Sbírka ukončena:

Verunky život s rozštěpem páteře

Vybráno 0 Kč 42 822 Kč
49 900 Kč
 -
66 dárců
Celkem se zapojilo
649 Kč
Průměrná výše daru
5 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Verunky život s rozštěpem páteře

Vybráno 0 Kč 42 822 Kč
49 900 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Datum přidání
21. 9. 2021

Dvouletá Verunka se narodila s rozštěpem páteře a hydrocefalem. Je od pasu dolů ochrnutá a trápí ji velké množství přidružených diagnóz. Po rozumové stránce je to však veselá holčička jako každá jiná. Ráda se směje, od starších sestřiček se učí novým věcem, a jednou týdně navštěvuje neurorehabilitace, které jsou pro její zdravotní stav moc důležité. V brněnském rehabilitačním centru Sarema má svoji oblíbenou fyzioterapeutku, se kterou dělá velké pokroky a tvrdě spolu pracují na zpevnění celého těla.

Komu pomůžeme?

„Šlo o mé třetí těhotenství a bylo dost divoké, oproti těm předchozím. Prodělala jsem pátou dětskou nemoc, ale paní doktorka mě pořád utvrzovala v tom, že je všechno v pořádku. Když jsem chtěla vyšetření, bylo mi řečeno, že k tomu není důvod. Takže celé těhotenství jsem strávila v dojmu, že se vlastně nic neděje,“ začíná své vyprávění Verunky maminka Markéta. Teprve na poslední kontrole před porodem si doktorka všimla, že něco není v pořádku.

Nastávající mamince sdělila, že její dcera má zřejmě rozštěp páteře toho nejhoršího typu, což se bohužel po porodu potvrdilo. Ten proběhl císařským řezem a děvčátko bylo okamžitě převezeno do dětské nemocnice na plastiku páteře. „Znamená to, že její míchu umístili zpět do obratlů, do páteřních kanálů,“ vysvětluje maminka. Novorozenou Verunku však trápil také hydrocefalus, což znamená, že jí správně neodtékal mozkomíšní mok. Na řadu proto přišlo voperování shuntu. V nemocnici si Markéta s dcerou pobyla dlouhé tři týdny.

Podobných případů v republice není mnoho

S ohledem na Verunky zdravotní stav bylo zřejmé, že bude nutné zahájit rehabilitace co nejdříve, aby se zvýšila pravděpodobnost lepší životní úrovně děvčátka v její dospělosti. Od tří měsíců s ní proto maminka cvičila Vojtovu metodu, po roce a půl potom na internetu objevila neurorehabilitace v Brně Tam teď cvičí jednou týdně pod vedením zkušené fyzioterapeutky.

„Je to na ní strašně znát. Posílily se jí svaly, mnohem lépe sedí. Snaží se i kleknout, ale to jí zatím moc nejde,“ popisuje maminka. Prognózy do budoucna však z úst lékařů zatím neslyšela. „Když se Verunka narodila, v nemocnici mi bylo řečeno, že oni sami neví, co od toho očekávat, protože takových případů moc není. Když se to odhalí během těhotenství, ukončuje se. Pan doktor, který ji operoval, neurochirurg, mi řekl, že nic není stoprocentní. Mícha nebyla poškozená a nikdo neví, do jaké míry se ty nervy dostanou k sobě,“ dodává.

Z dalších zdravotních komplikací, které Verunku trápí, je nesprávné postavení ledvin a tím pádem i nefunkčnost močového ústrojí. Toto vyžaduje od  maminky pravidelné několikadenní cévkování.

Po cvičení hladí pejska, až povyroste, těší se na koně

Verunka je přes všechny nesnáze, které ji od narození provází, šikovná a snaživá, mentálně naprosto v pořádku. „Má dvě starší sestry a jsou to její hodné chůvičky. Myslím, že ji strašně táhnou dopředu, jsou pro ni velký motivační faktor. Vidí, co dělají a chtěla by to dělat taky. Je strašně učenlivá, třeba na dětské říkanky,“ chválí dceru maminka.Verunka je zvídavá, veselá, šťastná holčička, která se raduje ze života stejně, jako její sestřičky, či vrstevníci. Ano, je speciální, ale právě v tomto jí pomáhají nákladné rehabilitace, na které zdravotní pojištovny nepřispívají.“

Až povyroste, plánuje s ní maminka navštěvovat také hipoterapii. Na cvičení na koních se těší i Verunka, která má zvířátka ráda. Po hodinách neurorehabilitací v Saremě už si v rámci canisterapie oblíbila hlazení místního cvičeného pejska, Kessinky.

Život člověka s handicapem není jen o postižení, ale také o jeho závislosti na dalších osobách. To je věc, která je většinou trápí nejvíce. Fyzioterapie proto vede dítě k co největší samostatnosti a soběstačnosti. To jim neuvěřitelným způsobem zvedá sebevědomí a vytváří optimistický pohled na svět.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Neurorehabilitace, které jsou pro Verunku tolik důležité, neproplácí zdravotní pojišťovna. Proto jsme se holčičku rozhodli touto formou podpořit a vybrat celou částku na jedno kolo těchto rehabilitací. Vybrané peníze půjdou v kompletní výši přímo na ně. Pomůžete nám?

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  19. 11. 2021 0:34
Laskavý dárce
2 222 Kč  •  15. 11. 2021 12:51
Velkorysý dárce
133 Kč  •  14. 11. 2021 21:58
DobroDárce
500 Kč  •  14. 11. 2021 21:39
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  14. 11. 2021 19:46
Velkorysý dárce
500 Kč  •  13. 11. 2021 15:15
Ivana Damborska
500 Kč  •  13. 11. 2021 9:04
Pro Veruncin úsměv
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  12. 11. 2021 12:27
Velkorysý dárce
500 Kč  •  3. 11. 2021 9:49
DobroDárce
100 Kč  •  2. 11. 2021 11:18
Milý dárce
200 Kč  •  2. 11. 2021 10:10
Milý dárce
308 Kč  •  30. 10. 2021 22:34
Laskavý dárce
50 Kč  •  29. 10. 2021 19:01
Štědrý dárce
500 Kč  •  29. 10. 2021 8:01
Spolek dobrých duší, Andělé bez křídel
4 000 Kč  •  25. 10. 2021 9:55
Pro Verunku ať jí penízky pomohou. Děkujeme
Kristýna Hanušová
100 Kč  •  24. 10. 2021 16:13
Přeji ať se podaří vybrat potřebná částka a aby to zlepšilo její život.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat