Život je dar – stavíme azyl
z 250 000 Kč
Tuto sbírku jsme ukončili.
Toto jsou další příběhy, které můžete podpořit.
Život je dar – stavíme azyl
Všechny sbírky ověřujeme
29. 9. 2024 9:23
Děkujeme a jdeme do finiše :)
Děkujeme všem dárcům a také vám, kdo sbírku sdílíte. Dnes jsme tu měli se zvířouny první noc s teplotou okolo nuly, dáváte nám naději, že letošní zima bude méně náročná.
Představení sbírky
I malý azyl potřebuje velkou pomoc. Bez dalšího vybavení nedokážeme rozšířit kapacitu, přestože seznam chlupáčů na čekacím seznamu je dlouhý. Někteří se pomoci nedožijí, včetně psů (že je nelegální usmrtit zdravého psa jen tak je dobrá teorie, realita bohužel stále vypadá jinak).
Ze psů se přednostně věnujeme pastevcům, protože právě tyto psy přijímá nemnoho organizací. Péče o ně je nákladná, jsou nároční na prostor, hlavně kvůli teritoriálnímu chování – zařazování do smečky není snadné a často je třeba mít psy pod dohledem. Někteří z nich nesnesou nikoho a tolerují jen pár svých lidí. Někteří jsou pak agresivní i vůči lidem a bez opravdu solidního zázemí je bohužel příjem takových případů příliš velký risk. Člověk je zradil a pomoc až moc často nepřijde včas.
Akutně jsou potřeba minimálně další 2 kotce s výběhy pro psy, zahradní domek jako zázemí pro starší a/nebo handicapované psy, interiérové klece pro pooperační péči. Také 4 psí boudy do stávajících výběhů.
Dále jsou samozřejmě průběžně třeba věci jako pelechy a pelíšky, barely na krmivo, přepravky, kýble, materiál na stavbu ohradníků a mnoho dalšího. V plánu je i nový přístřešek pro hospodářská zvířata a marodka pro malé přežvýkavce, kočičí voliéry, záchytný kotec… Ale to už jsme v kategorii snů :)
Komu pomůžeme?
Azyl Heidrún z.s. se zaměřuje na pomoc psům zejména pasteveckých plemen, řešíme také kočičky, dokážeme se postarat o hospodářská zvířata (kozy, ovečky, prasátka…).
Nefungujeme jako klasický útulek, hlavně hospodářská zvířata zůstávají na dožití. Psy nabízíme k adopci, pokud to jejich zdravotní a psychický stav umožňuje. Pracujeme na jejich převýchově a snažíme se jim věnovat nadstandardně (socializace, lekce s kvalitními trenéry, kteří pracují pozitivními metodami atd.). Protože to zvyšuje kvalitu života jim i nám a taky šance na adopci. Realita je dnes bohužel taková, že najít dobrý domov velkým psům se specifickými nároky a povahou je jako vyhrát v loterii.
Fungujeme od roku 2018, azyl přežil stěhování a nejednu krizi, ovšem za cenu masivního dotování z našich kapes. Koupi nemovitosti, rekonstrukci budov, stavbu výběhů a většinu provozních nákladů jsme celou dobu zvládali zajistit z vlastních zdrojů. I když je šéfová blázen (do zvířat), dál to takhle dělat nejde, jen péče o zvířata je práce na plný úvazek. Proto jsme se rozhodli obrátit se na pomoc vás všech a doufat v zázrak. Děláme to pro zvířata a to nás žene dopředu.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Chceme být fér k dárcům, právě díky vám můžeme dělat svou práci. Proto jsme se snažili najít nejschůdnější varianty a udělat co nejpřesnější rozpočet:
1) Výstavba 2 kotců s výběhy: celková cena přibližně 68 tisíc (kotce, plotové dílce, rohože) + stavební úpravy (bagr cca 700 Kč,-/hod, betonování, štěrk dle podkladu).
2) Výstavba zahradního domku: cena samotného domku cca 55 tisíc, v ceně není impregnace, nátěry, úpravy terénu.
3) Interiérové klece: potřeba jsou alespoň 2 klece o rozměru 140×90×70cm (aktuální cena jedné je cca 15 000 Kč,-).
4) 4 psí boudy: dle velikosti cena za kus 12 – 14 tisíc korun.
5) Výběhové rohože, barely na krmivo, doplňkový stavební materiál atd. Tady bude záležet, kolik se nám podaří vybrat. Cena výběhových rohoží se pohybuje okolo 400 Kč,- za kus (80×60 cm), barely stojí cca 600 – 1000 Kč,- dle velikosti (60 l a 120 l).
