Vydejte s námi ATYP Speciál na téma: autismus a handicap ve filmu
Podpora dobrého a kvalitního čtení
ATYP Speciál „Film a autismus”
ATYP Speciál č. 4 + kniha ATYPICKÝ
ATYP Speciál č. 4 + druhý k tomu
ATYP Speciál č. 4 a kniha Planeta «A»
ATYP Speciál, knihy Atypický a Planeta «A» se slevou
ATYP Speciál č. 4 + roční předplatné ATYP magazínu on-line s 30% slevou
3× ATYP Speciál „Film a autismus” + Vaše logo v ATYP magazínu
5× ATYP Speciál „Film a autismus” + Vaše reklama v ATYP magazínu
10 a více ATYP Speciálů č. 4 „Film a autismus”
3 a více ATYP Speciálů č.4 se slevou a poštovné zdarma
ATYP Speciál č. 4 + volná vstupenka na 5. Autistickou konferenci
25. 9. 2024 11:51
3 a více kusů ATYP Speciálu „Film a autismus” v předprodeji se slevou a poštovné zdarma
Přátelé a podporovatelé, přidali jsem novou odměnu. Vaše oblíbená ročenka ATYP Speciál je v předprodeji se slevou a poštovné zdarma od 3 kusů. Doporučujeme jako vánoční dárek pro vaše blízké, učitele aj., kteří mají okolo sebe autistického člověka. Také neziskovým organizacím pro rodiny, které jsou jejich klienty. Předprodej přes sbírku na Donio
Děkujeme. Ve sborníku je také ještě pořád MOŽNOST reklamy.
Jak vznikl ATYP Speciál
Příběh aneb proč vydáváme 1× za rok tištěné ATYP Speciály?
Když jsme v lednu 2021 po 4 letech působení v oblasti osvěty a sebeobhajoby konečně získali rozhovor s nejstarší sebeobhájkyní na světě Dr. Temple Grandin (vědkyní s autismem), došlo nám, že si zaslouží časopis, který spolu se čtenáři budeme držet v ruce. Podařilo se nám to a v dubnu 2021 (měsíc věnovaný osvětě o autismu) jsme vydali první časopis o téměř 140 stranách plný rozhovorů s dospělými autisty a odborníky. Na koncepci, grafice, kresbách, fotografiích se tak podíleli lidé na spektru autismu. Magazín jsme zaregistrovali jako ročenku pod ISSN 2695–1568. Začali jste nám psát, že magazín je ve vaší knihovně a nikdy nebude vyhozen, že to není časopis, ale „kniha“, ke které se budete vracet. Tak jsme v dubnu 2022 vydali další ročenku ATYP Speciál č. 2, který již měl přes 140 stran. Věnoval se vysoké citlivosti, hypersenzitivitě, neurodiverzitě jako kulturnímu pohledu na jiné/neurodivergentní lidi, diagnostice v ČR, speciálnímu zájmu u autistů a bylo v něm opět mnoho rozhovorů s lidmi, kteří jsou na spektru autismu, například s deseti výtvarníky, modelkou a kreslířkou Anežkou G., atletem Jiřím Pavlem Češkou a slamerkou Ellen Makumbirofou.
V dubnu 2023 měl náš již 3. ATYP Speciál 164 stran. Věnoval se neurodiverzitě a byly v něm rozhovory s aktivními sebeobhájci na spektru autismu. Víme, že opět u mnohých z vás neskončil v koši jako jiné časopisy, ale zaujímá spolu s dalšími ATYP Speciály místo na poličce mezi knihami. Bohužel první číslo je vyprodané, takže ho mnozí z vás prostě nemají, a na dotisk peníze nejsou. Letos chceme vydat ročenku také, ale v dubnu už jsme vydali dvě knihy – ATYPICKÝ od Peta Wharmbyho a Planeta «А» od Makse Brovčenka. Tu první dokonce za pomoci vás čtenářů a dárců přes Donio.cz. Ročenku jsme tedy z důvodu fyzických i finančních sil přesunuli na podzim 2024 a ten je tu.
