Kniha kryptologie, šifrování a tajná písma
Tento projekt jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Kniha kryptologie, šifrování a tajná písma
Dobrý pocit
Krypto karta a další drobnosti s poštovným
Kybertričko s poštovným
Výkladový slovník kybernetické bezpečnosti
Děkovný certifikát s poštovným
Kniha standard
Kniha standard s poštovným
Kniha exclusive
Kniha exclusive s poštovným
Grafický list
Skvělý sponzor
Výjimečný sponzor
Představení projektu
O čem kniha je?
Kniha předního českého kryptologa a popularizátora šifrování dokazuje, jak fascinující a dobrodružná může věda o kódech a šifrách být. Autor, který má bohatou zkušenost z popularizace této oblasti, čtenáře uvádí do tajů šifrování, dešifrování a neviditelných písem, vybízí jej k praktickému použití a krátkou exkurzí do dějin dokazuje, že utajované texty provází lidstvo odnepaměti a jsou nejen velmi zajímavé, ale i nepostradatelné.
Proč kniha vznikla?
V současné době se vlivem nestabilní situace ve světě a vzhledem k novým výzvám z posledních let, jako je ochrana osobních údajů, ochrana kritických a významných informačních systémů, ochrana telekomunikačních dat, ochrana bankovních systémů, ochrana uživatelského prostředí, bezpečnost internetového prostředí atd. velmi zvýšil zájem o informační a kybernetickou bezpečnost. Nedílnou součástí tohoto zájmu je zvýšený zájem o kryptologii. Před odborníky v této oblasti jsou velmi náročné úkoly, a to v oblasti zabezpečení 5G technologie, internetu věcí IOT, zabránění zneužití umělé inteligence, v náhradě šifrovacích algoritmů a protokolů za nové, které budou kvantově odolné atd. Tam všude se využívá kryptologie. Nejde jen o různé druhy šifrování, ale i o další kryptografické primitivy (hašovací funkce, náhodné algoritmy, ..). Pro pochopení základů šifrování a hledání cesty k dokonalým bezpečným algoritmům je dobré se seznámit s fascinujícím vývojem v této oblasti od prvních naivních šifer záměny až po prokázání existence absolutně bezpečné šifry. Základní myšlenky zabezpečení zůstávají shodné, ale díky neustále se rozvíjejícím metodám a novým technologiím jejich realizace předčila očekávání samotných tvůrců.
Kdy byla kniha poprvé vydána a proč vzniká vydání nové?
Tato kniha byla vydána v roce 2006 v nakladatelství Albatros, edice OKO. I přes náklad 8000 ks byla velmi rychle rozebrána a velký zájem o ni přetrvává dodnes. Od té doby vyšla řada výborných knih, kde je zpracována obdobná tématika (zpravidla s důrazem na historii kryptologie). Přesto se (z došlé korespondence) zdá, že tato knížka dosáhla obliby především tím, čím se odlišuje. Je psána pro děti, tudíž velmi srozumitelně, ale současně s použitím přesné terminologie. Je kombinací výkladu, velkého počtu historických událostí, přehledů skutečných šifrových systémů, ale i šifer, které se používaly spíše při různých hrách, na táborech apod., obsahuje závěrečný šifrový test. Stálý zájem čtenářů se stal podnětem k rozhodnutí vydat tuto knihu znovu, což se díky skvělé spolupráci s Centrem kybernetické bezpečnosti, z.ú. stalo skutečností. (Autor Pavel Vondruška)
O autorovi
Pavel Vondruška vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1987 se profesionálně zabývá kryptologií. Pracoval jako kryptolog na MV ČR, na NBÚ a na ÚOOÚ. Od roku 2004 externě přednáší na MFF UK předmět Standardy a kryptografie. Podílel se na přípravě zákona o elektronickém podpisu a příslušné prováděcí vyhlášky, vydal knihu Elektronický podpis. V letech 1999 – 2014 vydával elektronické sešity Crypto-World věnované kryptologii a informační bezpečnosti. Je členem výboru SSKB (Středoškolská soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti).
Kdo za projektem stojí?
Centrum kybernetické bezpečnosti, z. ú. (KyberCentrum) vzniklo v roce 2021 a navazuje na vizi odborníků, dlouholetých členů pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti AFCEA (www.afcea.cz) a jejich partnerů a chce být respektovaným zprostředkovatelem nejlepší praxe a subjektem významně se podílejícím na šíření osvěty, výměně informací a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany, a to zejména mezi mládeží, studenty a učiteli. Historie těchto aktivit sahá až do roku 1997.
Od roku 2010 vznikla na platformě Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti celá řada osvětových a odborných projektů určených jak pro odbornou veřejnost, bezpečnostní komunitu, tak i pro studenty a učitele. Mezi nejvýznamnější a velmi úspěšné projekty patří:
- Česko-anglický a anglicko-český výkladový slovník kybernetické bezpečnosti (cybersecurity.cz/glossary.html). První oficiální verze slovníku, nad kterou převzal záštitu Národní bezpečnostní úřad ČR (NBÚ) a nově vznikající Národní centrum kybernetické bezpečnosti byla vydána již v roce 2012. Slovník byl v letech 2013 – 2022 několikrát upraven a rozšířen, a to i s ohledem na novou českou a evropskou legislativu. V roce 2022 Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. a Česká pobočka AFCEA pod záštitou Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a za odborné podpory Policejní akademie ČR v Praze bylo vydáno páté aktualizované a rozšířené vydání pod ISBN 978–80–908388–4–0. Dne 14. února 2014, v rámci 21. ročníku soutěže SLOVNÍK ROKU pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP), do kterého bylo přihlášeno 91 titulů, odborná porota složená ze zástupců profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků, udělila elektronické verzi Česko-anglického a anglicko-českého slovníku kybernetické bezpečnosti Cenu poroty za elektronický slovník.
- Národní soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti (KyberSoutěž, kybersoutez.cz). Soutěž (původně jako středoškolská) vznikla v roce 2016 a okamžitě se stal součástí evropské iniciativy European Cyber Security Challenge podporované Evropskou komisí a Evropskou agenturou pro kybernetickou bezpečnost (ENISA). Zároveň se stala jedním z nejúspěšnějších projektů stejného typu v EU. Každoročně se do soutěže zapojují tisíce studentů (v posledním ročníku 7.134 studentů) ze všech druhů škol ve věku od 9 do 25 let, kteří soutěží ve znalostech a dovednostech v oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany. Ti nejlepší se pak účastní celé řady evropských a mezinárodních soutěží. Od roku 2016 se do soutěže zapojilo téměř 30.000 studentů, z toho 9.300 děvčat.
- Letní škola kybernetické bezpečnosti – je jednou z navazujících aktivit na KyberSoutěž. Ve spolupráci s akademickými partnery se nejúspěšnější a vybraní účastníci KyberSoutěže účastní týmových odborných i zábavných aktivit s cílem rozšířit jejich znalosti, odborné dovednosti, ale zejména zkušenosti nejen v oblasti kybernetické bezpečnosti, ale například i v oblasti práce pod časovým stresem, týmové spolupráce, rychlého a logického uvažování, vedení týmu apod. Letní škola zpravidla probíhá ve dvou týdenních cyklech v Praze a v Brně.
- Osvětové a odborné akce pro studenty a učitele – jsou další navazující aktivitou na KyberSoutěž. Každoročně se do nich zapojí až 10.000 studentů a jednotky stovek učitelů převážně středních škol z celé České republiky. Tyto aktivity probíhaly i v období pandemie COVID-19, a to formou on-line setkání, diskusí a webinářů.
Cílem KYBERCENTRA je nejen navázat na tyto aktivity, ale podpořit kybernetickou výchovu a osvětu na všech úrovních formálního vzdělávání od mateřských až po vysoké školy, poskytnout učitelů a pedagogům metodickou podporu a podílet se na vyhledávání a podpoře talentovaných mladých lidí se zájmem o kybernetickou bezpečnost. Od roku 2021 vznikla celá řada nových projektů, například:
- KYBERPOHÁDKY (kyberpohadky.cz) – Projekt KYBERPOHÁDEK vznikl v návaznosti na dlouholetou práci odborníků a nadšenců z oblasti informačních technologií, bezpečnosti a kybernetické bezpečnosti, kteří se mimo jiné věnují vzdělávání dětí, mládeže a učitelů, osvětě ve sféře digitálních dovedností a bezpečnosti. Základním cílem KYBERPOHÁDEK je poukázat prostřednictvím dobře známých pohádek na různá nebezpečí, která nás mohou v kybernetickém světě potkat, ale také na to, jak bychom se v něm měli chovat a co se nám může stát, kdybychom se v něm správně nechovali. Proto má Červená Karkulka kromě košíčku s dárky pro babičku i svůj nový mobilní telefon s připojením k internetu, proto mají kůzlátka zakódovaný zdánlivě bezpečný vstup do jejich domova, a proto má Šípková Růženka na zámku mnoho moderních zařízení, která známe a používáme v našem běžném životě. Rovněž KYBERPOHÁDKY byly podpořeny přispěvateli v rámci crowdfundingové kampaně.