Pokud by se podařilo vybrat více peněz, budeme samozřejmě rádi. Plánů je mnoho, například:
– bytelný záchytný kotec přístupný z komunikace;
– přístřešek pro zvířata a marodka pro malé přežvýkavce;
– voliéra pro kočky, nejlépe alespoň 2 :)
Dále jsou samozřejmě průběžně třeba věci jako pelechy a pelíšky, přepravky, kýble, materiál na stavbu ohradníků a mnoho dalšího.
Děkujeme za každou korunu, opravdu.
Aktuality
29. 9. 2024 9:23
Děkujeme a jdeme do finiše :)
Děkujeme všem dárcům a také vám, kdo sbírku sdílíte. Dnes jsme tu měli se zvířouny první noc s teplotou okolo nuly, dáváte nám naději, že letošní zima bude méně náročná.
12. 9. 2024 16:11
Prší, prší…
Po kopání krumpáčem a lopatou už v prstech není moc citu, tak jen pár slov. Pokouším se připravit azyl na příchod velkých dešťů, i když neleží v záplavovém území, máme tu na divokém jihu vody dost. A starý statek tak při silných deštích mění svůj dvůr na brouzdaliště.
Snad lidé lépe pochopí, na co se pokoušíme vybrat prostředky, že to není z rozmaru.
Ať bezpečně přečkáte následující dny.
5. 9. 2024 9:03
Co obnáší pomáhání?
Co obnáší pomáhání?
250 tisíc vypadá jako obrovská částka, že? Zdraví a život jsou ale mnohem dražší věci. Pomáhat zvířatům totiž není jen legrace.
Málo lidí ví, co obnáší naše práce, což je chyba. Mají potom pocit, že práce se zvířátky je práce snů a radost a že bychom si to měli vlastně platit sami. Nebo mají zkušenost jen se svými mazlíčky a nikdy se nedostali do situace, kdy je nějaké zvíře ohrožovalo. A už vůbec ne na každodenní bázi.
Pojďme si tedy říct, co skutečně obnáší práce takového záchranáře velkých psů.
Abyste mohli relativně bezpečně takového cizího psa s nejasnou minulostí přijmout, potřebujete ho někam umístit. Potřebujete opravdu bytelný a bezpečný kotec a perfektně zabezpečený výběh. Mnoho levnějších kotců je z měkkého materiálu, který silný pes ve výsledku ohne a proleze vzniklou škvírou. Nebo materiál nevydrží nárazy a skoky a dveře nebo stěna se vylomí. Nemluvě o často nebezpečně trčících ostrých hranách mříží nebo plechů.
Výběh by měl mít výšku plotu alespoň 2 metry a plot by měl být nahoře zakončen bavolety (takové ty věcičky ohnuté dovnitř, aby se zabránilo v přelézání). Zcela ideálně navíc nelezete dveřmi přímo do výběhu, ale do „předsíňky“ nebo chodby, takže mezi vámi a psem je navíc další plot/mříž a pokud by pes utekl z výběhu, uteče jen do dalšího uzavřeného prostoru. Samozřejmě třeba zajistit i proti podhrabu.
Dále potřebujete odchytovou tyč, nebo lépe dvě, aby se pes dal chytit bez nutnosti na něj sahat rukama. Pokud je pes velký a vystresovaný, potom ho jeden člověk neudrží. Také odchytové rukavice, případně rukáv a další ochranu své tělesné integrity. A už jsme na desítkách tisíc, a to jde jen o jednoho psa. Pro každého dalšího potřebujete stejné zázemí.
Tohle by měl být základ, výčet není vyčerpávající. Vzhledem k nákladnosti a náročnosti na prostor apod. spousta z nás funguje v mnohem bojovějších podmínkách. Spoustu psů prostě nejde přijmout, protože pokud by nedorvali člověka, dorvali by další přítomné psy.
Někdy vám o psu jeho dřívější majitelé tvrdí, že je to milius, aby zvýšili šanci, že ho vezmete. Jindy přijdou s tím, že pes bude obratem utracený (samozřejmě pro agresivitu), pokud ho nepřijmete. Někdy jsou informace totálně protichůdné a někdy nejsou žádné.
Prvním krokem je tedy umístění psa do zabezpečeného kotce a výběhu. Na některé psy se opravdu nedá sáhnout a zuří, i když se kdokoliv přiblíží k hrazení. Nevíte, jestli tahle fáze bude trvat dny, týdny, měsíce, nebo navždy. Ošetření takového psa samozřejmě může proběhnout jen v sedaci a potřebujete veterináře s foukačkou.