Obálka je ilustrační, ponecháváme si zatím v tajnosti, kdo bude na obálce.
Co bude ve 4. ATYP Speciálu a kdo se na něm podílí
ATYP Speciál č. 4 bude mít přes 170 stran a je věnován tématu Film a autismus, film a neurodiverzita. A věřte, že když se autistický mozek dostane do hyperfokusu, zaplní každou svou buňku nadšením z tématu a svět mu konečně zase dává smysl, pak to nebude mainstreamové čtení, ale texty téměř jako diplomové práce. :-)
Na ATYP Speciál nám ale chybí peníze na tisk a na fotografie k filmům, které opravdu musíme koupit, protože je distributoři nemají. Třeba v textu o historii zobrazování neurodiverzity a autistické postavy ve filmové tvorbě jsou samozřejmě i starší filmy. Jinak fotografie žádáme od filmových distributorů nebo produkcí různých televizních platforem.
Na tvorbě se opět podílí mnoho lidí v autistickém spektru, texty (Martin Janča, Aneta Rahlová, Soňa Procházková, Dagmar Edith Holá, Matěj Kočár, Lenka Kubínová, Sabína Čechová, Matúš Krupa, Viera Hincová, Adéla Malenová, Nikola Macejová a další) i kresbami (Kateřina Dodo Doudová), rozhovorem a jeho překladem s autistickou herečkou Tal Anderson ze seriálu Atypical a autistickým básníkem Laurim K. z dokumentu Můj tajný les Libor Holý, rozhovorem s finskou dokumentaristkou Niinou Brandt a jeho překladem korektorka ATYP magazínu Viki Havrdová.
Na ATYP Speciálu se letos podílí i známá novinářka a filmová kritička Veronika Bednářová
Tato novinářka poskytla ATYP Speciálu velký rozhovor, který získala na Colors of Ostrava při natáčení Voices of Meltingpot s Rupertem Sheldrakem, vědcem, který se zabývá morfickou rezonancí a pro své myšlení zažil vyloučení z mainstreamové vědecké komunity. Má dva syny, jeden je významný biolog Merlin Sheldrake, známý svou prací o roli hub v ekosystémech. Mladší syn Cosmo je zpěvák a skladatel experimentálních písní a zvukových koláží, které si autisté na diskuzních fórech doporučují pro zklidnění. Cosmo Sheldrake pro ně „vyzařuje autistické vibrace a někteří jeho určité písně vnímají jako vysvětlení svého autismu“. Merlin Sheldrake se podílel na dokumentárním filmu Houby: Síť života. Ani o jednom ze Sheldrakeových však není známo, že by byli na autistickém spektru. Určitě je ale můžeme zařadit mezi lidi s odlišnou (neurodivergentní) myslí a hyperfokusem ve svém oboru a mezi důležité lidi pro změnu neurotypického myšlení. A o tom je také naše osvěta už několik let, že „svět potřebuje všechny druhy myslí“. To je mimochodem nejznámější výrok téměř osmdesátileté vědkyně Dr. Temple Grandin. Zdůrazňuje, že rozmanitost v myšlení je klíčová pro pokrok lidstva a že neurodivergentní lidé mají důležité schopnosti, které pomáhají lidstvu postupovat vpřed. Veronika Bednářová pro vás do Speciálu napsala recenzi o seriálu Geek Girl (Netflix), kde autistickou studentku hraje autistická herečka Emily Carey. Také k textu o filmu Rain Man poskytla své starší rozhovory z časopisu Reflex s režisérem a producentem, ze kterých budeme citovat.
Slovenská dokumentaristka Nikola Macejová, která je na spektru také, zmapovala slovenskou kinematografii s autistickou postavou. Rovněž s ní je ve Speciálu velký rozhovor.
Připravuje se také text Neurodiverzita v české filmové tvorbě.
Režisér a herec Ondřej Sokol poskytl velký upřímný rozhovor
Zatímco v zahraničí jsou neurodivegentní lidé čím dál více vyhledáváni právě pro posun v oborech, podnikání či marketingu, u nás se stále lidé bojí přihlásit k tomu, že jsou v autistickém spektru. Proto si velmi vážíme toho, že herec Ondřej Sokol se rozhodl svou pozdní diagnózu Aspergerova syndromu (forma autismu) zveřejnit a mluvit o ní (stejně jako Sir Anthony Hopkins a herec Wenworth Miller – o obou bude ve Speciálu text). Pro 4. ATYP Speciál poskytl Ondřej Sokol velký rozhovor, kde se zamýšlí nad tím, co mu autismus přináší do života a jaké to bylo v jeho dětství, být jiný, nevědět o tom a tím pádem být vyloučený bez podpory.
Co si přejeme vydáním 4. ročenky ATYP Speciál
Z celého srdce si jako člověk, který se pohybuje na poli advokacie i sebeobhajoby již přes 8 let, přeji, aby se tato ročenka dostala k rodičům, autistům, pedagogům, ale i k širšímu čtenářstvu, mezi umělce a tvůrce třeba právě filmů, protože je důležité, aby postavy s autismem či jinou neurodivergencí byly zobrazovány přesně, a ne jako koktejl zajímavých rysů, které si vyberou v diagnostickém manuálu nebo při návštěvě nějakého stacionáře, jak se stávalo především dříve. Je to pak velmi zraňující pro lidi v autistickém spektru i s jinými neurovývojovými poruchami. V ATYP Speciálu rozebíráme v textu, proč je potřeba dobré a autentické zobrazení, v němž najdete i zpovědi mnoha lidí, kteří s autismem žijí, i moha zahraničních autistických herců, kteří se nebojí mluvit o svém autismu (např. o tom hovoří Tal Anderson známá ze seriálu Atypical, který je k vidění na Netflixu). Rovněž klinická psycholožka a psychoterapeutka Adriana Rieglová se tím zabývá v rozhovoru.
Osvěta a edukace ve 4. ATYP Speciálu
K textům zpracováváme info boxy, které budou osvětové a edukativní o autismu, vysoké citlivosti a vůbec neurodiverzitě. Dozvíte se o unmaskingu, stimmingu, savantském syndromu, rozdělení autistických lidí podle typu sociálního chování atd.
Od psycholožky Viery Hincové, která je sama v autistickém spektru, si budete moci přečíst odborný text o neurodivergenci. Psycholog Matúš Krupa se ve svém článku zaobírá filmem, který podle něho zobrazuje rozdíl mezi neurodivergentním a neurotypickým myšlením. Od psycholožky Anety Rahlové, která je na spektru, si zase přečtete texty o autisticky kódovaných postavách (Saga Norén ze seriálu Most, Sherlock Holmes a Mlok Scamander z Fantastických zvířat). A o dalších od Dagmar Edith Holé a Martina Janči.
A jednoduše řečeno, co si přejeme vydáním ATYPu?
Aby nám lidé příští rok už neodpovídali na otázku, který film o autismu nebo s autistickou postavou znají, pouze „Rain Man“. Oslovili jsme přes 150 lidí a nic jiného neznali. Tento film je ale z roku 1988. Je to smutné, když jsou jich další desítky a zobrazují autistického jedince realisticky a citlivě.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
- Na fotografie v tiskové kvalitě
Fotografie ke starším filmům a autistickým nebo jiným s handicapem postavám z nich, které musíme zakoupit ve fotobankách, protože distributoři snímky nemají. (Alamy 12.670 Kč , Profimedia 20.000 Kč)
- Na tisk ATYP Speciálu (formát A4, lepená vazba V2)
V případě papíru gramáže 115, který je ale pořád o trochu silnější než běžné časopisy v trafikách,) je to 139.200 Kč (80.000 Kč na tisk máme).
V případě papíru gramáže 150 jako v předešlých ročenkách je to 174.000 Kč.
- Odeslání Speciálu a odměn (balení, donáška do zásilkovny, kontrola odeslaných) – 5000 Kč.
