Prázdninová dobrovýzva od Eliáše
od 4 dárců
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Prázdninová dobrovýzva od Eliáše
Proč Dobrovýzvu zakládám
Náš Elík dnes slaví svátek a chce popřát i všem ostatním oslavencům, kteří slaví svátek o letních prázdninách. Přeje všem krásné prázdninové zážitky a k svátku si přeje peníze, které pomůžou jeho rodičům a jejich kamarádům dál chodit na rehabilitace a tak mít méně starostí s jejich sháněním. Splníte jim toto sváteční přání? Pomůžete tak i velmi starostlivé Haničce, která slaví svátek v srpnu, aby jí odpadly starosti o odměnu pro fyzioterapeuty, které má moc ráda. Děkujeme za každý pětník :-)
Kdo sbírku organizuje?
V SDMO vycházíme z ověřené praxe, že péče o člověka s dětskou mozkovou obrnou by měla být ucelená a trvalá, přizpůsobená jeho potřebám, které se mění i s věkem. Zcela zásadní pro udržení kondice a relativně dobrého zdravotního stavu je přístup k pravidelné rehabilitaci. Ta je však v běžném zdravotním systému velmi omezená, zejména indikací a proplácením zdravotními pojišťovnami. Obvykle předepisovaných deset terapií dvakrát ročně je nejen velmi málo, ale též nepřináší potřebný dlouhodobý efekt.
Nejčastějším důsledkem DMO je trvalá ztuhlost některých končetin, ale často i celého těla. Dá se jí vzdorovat jen promyšlenou kombinací rozcvičování svalových struktur, uvolňování nežádoucích spasmů a stimulací pohybů naopak žádoucích. Prakticky nic z toho si nedokáže člověk s DMO zacvičit sám, potřebuje pomoc specializovaného fyzioterapeuta.
Nejvíc pomáhá, když se může cvičit pravidelně a bez dlouhodobějších přestávek. Takovou formu rehabilitace však žádná z pojišťoven nehradí a žádné běžné zdravotnické zařízení ji ani nemůže poskytnout zdaleka každému. Naše organizace proto již řadu let tuto „díru na trhu“ úspěšně vyplňuje. Spolupráce se zdravotními pojišťovnami je bohužel nedosažitelná z důvodu naší úzké specializace na DMO. Sháníme proto nejrůznější granty a sponzorské dary, které nám tuto jedinečnou službu umožňují nabízet. Tyto finance jsou však stále hůře dostupné. Dotace schválené na rok 2023 jsou celkově o 150 000 Kč nižší než jsme žádali. Každý rok počítáme s tím, že dostaneme méně, ale krácení je tentokrát opravdu výrazné. Loni jsme z výtěžku sbírky použili 140 000 Kč, což nás zachránilo před hrozícím zánikem. A ve sbírce pokračujeme i letos, neboť situace je opět kritická. Samozřejmě průběžně hledáme další finanční zdroje.
Kromě fyzioterapie pro dospělé s DMO rovněž zajišťujeme diagnostiku a následnou rehabilitaci i pro malé děti, u kterých je podezření na opožděný psychomotorický vývoj. Příčinou může, ale nemusí být DMO. Proto je velmi důležité příčinu včas odhalit a stanovit další terapeutický postup. V případě, že se DMO nepotvrdí, zpravidla se po nasazení osvědčených cvičebních metod vývoj miminka rychle dožene.
Komu pomůžeme?
Kolem třiceti dospěláků, kteří svému údělu jménem DMO statečně vzdorují, by rádo mohlo dál využívat opravdu na tělo šitou fyzioterapii. Některé vám můžeme představit:
Lucka (44) a Honza (47) spolu s Eliášem (13) tvoří krásnou rodinku. Lucka je sociální pracovnice a umí opravdu všestranně pomoci. Honza pracuje z domova a jeho koníčkem jsou cizí jazyky, ovládá angličtinu, němčinu i španělštinu. Cvičení jim pomáhá udržovat kondici a zastávat fůru každodenních povinností. Oba jsou od loňska členy vedení SDMO.
Daniela (74) je naší věrnou klientkou a členkou od roku 2016 a ráda využívá nabídku našich aktivit, a to hlavně rehabilitace. Cvičení jí velmi pomáhá, po každém se cítí uvolněná a mnohem lépe se jí chodí.
Marek (48) i přes svůj těžký hendikep dosáhl na doktorát z historie a na akademické půdě dál bádá a píše. Neváhá se za cvičením vypravit sám na elektrickém vozíku přes půl města.
Libuška (51) a její maminka (76) pravidelně navštěvují rehabilitační cvičení již od roku 2007, kdy ještě bylo v Klimentské v centru Prahy. Dojíždějí na cvičení každý týden ze Světic u Říčan (s pomocí organizace Bezba) a berou to jako výlet do Prahy i jako společenskou událost. Libuška si během cvičení popovídá s naším fyzioterapeutem a maminka čas využívá k nákupům na Budějovické.
A konečně Katka (35) se představí sama: „Ráda chodím na rehabilitaci do ordinace SDMO, kde je výjimečný fyzioterapeut pan Fišer. Jsem za rehabilitaci ráda, protože není lehké sehnat rehabilitaci pro moji diagnózu. Jsem velmi aktivní člověk – chodím do práce na 4h denně, nebo pracuji z domova. Taky chodím do bazénu. Od 15 let reprezentuji ČR v boccie, dvakrát týdně absolvuji trénink, a účastním se i jiných sportovních aktivit. Protože jsem hodně spastická, tak dojíždím za panem Fišerem i do jeho další práce, protože rehabilitace potřebuji hodně a díky jim zvládám všechny své aktivity.“
Pomozte nám zachovat, případně i rozšířit tuto jedinečnou službu! Našim cílem je získat alespoň 300 000 Kč. Pomůžete tak hned třiceti lidem, a to už za to stojí! Děkujeme!
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Peníze ze sbírky budou použity na mzdové prostředky našich fyzioterapeutů. Cílová částka 300 000 je stanovena jako potřebná pro zachování služby po celý tento rok, spolu s dalšími očekávanými dotacemi. Pokud se podaří vybrat méně, budeme cvičit jen tak dlouho, dokud nám budou peníze stačit. A pokud by se podařilo cílovou částku překročit, budeme mít velkou šanci pokračovat ve cvičení i další rok, případně navýšit množství terapií. Samozřejmě, dál budeme souběžně podávat grantové žádosti a oslovovat potenciální sponzory.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
600 Kč • 25. 7. 2023 17:40
500 Kč • 24. 7. 2023 18:07
300 Kč • 22. 7. 2023 20:55
50 Kč • 21. 7. 2023 18:12
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.