Sbírka ukončena:

Na vozíku ještě dál

Vybráno 0 Kč 79 365 Kč
185 000 Kč
 -
109 dárců
Celkem se zapojilo
728 Kč
Průměrná výše daru
10 000 Kč
Nejvyšší dar
91 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Na vozíku ještě dál

Vybráno 0 Kč 79 365 Kč
185 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Markéta Tietzeová
Datum přidání
20. 3. 2023
Poslední aktualita

16. 5. 2023 17:38

Prodloužení sbírky

Vážení a milí dárci,

v první řadě bych Vám všem chtěla ze srdce poděkovat za veškeré příspěvky, kterým jste výrazně dopomohli Martinovi přiblížit se ke svobodnějšímu a hodnotnějšímu životu. Jste naprosto úžasní.  ❤

Sbírka  má oficiálně skončit za 2 dny, ale pokoušíme se oslovit ještě širší publikum a tato akce vyžaduje čas, proto jsme se i s přihlédnutím ke stavu sbírky rozhodli ji o měsíc prodloužit. I nadále samozřejmě platí, že pokud budete chtít, můžete sbírku po tuto dobu znovu sdílet či přispívat.

Ještě jednou velice děkujeme a věříme, že každý dobrý skutek se Vám vrátí alespoň dvojnásobně.

Zobrazit celou aktualitu

Představení sbírky

Martin se stal kvadruplegikem v červnu roku 2010, když mu bylo 27 let. Tehdy se po několika letech vrátil z Anglie, kde pracoval jako číšník, a plánoval pomalu, ale jistě trvale zakotvit v České republice. Zanedlouho po návratu se vydal na víkend s kamarády na Máchově jezeře. V průběhu skvěle se rozvíjející zábavy bohužel přišel nápad, že se půjde skákat z kamene umístěného ve vodě. Jenže si v tom zápalu bohužel neprověřili hloubku, takže taková šipka se Martinovi stala osudnou.

První prognózy zněly tragicky a v podobném duchu se nesly i další týdny. Nehýbal se a musel za něj dýchat přístroj, neboť sám toho nebyl schopen. Navzdory výhledům ze strany lékařů ale Martin začal postupně dělat pokroky, které se z pohledu vědy jevily jako zázrak. Pravdou ale je, že zázrak by byl, kdyby se postavil na nohy, což se nestalo, a tato skutečnost nastavila směr jeho novému životu. Martin se snažil jej přijmout co nejdříve, aby mohl efektivně postupovat v jeho zkvalitňování. Samozřejmě si procházel těžkými časy, apatií, obavami a nechutí ke všemu, nicméně tato fáze netrvala tak dlouho, jak by člověk očekával. Posupně přijal svůj stav i možnosti a začal pracovat na tom, aby se co nejvíce osamostatnil a omezil jak potřebu cizí pomoci, tak délku úkonů, které zvládal sám. Odehrála se spousta událostí a milníků, uběhlo mnoho let a Martin se postupně stával schopnějším. Osvojil si efektivní pohyby, nastavil vyhovující režim, pustil se do pravidelného vaření. Profesně se nejprve uplatňoval v IT oblasti, ale následně dostal nabídku práce na spinální jednotce (specializuje se na pacienty s poškozenou páteří) v Liberci. Přesně tam, kde před lety sám ležel, ale nyní se stal člověkem na té druhé straně – jako terapeut provází pacienty po úrazech, nehodách a onemocněních, které alespoň částečně narušily hybnost, a ukazuje jim cestu s obrovskou dávkou autentického porozumění a praktických rad, které jsou v tomto směru k nezaplacení. Bohužel některé věci k zaplacení jsou a jedná se především o pomůcky, které výrazně zkvalitňují život lidem, kteří každý den bojují se svým handicapem. Byznys je v tomto směru zcela neúprosný, a tak takové „maličkosti“ stojí nemalé částky. Přesto si Martin spoustu z nich jakožto invalidní důchodce a zároveň aktivně pracující člověk uhradil a hradí stále. Mluvím například o jednom z invalidních vozíků, každodenní asistenci, kterou nezbytně potřebuje, ale třeba také autu – speciálně si jej nechal upravit na ruční řízení, a celkově lepší manipulaci. Na to mu přidala pojišťovna.

Některé věci pojišťovna alespoň částečně hradí, ale bohužel se zatím neumí příliš přizpůsobit individuálním potřebám, protože každý případ je prostě jiný a omezení hybnosti se rozmisťuje po celém těle. Neexistuje tedy univerzální pomůcka, protože vše musí být na míru. Jednou z nich je právě ta, na níž vznikla tato sbírka. Pro Martina, který si zaslouží víc, než má (zrcadlem toho je způsob života a to, jak se jej rozhodl vědomě i smysluplně pojmout). Jedná se o elektrické kolečko s řídítky – něco na způsob e-koloběžky, akorát pro člověka na invalidním vozíku. Díky tomu se stane výrazně mobilnější, bude se moct pohybovat po různých terénech, které s ním zdolává každý, kdo je zrovna „po ruce“, ale omezení v tomto směru prostě je. 

Martinův všední den začíná v 6:00, kdy dorazí asisentka. Šikovná slečna s ním cvičí (nezbytná činnost pro ne zcela hybného člověka, aby se co nejvíce snížil počet křečí a svalových omezení) a oblékne ho. Z postele, kterou má výškou upravenou k vozíku, se umí na vozík a naopak přesunout sám, i když samozřejmě je to s asistencí rychlejší, takže před prací žádoucí.

Jak již bylo zmíněno, Martin pracuje na liberecké spinální jednotce jako terapeut. Poskytuje pacientům s poruchou hybnosti cenné rady, techniky, vychytávky, informace o sociálním systému, učí je správně cvičit a být více efektivní a v neposlední řadě je jim obrovskou psychickou podporou, která je v takových situacích naprosto nezbytná. Úvazek má Martin vzhledem k omezením vyplývajícím z jeho zdravotního stavu tříčtvrteční, a i to je často velmi náročné. Provází jej totiž více či méně závažné zdravotní potíže – pro kvadruplegiky typické. Přesto má jasno v tom, že být doma není naplňující a zaměstnání by si rád udržel co nejdéle to bude možné.

Ve volném čase rád čte, poslouchá hudbu, sleduje filmy, zajímá se o aktuální dění, je věrným fotbalovým fanouškem, příležitostně si zajde s kamarády na pivko a je poměrně náročným strávníkem – i díky rokům stráveným v odvětví gastronomie má poměrně jasnou představu o dobrém a kvalitním jídle, kterému se s chutí oddává. Většinou volí vegetariánskou stravu, ale občas sáhne i po masných pokrmech. Zároveň velmi rád cestuje a objevuje nová místa. V tom je však bohužel vzhledem ke svému stavu poměrně omezený. I proto vznikla tato sbírka. 

Martin je v rámci možností samostatný, čímž se stává vzorem pro obrovské množství lidí, a to nejen těch, kteří patří mezi invalidy. I proto jednou za čas přednáší na konferencích, kde vypráví svůj příběh. A nyní ho – byť zkráceně – vyprávím já. Nikdy jsem žádnou takovou sbírku nezakládala a nemám představu, jak to celé dopadne. Ale vím, že neudělat nic je vždycky mnohem horší. To mě naučil ten největší bojovník a guru, můj starší brácha Martin.

Komu pomůžeme?