Nikdo příčetný si nepřeje, aby mu přicházeli takoví psi. Žádné peníze nevynahradí ten stres. Nejen z výkonu rizikového poslání (kolik z nás to dělá zadarmo, že), ale nakonec hlavně proto, že pořád dokola vidíte, co zlého dokáže člověk napáchat na jiných tvorech.
Určitě se ptáte, jestli má smysl zachraňovat taková zvířata – většina z nich, opravdu drtivá většina z nich, má šanci na zlepšení, často obrovské. Agresivita je u psů totiž poslední prostředek komunikace, když vše ostatní selže. Je to tedy chování napodmiňované člověkem, byť nevědomě a nezáměrně.
Spousta naší práce spočívá v tom, že hledáme společnou řeč s našimi svěřenci a učíme je komunikovat nedestruktivním způsobem. Což neznamená, že je to procházka růžovou zahradou plnou jednorožců. Někdy jde jen o vteřiny, kdy pes zvládne posunutí hranic v komunikaci. A komunikace je i to, že přijdete například o metr blíž k plotu a on do něj nevletí. Komunikace je i o tom, že máte všechny antény v pozoru a sledujete svalové napětí, řeč těla psa a balancujete na hraně toho, kam vás dnes pustí a kde bude tlaku moc. Mnoho psů je přetažených, zrazených, frustrovaných. V touze po co nejdůkladnější socializaci z nich majitelé udělali reaktivní neurotiky, kteří se brání preventivně, protože jejich nervy a emoce už neustojí ani kousíček další takové zátěže. Nebo jsou to naopak psi naprosto zanedbaní a nevychovaní, kteří v citlivém věku dospívání neměli žádné vedení a tak si hranice určili sami ze své nezkušené telecí hlavy. Bohužel se silovou přesilou a rychlým poznáním, že vrčení je efektivní způsob, jak si věci vyjasnit.
Jako společnost nemůžeme tento problém vytěsňovat, protože každý takový pes, a že jich je do týdne xxx, se dá řešit v podstatě 3 způsoby:
– umístěním v útulku/spolku (které mají omezenou kapacitu a ta je dávno plná);
– utracením/jiným způsobem likvidace;
– vypuštěním (ani čipování v tomto není brzdou, protože není povinná registrace, o riziku veřejného ohrožení netřeba mluvit).
Úroveň společnosti se pozná podle toho, kterak se chová ke svým nejslabším.
24. 8. 2024 10:36
Dobré zprávy potěší :)
V uplynulém týdnu podstoupil Farruko, ze kterého se stává azylová stálice, vyšetření srdíčka. Byl stejně šikovný jako personál, i když kardiologické vyšetření chvilku trvá :)
Udržet 55 kg živé váhy na rentgenu není legrace a je to výzva i pro psa. Kluzké a lesklé povrchy a cizí lidé, kteří ho otáčejí a polohují. Jsem pyšná, že to chlapec zvládl, i když první roky života žil mezi odpadky, bez větší péče a socializace.
Dobrá zpráva – sdrce má v pořádku – přinesla úlevu jako bonus navíc. Dilatační kardiomyopatie je strašákem u velkých psů a prognóza by pak byla v důsledku fatální.
Bohužel nic není jen pozitivní, problémy má Farruko od plic a ani průdušnice není bez nálezu. Plíce jsou nenávratně poškozené neléčenými infekcemi a bude třeba tomu přizpůsobit režim. Pro těžké chvíle dostal obřík inhalátor.
O to více potřebujeme prostředky na dostavbu zázemí, zimu nemůže Farruko a někteří další azyláčci trávit venku – bohužel ani zateplená bouda ve výběhu nestačí :(
Děkujeme za vaši pomoc!
21. 8. 2024 11:42
Dobro zvítězí, pokud se staneme hrdiny
Všichni bychom si přáli dobro. S dobrem je to ale jako se spravedlností a jinými základními hodnotami naší společnosti. Samo se to neudělá.
A proto v sobě každý z nás musí najít hrdost a smysl pro to, co je správné. Kdy jindy nadchází ten správný čas, než 21. srpna, kdy si připomínáme invazi vojsk Varšavské smlouvy? Hodnoty humanismu jsou nepřekonatelné, přesto jsou velmi křehké. Dobro opravdu vyžaduje každodenní hrdinství nás všech a touhu po tom, abychom byli těmi nejlepšími možnými verzemi sebe sama.
Budeme rádi, pokud kousek vašeho dobra bude příspěvek do naší sbírky. Budeme ale rádi za jakýkoliv nárůst solidarity a lidskosti, protože svět je jen jeden a vše je provázané.
Myslete na sebe navzájem, v dobrém. Na jiné živočichy, na prostředí, které nám dává život. Každý z nás může být hrdinou všedního dne.
Obrázek: wikipedia.org
15. 8. 2024 9:22
Dobrý Psamaritán
Kdy naposledy jste se cítili bezpodmínečně přijati? Nadšené uvítání od psa, pohled plný důvěry, psí schopnost milovat nás, i když děláme chyby. Zvířata nás polidšťují, pokud se k nim dokážeme chovat dobře.
Ne každý člověk je ale lidský a v dnešní době se zdá, že lidskost vyšla z módy. Není se o koho opřít a komu věřit, i přesto se mnoho lidí zbavuje psů a jiných zvířat, tvorů nejupřímnějších.
Ne každý člověk si také umí představit, jak hrozný je stav některých zvířat, která se ocitají v nouzi. Kupříkladu zkazit psa vyžaduje méně snahy než ho vychovat, nemluvě o týrání. V podstatě cokoliv, co si nějaká pokřivená mysl dokáže představit, dokáže také napáchat na slabších, tedy často na zvířatech.
I když se rozhodnete pomáhat psům v nouzi, není to idylka. U velkých, teritoriálních a potenciálně agresivních psů je to nákladná a adrenalinová aktivita. Je třeba psa nejprve ubytovat odděleně, zajistit ho proti útěku a nevystavovat ošetřovatele riziku napadení. Věřte mi, že si u každého psa znova a znova říkám „Dost“ a pochybuju o vlastní příčetnosti. Pořád jsou chvíle, kdy se mi třesou kolena, samozřejmě až za rohem, protože se psy se snažíte jednat v co největším klidu. Jenže… Opravdu patologicky agresivních psů zase tolik není, většinou je to dílem zrady ze strany lidí. Mají být trestáni za naše poklesky?
Sama jsem se narodila s handicapem, možná proto se mě tolik dotýká bezpráví páchané na těch, co se nemůžou bránit, nemají hlas, aby křičeli. Stejně jako mnoho psů i já se snažila být tou nejlepší pro své okolí, přesto jsem byla hlavně přítěž. Moji rodiče vyjadřovali zklamání, že mě nejde odložit do ústavu, nebo raději rovnou utratit. U psů je tohle mnohem snadnější a tak jim to lidé dělají :( Stačí výmluva na stěhování, alergie, nebo pes rovnou zmizí.
Stále znova se ptám, jestli je tohle fér, když žijeme v 21. století v civilizované zemi a většina se má v podstatě velmi dobře? Není ten luxus všeho nadosah vykoupený ztrátou schopnosti mít k někomu hlubší vztah? Není obrazem stavu společnosti, jak se chová ke zvířatům, dětem, handicapovaným, všem zranitelným bytostem?
V dobro a spravedlnost je třeba nejen doufat, ale také konat. Být jako dobrý Psamaritán :) A nevzdávat to, protože cesta je cíl!
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
2 887 Kč • 11. 10. 2024 17:50
300 Kč • 11. 10. 2024 11:09
600 Kč • 10. 10. 2024 21:51
1 000 Kč • 10. 10. 2024 20:13
300 Kč • 10. 10. 2024 16:50
300 Kč • 10. 10. 2024 16:47
100 Kč • 10. 10. 2024 16:39
600 Kč • 10. 10. 2024 16:11
390 Kč • 10. 10. 2024 11:40
400 Kč • 10. 10. 2024 10:36
300 Kč • 10. 10. 2024 9:18
150 Kč • 9. 10. 2024 23:19
2 000 Kč • 9. 10. 2024 16:33
2 000 Kč • 9. 10. 2024 15:58
300 Kč • 8. 10. 2024 14:13
170 Kč • 8. 10. 2024 10:34
600 Kč • 7. 10. 2024 13:48
1 000 Kč • 6. 10. 2024 13:12
1 000 Kč • 5. 10. 2024 20:38
200 Kč • 5. 10. 2024 14:52
1 850 Kč • 5. 10. 2024 11:58
1 000 Kč • 3. 10. 2024 19:02
300 Kč • 3. 10. 2024 15:21
600 Kč • 2. 10. 2024 20:09
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Dokončené Dobrovýzvy
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.