ATYP Speciál bychom rádi pokřtili 21. října 2024 na brněnské konferenci „Překonávání izolace: Nová naděje pro rodiny s autismem“”, kterou pořádá organizace Líp a spolu (předsedkyně Radka Ondrušková) a organizace A Centrum (předsedkyně Viera Hincová). Mediálním partnerem je ATYP magazín a moderovat bude jeho šéfredaktorka a spisovatelka Dagmar Edith Holá, autorka textu této crowdfundingové sbírky na Donio.cz.
Pomůžete-li nám získat částku nutnou pro uhrazení výrobních nákladů, můžete se těšit na skvělou odměnu v podobě ojedinělého ATYP Speciálu a další tematické benefity. ATYP Speciál si tak můžete pořídit v předprodeji za cenu 235 Kč, která je stejná jako u předešlých Speciálů. Tato cena bude platná po celou dobu kampaně na Donio.cz až do jejího ukončení! Po ukončení kampaně bude stát 4. ATYP Speciál minimálně 270 Kč.
Pojďme dát síly dohromady a pomoci vytisknout ATYP Speciál Film a autismus, který posune chápání autismu o pořádný kus dopředu. Budeme rádi za každého, kdo se rozhodne prostě jen přispět. A budeme samozřejmě rádi za ty, kteří si vyberou z nabízených cen. Pro předplacení ATYP Speciálu a více detailů si rozklikněte odměnu, kterou si vyberete.
Kdo za projektem stojí?
Projekt je realizován Nadačním fondem ATYP, který vznikl v roce 2016. Neziskovou organizaci tvoří parta přátel a komunita lidí na spektru autismu, která se za tu dobu okolo ATYPu vytvořila.
Velice si vážíme každé Vaší pomoci.
Za větší částku může také Nadační fond ATYP dát potvrzení o daru, který si můžete odečíst ze základu daně.
Aktuality
25. 9. 2024 11:51
3 a více kusů ATYP Speciálu „Film a autismus” v předprodeji se slevou a poštovné zdarma
Přátelé a podporovatelé, přidali jsem novou odměnu. Vaše oblíbená ročenka ATYP Speciál je v předprodeji se slevou a poštovné zdarma od 3 kusů. Doporučujeme jako vánoční dárek pro vaše blízké, učitele aj., kteří mají okolo sebe autistického člověka. Také neziskovým organizacím pro rodiny, které jsou jejich klienty. Předprodej přes sbírku na Donio
Děkujeme. Ve sborníku je také ještě pořád MOŽNOST reklamy.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus obecně platí, že vystavit Potvrzení o daru nelze (nejedná se o dar do dobročinné sbírky). Případnou výjimku řeší přímo zakladatel projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu většinou do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Splnění ovšem může trvat i déle, zakladatel by Vás měl vždy kontaktovat a informovat ohledně odměn.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
Pokud se nevybere více než 50 % financí u projektů do 75 000 Kč, nebo 25 % financí u projektů nad 75 000 Kč, peníze se vrátí přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
325 Kč • 11. 10. 2024 9:08
325 Kč • 10. 10. 2024 20:51
325 Kč • 10. 10. 2024 17:38
400 Kč • 10. 10. 2024 14:11
635 Kč • 10. 10. 2024 14:09
325 Kč • 10. 10. 2024 7:55
325 Kč • 9. 10. 2024 16:39
325 Kč • 9. 10. 2024 15:06
325 Kč • 8. 10. 2024 3:43
325 Kč • 7. 10. 2024 8:39
1 000 Kč • 6. 10. 2024 21:07
635 Kč • 6. 10. 2024 18:09
325 Kč • 4. 10. 2024 12:05
325 Kč • 3. 10. 2024 20:05
635 Kč • 1. 10. 2024 6:54
340 Kč • 30. 9. 2024 16:09
325 Kč • 30. 9. 2024 7:21
650 Kč • 29. 9. 2024 23:47
325 Kč • 29. 9. 2024 23:20
350 Kč • 29. 9. 2024 21:38
635 Kč • 27. 9. 2024 9:12
325 Kč • 26. 9. 2024 14:06
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.