pokračovat, dokud mě netrefí šlak.
Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?
Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
500 Kč • 4. 1. 2024 17:21
200 Kč • 3. 1. 2024 11:36
1 700 Kč • 23. 12. 2023 13:56
400 Kč • 15. 11. 2023 16:12
2 000 Kč • 31. 10. 2023 10:58
1 000 Kč • 29. 10. 2023 18:06
700 Kč • 29. 10. 2023 16:52
300 Kč • 27. 10. 2023 20:29
2 500 Kč • 25. 10. 2023 9:37
1 000 Kč • 25. 10. 2023 9:30
1 000 Kč • 23. 10. 2023 17:07
100 Kč • 23. 10. 2023 17:05
200 Kč • 23. 10. 2023 11:36
100 Kč • 23. 10. 2023 9:09
300 Kč • 22. 10. 2023 10:50
999 Kč • 21. 10. 2023 13:07
2 000 Kč • 20. 10. 2023 18:14
500 Kč • 20. 10. 2023 16:58
100 Kč • 20. 10. 2023 12:32
450 Kč • 20. 10. 2023 11:41
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.