Jmenuji se Vilém Šmíd, je mi 21 měsíců a narodil jsem se se vzácným onemocněním Angelmanův syndrom. Bohužel na toto onemocnění zatím neexistuje lék. Jedná se o vzácnou genetickou vadu na patnáctém chromozomu. Moji rodiče jsou geneticky zdraví a chyba se stala pouze u mě, stejně jako se může stát jakémukoliv jinému dítěti. První příznaky se objevily kolem 6.měsíce věku, kdy jsem začal být opožděný v psychomotorickém vývoji. Toto onemocnění s sebou nese například i to, že si s nikým nepopovídám, nikdy svému bráchovi neřeknu jak moc ho mám rád a ani nevím, zda budu schopen svým rodičům někdy říct máma, táta. Vydávám zvuky a tak moc rád bych lidem kolem sebe něco řekl, opravdu se strašně moc snažím něco říct, když na mě moje maminka mluví, ale nejde to, vyjde z mých úst pouze zvuk. Ačkoliv jsem hodně živý chlapec a strašně moc rád bych chtěl běhat se svým starším bráškou, můj opožděný psychomotorický vývoj a hypotonie těla mi to neumožňuje. Abych začal lézt a následně chodit mě bude stát velké úsilí a bolesti v podobě intenzivních rehabilitacích a ani tak moje chůze nebude na úrovni zdravých dětí. Právě proto, že ještě nesedím a nelezu, mám hypotonii celého těla, tak mi moji rodiče potřebují koupit nový speciální kočárek, který bude pro mě vhodnější. Kočárek který bude mít dostatečné odpružení, aby moje páteř netrpěla a nevznikly k tomu všemu ještě další zdravotní problémy. Kočárek, který uveze i těžší a větší dítě, protože ho budu potřebovat dlouho. Vzhledem k velkým výdajům si mí rodiče kočárek bohužel nemohou dovolit.











