Pomohli jste mamince Renátce k lepšímu životu ve vigilním kómatu
od 334 dárců
Tato sbírka našla dostatek dárců.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Pomohli jste mamince Renátce k lepšímu životu ve vigilním kómatu
Všechny sbírky ověřujeme
23. 10. 2022 15:32
Poděkování
Za celou rodinu bych Vám chtěla moc poděkovat za peněžité dary, které jste mamince zaslali. Nemůžeme uvěřit, kolik hodných lidí je obklopeno kolem nás. 🤍
Děkujeme.
Představení sbírky
Ráda bych se vám představila.
Jmenuji se Veronika a je mi 24 let. 4.dubna se mně, mé sestře Michaely a tatínkovi Jiřímu změnil život poté, co nám pan doktor z fakultní nemocnice Olomouc zavolal, že se nám maminka už zřejmě nevzbudí. Při průběhu její operace AV malformace, došlo k prasknutí zaslepeného klubíčka cév a to vedlo k otoku mozku. Ale i po několika sepsích a epileptických záchvatech se tahle bojovnice nevzdala a zůstala tu nejen s námi, ale i s nově narozeným vnoučkem Teodorem. Mysleli jsme si, že nám v jednom nejmenovaném rehabilitačním zařízení pomohou maminku dostat ještě do lepšího stavu, než tomu bylo ve fakultní nemocnici Olomouc. Bohužel tam došlo ke zhoršení, a proto jsme učinili rozhodnutí, že si maminku vezmeme domů a vše zkusíme zvládnout s pomocí bazální stimulace sami. Neumíte si ani představit, jak jsme byli rádi, když poznala, že je doma. Na její úsměv nikdy nezapomenu!
Komu pomůžeme?
V listopadu minulého roku maminka onemocněla s pásovým oparem s podezřením na meningitidu, z tohoto důvodu byla hospitalizována v nemocnici v Novém Jičíně. Po týdenní hospitalizaci před propuštěním do domácího prostředí podstoupila kontrolní CT, při kterém jí byla diagnostikována AV malformace mozku. V prosinci jsem s maminkou navštívila pana profesora Hrabálka. Vzhledem k tomu, že AV malformace byla 2. stupně a hrozilo vyšší riziko prasknutí, byl mamince doporučen zákrok, který měl snížit riziko prasknutí AV malformace. Doslova jí bylo řečeno, že takováto embolizace je banální operace. Jelikož se maminka těšila na první vnouče, dala na doporučení neurochirurga a se zákrokem souhlasila. Bohužel po provedení embolizace AV malformace praskla a došlo k masivnímu krvácení. Maminka zákrok přežila, ale v tu chvíli se nám zhroutil život.
První týdny po operaci nám byly neustále opakovány negativní scénáře, že maminka umře, že se nám neprobudí, dokonce že si šachy nezahraje. I přes tyto prognózy lékařů jsme věřili, že se maminka vzbudí z tzv. vigilního kómatu, který jí byl od začátku diagnostikován. Dojížděla jsem spolu s nejbližší rodinou za maminkou každý den. Měli jsme možnost s ní trávit celé odpoledne. Za tyto hodiny, které jsme u ní strávili, buď já nebo sestra či její manžel, jsme se snažili ji pozorovat, zda nás vnímá a jakým způsobem. Postupem času nám maminka začala sama reagovat, zezačátku mrkáním očí, poté začala kývat hlavou ANO/NE. Otevírala pusu na čištění zubů či na cucání vody nebo čaje, který pěkně polykala. Také jsem s ní cvičila a to s pravou nohou, přesně podle instrukcí rehabilitační sestry. Nejzásadnější na tomto je, že tohle vše jsme prováděli s maminkou my, jako rodina, nikoliv lékařský personál, výjimkou byla právě zmíněná rehabilitační sestra, která se mamince věnovala, ale vzhledem k velkému počtu pacientů, nebyla schopna s maminkou rehabilitovat v pravidelných intervalech. Poslední den před kranioplastikou se maminka, s pomocí rehabilitační sestry posadila na bok postele. Zlepšení stavu jsme vypozorovali zejména my jako rodina, posléze lékaři a některé sestry. Po kranioplastice jsme hned maminku navštívili na oddělení ARO, kde ji poslali, neboť oddělení, ve kterém se měla nacházet, bylo plné. Viděli jsme maminku procházet epileptickými záchvaty a vším možným, ale ona se nevzdala a i ze záchvatů se dostala.
Následně nemocnice poslala maminku do rehabilitačního centra CHRONICARE v Ostravě Zábřehu, aby se zlepšení více projevovalo a maminka mohla i rehabilitovat. První 2 týdny byla maminka skvělá. Začala mluvit, neustále nám něco vykládala, ale bohužel měla ještě tracheostomii a tak jsme moc nevěděli, co říká. Chtěla dělat vše sama ( pít, jíst). Byla naprosto úžasná. My jsme byli šťastní, neboť tyhle pokroky a vůbec takto velké jsme vůbec nepředpokládali tak brzo. Velký problém pro nás byl ten, že jsme maminku mohli navštěvovat omezeně( pouze 2 hodiny vždy kromě pondělí a čtvrtka). Tohle maminčin stav dost ovlivnil, protože byla na nás zvyklá a najednou měla pocit, že tam s ní nejsme. Bohužel to nebyl pocit, ale fakt, se kterým jsme nic nemohli dělat. Víme, že s maminkou nikdo nemluvil, pouze ji polohovali a nedocházelo zde ani k bazální stimulaci. Došlo k tomu, že se maminka začala zhoršovat. Byla takovém stavu, že se jí nechtělo ani mluvit, ani usmívat, ani jíst a dokonce ani hýbat. Nezbývala nám žádná možnost, a proto jsme učinili rozhodnutí , že si ji vezmeme domů a dokážeme to, co zdravotnický personál nedokázal, ačkoliv se tím prezentují. Od 16. 8. je maminka konečně doma a pomalu si tedy zvykáme na její režim, učíme se polohovat, krmit a rehabilitovat. Jsme velmi rádi, že je konečně doma s námi.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Peníze ze sbírky budou použity na pečovatelskou službu a výdaje spojené s rehabilitační léčbou.
Rehabilitace bude probíhat nejdříve doma, avšak po zlepšení bychom s maminkou chtěli navštěvovat různá rehabilitační centra, kde to pro ni bude přirozenější.
Budeme moc vděční za Vaši pomoc!
Aktuality
23. 10. 2022 15:32
Poděkování
Za celou rodinu bych Vám chtěla moc poděkovat za peněžité dary, které jste mamince zaslali. Nemůžeme uvěřit, kolik hodných lidí je obklopeno kolem nás. 🤍
Děkujeme.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
996 Kč • 16. 10. 2022 22:42
2 000 Kč • 16. 10. 2022 21:44
600 Kč • 16. 10. 2022 20:52
100 Kč • 16. 10. 2022 16:03
100 Kč • 15. 10. 2022 23:49
2 000 Kč • 15. 10. 2022 23:02
2 000 Kč • 15. 10. 2022 22:52
100 Kč • 15. 10. 2022 22:28
500 Kč • 15. 10. 2022 22:11
600 Kč • 15. 10. 2022 0:31
2 000 Kč • 14. 10. 2022 19:09
1 000 Kč • 14. 10. 2022 15:42
2 000 Kč • 13. 10. 2022 17:00
300 Kč • 13. 10. 2022 11:48
200 Kč • 13. 10. 2022 11:40
200 Kč • 13. 10. 2022 11:03
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.