- Studentský kybernetický akcelerátor (SKA) – Hlavním cílem SKA je vytipování důležitých, pro budoucnost kybernetické a informační bezpečnosti a kybernetické obrany zásadních témat, pro která neexistuje dostatek informací anebo odborníků, a zapojení mladých talentů do projektů založených na těchto tématech. V rámci SKA vzniklo několik studentských projektů a iniciativ, například CYBER ESCAPE ROOM, který byl několikrát prezentován studentům a učitelům, například za podpory Jihočeské hospodářské komory na DIGI DAY v Českých Budějovicích; anebo projekt tvorby bezpečnostních scénářů (úloh) pro CTF soutěže, do kterého se zapojili například studenti Smíchovské střední průmyslové školy a Gymnázia v Praze anebo INFIS v Plzni.
- KYBER CENA ROKU (kybercena.cz) – Vizí a hlavním cílem projektu je zveřejňovat a propagovat dobré příklady a oceňovat jednotlivce a organizace podílející se na posilování odolnosti české společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, a tím pozitivně motivovat potenciální následovníky a šířit osvětu o důležitosti kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany.
- ENCYKLOPEDIE KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI – v návaznosti na projekt výkladového česko-anglického slovníku kybernetické bezpečnosti vzniká česká encyklopedie kybernetické bezpečnosti. Věříme, že bude k dispozici v roce 2024 a bude opět k dispozici i pro naše podporovatele na DONIO.
Více o nás:
Náš hlavní web www.kybercentrum.cz
Weby našich projektů:
- Národní soutěži ČR v kybernetické bezpečnosti – kybersoutez.cz
- Projekt KYBERPOHÁDKY – kyberpohadky.cz
- Projekt KYBER CENA ROKU – kybercena.cz
Náš Instagram: @Kybersoutez a @KyberCenaRoku
Náš Twitter: @Kybersoutez a @Kybercentrum
Náš Facebook: @Kybersoutez
Náš YouTube: @kybersoutezcr713
Na co vybrané peníze použijeme?
Vlastní přípravu pro tisk a výrobu knihy bude zabezpečovat profesionální studio (nakladatelství). Mezi nejdražší položky patří i samotný tisk. Věříme, že i díky Tobě se podaří knihu vyrobit na kvalitním papíře a v kvalitním provedení, aby kniha dlouho vydržela. Investovat budeme i do vybraných marketingových předmětů, které podpoří vydání a distribuci vlastní knihy a odmění naše podporovatele (i Tebe).
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
900 Kč • 21. 6. 2023 17:58
2 000 Kč • 20. 6. 2023 20:58
900 Kč • 20. 6. 2023 16:37
1 000 Kč • 20. 6. 2023 13:53
600 Kč • 11. 6. 2023 15:28
900 Kč • 2. 6. 2023 16:55
100 Kč • 31. 5. 2023 14:53
1 000 Kč • 31. 5. 2023 14:01
500 Kč • 28. 5. 2023 22:33
7 994 Kč • 24. 5. 2023 10:21
400 Kč • 23. 5. 2023 9:54
2 000 Kč • 12. 5. 2023 20:42
1 000 Kč • 10. 5. 2023 10:41
600 Kč • 10. 5. 2023 7:31
1 000 Kč • 9. 5. 2023 19:26
999 Kč • 9. 5. 2023 15:45
600 Kč • 29. 4. 2023 18:56
600 Kč • 28. 4. 2023 21:48
900 Kč • 28. 4. 2023 10:34
600 Kč • 27. 4. 2023 21:40
600 Kč • 26. 4. 2023 8:32
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.