Martin (39) vždycky miloval život. Patřil k těm lidem, kteří ve společnosti září. Rád se bavil, uměl zajistit zábavu pro ostatní a přinášel mezi druhé světlo. Zároveň si vždy zachovával svoji melancholii a obecně přemýšlivou povahu, která ne vždy tu lehkost bytí usnadňovala. Jeho dětství nebylo nejšťastnější a své duševní bolesti si – jak to tak bývá – nesl celým dosavadním životem.  Nicméně se úspěšně vyučil truhlářem a poté se zařadil do pracovního procesu v oboru gastronomie. Zde se mu dařilo, vystřídal vícero podniků, ale po čase se rozhodl uplatnit své zkušenosti a zkusit štěstí jinde, v Anglii. Tam prožil pár náročných let, kdy nejprve bojoval s krušnými začátky spojenými s obvyklou adaptací na nový systém v zahraničí – jazykovu bariérou, kulturními rozdíly, socializací s dalšími místními i zahraničními kolegy, spolubydlícími a tak dále. Občas přiletěl, aby zapařil s kamarády nebo jel na dovolenou s rodinou… Jednoho dne se ale rozhodl vrátit, časem i usadit... Po pár měsících od návratu se vydal na víkend s kamarády, v červnu 2010. To mu ale změnilo život.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze budou použity na koupi elektrického přídavného pohonu k invalidnímu vozíku. Tato pomůcka výrazně zkvalitní život člověku, který obvykle potřebuje asistenci/doprovod na sebekratší procházku. Vzhledem k už tak velkému omezení hybnosti nemá bohužel šanci posílit své svaly natolik, aby se uvezl jen za pomoci rukou (zvládá to na rovném terénu a ve vzdálenosti do 1 km; nesmí však být na trase kopec, štěrk, výmoly, zkrátka nic, co představuje nebezpečí z důvodu náročnosti či narušení stability). Musí se tak vždy spoléhat na druhé, což značně ztěžuje nejrůznější aktivity. S těmito řídítky připomínajícími koloběžku se stane výrazně samostatnější a bude moci dokázat, že život z vozíku není důvodem k rezignaci na život a zájmy. Jak již bylo uvedeno výše, veškeré pomůcky tohoto typu musí být na míru. Nelze tedy zakoupit jedno univerzální kolečko s předpokladem, že bude vyhovovat. Pokud se zázrakem opravdu podaří peníze vybrat, bude následovat náročnější proces výběru, zkoušení, případně úprav, aby pomůcka opravdu pomohla – Martin musí být schopen ji nasadit, ovládat i odejmout bez nutné asistence druhých osob. Osloven byl tento e-shop, který vypracoval cenovou nabídku: Triride | Ultina. V případě, že se nepodaří potřebnou částku vybrat, koupě bude odložena do doby, než na ni dosáhneme. Pokud ji přesáhneme, pak velmi záleží na tom, o kolik. Pravdou však je, že peníze pro kvadruplegiky se nikdy neztratí. Nelze tedy vyloučit ani možnost investice do neziskových organizací, které se aktivně zabývají zkvalitňováním života potřebných. Veškeré doklady o nákupech a pohybech budou v případě zájmu samozřejmě doloženy.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

16. 5. 2023 17:38

Prodloužení sbírky

Vážení a milí dárci,

v první řadě bych Vám všem chtěla ze srdce poděkovat za veškeré příspěvky, kterým jste výrazně dopomohli Martinovi přiblížit se ke svobodnějšímu a hodnotnějšímu životu. Jste naprosto úžasní.  ❤

Sbírka  má oficiálně skončit za 2 dny, ale pokoušíme se oslovit ještě širší publikum a tato akce vyžaduje čas, proto jsme se i s přihlédnutím ke stavu sbírky rozhodli ji o měsíc prodloužit. I nadále samozřejmě platí, že pokud budete chtít, můžete sbírku po tuto dobu znovu sdílet či přispívat.

Ještě jednou velice děkujeme a věříme, že každý dobrý skutek se Vám vrátí alespoň dvojnásobně.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

DobroDárce
1 000 Kč  •  18. 6. 2023 12:57
Velkorysý dárce
200 Kč  •  18. 6. 2023 12:41
M za Honzika
200 Kč  •  12. 6. 2023 13:01
...narozeninová tombola💥
Miroslava Č.
1 000 Kč  •  30. 5. 2023 11:05
Od p. Zlocha z G4S moc děkujeme 💜
DobroDárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 0:01
🐍
600 Kč  •  22. 5. 2023 20:31
Sssssssssss
M za Dana
120 Kč  •  20. 5. 2023 20:13
...narozeninová tombola 💥
M za Barus
125 Kč  •  20. 5. 2023 20:10
...narozeninová tombola💥
Milý dárce
1 000 Kč  •  19. 5. 2023 11:51
Mama & Jiri
300 Kč  •  18. 5. 2023 23:33
...narozeninová tombola💥 (mama proste trvala na tom, byt 100. darcem, haha)
Laskavý dárce
300 Kč  •  18. 5. 2023 15:57
M za Husi
200 Kč  •  18. 5. 2023 14:25
...narozeninová tombola💥
M za Filu a Leu
200 Kč  •  18. 5. 2023 14:23
...narozeninová tombola💥
M+R+K Cinkáčci
1 000 Kč  •  18. 5. 2023 10:55
Soběstačnost a nezávislost 😍
M za Mirus a Zuzku
550 Kč  •  17. 5. 2023 23:07
...narozeninova tombola 💥
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  17. 5. 2023 21:47
Velkorysý dárce
600 Kč  •  17. 5. 2023 14:06
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  17. 5. 2023 13:48
DobroDárce
10 000 Kč  •  16. 5. 2023 22:34

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat